Προς το περιεχόμενο

remote access to my home server over dsl


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

 

έχω δύο μηχανάκια στο ένα τρέχει ubuntu server(με ui xubuntu και webmin για remote admin σε τοπικό δίκτυο) και διαμοιράζει αρχεία σε τοπικό δίκτυο (έχω ενεργοποιήσει τον samba server).

το δεύτερο μηχανάκι (laptop) έχει fedora 14 και θέλω, όταν βρίσκομαι σε ταξίδι να εχω πρόσβαση από το laptop στον server ή και ακόμη στο τοπικό δίκτυο,μέσω mobile broadband ή όταν έχω dsl ,μέσω dsl.

θα ήθελα μια καθοδήγηση ,κάποιο link ή κάποιο document που να περιγράφει άν μπορώ και πώς να υλοποιήσω την όλη ιστορία με ασφάλεια.

δεν θα ήθελα κάποια λύση teamviewer κλπ.

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε κάνει κάποιο παρόμοιο Project ?

τι θα πρέπει να προσέξω ? πρέπει να έχω static ip?

προς το παρόν διαβάζω για open vpn και θα αρχίσω να πειραματίζομαι.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Static IP οχι απαραίτητα αλλά θα πρέπει να ξέρεις την IP του router σου. Αυτό υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το ξέρεις εκτός από τη στατική IP, πχ. Dyn dns (http://www.dyndns.com/).

Το τί θα πρέπει να προσέξεις είναι σχετικό. Κάνε το setup και άν προκύψουν προβλήματα στις δοκιμές τα βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χρειάζεται σταθερή IP εκεί που θα είναι ο server.

Αν έχεις dynamic IP, μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις dyndns, no-ip κτλ και δουλεύει μια χαρά.

 

@NullScan: μαζί γράφαμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας

 

λοιπον το πρώτο βήμα έγινε, εγκατέστησα το open vpn στον server και συνδεθηκα για να δω τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν, προς το παρόν μέχρι εκεί.

ήθελα να ρωτήσω το vpn software είναι σωστό να γίνεται στον ίδιο τον server που διαμοιράζει και τα αρχεία ? ή πρέπει να γίνεται σε άλλο pc μεσω του οποίου θα έχω και τη πρόσβαση στο δίκτυο,για λόγους ασφαλείας?

και κάτι ακόμη ,θα το ψάξω βέβαια, αλλά άν γνωρίζει κάποιος ας μου πεί μια γνώμη ,περαν του access server sofware πρέπει να εγκατασταθεί και επιπλέον module sto server τα virual appliances?ή αυτά είναι για τους clients ?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...