Προς το περιεχόμενο

Amazon: Περισσότερες οι πωλήσεις των ebook έναντι των παραδοσιακών βιβλίων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέσσερα χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του Kindle και την εμφάνιση των πρώτων ψηφιακών βιβλίων, η Amazon ανακοίνωσε ότι η πωλήσεις των ebook στο ηλεκτρονικό κατάστημά της έχουν ξεπεράσει αυτές των παραδοσιακών εκτυπωμένων βιβλίων.

 

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση ειδικά από την 1η Απριλίου και ύστερα, για κάθε 100 εκτυπωμένα βιβλία που πουλήθηκαν, αντιστοιχούν 105 ηλεκτρονικά βιβλία. Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι από την αρχή του έτους η Amazon έχει πουλήσει τον τριπλάσιο αριθμό ψηφιακών βιβλίων σε σύγκριση με την αντίστοιχη χρονική περίοδο του 2010.

 

Ο ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος της Amazon Jeff Bezos, μέσα από δήλωσή του αποκάλυψε ότι από τους πρώτους κιόλας μήνες της κυκλοφορίας του Kindle οι προσδοκίες ήταν αρκετά υψηλές ενώ υπήρχε η σιγουριά ότι οι αριθμοί ορόσημο που ανακοινώθηκαν θα επιτυγχάνονταν έτσι κι αλλιώς.

 

Link.png Site: Amazon.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διαφορά μ αυτό είναι στα hard-covered books;

 

Η διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά οι πωλήσεις των ebooks ξεπέρασαν τις πωλήσεις όλων των τυπωμένων βιβλίων, είτε hardback είτε paperback. Πρόκειται για ιστορική στιγμή για το βιβλίο.

 

Λογικό,όταν αγοράζεις ένα e-book περιμένεις μόνο να κατέβει δεν περιμένεις καμιά εβδομάδα μεχρι να έρθει.

 

Λογικό ίσως, αλλά χωρίς δεκάδες εκατομμύρια Kindle και iPad δε θα είχε γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά ακόμα δεν με πείθει να αγοράσω ebook reader. Προτιμώ το χαρτί και την μυρωδιά του. :)

 

Και το Kindle πάντως με τη δερμάτινη θήκη του μια χαρά μυρωδιά έχει...

 

Αν βγεί κανά φτηνό έγχρωμο ebook η tablet σίγουρα θα το προτιμήσω για τα άπειρα pdf comic που έχω :P

 

Στα πόσα χρήματα θα το θεωρούσες φτηνό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Kindle πάντως με τη δερμάτινη θήκη του μια χαρά μυρωδιά έχει...

 

δεν τσαλακωνεται,διπλωνεται η γινεται ρολο ομως.

no thanx,θα μεινω στα συμβατικα βιβλια μεχρι να βγει πραγματικο e-book με ηλεκτρονικο φυλλο γραφης.

μεχρι τοτε θα θαυμαζω την συλλογη βιβλιων που εχω στα ραφια της βιβλιοθηκης μου.καλυτερο απο το να βλεπεις τα filenames των e-books που εχεις στον hdd σου ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kindle μπαινει όμως στην τσεπη του μπουφαν και κουβαλας στην τσαντα σου οσο χρειαζεσαι χωρις προβλημα. Ως διακοσμητικο αντικειμενο το τυπωμενο βιβλιο υπερτερει, χωρις αμφιβολια.

 

Εχω μπολικα τυπωμενα βιβλια, αλλα απο ενα σημειο κ περα αυτο εγινε προβλημα.

 

Γουστα ειναι αυτα βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τσαλακωνεται,διπλωνεται η γινεται ρολο ομως.

no thanx,θα μεινω στα συμβατικα βιβλια μεχρι να βγει πραγματικο e-book με ηλεκτρονικο φυλλο γραφης.

μεχρι τοτε θα θαυμαζω την συλλογη βιβλιων που εχω στα ραφια της βιβλιοθηκης μου.καλυτερο απο το να βλεπεις τα filenames των e-books που εχεις στον hdd σου ε;

 

Φονέα των δένδρων !!! :-)

 

Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, ότι δεν έχεις κάποια υλική παρουσία των βιβλίων σου και μετά από 2 χρόνια ακόμα δε το έχω συνηθίσει. Αντίστοιχα με τα CD δε με πειράζει καθόλου αλλά με τα βιβλία είναι αλλιώς.

 

Πάντως δεν αλλάζω το kindle με τίποτα και περιμένω να δω αν η amazon θα δοκιμάσει να το συνδυάσει με tablet με κάποιο μαγικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kindle μπαινει όμως στην τσεπη του μπουφαν και κουβαλας στην τσαντα σου οσο χρειαζεσαι χωρις προβλημα. Ως διακοσμητικο αντικειμενο το τυπωμενο βιβλιο υπερτερει, χωρις αμφιβολια.

 

Εχω μπολικα τυπωμενα βιβλια, αλλα απο ενα σημειο κ περα αυτο εγινε προβλημα.

 

Γουστα ειναι αυτα βεβαια...

 

 

ε ναι για τετοιες περιπτωσεις,το e-book reader ακομα και σε αυτη την μορφη του ειναι ιδανικη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας πάντως δεν πιστεύω οτι μπορούν ποτε τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή να αντικαταστήσουν τα συμβατικά

 

quote απο το περσινό τοπικ (αυτό που έχει λινκ ο antonl εδω..) B)

 

λογικό και επόμενο ήταν..

Αν συνδυάσει Kindle me tablet θα είναι καλή κίνηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τσαλακωνεται,διπλωνεται η γινεται ρολο ομως.

no thanx,θα μεινω στα συμβατικα βιβλια μεχρι να βγει πραγματικο e-book με ηλεκτρονικο φυλλο γραφης.

μεχρι τοτε θα θαυμαζω την συλλογη βιβλιων που εχω στα ραφια της βιβλιοθηκης μου.καλυτερο απο το να βλεπεις τα filenames των e-books που εχεις στον hdd σου ε;

 

Όντως το πρόβλημα αυτό υφίσταται αλλά λύνεται και σχετικά εύκολα από αλλαγή της εμφάνισης του φακέλου από list view σε icon view. :P

 

Τα ίδια έλεγαν και λένε ακόμα κάποιοι για τα βινύλιά τους. Αν σκεφτείς όμως το κόστος που απαιτείται για την δημιουργία όλων αυτών των βιβλίων και βάλεις το βάρος που σηκώνουν με την τσάντα τους τα παιδιά του δημοτικού, τα πόσα βιβλία έχουμε διαβάσει τα οποία και φυσικά δεν μπορούμε να κουβαλάμε μαζί μας όπου βρισκόμαστε, το ότι μένουν άφθαρτα στον χρόνο και εύκολα μπορούμε να δημιουργήσουμε αντίγραφα ασφαλείας της βιβλιοθήκης μας και αυτή να βρίσκεται στο stick του μπρελόκ μας...

 

Όταν προχωρήσει αρκετά η συγκεκριμένη τεχνολογία και φτάσουμε να έχουμε oled 300"+ και πχ με μηχανισμό αντίστοιχο με το πανί του προβολέα τότε εκεί θα μπορούν σε μόνιμη βάση να φαίνονται τα ψηφιακά βιβλία που έχουμε.

 

Μία άλλη πιο απλή λύση θα ήταν να πουλούσαν προθήκες στις οποίες θα βάζαμε μόνο την ράχη του βιβλίου η οποία για να μην την βλέπουμε τελείως ψεύτικη θα μπορούσε εσωτερικά να είχε μία πολύ μικρή καρτούλα μνήμης με το περιεχόμενο του βιβλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κάνεις τη συλλογή από χειροπιαστά βιβλία, ειδικά άμα είσαι και βιβλιοφάγος; Μιλάμε ότι πιάνουν πολύ χώρο και είναι και βαριά! Άλλωστε για πολλούς και διάφορους λόγους η τεχνολογία οδεύει προς αυτήν την κατεύθυνση. Δηλαδή εδώ που τα λέμε, λόγω κέρδους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...