Προς το περιεχόμενο

Amazon: Περισσότερες οι πωλήσεις των ebook έναντι των παραδοσιακών βιβλίων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσχυει ό,τι και με τις ταινίες και τη μουσική. Όσοι κάνουν πειρατεία, αφαιρούν το κλείδωμα.

 

 

Αυτο με το κλείδωμα δεν μπορω να το χαρακτηρίσω. Με ποιο δικαιωμα δηλαδη; Οχι οτι δεν μπορουμε να τα σπασουμε κ σχετικα ευκολα μαλιστα, αλλα δεν είναι εκεί το θέμα. Δεν μπορει να μου απαγορευει κατι που αγοραζω να το δανείζω σε κάποιο μέλος της οικογένειας μου, οταν μάλιστα με χρεώνει το ίδιο με ένα τυπωμένο βιβίο!

 

Αν πάμε προς τα βιβλία τεχνικής φύσεως τα περισσότερα περιέχουν έστω ένα pdf, ενω όταν αγοράζω ένα e-book έχω ένα σωρό περιορισμούς. Κάτοχος Kindle είμαι αλλα μου κακοφένεται που τα τεχνικά βιβλία είναι στην ίδια τιμή και πιο ακριβά απο τα τυπωμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eρωτηση: σε ποια καταστηματα μπορω να παω για να κανω επι τοπου μια δοκιμη με ενα kindle?

ψηνομαι να το παρω αλλα επειδη δεν εχω ξαναδει τετοιες συσκευες απο κοντα,θελω να τσεκαρω προσωπικα ποσο ανετες και λειτουργικες ειναι για μενα προτου παρω την τελικη αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση: σε ποια καταστηματα μπορω να παω για να κανω επι τοπου μια δοκιμη με ενα kindle?

ψηνομαι να το παρω αλλα επειδη δεν εχω ξαναδει τετοιες συσκευες απο κοντα,θελω να τσεκαρω προσωπικα ποσο ανετες και λειτουργικες ειναι για μενα προτου παρω την τελικη αποφαση.

 

Σε κανένα στην Ελλάδα! Είχε φέρει μερικά κομμάτια, αλλά ήταν ασύμφορο, καθώς δεν ήταν επίσημη εισαγωγή. Γενικά το Amazon δεν τα βάζει σε καταστήματα, με εξαίρεση 3 αλυσίδες στις ΗΠΑ (ίσως και στη Βρετανία σε κάποια, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Οπότε μόνο από φίλους και γνωστούς... (εκτός αν κάποιος από Insomnia που έχει Kindle και είστε στην ίδια πόλη προσφθερθεί :) - εγώ είμαι Γιάννενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαννενα εισαι; εφυγε σημερα η μανα μου για γιαννενα για κατι δουλειες. να της πω να το τσεκαρει αυτη για εμενα; :mrgreen:

 

αναγνωστη εσυ πιο μοντελο προτεινεις; το 3 η το μεγαλυτερο σε οθονη DX? αυο που με ενδιαφερει ειναι να διαβαζω ολοκληρη την σελιδα στην οθονη και να μην χρειαζεται να κανω scroll down καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-P

 

Για PDF χωρις σκρολαρισμα αναμφιβολα Kindle DX. Το Kindle το μικρο απαιτει συμβιβασμους στα PDF. Βεβαια η διαφορα στην τιμη ειναι μεγαλη: 370 ευρω το πρωτο, 140 το δευτερο (αναφερομαι σε τελικες τιμες, με δασμους και μεταφορικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρεσυ.τα ebooks αυτα ειτε απο αμαζον,ειτε πειρατικα θα ειναι σε pdf format? σε καποιο πατενταρισμενο φορμα της Αμαζον δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όταν λέμε ebook εννοούμε 3 είδη αρχείων (συνήθως):

 

- PDF, είτε αποτέλεσμα σκαναρίσματος είτε δημιουργία του εκδότη (συνηθίζεται σε τεχνικά, παιδικά, ακαδημαϊκά βιβλία και από όσους εκδότες δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν ακόμα ePUB [βλέπε παρακάτω])

 

- ePUB, το συνηθέστερο αρχείο όταν μιλάμε για ebooks που είναι λογοτεχνία, δοκίμιο, ιστορία κλπ. Το κείμενο επανασελιδοποείται (reflow) για να χωράει ακριβώς σε όποιο μέγεθος οθόνης και εμείς να πατάμε απλώς επόμενη προηγούμενη σελίδα. Αλλάζουμε μέγεθος (και είδος ανάλογα το software) γραμματοσειράς, αποστάσεις γραμμών χαρακτήρων κλπ

 

- Mobi, το αρχείο στο οποίο βγάζει τα ebooks το Amazon, το ίδιο σε λειτουργία με το ePUB. Όταν είναι κλειδωμένο, ονομάζεται AZW.

 

Τώρα, το Kindle διαβάζει αρχεία PDF ξεκλείδωτα και αρχεία Mobi/AZW. ePUB δε διαβάζει, αλλά όταν το ePUB δεν είναι κλειδωμένο ή έχει ξεκλειδωθεί, τότε εύκολα και αποτελεσματικά μετατρέπεται σε Mobi και όλα καλά.

 

Το ζουμ και το σκρολάρισμα έχει νόημα μόνο για τα PDF. Σε όλα τα άλλα δεν έχει νόημα.

 

Τα ebooks που πουλάει το Amazon είναι AZW (και τα δωρεάν είναι ξεκλείδωτα, άρα είναι Mobi). Έχει και PDF στις κατηγορίες των βιβλίων που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω σε ζαλιζω τωρα αλλα χρειαζομαι καποιες διευκρινησεις.

τα pdf αρχεια μπορουν να μετατρεπουν σε mobi format και να διαβαζονται οι σελιδες τους κανονικα χωρις scrollarisma σε ενα kindle 3?

ρωταω για να δω αν μπορω να γλυτωσω την αγορα του DX.διοτι σιγουρα θα υπαρχουν βιβλια που θα τα βρισκω μονο σε pdf format και δεν γουσταρω με τιποτα να τα διαβαζω με page scrolling λογω του περιορισμου οθονης του Kindle 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PDF δε μετρέπονται απαραίτητα πολύ καλά σε mobi.

 

Συγκεκριμένα, τα PDF εικόνας (σκανάρισμα χωρίς OCR) δεν μετατρέπονται καθόλου. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν πρόκειται για δύο σελίδες σε μία να τα κόψεις στη μέση με εργαλεία όπως το Briss. Τα PDF εικόνας που είναι 2 σελίδες σε μία δε διαβάζονται ούτε στο Kindle DX κατά την άποψή μου.

 

Τα PDF κειμένου (αυτά που έχει γίνει OCR μετά από σκανάρισμα ή τα PDF που πουλάνε οι εκδοτικοί οίκοι) μετατρέπονται αποτελεσματικά αν δεν έχουν πολύπλοκη μορφοποίηση, βασικά μετατρέπονται αρκετά καλά μόνο αν πρόκειται για κείμενο χωρίς στήλες και χωρίς γραφήματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα.με λιγα λογια το DX ειναι μονοδρομος αν θες να γλυτωσεις το page scrolling και την ταλαιπωρια με τα conversion/editing.

Aναγνωστη μια τελευταια ερωτηση:

 

Περα απο το μεγεθος οθονης,απο τα υπολοιπα ποιοτικα χαρακτηριστικα ποιο υπερεχει το DX η το kindle 3 που ειναι και πιο προσφατο μοντελο;

θα διαβασω και αυτα που γραφεις στο μπλογκ σου να παρω μια σφαιρικη αποψη,αλλα και μια προχειρη απαντηση απο σενα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς ποιότητας οθόνης και απεικόνισης είναι ακριβώς τα ίδια (οθόνη Pearl της Ε Ink, η καλύτερη οθόνη ηλεκτρονικού χαρτιού).

 

Τώρα, το μικρό Kindle από πλευράς software είναι βασικά καλύτερο. Στα PDF (κειμένου) υποστηρίζει λεξικό, σημειώσεις, υπογραμμέισεις, πίνακα περιεχομένων, αύξηση του κοντράστ για μεγαλύτερη ευκρίνεια. Αυτά δεν τα υποστηρίζει το Kindle DX. Επίσης, το μικρό Kindle έχει ιντερνετ WiFi (ή, το πιο ακριβό μοντέλο, WiFi+3G). Το Kindle DX βγαίνει σε μία και μόνη εκδοχή, με internet αποκλειστικά 3G.

 

Το μόνο σημείο που το Kindle DX υπερέχει σε σχέση με το μικρό είναι ότι έχει g-sensor (η οθόνη προσανατολίζεται οριζόνται ή κάθετα ανάλογα πώς κρατάμε τη συσκευή).

 

Η λογική ερώτηση, φαντάζομαι, είναι γιατί συμβαίνει αυτό. Χρονικά και τα δύο κυκλοφόρησαν πολύ κοντά, με δύο μήνες διαφορά. Πρώτο ήταν το DX, αλλά έτσι κι αλλιώς όλα αυτά λύνονται με ένα update στο software. Αλλά το Amazon κρατάει πιο πίσω το DX γιατί η ιδέα είναι να αγοράζεις ebooks από το Amazon (δηλαδή AZW), όχι να διαβάζει ο καθένας τα PDF που έχει. Γι' αυτό και σε Βρετανία και Γερμανία που πουλάει Kindle από τα τοπικά Amazon (αλλά με παράδοση μόνο στις χώρες αυτές, όχι στην Ελλάδα) πουλάει αποκλεστικά το μικρό Kindle.

 

[Και μιας και είμαστε πια off topic, διάβασε τα σχετικά post και αν θες ρώτα κάτι κάτω από αυτά]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρωτηση: σε ποια καταστηματα μπορω να παω για να κανω επι τοπου μια δοκιμη με ενα kindle?

ψηνομαι να το παρω αλλα επειδη δεν εχω ξαναδει τετοιες συσκευες απο κοντα,θελω να τσεκαρω προσωπικα ποσο ανετες και λειτουργικες ειναι για μενα προτου παρω την τελικη αποφαση.

 

Ειχα δει νομιζω στο public καποια στιγμη ενα αλλα δεν θυμαμαι δυστυχως αν ηταν kindle ή κατι αλλο. Προσωπικα ειχα εντυπωσιαστει απο το e-ink, ηταν σαν να μην ειχες οθονη μπροστα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

eAnagnostis θενξ για το ολο ινφο που εδωσες,ηταν πληρως διαφωτιστικο.θα κοιταξω οπωσδηποτε και το μπλογκ σου να δω τι αλλο παιζει με αυτα τα book readers.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KilliK εγώ είμαι Πάτρα, αν είσαι πουθενά κοντά μπορούμε να βρεθούμε να δεις το Kindle3 από κοντά.

 

επίσης αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για pdf τότε ίσως να θες να ψάξεις για το duokan. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά πολύ θα ήθελα ότι κάνει να είναι μέρος του βασικού kindle-firmware (όπως επίσης ακόμα περιμένω να υποστηρίξουν τα epub...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KilliK εγώ είμαι Πάτρα, αν είσαι πουθενά κοντά μπορούμε να βρεθούμε να δεις το Kindle3 από κοντά.

 

επίσης αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για pdf τότε ίσως να θες να ψάξεις για το duokan. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά πολύ θα ήθελα ότι κάνει να είναι μέρος του βασικού kindle-firmware (όπως επίσης ακόμα περιμένω να υποστηρίξουν τα epub...)

 

Εγω που το δοκιμασα(το duokan), να σου πω οτι δεν αξιζει, οχι ακομη τουλαχιστον. Ωρες ωρες τρωει κωλύματα και ενταξει να είσαι σε κανενα home page, φαντασου ομως να διαβαζεις βιβλιο και να σου κολλάει, να αργει να αλλάξει σελίδα. Αυτα τα κάνει κυρίως σε pdf και ναι τα εργαλεια που έχει για να βλέπεις τα pdf δεν υπάρχουν στο kindle. Απλα θέλει ακόμη βελτιώσεις, κυρίως στη σταθερότητα του.

 

 

Υ.Γ. Πρόταση... Μηπως θα έπρεπε να δημιουργηθει εδω στο Insomnia κάποιο section ειδικά για τα ereaders; Ετσι οπως το πάμε θα φτάσουμε σε 2-3 μήνες τις 200 σελιδες(στο section για τα gadgets)... Αντε να τις διαβάσει ο άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...