Προς το περιεχόμενο

Άρειος Πάγος: Δεν ισχύει στο διαδίκτυο το απόρρητο των επικοινωνιών


Erwdios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αυτο πουλενε οτι δεν θσχιει το απορρητο αν παρω τωρα εγω τη εταιρια δηλαδη που ειμαι γραμμενος και πω δωστε μ ολα τα στοιχεια της γραμμης του πετρακη τα παντα ολα θα μου τα δωσουν?

 

Το απόρρητο των επικοινωνιών δεν ισχύει στο διαδίκτυο, επαναλαμβάνει ο Άρειος Πάγος με τρίτη γνωμοδότησή του.

 

Αυτό σημαίνει ότι η Δικαιοσύνη μπορεί να ζητά από τους παρόχους τα στοιχεία των χρηστών που αναρτούν υβριστικά μηνύματα σε blog ή προβαίνουν σε άλλες παράνομες πράξεις, χωρίς να απαιτείται άδεια από την Αρχή Διασφάλισης Απορρήτου Επικοινωνιών.

 

Το Ανώτατο Δικαστήριο επανήλθε στο θέμα ύστερα από νέο ερώτημα του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

 

Source.png Πηγή: ΣΚΑΪ.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με αυτο πουλενε οτι δεν θσχιει το απορρητο αν παρω τωρα εγω τη εταιρια δηλαδη που ειμαι γραμμενος και πω δωστε μ ολα τα στοιχεια της γραμμης του πετρακη τα παντα ολα θα μου τα δωσουν?

 

Ναι, θα σου δώσουν και τα δικά μου δώρο! :)

Όχι ακριβώς έτσι. Πρέπει να υπάρχει λόγος σοβαρός!

 

(Το ποιος είναι αυτός όμως που θα κρίνει αν είναι σοβαρός ο λόγος είναι ένα θέμα. Αν δηλαδή θα είναι σοβαρός (άνθρωπος) αυτός που θα κρίνει αν είναι σοβαρός (ο λόγος))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σοβαρος λογος απο την στιγμη που δεν ισχυει απορρητο ειναι απροστατευτα τα αρχεια σου και θα τα δινουν ετσι

 

Μαλάκα διάβαζε τι σου λένε!

 

Υ.Γ σορρυ για το σαρκασμό, θέλω να σε τσαντίσω για να δω τι παίζει με το απόρρητο! ψάξε ψάξε δε θα με βρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'Αυτο Θα Αρχισουμε να χρησημοποιουμε VPN Για Να Γραφουμε στο Baywords Μπας Και τη βγαλουμε καθαρη...

 

Για Αλλη Μια Φορα,Η Παρανοια Ειναι Φοιλος Μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σοβαρος λογος απο την στιγμη που δεν ισχυει απορρητο ειναι απροστατευτα τα αρχεια σου και θα τα δινουν ετσι

 

Όχι, δε θα ξυπνάς το πρώι πίνοντας τον καφέ σου και θα ζητάς τα στοιχεία μου και θα στα δίνουν ελεύθερα.

Θα πρέπει να έχει διαπραχθεί κάποιο έγκλημα, κάποιο ποινικό αδίκημα για να δικαιούσαι να τα ζητήσεις (το δικαστήριο θα τα ζητάει δηλαδή, αν κατάλαβα καλά)

 

Παιδιά διάβασα όσα έχετε πει και μπορώ να πω ότι δεν μου είναι ξεκάθαρο το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.

 

Δεν υπάρχει δίκιο και άδικο εδώ. Απλά πρόκειται για ακόμα μία περίπτωση γνωμοδότησης / νόμου κτλ που κατά πάσα πιθανότητα θα εφαρμοσθεί και θα ερμηνευθεί με λάθος τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια η γνωμοδότηση δεν είναι νόμος...

 

Αυτό είναι που με εξοργίζει πέρα από κάθε όριο, δεν είναι η γνώμη του Κώστα του μπακάλη, η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ζήτηση την γνωμοδότηση και η απάντηση που έλαβε είναι πέρα ως πέρα αντισυνταγματική.

 

Λέμε ότι φέρουμε ευθύνη για τους πολιτικούς που ψηφίζουμε, ότι μέρος της ευθύνης πέφτει και σε μας για τα χάλια της εκτελεστικής και νομοθετικής εξουσίας αλλά για την δικαστική δεν φέρουμε ευθύνη εμείς και θα όφειλε πάνω από όλα να προστατεύει τους πολίτες και το σύνταγμα.

 

Έγινε μία, έγινε δύο, τρίτωσε το κακό και πλέον δεν σηκώνει παρανόησης. Δηλώνουν ξεκάθαρα ποιων τα συμφέροντα υποστηρίζουν και περιμένω να δω την αντίδραση των ανωτέρων τους μπας και κάπως σώσουν την κατάσταση.

 

activex, προλαβαίνουμε να ανοίξουμε μία εταιρία αερομεταφορών;;; Χρυσές δουλειές θα κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

activex, προλαβαίνουμε να ανοίξουμε μία εταιρία αερομεταφορών;;; Χρυσές δουλειές θα κάνουμε...

 

 

Ποιος θα φύγει πρώτος δε ξέρω!

τα ρεμάλια που μας κατσικώθηκαν δεν έχουν τη στοιχειώδη μπέσα - ευθιξία ούτε για αυτό...

Εγώ καλού κακού έχω βάλει διαβατήριο - ταυτότητα στα δόντια πάντως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν όλοι οι "συμπατριώτες" μας μας προδώσουν, ξέρετε υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

 

http://elawyer.blogspot.com/2009/07/blog-post_05.html

 

και γενικότερα επί του θέματος:

 

http://elawyer.blogspot.com/2011/05/blog-post_31.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μάλιστα..!!

 

Δηλαδή θα λέμε "το τάδε μαγαζί δεν με εξυπηρέτησε" και θα μας έρχεται στο σπίτι χαρτάκι για δικαστήριο..!

Πολύ ωραία...

 

αυτό μπορεί να γίνει και τώρα ρε φίλε! Και φυσικά, αν δυσφημήσεις τον άλλο έχει δικαίωμα να σου κάνει αγωγή , και σε σένα και στο site που φιλοξενεί τις δυσφημιστικές σου καταχωρήσεις !

 

Για αυτό το λόγο , κοιτάζουμε πρώτα να λύσουμε το πρόβλημα μας με επίσημο τρόπο , να έχουμε κάνει τις καταγγελίες εκεί που πρέπει εφόσον υπάρχει θέμα, και μετά να τα δημοσιεύσουμε όλα αυτά ώστε να ενημερωθούν και άλλοι.

Και πάντα με κόσμιο τρόπο..

 

Αν γράψεις πχ. όπως ένας άλλος τις προάλλες ότι "ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΣΤΟ ΧΧΧΧΧ ΜΑΓΑΖΙ" επειδή πήγε κι αγόρασε εκθεσιακό προϊόν και ήταν χαλασμένο , και μετά φυσικά δεν είχαν ίδιο για να του το αλλάξουν και τσαντίστηκε, φυσικά και είναι δυσφήμιση αυτό το πράγμα..

 

Φυσικό επόμενο είναι... και καλά να πάθουμε! αφού κανένας σε αυτόν τον τόπο δεν αντιδρά.. γιατί ξεχάσατε που μας υποχρέωσαν όσοι έχουμε καρτοκινητά να πάμε να δώσουμε ΑΦΜ και ταυτότητα (πάλι καλά που δεν ζητήσανε δαχτυλικά αποτυπώματα!) για να δηλώσουμε ποιοι είμαστε?

 

Υπάρχει κανένα ανώνυμο καρτοκινητό?

 

είμαστε η μονη χωρα που κάνει ότι γουστάρουν 100 με 1000 άτομα (μπορεί να είπα και πολλά)... και τα υπόλοιπα 9.999.000 κάνουμε τουμπέκα και λέμε ευχαριστώ!

 

Οι περσσότερες (αν όχι όλες) οι δημοκρατικές χώρες έχουν ανώνυμα κινητά τηλεφωνα μονο εμείς επειδή κάποιος δήθεν απειλούσε τον καραμανλή (η κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι τώρα νυστάζω.. :P ) βρήκαμε την πιο λαικιστικη αφορμή να κάνουμε όλα τα κινητά επώνυμα! δηλαδή τραγελαφικό!

 

 

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι είμαστε ένα από τα μεγαλύτερα μπουρδέλα στον πλανήτη ;

Και ότι ο καθένας κάνει ότι του καυλwσει και δεν τιμωρείται ;

 

Από το να πετάει τα σκουπίδια του όπου να 'ναι, να πετάει ανακυκλώσιμα υλικά στα σκουπίδια και σκουπίδια στους κάδους ανακύκλωσης, να τρέχει σαν τρελός στους δρόμους,

να περνάει κόκκινα , να πηγαίνει ανάποδα, να παρκάρει πάνω σε πεζοδρόμια και ράμπες ΑΜΕΑ,

και πάει λέγοντας ;

 

Εκεί που κατάφορα παραβιάζεται η ελευθερία του καθενός δεν σε πειράζει, και σε πειράζει που δεν έχεις ανώνυμο καρτοκινητό ;

 

 

Απλώς θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις πόσα εγκλήματα έχουν εξιχνιαστεί απλώς επειδή δεν υπάρχουν πλέον ανώνυμα καρτοκινητά.. Έτσι από περιέργεια..

Και δεν κατάλαβα, τι το θες το ανώνυμο καρτοκινητό ;

Για να κάνεις φάρσες, να βάζεις βόμβες , ή να οργανώνεις ληστείες - δολοφονίες ;

 

 

 

Δε καταλαβαίνω την "αγανάκτησή" (:P) σας, δε μας λέει κάτι νέο η είδηση, αν εξαιρέσει κανείς τον παραπλανητικό τίτλο της.

Ασφαλώς και ισχύει το απόρρητο των επικοινωνιών στο διαδίκτυο.

 

Πολύ απλά, μπορεί να παρακαμφθεί χωρίς την άδεια των αρμόδιων αρχών όταν πρόκειται για συγκεκριμένες εγκληματικές πράξεις (εκβίαση, δυσφήμηση, απειλή, εξύβριση) όπως αναφέρει.

Αυτό σας φαίνεται πιο ενοχλητικό από την παραδημοσιογραφία των blogger wannabeez;

 

 

Για ποιο λόγο να μεταφράσουμε το "ύβρεις" και "απειλή" σε κριτική;

Νομίζω είναι ευδιάκριτη η γραμμή που τα διαχωρίζει.

Όχι;

 

Συμφωνώ !

Το 90% των blogs είναι σκουπίδια.. Πολλά από αυτά μάλιστα χρησιμοποιούνται και για εκβιασμούς (ξέρω κάτι για σένα, δώσε μου τόσα για να μην το βγάλω όπως γουστάρω και να μην το φουσκώσω κιόλας) , και έχουν ανοιχτεί από offshore με έδρες Νιγηρίες , Τανζανίες και δεν ξέρω εγώ τι..

 

Εκτός αυτού, κάποιος που θέλει να κρυφτεί, θα κρυφτεί.. Αρκεί να μην είναι ηλίθιος ^_^

 

Είσαι υβριστής και με εκβιάζεις, σου κάνω μήνυση μαθαίνω ποιος είσαι και τα λέμε μετά.

Αν κατάλαβα καλά, μπορείς να κάνεις μήνυση άρα και άρση απορρήτου ανεξάρτητα από το αν είναι αλήθεια ή όχι άρα να βρεις αυτόν που σου την μπαίνει. Όχι;

 

Δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα με τους wannabeez bloggers; Παράνομο είναι; Αυτοί είναι οι πιο καθαροί από τους μεγαλοδημοσιογράφους μας, έχουμε και τόσο τρανά παραδείγματα τις τελευταίες ημέρες για το κατά πόσο αμερόληπτοι είναι!

 

Άλλο να μην είσαι αμερόληπτος (κανείς άνθρωπος δεν είναι) και άλλο να είσαι εκβιαστής και υβριστής.. Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, είναι απολύτως διακριτές οι έννοιες..

 

 

Για να μην επαναλαμβάνονται διαρκώς τα όσα έχουν ήδη γραφτεί, ρίξτε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες αυτού του thread: http://www.insomnia....AC%CE%B4%CE%B1/

 

Πάνω από όλους και όλα είναι το σύνταγμα το οποίο οφείλουν να υπηρετούν και να υπερασπίζονται όλοι.

 

Η άρση του απορρήτου γίνεται μόνο για λόγους εθνικής ασφάλειας ή για διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων.

 

Αν η εξύβριση (ή η καταπάτηση του copyright) είναι ιδιαίτερα σοβαρό έγκλημα όπως αυτό της παιδικής πορνογραφίας ή του εκβιασμού, ας νομιμοποιήσουν τις παράνομες μέχρι τώρα παρακολουθήσεις και ας γίνονται δεκτά αυτά τα στοιχεία στα δικαστήρια, εξάλλου τι νομίζετε; Μόνο οι πολιτικοί έχουν χάσει την επαφή τους με την πραγματικότητα του μέσου Έλληνα πολίτη;;;

 

Αλλά βλέπετε κάπως πρέπει να περιορίσουν όσους δεν συμφωνούν μαζί τους, όσους θίγουν τα συμφέροντά τους, οπότε το να πει κάποιος τι σόι καραγκιόζηδες είναι, αποτελεί πάτημα για αυτούς για να περιορίσουν την διαφορετική άποψη, την ελευθερία του λόγου. Θέλω να δω λοιπόν ποιος δικαστής θα δεχτεί αυτά τα αποδεικτικά στοιχεία στηριζόμενος σε μία αντισυνταγματική γνωμοδότηση. Αλλά θα μου πείτε ποιος θα φτάσει μέχρι τα δικαστήρια, ε; Ο τραμπουκισμός και η τρομοκράτηση δεν φτάνει μέχρι εκεί, μέχρι τα δικαστήρια, το θέμα είναι να δούμε ποιος είναι αυτός που διαφωνεί, αυτός που δεν στηρίζει τις απόψεις μας και από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι να τον πείσουμε να αλλάξει στάση... εεε;;;

 

Ξεφτίλες και καραγκιόζηδες, από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, δεν υπάρχουν τόσα ελικόπτερα για να προλάβετε να φύγετε από την χώρα... :mad:

 

Το πόσο σοβαρή είναι η κάθε παράβαση εξαρτάται κατά περίπτωση.

Αν η καταπάτηση του Copyright αφορά κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ, ή η εξύβριση κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, τότε,

ΝΑΙ , είναι πάαααρα πολύ σοβαρά εγκλήματα..

 

Αν πχ. γράψω κάπου ότι ο ΓΑΠ έχει αγοράσει CDS και φορτώνει τα πράγματα του στο ιδιωτικό του τζετ για να φύγει από την χώρα την επόμενη Παρασκευή,

και εξαιτίας αυτού πέσει το χρηματιστήριο 1000 μονάδες, και αποσυρθούν όλες οι καταθέσεις από τις τράπεζες,

τότε θα μπω 1000 χρόνια φυλακή.

 

Όπως θα γ@μhσουν αυτόν τον καραγκιόζη που έστελνε email πριν μερικούς μήνες ότι ήταν δήθεν τραπεζικός και ότι τον διέταξαν να μη δίνει λεφτά στους καταθέτες κλπ. κι έκανε όλη τη χώρα πουτ@ν@...

 

Αν το όπλο του "επαναστάτη-αντιστασιακού" είναι η ανωνυμία του και η ασυδοσία του , τότε πρόκειται περί μαλάκα και όχι επαναστάτη..

 

Όπως μια απίστευτη μαλακία είναι και η επανάσταση/αντίσταση των blogs..

 

Όποιος θέλει να εκφράσει την αντίθεση του, έχει εναλλακτικές. Κατεβαίνει στο Σύνταγμα και δεν επαναστατεί γράφοντας παπαριές σε ένα Blog από τον καναπέ..

 

Αρχίζω και νοιώθω πως σκέφτονται τα φονταμέλια όταν χώνουν καναδυό μασούρια δυναμίτη στο πάτο τους και σκάνε παίρνοντας καμια εικοσπενταριά μαζί τους...

 

απίστευτη ανοησία αυτή που έγραψες! εγώ γιατί είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τέτοιες αηδίες ;

 

αν στους 25 είναι οι γονείς σου και οι φίλοι σου, τότε έλα να το ξανασυζητήσουμε..

 

Το παραλήρημα σου είναι θλιβερό (ακόμα κι αν το έγραψες για πλάκα). ΑΙΣΧΟΣ !!

 

 

δηαδη συγνωμη τωρα πες οτι εμενα παω σε ενα μαγαζι και δεν με εξυπηρετουν καλα ποτε δεν θα μπορω να πω οτι το ταδε μαγαζι που πηγα εχει .....εξυ[ηρετηση ή αν θα θελω να σκιλοβρισω καποιον θα μπορώ γιατι θα πρεπει να φοβαμαι μην ερθει χαρτακι να πληροσο προστιμο και οτι θα μου κοψουν τη συνδεση τη λε ρε φιλε χουντα εχουμε δεν καταλαβα

 

και για να γινει μια τετοια αρση γιατι μιλαμε ουσιαστικα για αρση των προσοπικων μας στοιχειων που πεζουν στη γραμμη μας δεν θελει καποια διακστικη εντολη ή καποιο δικαστικο χαρτι

 

Αν θέλεις να σκυλοβρίσεις μεγάλε σε δημόσιο βήμα όπως είναι το internet , τότε να είσαι έτοιμος να δεχτείς τις συνέπειες..

 

Αν πεις μαλάκα κάποιον στο δρόμο και φωνάξει την αστυνομία, πας αυτόφωτο, το ξέρεις ;

Ή σε πλακώνει στις μάπες και τρέχετε και οι δύο στα δικαστήρια...

 

ποια διαφορά έχει να πεις μαλάκα κάποιον στο διαδίκτυο;

 

Εκτός αν όλο αυτό , αφορά τιτίκες που δεν έχουν άντερα στην πραγματική τους ζωή να πουν κάτι face to face...

 

==============================================================================================

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ;

 

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ , Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΑ .... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Αν το όπλο του "επαναστάτη-αντιστασιακού" είναι η ανωνυμία του και η ασυδοσία του , τότε πρόκειται περί μαλάκα και όχι επαναστάτη..

 

Όπως μια απίστευτη μαλακία είναι και η επανάσταση/αντίσταση των blogs..

 

Όποιος θέλει να εκφράσει την αντίθεση του, έχει εναλλακτικές. Κατεβαίνει στο Σύνταγμα και δεν επαναστατεί γράφοντας παπαριές σε ένα Blog από τον καναπέ..

 

...

 

 

==============================================================================================

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ;

 

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ , Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΑ .... :mad:

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι τα ίδια ισχύουν και για σένα;;; Πολύ το αμφιβάλω και φροντίζεις να το αποδεικνύεις καθημερινά με το ύφος και το ήθος της γραφής σου.

 

Για πες, για face to face θα σε βρούμε από εδώ;;; http://www.startupgreece.gov.gr/users/kfyros

 

Το τι έκαναν ή δεν έκαναν τα blogs το βλέπεις γύρω σου με ανθρώπους που πλέον δεν βρίσκονται σε καναπέδες αλλά σε πλατείες και συνεχώς οργανώνονται σε σημείο που έχουν αρχίσει και ανησυχούν πολύ κόσμο, χουντικούς και μή.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λες σε γενικές γραμμές, αλλά αυτό:

 

αν στους 25 είναι οι γονείς σου και οι φίλοι σου, τότε έλα να το ξανασυζητήσουμε..

 

τι σόι επιχείρημα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί χτυπιέστε; Είναι γνωμοδότηση, όχι νόμος. Δηλαδή αδιάφορο.

Ίσως ένα ενδιαφέρον για σχολιασμό είναι αυτό που λέει ο digekas, περί αξίας των υπηρετών της δικαστικής εξουσίας.

 

Α, digeka, θα αποτύχει το business plan σου για τα ελικόπτερα. Δεν είδες τι έγινε χθες; Με αυτοκίνητα έφυγαν.

Άσε, τους έχει πιάσει η κρίση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...