Προς το περιεχόμενο

Άρειος Πάγος: Δεν ισχύει στο διαδίκτυο το απόρρητο των επικοινωνιών


Erwdios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι την συκοφαντική δυσφήμηση την έχουν ψωμοτύρι το κάνουμε γαργάρα ή φταίει το ότι δεν έχουμε καρύδια.

Όπως τότε που σκότωσαν το Γκιόλια έλεγαν για να τον σκοτώσουν οι "τρομοκράτες" ήταν βρόμικος άρα καλά του έκαναν, πραγματικά ό,τι να ΄ναι και ότι μας μας δείξουν λέμε. Και αυτό γαργάρα;

Ευτυχώς από ότι βλέπω αυτή δεν είναι και η γνώμη των πολλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω φιλε ELF θεωρω οτι εσυ η εγω ,η ενας απλος,τιμιος πολιτης δεν κινδυνευουμε απο συκοφαντιες γιατι εχουμε την προιστορια της εντιμοτητας μας και την εξωθεν καλη μαρτυρια.Καμμια,δυο φορες στην δουλεια μου εχουν προσπαθησει να με συκοφαντησουν αλλα ηταν τοσο μεγαλη η στηριξη μου απο τους πελατες μου και η διασφαλιση του καλου ονοματος μου σαν επαγγελματια που δεν καταφεραν τιποτε.Το ιδιο θεωρω για σενα και για καθε απλο πολιτη.

 

Αλλα επειδη δεν ζουμε σε εναν ιδανικο κοσμο προτιμω να υπαρχει η ανωνυμια στα blogs και θεωρω οτι ενας μορφωμενος ανθρωπος με κριση,θα γελασει και θα παραβλεψει τα γελοια blogs,και να εχουμε ελευθερη πληροφορηση,(και ας υπαρχει και λιγη μπουρδολογια,σιγα,σιγα θα σβησουν αυτα τα sites)παρα να υπαρχει καθεστως αυστηρο,που λογω του συστηματος ,ευνοει τους ισχυρους.Αυτη ειναι η θεση μου,απολυτη ανωνυμια και ελευθερια εκφρασης και αφηνουμε τον λαο να κρινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω και νοιώθω πως σκέφτονται τα φονταμέλια όταν χώνουν καναδυό μασούρια δυναμίτη στο πάτο τους και σκάνε παίρνοντας καμια εικοσπενταριά μαζί τους...
απίστευτη ανοησία αυτή που έγραψες! εγώ γιατί είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τέτοιες αηδίες ;

 

αν στους 25 είναι οι γονείς σου και οι φίλοι σου' date=' τότε έλα να το ξανασυζητήσουμε..

 

Το παραλήρημα σου είναι θλιβερό (ακόμα κι αν το έγραψες για πλάκα). ΑΙΣΧΟΣ !![/quote']

Πίνεις κάτι;

Σ'έβρισα;

Θες κυβερνοεπίθεση;

Θες να σου δώσω τα στοιχεία μου να με βρεις εσύ;

 

Είπα ότι νοιώθω πως σκέφτονται,δεν είπα κάπου να πάμε όλοι και να τους μιμηθούμε.Θες να μου επιβάλεις και τί θα σκέφτομαι;

 

Όπως είμαι εγώ υποχρεωμένος να σε διαβάζω,έτσι κι εσύ,είμαστε σε δημόσια αγορά,πρόσεξε λίγο τις εκφράσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόρρητο των επικοινωνιών δεν ισχύει στο διαδίκτυο, επαναλαμβάνει ο Άρειος Πάγος με τρίτη γνωμοδότησή του.

 

είδα πόσο ισχύει και στις τηλεπικοινωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτα που λεγαμε! Βρε τι γελιο!Μα ποτε προλαβε και εμαθε την γνωματευση του Αρειου Παγου και πηρε θαρρος,ο ευγενης και λαοσεβης πολιτικος?:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α αλλαξαμε το τροπαριο τωρα προς την επαναστατικοτητα?Γιατι μεχρι τωρα σε εβλεπα πολυ υπερ του κατεστημενου.Παντως εσενα σαν επιχειρηματια δε σε συμφερει η γενικη νοοτροπια των αγανακτισμενων γιατι απο αυτα που εχεις γραψει μεχρι τωρα βγαινει στο συμπερασμα οτι εισαι απο αυτους που πιστευουν οτι το υπαρχον συστημα και οι νομοι του δουλευουν και λειτουργουν δικαια,η κανω λαθος?:devil:

 

αν μου πεις και που τα συμπέρανες όλα αυτά ..

 

Επειδή είμαι αντίθετος στο να κλέβει κάποιος μέσω Internet, ή στην απόλυτη ασυδοσία του να γράφει ότι παπαριά του έρθει στο κεφάλι, συμπεραίνεις ότι είμαι αντίθετος στην "επαναστατικότητα" όπως την αναφέρεις ;

Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα posts μου , θα καταλάβεις ότι απλά είμαι αντίθετος στην ψευτομαγκιά της ανωνυμίας και στη μαλακία που δέρνει πολύ κόσμο ..

 

 

Επειδή γράφτηκα στο startup δε σημαίνει ότι είμαι επιχειρηματίας (με την έννοια που υπονοείς )..

Δηλαδή όποιος έχει μια μικρή προσωπική επιχείρηση (ένα μικρό γραφείο όπως εγώ) ή ένα μαγαζί είναι επιχειρηματίας κεφάλαιο και καπιτάλας ;

Ίσως για αυτό να κλείνουν η μία μετά την άλλη οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, επειδή έχουν κάνει τη μπάζα τους και την κοπανάνε για Σεϊχέλες...

 

 

Όσο για το υπάρχον σύστημα και τους νόμους του, φυσικά και δεν λειτουργούν .

Αλλά δεν δικαιολογείται κανείς να συμψηφίζει τις πουστιές και τις απατεωνιές κάποιων , κάνοντας περισσότερες..

Που θα καταλήξει αυτό ;

 

Στη ζούγκλα ;

Να ετοιμάσω το κουμπούρι μου τότε γιατί θα το χρειαστώ, όπως κι όλοι μας...

 

 

Το πρόβλημα είναι πολύ απλό στην Ελλάδα.

Συλλήβδην όλοι όσοι έχουν περάσει από τη βουλή μετά τη μεταπολίτευση είναι παραβάτες του συντάγματος και προδότες..

 

Και οι λόγοι είναι απλοί :

1. Κατάφωρη παραβίαση της διάκρισης των εξουσιών (εκτελεστική=κυβέρνηση, νομοθετική = βουλή, δικαστική= δικαστήρια / αστυνομία).

ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

 

όταν ΠΧ. αναλαμβάνει ανακριτικό έργο η βουλή (σε περιπτώσεις σκανδάλων), τότε υπάρχει παρέμβαση στο έργο της δικαστικής εξουσίας.

Οι βουλευτές δεν είναι ανακριτές ούτε δικαστές. Οι επιτροπές αυτές είναι αντισυνταγματικές όπως και να το σκεφτούμε λόγω έλλειψης αρμοδιότητας..

Ο Γιακουμάτος πχ. που είναι οδοντίατρος τι δουλειά έχει να κρίνει προανακριτικά αν υπάρχουν ποινικές ευθύνες σε πολιτικούς για διάφορα σκάνδαλα ;

ΑΙΣΧΟΣ !!!

 

Είναι σαν να μου πεις εμένα να σου φτιάξω ένα πυρηνικό αντιδραστήρα..

Άσε που οι περισσότεροι δεν είναι μόνο άσχετοι , ανεπάγγελτοι, και γραφειοκράτες, είναι και ηλίθιοι κιόλας...

 

 

 

2. Εφόσον δεν υπάρχει απλή αναλογική για τη στελέχωση της Βουλής παραβιάζεται η αρχή της ισοψηφίας. Πολύ απλά..

 

Ακόμα και αν θεωρούσαμε ότι δεν είναι δυνατόν να ορίζεται κυβέρνηση με απλή αναλογική γιατί θα είχαμε ακυβερνησία για χρόνια (όπως στο Βέλγιο τώρα),

για ποιο λόγο στη βουλή να μην υπήρχε αναλογική αντιπροσώπευση της λαϊκής βούλησης ;

Και η κυβέρνηση ας έβγαινε με ενισχυμένη αναλογική..

 

 

 

3. Κατάφωρη παραβίασης της Ισονομίας των Ελλήνων πολιτών (βουλευτική ασυλία, νόμος περί ευθύνης υπουργών). ΚΑΤΑΠΤΙΣΤΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ..

 

 

4. Διαχωρισμός Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα.. Μονιμότητα στο Δημόσιο, διαφορετικές συμβάσεις στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα ..

Από που κι ως που εργαζόμενοι με ίδια τυπικά προσόντα και θέσεις να έχουν άλλες παροχές (μισθό - περίθαλψη - σύνταξη) στο δημόσιο και άλλες στον ιδιωτικό τομέα;

Από που κι ως που να είναι μόνιμοι στο δημόσιο και να μην απολύονται ;

Και οι άνεργοι αυτοί τη στιγμή να είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία από τον ιδιωτικό τομέα (και κάποιους συμβασιούχους που δεν φίλησαν αρκετούς κwλους ώστε να μονιμοποιηθούν) ;

 

 

Αν ξεκινήσουμε από αυτές τις απλές εξόφθαλμες αδικίες και παραβάσεις της ισονομίας και της ισοπολιτείας, και θα βρούμε στην πορεία τις λύσεις..

Αλλά το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι ΠΑΝΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ζούγκλα ;

Να ετοιμάσω το κουμπούρι μου τότε γιατί θα το χρειαστώ, όπως κι όλοι μας...

Διαφέρει σε κάτι αυτή σου η άποψη/ευχολόγιο σε σχέση με τη σκέψη μου;

Αν εξαιρέσουμε δυο-τρεις λεπτομέρειες,όπως είναι το πλήθος που θα μπορούσε να πλήξει το φονταμέλι σε σχέση με το γεμιστήρα στο κουμπούρι σου και το γεγονός ότι μετά αυτό θα ψοφήσει ενώ εσύ θα ζείς να φας κι άλλους...

 

Α,εγώ είπα ότι σκέφτομαι,εσύ μας προτρέπεις...

 

λολ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύγαμε από το θέμα και το θέμα είναι ότι το ίδιο το σύνταγμα προβλέπει την άρση του απορρήτου των τηλεπικοινωνιών για (α) λόγους εθνικής ασφάλειας ή (β) για διακρίβωση ιδιαίτερα σοβαρών εγκλημάτων χωρίς την άδεια της ΑΔΑΕ.

 

Το "για λόγους εθνικής ασφάλειας", νομίζω δεν θέλει ιδιαίτερη εξήγηση ενώ τα "ιδιαίτερα σοβαρά εγκλήματα" μεταφράζεται ως κακουργήματα. Για κακουργήματα λοιπόν πολύ σωστά προβλέπεται από το σύνταγμα η μή δέσμευση των δικαστικών αρχών.

 

Τα ίδια λέγαμε και πριν 3 χρόνια. Το σύνταγμα το ξεκαθαρίζει πλήρως το θέμα και σε αυτό που αναφέρεται ο TheELF, BlackScorpionX, ισχύει η αρχή της αναλογικότητας και η ΑΔΑΕ είναι η ανεξάρτητη αρμόδια αρχή για να αποφανθεί.

 

Η όποια προσπάθεια παράκαμψης της ΑΔΑΕ είναι αντισυνταγματική και ο ρόλος της ΑΔΑΕ είναι αυτός, η προστασία του πολίτη από την κατάχρηση εξουσίας.

 

 

Επειδή βλέπω να γίνονται αρκετές πολιτικές αναφορές όπως αυτές θεωρούνται εκτός κανονισμών, ελπίζω οι διαχειριστές να δείξουν την προβλεπόμενη από την θέση τους ωριμότητα και να ζητήσουν από τα μέλη να τις αφαιρέσουν (διαφορετικά θα αφαιρεθούν ολόκληρα τα ποστ τους) και όχι να κλειδωθεί το θέμα, πρακτική που ακολουθείται ευρύτατα στην συντριπτική πλειοψηφία των forum προκειμένου να πέσουν οι τόνοι και στην συνέχεια τα threads ξεκλειδώνονται για να συνεχιστεί η συζήτηση.

 

Για να μην παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου, το λέω με το ίδιο σκεπτικό που και ο kfyros πρότεινε στο άλλο θέμα να ανεβαίνουν "τέτοιου είδους" ειδήσεις χωρίς δυνατότητα σχολιασμού από τα μέλη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το υπάρχον σύστημα και τους νόμους του, φυσικά και δεν λειτουργούν .

Αλλά δεν δικαιολογείται κανείς να συμψηφίζει τις πουστιές και τις απατεωνιές κάποιων , κάνοντας περισσότερες..

Που θα καταλήξει αυτό ;

 

Πολυ σωστος εισαι ,συμφωνω απολυτα σε ολα.

 

Με εξαιρεση αυτο που εχω κανει quote.Γιατι θεωρω οτι δεν πρεπει να διωκεται ο φτωχουλης,που επειδη δεν εχει λεφτα κατεβαζει παρανομα,γιατι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι απο φτωχοι μεχρι μεσαιοι,οι παρανομοι αλλα θα πρεπει το κεφαλαιο που διακινει την πνευματικη ιδιοκτησια που θιγεται,να εξυγιανει τους τροπους διαθεσης του υλικου,να ριξει τις τιμες και να καταστησει στην συλλογικη συνειδηση αδικη την πειρατεια και ετσι να προστατευσει και τον δημιουργο και τον απλο πολιτη που μαστιζεται απο απιστευτη ανεργια,ακριβεια και οικονομικη κριση.

 

Οταν ομως ερχεται ο πολιτικαντης και το διεφθαρμενο καθεστως που εχει οδηγησει τον κοσμο στην σημερινη κριση και απειλει με σκληρες ποινες που δεν αλλαζουν τιποτε στο τοπιο,το θεωρω προκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι το έχετε χάσει τελείως.

Τα μπλογκ δεν είναι ούτε καλά ούτε κακά. Είναι τρόπος επικοινωνίας και έκφρασης. Αν κάποιος θέλει να εκφραστεί ανώνυμα πρέπει να έχει την επιλογή να το κάνει σύμφωνα με το σύνταγμα.

Αν κάποιος καταχραστεί αυτό το δικαίωμα και υποπέσει σε σοβαρό παράπτωμα υπάρχει συνταγματικά κατοχυρωμένη ανεξάρτητη αρχή που θα κρίνει αν το βάρος του παραπτώματος δικαιολογεί την άρση του απορρήτου.

Ο Σανιδάς είναι ένα γνωστών φρονημάτων εργαλείο του συστήματος που μπήκε στο δικαστικό σώμα επί χούντας, ήταν αυτός που έθαψε το σκάνδαλο βατοπεδίου και που έβγαλε γνωμοδότηση για τη νομιμότητα της χρήσης των καμερών ελέγχου κυκλοφορίας κατά τη διάρκεια πορειών στην Αθήνα γράφοντας στα @@ του πάλι τη συνταγματικά κατοχυρωμένη αρχή που διαφωνούσε(η βικιπαίδεια τα λέει, όχι εγώ έτσι? B) ).

Έτσι για να ξέρουμε από που ξεκίνησε αυτή η ιστορία.

 

Το κουρέλιασμα του συντάγματος τείνει να γίνει άθλημα σε αυτή τη χώρα. Τύφλα να χουν οι ταλιμπάν.

 

Ξυπνάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το inso είναι forum,δεν είναι blog,πασιφανής διαφορά...

 

...σχολιασμός στο spoiler,κατα τα άλλα συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος των απόψεών σου.

Στο Γκέκα πήγαινε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνεις κάτι;

Σ'έβρισα;

Θες κυβερνοεπίθεση;

Θες να σου δώσω τα στοιχεία μου να με βρεις εσύ;

 

Είπα ότι νοιώθω πως σκέφτονται,δεν είπα κάπου να πάμε όλοι και να τους μιμηθούμε.Θες να μου επιβάλεις και τί θα σκέφτομαι;

 

Όπως είμαι εγώ υποχρεωμένος να σε διαβάζω,έτσι κι εσύ,είμαστε σε δημόσια αγορά,πρόσεξε λίγο τις εκφράσεις σου.

 

αν διαβάζοντας το παρόν thread σχετικά με το απόρρητο των επικοινωνιών ,

το πρώτο πράγμα που σου ήρθε στο μυαλό είναι οι επιθέσεις αυτοκτονίας ανθρώπων που αγωνίζονται για την επιβίωση τους (ή είναι φανατικοί πωρωμένοι για να αναφέρω και την άλλη άποψη),

τότε προφανώς εσύ πίνεις κάτι..

Και δε νομιμοποιείσαι να γράφεις ότι βλακεία σου κατέβει στο κεφάλι σε ένα φόρουμ ..

 

Σε παρακαλώ όμως, μη μου κάνεις κυβερνοεπίθεση :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...