Προς το περιεχόμενο

Άρειος Πάγος: Δεν ισχύει στο διαδίκτυο το απόρρητο των επικοινωνιών


Erwdios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι θεωρω οτι δεν πρεπει να διωκεται ο φτωχουλης,που επειδη δεν εχει λεφτα κατεβαζει παρανομα,γιατι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι απο φτωχοι μεχρι μεσαιοι,οι παρανομοι αλλα θα πρεπει το κεφαλαιο που διακινει την πνευματικη ιδιοκτησια που θιγεται,να εξυγιανει τους τροπους διαθεσης του υλικου,να ριξει τις τιμες και να καταστησει στην συλλογικη συνειδηση αδικη την πειρατεια και ετσι να προστατευσει και τον δημιουργο και τον απλο πολιτη που μαστιζεται απο απιστευτη ανεργια,ακριβεια και οικονομικη κριση.

 

Οταν ομως ερχεται ο πολιτικαντης και το διεφθαρμενο καθεστως που εχει οδηγησει τον κοσμο στην σημερινη κριση και απειλει με σκληρες ποινες που δεν αλλαζουν τιποτε στο τοπιο,το θεωρω προκληση.

 

ρε συ μην επανερχόμαστε σε αυτό..

Δεν συμφωνώ. Όποιος έχει προβλήματα φτώχειας , δεν είναι πρώτιστη του ανάγκη να κλέψει ταινίες - μουσική. Μουσική κιόλας ακούει από το ράδιο, δόξα το θεό..

 

Μποϋκοτάζ είναι η λύση και όχι κλοπή. Αλλιώς γινόμαστε ζούγκλα.. Και όλοι πρέπει να τιμωρούνται..

 

Για παράδειγμα , πριν 15 χρόνια δούλευα σε μεγάλο μαγαζί που πούλαγε CD'S . Έχουμε πιάσει να κλέβουν παιδιά υπουργών, αστυνομικούς, στρατιωτικούς, δικηγόρους, δημοσιογράφους,

ότι μπορείς να φανταστείς..

Κάποιοι μάλιστα, τότε, είχαν στο σπίτι τους κλεμμένα CD - δίσκους - ταινίες κλπ. αξίας πάνω από 300.000 δραχμών (με τις τότε τιμές)

 

Έτσι είναι οι περισσότεροι. Αυτό επέτρεψε μου να το θεωρώ μαλακία κι όχι ανάγκη...

 

 

Αν θέλουν να αναλάβουν κάποιοι συλλογική δράση για μποϋκοτάζ, τότε μπορούν να ακολουθήσουν άλλες μεθόδους..

 

Πχ. εγώ μπήκα στο aepi.gr και είδα τα μέλη του ΔΣ (καλλιτεχνάρες κατά τα άλλα).. Δεν ακούω το συγκεκριμένο είδος μουσικής, αλλά αν το άκουγα , Δεν θα ξανααγόραζα ΠΟΤΕ τραγούδια τους..

Αντίστοιχα θα μπορούσε να γίνει αυτό με εταιρίες διανομής, μέχρι να κατεβάσουν τις τιμές τους..

 

Το ίδιο και με βίντεοclubs..

 

Το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί που κατεβάζουν είναι τζαμπατζήδες, και δεν πρόκειται ποτέ να δώσουν ούτε μία δραχμή για να αγοράσουν κάτι, από τη στιγμή που μπορούν να το κατεβάσουν χωρίς να πληρώσουν τίποτα.

Και φυσικά είναι παράνομο, και φυσικά πρέπει να τιμωρούνται όλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...

 

Πχ. εγώ μπήκα στο aepi.gr και είδα τα μέλη του ΔΣ (καλλιτεχνάρες κατά τα άλλα).. Δεν ακούω το συγκεκριμένο είδος μουσικής, αλλά αν το άκουγα , Δεν θα ξανααγόραζα ΠΟΤΕ τραγούδια τους..

Αντίστοιχα θα μπορούσε να γίνει αυτό με εταιρίες διανομής, μέχρι να κατεβάσουν τις τιμές τους..

 

...

 

Τα έχουμε πει για το θέμα του copyright τα ίδια πράγματα 1500 φορές, δεν στέκομαι σε αυτά, υπάρχει άλλο thread για να συζητηθούν και να μην είναι off-topic, αντιλαμβάνεσαι όμως ότι η παραπάνω παράθεση αρκεί ώστε στηριζόμενοι στην γνωμάτευση να σε κυνηγήσουν οι καλλιτέχνες του ΔΣ της ΑΕΠΙ;;; Αντιλαμβάνεσαι τώρα ότι αυτό που θέλουν να περάσουν είναι ο φόβος της όποιας αρνητικής κριτικής που μπορεί να χαρακτηριστεί ως συκοφαντική δυσφήμιση;;;

 

Βάλε και το όποιο ύφος ανεξαρτήτως ήθους για να συμπεριλάβεις και την εξύβριση και θα δεις τι ωραία που δένει το γλυκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε πει για το θέμα του copyright τα ίδια πράγματα 1500 φορές, δεν στέκομαι σε αυτά, υπάρχει άλλο thread για να συζητηθούν και να μην είναι off-topic, αντιλαμβάνεσαι όμως ότι η παραπάνω παράθεση αρκεί ώστε στηριζόμενοι στην γνωμάτευση να σε κυνηγήσουν οι καλλιτέχνες του ΔΣ της ΑΕΠΙ;;; Αντιλαμβάνεσαι τώρα ότι αυτό που θέλουν να περάσουν είναι ο φόβος της όποιας αρνητικής κριτικής που μπορεί να χαρακτηριστεί ως συκοφαντική δυσφήμιση;;;

 

Βάλε και το όποιο ύφος ανεξαρτήτως ήθους για να συμπεριλάβεις και την εξύβριση και θα δεις τι ωραία που δένει το γλυκό.

 

και εσύ τι θέλεις ρε Δημήτρη ;

 

Αν βγω και σε κατηγορήσω για κάτι, να μην έχεις δικαίωμα να αμυνθείς ;

Αν αυτό που σε κατηγορήσω είναι ψευδές και σου μαμήσω τη ζωή , να μείνω ατιμώρητος ;

 

Δεν είναι λογική το να υπάρχει ασυδοσία.. Το να εφαρμόζονται οι νόμοι σωστά είναι το ζητούμενο . Για όλους..

 

Και δεν συμφωνώ με τα σενάρια συνωμοσίας.. Όσοι πραγματικά θέλουν να εκφράσουν σωστές απόψεις μπορούν να εκφραστούν, ακόμα και να παραμείνουν ανώνυμοι.

Βλέπουμε τι γίνεται και στους "ελεύθερους" servers των πανεπιστημίων κλπ.

(και εκεί μόνο ελευθερία λόγου δεν επικρατεί , αλλά η ίδια φασίζουσα καταστολή , και ας μην υπάρχει ούτε αστυνομία ούτε ΕΥΠ. όσοι δεν είναι "δικοί μας" εξαφανίζονται )..

 

όσο για τους λεβέντες της αεπι, ας κοπιάσουν. Σε μια high profile δίκη που θα τρίβουν τα χέρια τους όλα τα κανάλια ; :devil:

Και θα βγουν στη φόρα και οι τακτικές των εν λόγω εταιριών;

Please Do..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια ήθη στα δικτυακά δρώμενα.

 

Απ' τη μία άμμετρη καταστολή κι απ' την άλλη ρίχνουμε και καμια φόλα μπας και τσιμπήσει κανας εν "δυνάμει" πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε ELF θεωρω οτι εσυ η εγω ,η ενας απλος,τιμιος πολιτης δεν κινδυνευουμε απο συκοφαντιες γιατι εχουμε την προιστορια της εντιμοτητας μας και την εξωθεν καλη μαρτυρια.Καμμια,δυο φορες στην δουλεια μου εχουν προσπαθησει να με συκοφαντησουν αλλα ηταν τοσο μεγαλη η στηριξη μου απο τους πελατες μου και η διασφαλιση του καλου ονοματος μου σαν επαγγελματια που δεν καταφεραν τιποτε.Το ιδιο θεωρω για σενα και για καθε απλο πολιτη.

Συμφωνώ μαζί σου,αλλά γίνεται όλο και ποιο έντονο το φαινόμενο του cybermobbing(και δεν είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο συμφωνώ με το διάταγμα)

που έχει ωθήσει παιδιά μέχρι και στην αυτοκτονία,ε δεν θαρρείς ότι εκεί πρέπει να

υπάρχει η δυνατότητα επέμβασης των αρχών από την αρχή και όχι μετά από μακροχρόνιες

διαδικασίες;;(Μπας και γλυτώσει και κάνα παιδάκι; )

 

Αλλα επειδη δεν ζουμε σε εναν ιδανικο κοσμο προτιμω να υπαρχει η ανωνυμια στα blogs και θεωρω οτι ενας μορφωμενος ανθρωπος με κριση,θα γελασει και θα παραβλεψει τα γελοια blogs,και να εχουμε ελευθερη πληροφορηση,(και ας υπαρχει και λιγη μπουρδολογια,σιγα,σιγα θα σβησουν αυτα τα sites)παρα να υπαρχει καθεστως αυστηρο,που λογω του συστηματος ,ευνοει τους ισχυρους.Αυτη ειναι η θεση μου,απολυτη ανωνυμια και ελευθερια εκφρασης και αφηνουμε τον λαο να κρινει.

Ναι κοίτα όμως και δεξιά αριστερά, ακόμα και εδώ στο φόρουμ, και πες μου ότι για των κάθε έναν μορφωμένο άνθρωπο που θα φερθεί όπως λες δεν υπάρχουν άλλοι δέκα που θα προτιμήσουν να πιστέψουν τον blogger επειδή έχουν τα ίδια μυαλά(ζήτω το flamewar).

Και άντε να βρίζει κάποιος την coca(cola) ή την kfc αλλά αν βγάλει ένας blogger μια βρομιά(αστήριχτη) για κάποιον «απλό άνθρωπο» απλά και μόνο επειδή έχει αντίθετη άποψη,και το αντιγράψουν άλλοι δέκα και μετά από αυτό γίνει copypasta ,ε είναι σημαντικό πρόβλημα για αυτών και θα πρέπει να έχει έναν τρόπο να το αντιμετώπιση δεν νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα είναι σαν ζωντανός οργανισμός, όταν πας να το αλλάξεις η να το αφήσεις πίσω για κάτι καλύτερο, θα κάνει τα πάντα για να επιβιώσει... και κυρίως θα χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε μέσο νόμιμο ή παράνομο, ηθικό ή ανήθικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσύ τι θέλεις ρε Δημήτρη ;

 

Αν βγω και σε κατηγορήσω για κάτι, να μην έχεις δικαίωμα να αμυνθείς ;

Αν αυτό που σε κατηγορήσω είναι ψευδές και σου μαμήσω τη ζωή , να μείνω ατιμώρητος ;

 

Δεν είναι λογική το να υπάρχει ασυδοσία.. Το να εφαρμόζονται οι νόμοι σωστά είναι το ζητούμενο . Για όλους..

 

Και δεν συμφωνώ με τα σενάρια συνωμοσίας.. Όσοι πραγματικά θέλουν να εκφράσουν σωστές απόψεις μπορούν να εκφραστούν, ακόμα και να παραμείνουν ανώνυμοι.

Βλέπουμε τι γίνεται και στους "ελεύθερους" servers των πανεπιστημίων κλπ.

(και εκεί μόνο ελευθερία λόγου δεν επικρατεί , αλλά η ίδια φασίζουσα καταστολή , και ας μην υπάρχει ούτε αστυνομία ούτε ΕΥΠ. όσοι δεν είναι "δικοί μας" εξαφανίζονται )..

 

όσο για τους λεβέντες της αεπι, ας κοπιάσουν. Σε μια high profile δίκη που θα τρίβουν τα χέρια τους όλα τα κανάλια ; :devil:

Και θα βγουν στη φόρα και οι τακτικές των εν λόγω εταιριών;

Please Do..

 

Εγώ τι θέλω; Τίποτα περισσότερο από το αυτονόητο, οι αρχές να σέβονται τα δικαιώματα των πολιτών, να σέβονται το σύνταγμα.

 

Σοβαρά τώρα που κάνουμε και κουβέντα αν θα πρέπει να γίνεται άρση του απορρήτου αν κάποιος σε ένα blog μας βρίσει; Βήμα θα ήθελα εγώ προσωπικά για να μπορέσω να απαντήσω σαν πολίτης ή αν πρόκειται πραγματικά για συκοφαντική δυσφήμιση και δεν μου επιτρέπουν να απαντήσω εκεί να επέμβει η ΑΔΑΕ και να κρίνει πως πρέπει να χειριστεί την υπόθεση και όχι να έχεις ένα blog, προβοκάτορες να αναρτούν συκοφαντικά και υβριστικά σχόλια για να βρεθείς εσύ απολογούμενος για τα σχόλια που ανέβασαν άλλοι ή μήπως θα φτάσουμε στο σημείο να επιτρέπουμε μόνο όσα σχόλια δεν υπάρχει "κίνδυνος" να αποτελέσουν πάτημα οπότε και θα επιβάλουμε λογοκρισία τόσο στους άλλους όσο και σε εμάς τους ίδιους, έτσι προληπτικά...

 

Το σύνταγμα ξεκαθαρίζει απολύτως το θέμα του απορρήτου των επικοινωνιών και η γνωμοδότηση είναι αντισυνταγματική. Η ΑΔΑΕ υπάρχει και λειτουργεί ως ανεξάρτητη αρχή για την δική μας προστασία, για την προστασία όλων των πολιτών και όποιος θέλει να την παρακάμψει λειτουργεί εκ του πονηρού παράνομα και δη και αντισυνταγματικά.

 

Είναι ασύλληπτο, αδιανόητο και μόνο που το κουβεντιάζουμε. Αν εκείνοι δεν σέβονται και υπηρετούν το σύνταγμα τότε ποιος θα προστατέψει τον πολίτη; Για ποια δημοκρατία και ποια δικαιοσύνη μιλάμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καιροί είναι δύσκολοι.. Μας οδηγούν εκεί συνειδητά και συστηματικά. Όλα αυτά που γίνονται έχουν ένα και μόνο στόχο. Να χάνουμε τις δουλειές μας την περιουσία μας, την αξιοπρέπεια μας για να μας έχει μια ζωή από κάτω το σύστημα..

 

Τα προσωπικά μας δεδομένα δεν είναι πλέον προσωπικά. Είτε θες να το πεις RFID είτε θες να το πεις IP είτε θες να το πείς κινητό, είτε θες να το πεις project indect κτλ.

 

Και λυπάμαι πραγματικά που βλέπω κάποιους και το παίρνουν σωστό κάτι τέτοιο. Γιατί αυτό που κάνουν στην κάθε κυβέρνηση και σε αυτά που θέλουν να πλασάρουν, είναι να παίζουν με τις λέξεις.. Παίζουν με λέξεις όπως δικαιοσύνη, ισότητα, οικονομία, ευημερία, ανάπτυξη, τρομοκρατία, προσωπικά δεδομένα και άλλα πολλά..

 

Anoymizers/free proxies/free wifi/TOr όποτε χρειαστεί και ας κάνουν όσες μηνύσεις θέλουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο ουτε στο facebook δε θα μπορουμε να postαρουμε. αυτο ειναι δημοκρατια η διδακτορια τελικα? μηπως καποιοι φοβουνται το ιντερνετ?

Συγνωμη που στο λεω αλλα ακομα και facebook παρακολουθειτε μεσω του FBI γιατι επειδη το εχω ψαξει πολυ ειναι ενα πειραμα τοθ FBI to FB.Δεν νομιζω να υπαρχει σελιδα που να μην παρακολουθειτε ακομα και οταν κανις αναζητηση sto google και γραψεις πχ. ναρκωτικα και οπλα και ψαχνεις συνεχεια βαραει καμπανακι κατς στα γραφεια της αστυνομιας που παρακολουθει το ιντερνετ οτι κανεις συνεχως αναζητηση και σε ψαχνουν και αυτο το ξερω πολυ καλα γιατι το εχω μναθει απο ατομο που δουλευι μεσα κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν απλά για να ξεαγχώσω κάποιους... Αν θέλετε να είστε bloggers και να λέτε ελευθερα την άποψη σας κάντε το αλλα σε bloghosting σελίδες που έχουν server (και έναρξη επιχείρησης) εκτος ελλάδος.. τόσο απλά.. δεν τα αγγίζει το ελληνικό δίκαιο αυτά :)

 

Αν κάνετε ας πουμε register σε ένα αμερικανικο blogsite μπορείτε να γράφετε ότι σας κατεβει κανονικότατα με ωραιότατα ελληνικά γραμματάκια.. και θα έχει και καλύτερα ratings στο google μιας και τα "δικά μας" είναι λίγο έως πολύ ερασιτεχνικά.

 

Πια στο χαλι που καταντήσαμε δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε.. κανονικά θα έπρεπε να καταφύγουμε στην δικαιοσύνη γιατί ναι μεν υπάρχει το παραθυράκι του να κανεις blog κτλ σε server που δεν είναι ελληνικοί..αλλα είναι θέμα αρχής και αξιοπρέπειας (και συνταγματικό μην σας πω) να προστατεύουμε τις ελευθερίες στον τόπο μας..

 

αλλα ποτε κάναμε κάτι στο παρελθόν για να κάνουμε κάτι τώρα? στο ντούκου πέρασε και το προηγούμενο post μου...

 

Ναι πάρτε και γραμμή από αμερικάνικο isp και είσαστε κομπλέ,ρε συ την ip μπορούν να ζητήσουν από τον πάροχο σου,και τα δύο στην Ελλάδα είναι,και στο φεγγάρι να το στήσεις το blog σου πάλι με ελληνικό πάροχο έχεις να κάνεις.

 

 

Η λύση είναι απλή μάθετε να εκφράζεστε κόσμια,και χώστε τα σε όποιον θέλετε με τρόπο.

 

Αντί να γράψετε π.χ. «ο #$!@ ο κ.Τάδε που έχει το $%#@$! fastfood έχει σάπια ^%$^^%$ κρέατα και έπαθα δηλητηρίαση.» δηλαδή ύβρης και συκοφαντία(δεν τα ελέγξατε τα κρέατα για να ξέρετε) γράψτε «Έφαγα στο fast food του κ.Τάδε και έπαθα δηλητηρίαση.»

 

Το ότι πιστεύεται ότι η ελευθερία λόγου του blogger υπέρ-καλύπτει την ελευθερία αυτουνού που εξυβρίζεται λέει πολλά για το επίπεδο που επικρατεί.

 

Και πως θα γίνει αυτό φιλε μου??? για να μάθουνε μέσω ποιου παρόχου κτλ στήθηκε ένα site (την IP δηλαδη) θα πρέπει να ρωτήσουν τον admin του server!

 

Ο admin μπορεί να τους δώσει τα στοιχεια και από εκεί και πέρα μπορούν με αυτά τα στοιχεια να πάνε στον πάροχο για να τους πει ποιος είσαι...

 

 

Δηλαδή πως αλλιώς νομίζεις ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? πχ βλέπεις ένα blog στο thebloggers.com (Δεν ξέρω αν υπάρχει τυχαίο όνομα έβαλα και ας πούμε ότι είναι αμερικανικο)

 

και βρίζεις πχ τον παπανδρέου.

 

Αυτός πως θα ξέρει την IP σου?

 

 

2 τρόποι υπάρχουν ο ένας είναι ο φυσιολογικός και άλλος είναι ιδιαιτερα τραβηγμένος έως αδύνατος..

 

Φυσιολογικός: να στείλει παράπονα στον admin του "thebloggers.com" και να του ζητήσει τα στοιχεια σου. Που αν το thebloggers.com είναι φερέγγυο site δεν θα το κάνει (μιας και σύμφωνα με το αμερικανικο δίκαιο έχεις το δικαίωμα να σχολιάζεις ανώνυμα)

 

 

Παρατραβηγμένος: να βάλει ο παπανδρέου vivodi,ΟΤΕ,HOL,On,forthnet,Cyta κτλ ΟΛΟΥΣ παράλληλα να ψάξουν ΟΛΕΣ τις συνδέσεις τους για να βρούνε ΟΛΟΥΣ τους χρηστες που επισκέφτηκαν έστω μια φορα το link σου στο thebloggers.com και μετά να δούνε ποιος είχε επιτυχημένη πρόσβαση στο thebloggers.com/to_diko_sou_blog/admin dld ένταξη lol...

 

 

 

για όσους μπερδεύτηκαν.

 

Έστω ότι είμαι ο User123 και έχω ΟΤΕ adsl.

 

 

Μπορεί ξαφνικά κάποιος να πάει και να ρωτήσει σε όλους τους ISP η έστω συγκεκριμένα στον ΟΤΕ (έστω ότι μύρισε τα δάχτυλα του ο θιγμένος και χωρίς να του πει τίποτα ο admin της σελίδας που έχω το username "user123" βρήκε ότι είμαι από ΟΤΕ)

 

Να ψαξει στα κιτάπια του (μεσα δηλαδη στους χιλιαδες εγεγγραμμενους χρήστες του) να δει ποιος κάνει login στο συγκεκριμένο site με το συγκεκριμένο username? ακόμη και να μπορούνε θα πάρει ΠΑΡΑ πολύ χρόνο και πολλά χρήματα σε εργατοώρες... (και φυσικά για κάτι τέτοιο θα πρέπει να άρουν το προσωπικό απόρρητο όλων των εγγεγραμμένων πελατών του ΟΤΕ αλλιώς πως θα ψάξουν το traffic τους? )

 

 

Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι το ανάποδο να ξέρουν ποιος είμαι και να βρούνε ψάχνοντας την σύνδεση μου τι κάνω που επισκέπτομαι και τι λέω...

 

Αλλα δεν μπορούνε να βρούνε πχ από ένα post ότι το συγκεκριμένο post έχει σταλεί από συγκεκριμένο άτομο! (εάν δεν τους δώσει την IP κτλ ο admin του server στο οποιο έγινε το post)

 

είναι αδύνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι αν μπορείς να βρεις την ip του άλλου η αν από αυτή μπορείς από τον isp να οδηγηθείς στον κάτοχο της γραμμής (που μπορεί να είναι οποιοσδήποτε άλλος εκτός από αυτόν που εξύβρισε ή κατασυκοφάντησε) αλλά το αν αυτά τα στοιχεία έχουν φτάσει στα χέρια τους με παράνομο (μή προβλεπόμενο) τρόπο οπότε και δεν θα γίνουν δεκτά στο δικαστήριο και τέτοια είναι η κάθε περίπτωση για την οποία θα παρακάμπτεται η ΑΔΑΕ όταν διενεργείται χωρίς την άδειά της έρευνα για πταίσμα ή πλημμέλημα, αφού για τα κακουργήματα, όπως ορίζει το σύνταγμα, δεν χρειάζεται η άδειά της για την διεξαγωγή της έρευνας.

 

Σε τεχνικό επίπεδο αυτό που γίνεται είναι οι isp να κρατάνε την ip που έχουν παραχωρήσει σε κάθε πελάτη τους και ημέρα και ώρα που αυτή παραχωρήθηκε για ένα διάστημα 6 μηνών.

 

Σε περίπτωση λοιπόν που διεξάγεται έρευνα για κακούργημα με εντολή του εισαγγελέα ο διαχειριστής/ιδιοκτήτης ενός site είναι υποχρεωμένος να δώσει την ip με την οποία συνδέθηκε το εκάστοτε μέλος και αυτές οι ip κρατούνται από τα site για αυτό τον λόγο οπότε και μπορεί να βρεθεί ο ιδιοκτήτης της γραμμής από την οποία είχε πρόσβαση το μέλος. Αν είναι στο εξωτερικό το site, μέσω της interpol ακολουθείται ανάλογη διαδικασία.

 

Το κάθε μέλος δικάζεται στην χώρα του με την νομοθεσία της χώρας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι εκτος της δικαιοδοσίας της ΑΔΑΕ... δεν μπορεί να κάνει τίποτα. θα πρέπει να γίνει συνεργασία με το FBI για να πάρουν τα στοιχεια μου από την αμερικανικη bloghosting σελίδα...

 

Και για να το κάνουν αυτό θα πρέπει να έχουν λόγο (πχ να κινδυνεύει η ασφάλεια του κράτους η γενικά να υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι το blog βοηθάει μια παράνομη πράξη)

 

 

Αν δεν συντρέχουν τέτοιοι λόγοι αλλα πάραυτα ο admin του site δώσει τα στοιχεια μου (δηλαδη IP τις ωρες που εκανα log in κτλ) στον θιγμένο πολιτικο/επιχειρηματία η τον οποιοδήποτε που σχολίασα στο blog μου (πχ επειδή των χρημάτισαν οι εκάστοτε θιγμένοι)

 

Μπορώ να μηνύσω στα αμερικανικα δικαστήρια τον συγκεκριμένο admin και μάλιστα να διεκδικήσω και μια παχυλή αποζημίωση για ψυχική οδύνη, συκοφαντία, άρση του απορρητου μου, παραβίαση του συμφωνητικού της σελίδας και λοιπές βλάβες (damages) .

 

οποτε μακάρι να το κάνει μπας και πιάσω κανένα καλο φραγκάκι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...