Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρετε κάποιο μαγαζί σε Αττική που να εχει diffusers? Ή αν έχει φτιάξει κανείς κάτι αντίστοιχο μόνος του να δώσει καμία ιδέα...

Επίσης ρε παιδιά εσείς πως καθαρίζετε τα HMD σας(IGNIS) γιατί έκανα το λάθος και το έβαλα πάνω σε μήλο και κολλησε και έχει γίνει ψιλοχαλια τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Bahamut21 είπε

Ξέρετε κάποιο μαγαζί σε Αττική που να εχει diffusers? Ή αν έχει φτιάξει κανείς κάτι αντίστοιχο μόνος του να δώσει καμία ιδέα...

Επίσης ρε παιδιά εσείς πως καθαρίζετε τα HMD σας(IGNIS) γιατί έκανα το λάθος και το έβαλα πάνω σε μήλο και κολλησε και έχει γίνει ψιλοχαλια τώρα... 

Θα σου έλεγα AliExpress αλλά μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα με.τα ΕΛΤΑ δεν το συνιστώ.

Για το hmd ζέστανε νερό και ρίξε το μέσα μαΙ με σόδα να μαλακώσουν τα σκατα και μετά τρίψιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Χθες ήρθαν φίλοι στο σπίτι για ταινία και χαβαλέ, μείναμε στο χαβαλέ ξέρετε πως πάει, ο ένας έφερε και το ναργιλέ του με γεύση μέντα.. μου άρεσε η όλη ιδέα και σκέφτομαι να πάρω και εγώ για το σπίτι. 

Βολεύει η αγορά του από Βουλγαρία και Τουρκία, αλλά θα υπάρξει πρόβλημα στο τελωνείο; Ο φίλος είπε ότι του βγήκε κάπου στα 120€ με τα καρβουνακια και τη συσκευή που τα ανάβει, πόσο περίπου θα βγει ενα σύστημα για πρωτάρη; 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, terry308 είπε

Καλησπέρα, 

Χθες ήρθαν φίλοι στο σπίτι για ταινία και χαβαλέ, μείναμε στο χαβαλέ ξέρετε πως πάει, ο ένας έφερε και το ναργιλέ του με γεύση μέντα.. μου άρεσε η όλη ιδέα και σκέφτομαι να πάρω και εγώ για το σπίτι. 

Βολεύει η αγορά του από Βουλγαρία και Τουρκία, αλλά θα υπάρξει πρόβλημα στο τελωνείο; Ο φίλος είπε ότι του βγήκε κάπου στα 120€ με τα καρβουνακια και τη συσκευή που τα ανάβει, πόσο περίπου θα βγει ενα σύστημα για πρωτάρη; 

Ευχαριστώ 

Για αγορά ναργιλέ και αξεσουάρ από Βουλγαρία ή Τουρκία δε θα έχεις κάποιο θέμα. Το πρόβλημα είναι ο καπνός, οπότε αν πάρεις να ξέρεις ότι από Τουρκία μπορείς μέχρι 250gr και από Βουλγαρία μέχρι 1 κιλό.

Βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ γιατί σε βολεύει να ψωνίσεις από κει και όχι από Ελλάδα, ή έστω κάποιο Ευρωπαϊκό Site, αλλά πάω πάσο. 

Από κει και πέρα για ένα full set ναργιλέ, το κόστος είναι σχετικό. Υπάρχουν από φθηνά μέχρι ακριβά μοντέλα. Το θέμα είναι τα οικονομικά σου και τι ζητάς από αυτό το χόμπι. Σε ενθουσιάζει τόσο που πιστεύεις ότι θα το συνεχίσεις σε καθημερινή βάση, ή θα κάνεις 5 φορές και τέλος.

Το λογικό είναι να δοκιμάσεις αυτό το χόμπι από χαμηλά και αν δεις ότι σου αρέσει θα ανεβαίνεις κατηγορία με τον καιρό.

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα αγόραζα ένα ναργιλέ με χαμηλό κόστος. Μέχρι 85 ευρώ. Θα αγόραζα ένα καλό bowl, ή ακόμα καλύτερα 2 διαφορετικά bowl για να πειραματιστώ. Ένα hmd (heat management-διαχειριστή θερμότητας), καπνό, κάρβουνα καρύδας, ματάκι για τα κάρβουνα και έτοιμο το σετ. 

Το κόστος για ένα τίμιο σετ όλα μαζί χωρίς τον καπνό και τα κάρβουνα είσαι χοντρικά γύρω στα 140-150 ευρώ. 

Φυσικά το κόστος αυτό μπορεί να κατέβει αλλά μπορεί και να ανέβει δραματικά. 

Πάντως αν θες δώσε μας παραπάνω λεπτομέρειες για το τι ζητάς (ενθουσιασμός, στόχος συχνότητας καπνίσματος, budget, κτλπ.) , μήπως και καταφέρουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. 

Η επιλογή δική σου. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, terry308 είπε

Καλησπέρα, 

Χθες ήρθαν φίλοι στο σπίτι για ταινία και χαβαλέ, μείναμε στο χαβαλέ ξέρετε πως πάει, ο ένας έφερε και το ναργιλέ του με γεύση μέντα.. μου άρεσε η όλη ιδέα και σκέφτομαι να πάρω και εγώ για το σπίτι. 

Βολεύει η αγορά του από Βουλγαρία και Τουρκία, αλλά θα υπάρξει πρόβλημα στο τελωνείο; Ο φίλος είπε ότι του βγήκε κάπου στα 120€ με τα καρβουνακια και τη συσκευή που τα ανάβει, πόσο περίπου θα βγει ενα σύστημα για πρωτάρη; 

Ευχαριστώ 

Όπως είπε και ο @mitsoszn το τι θα πάρεις θα στο πει η τσέπη σου ! Εγώ για αρχή έδωσα κοντά στο 80 ευρώ κ δεν έμεινα ευχαριστημένος . Πήρα φτηνό καλουντ κ ο ναργιλές είχα μάπα σωλήνα οπότε έδωσα αλλά 55 για γνήσιο καλουντ κ ένα αξιοπρεπές σωλήνα . Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τη μάρκα oduman από Τουρκία (Χωρίς να το έχω δοκιμάσει) έχω ακούσει καλά σχόλια  . Με ένα ναργιλέ οduman  bowl κ ignis θα τη βγάλεις οικονομικά . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, terry308 said:

Καλησπέρα, 

Χθες ήρθαν φίλοι στο σπίτι για ταινία και χαβαλέ, μείναμε στο χαβαλέ ξέρετε πως πάει, ο ένας έφερε και το ναργιλέ του με γεύση μέντα.. μου άρεσε η όλη ιδέα και σκέφτομαι να πάρω και εγώ για το σπίτι. 

Βολεύει η αγορά του από Βουλγαρία και Τουρκία, αλλά θα υπάρξει πρόβλημα στο τελωνείο; Ο φίλος είπε ότι του βγήκε κάπου στα 120€ με τα καρβουνακια και τη συσκευή που τα ανάβει, πόσο περίπου θα βγει ενα σύστημα για πρωτάρη; 

Ευχαριστώ 

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω όλα είναι υποκειμενικα. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ενα Aladdin MVP 460 (η 470) κόστος 80-90 ευρώ. Πολύ ποιοτικός, ολα ανοξείδωτα, πολυ ωραιος σωληνας, περιεχει και (ενα χαζο) μπωλ με καμιναδα (υπαρχει σχετικο ελληνικο video που παρουσιαζει τον 470). Επειτα παιρνεις ενα oduman ignis (20 ευρω), μια συσκευη που αναβει τα κάρβουνα στοιχιζει περιπου 25 ευρω (προεραιτικη αγορα αν εχεις γκαζακι, αλλα στο προτεινω ισχυρα να το παρεις) και προτεινω ενα cascade bowl στα 20 ευρω. Συνολικο κοστος 140-150, χωρίς να έχω βαλει καρβουνα (προτεινω tomcococha gold, 7euro) και οτι καπνο βρεις! Αυτο ειναι το συστημα που χρησιμοποιω εδω και 2 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος !(και φαντασου ειμαι δυσκολος κριτης όντας καπνιστης ναργιλε 10 χρονια τωρα...) Σαφως υπαρχουν και βελτιωμένες προτασεις που θα σου ανεβασουν το budget!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marikbane είπε

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω όλα είναι υποκειμενικα. 

 

9 ώρες πριν, mitsoszn είπε

Για αγορά ναργιλέ και αξεσουάρ από Βουλγαρία ή Τουρκία δε θα έχεις κάποιο θέμα. 

 

1 ώρα πριν, thanasisdoul είπε

Όπως είπε και ο @mitsoszn το τι θα πάρεις θα στο πει η τσέπη σου ! 

 

3 λεπτά πριν, marikbane είπε

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω όλα είναι υποκειμενικα. 

Αρα ένα μέσο αρχικό budget για αρχάριους είναι στα ~150€ για όλα.. 

Τέλεια, σας ευχαριστώ πολύ όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2020 στις 1:47 ΜΜ, terry308 είπε

Αρα ένα μέσο αρχικό budget για αρχάριους είναι στα ~150€ για όλα.. 

Τέλεια, σας ευχαριστώ πολύ όλους. 

Δες και τον Amy little hammer που έρχεται κομπλέ με τίμιο μπολ σίτα κτλ και βγαίνει περίπου €100.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια ερώτηση, η εξαέρωση πόσο σημαντική είναι σε ένα ναργιλέ. Γιατί και κάθε πόσες ρουφηξιές θα πρέπει να καθαρίζουμε τον καπνό από την γυάλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekboy είπε

Καλημέρα μια ερώτηση, η εξαέρωση πόσο σημαντική είναι σε ένα ναργιλέ. Γιατί και κάθε πόσες ρουφηξιές θα πρέπει να καθαρίζουμε τον καπνό από την γυάλα ?

Δεν είναι απαραίτητο να "φυσάς" σε έναν ναργιλέ. Είναι χρήσιμο σε περίπτωση που αισθανθείς τον καπνό να ανεβάζει θερμοκρασία ή να καίγεται. Τότε φυσάς, φεύγει ο  προβληματικός καπνός απο την γυάλα αλλά ταυτόχρονα περνάει αέρας προς τα έξω και απο το μπωλ σου, ρίχνοντας την θερμοκρασία και εκεί για να εξομαλύνεις το session σου.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zoudi είπε

Δες και τον Amy little hammer που έρχεται κομπλέ με τίμιο μπολ σίτα κτλ και βγαίνει περίπου €100.

Με όλο το σεβασμό το λέω, αλλά προσωπικά δε θα ξαναξόδευα ούτε ένα ευρώ για Amy. Υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις σε αντίστοιχα χρήματα. Έχουν κακή εξαέρωση και κακή ποιότητα ως προς τα υλικά κατασκευής αλλά και το φινίρισμα. Κατασκευάζονται στην Κίνα και το κριτήριο δεν πρέπει να είναι μόνο η σχετικά χαμηλή τους τιμή. Με πολύ λίγα παραπάνω ή και αντίστοιχα χρήματα υπάρχουν πολύ πιο καλές και τίμιες επιλογές. WD hookah, Octopuz, El-badia C7 ή Minotor. Αλώστε τα 40-50 ευρώ που θα γλυτώσει κάποιος με μία πιο φθηνή επιλογή, μπορεί να τον κάνουν να δυσαρεστηθεί από το κάπνισμα που θα του προσφέρει ένας αρκετά οικονομικός ναργιλές. Καταλαβαίνω ότι ο πρώτος ναργιλές δε μπορεί να είναι πολύ ακριβός, μέχρι να καταλάβεις αν σου αρέσει και σου ταιριάζει πραγματικά αυτό το χόμπι. Αλλά τουλάχιστον η πρώτη αγορά να είναι λίγο πιο ποιοτική. Οι περισσότεροι έμποροι φέρνουν τους Amy και μας τους παρουσιάζουν για φοβερούς και τρομερούς αλλά δυστυχώς δεν είναι. Όλα μετράνε αλλά η πιο σημαντική επένδυση είναι σίγουρα ένα καλό Bowl, ένα heat management, καλός καπνός και κάρβουνα. Αν δεν είναι ποιοτικά τα παραπάνω, ότι ναργιλέ και να επιλέξεις το αποτέλεσμα θα είναι κακό. 

Όλα τα παραπάνω τα λέω με πραγματικά φιλική διάθεση, σεβασμό και χωρίς ίχνος ειρωνείας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να προμηθευτώ καπνό Al Fakher, Nakhla ή Starbuzz; Ενδεχομένως κάποιο ευρωπαϊκό site που να στέλνει Ελλάδα;

Γενικά τι επιλογές παίζουν για ποιοτικό καπνό ναργιλέ στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από NikZaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...