Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Kapparos87 είπε

Ξέρει κανείς κάποιον για να προμηθευτώ καπνό για ναργιλέ ;

Ξερω οτι καποιοι σου εστειλαν μηνυμα,και δεν ανταποκριθηκες ποτε.Οπότε αν δεν ενδιαφερεστε,καλυτερα να μη σπαταλατε το χρονο αλλων ανθρωπων.Μπορειτε να προμηθευτειτε vulkana απο ελληνικα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/3/2021 στις 12:40 ΜΜ, georgenik07 είπε

Τον Midas nada δεν τον έχω δοκιμάσει, το πιο ακριβό μοντέλο που έχει όμως που είναι κοντά στα λεφτά των υπολοίπων που αναφέρεις ηταν πολύ καλός. Alpha και mattpear ειναι ωραιοι και σε τράβηγμα και σε απόδοση γεύσης αλλά σε συχνή χρηση ειδικά στον mattpear σκουριαζουν οι μαγνήτες. Ο korres k3 έχει πιο σφιχτό τράβηγμα στο μεσαίο, με γυάλα σταγόνα λίγο πιο σφιχτό από τον alpha. Η 3η επιλογή το πολύ ανοιχτό τράβηγμα δεν μ αρέσει ιδιαίτερα. Τον έχω περίπου ένα χρόνο και φαινεται πολύ ανθεκτικος. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον θα κινηθώ μεταξύ Nada και koress K3 ανάλογα τι συμπέρασμα θα βγάλω από ότι ακούσω και διαβάσω μιας και μαγαζιά για να τους δοκιμάσω θα αργήσουμε να τα δούμε ανοιχτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, morfin είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον θα κινηθώ μεταξύ Nada και koress K3 ανάλογα τι συμπέρασμα θα βγάλω από ότι ακούσω και διαβάσω μιας και μαγαζιά για να τους δοκιμάσω θα αργήσουμε να τα δούμε ανοιχτά.

μαλλον εννοεις μεταξυ midas foggy και koress k3 . γιατι αναμεσα σε nada και k3 υπαρχει μια διαφορα 150ε+ , αλλη κατηγορια δηλαδη.

Οσο τρομερη εξαερωση και να εχει ο  ελληνικος foggy, εγω k3 θα επαιρνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι εννοώ ότι δεν έχω καταλήξει αν από θέμα γεύσης αξίζει τη διαφορά των 140 ευρώ από nada σε κ3. Αν πάω τλκ στα 250 μάλλον στον koress θα πάω. 

Επεξ/σία από morfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekboy είπε

μαλλον εννοεις μεταξυ midas foggy και koress k3 . γιατι αναμεσα σε nada και k3 υπαρχει μια διαφορα 150ε+ , αλλη κατηγορια δηλαδη.

Οσο τρομερη εξαερωση και να εχει ο  ελληνικος foggy, εγω k3 θα επαιρνα

Eγω παλι δε μπορω να καταλαβω,απο ποτε κρινεται ενας καλος ναργιλες μονο απο την εξαερωση του?

Συμφωνω μαζι σου για το k3.Κι εγω εκει θα πηγαινα..

4 ώρες πριν, morfin είπε

Όχι εννοώ ότι δεν έχω καταλήξει αν από θέμα γεύσης αξίζει τη διαφορά των 140 ευρώ από nada σε κ3. Αν πάω τλκ στα 250 μάλλον στον koress θα πάω. 

Τι δουλεια εχει η γευση με την επιλογη ναργιλε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ ότι η εξαέρωση δεν είναι το παν. Ούτε το εφέ της. Η απόδοση γεύσης είναι το no1 για εμένα.

Οπότε αν η απόδοση της γεύσης είναι ίδια ή σχεδόν ίδια και στους δύο θα μπορούσα να πάω και στον πιο οικονομικό δεδομένου ότι και οι δύο είναι από καλά υλικά, όχι το ίδιο καλά ίσως αλλά σίγουρα ότι είναι ανοξείδωτο ατσάλι και οι δύο εμένα προσωπικά μου αρκεί. Αν κάνω λάθος για τα υλικά και ο nada χρησιμοποιεί υλικά που με 2 - 3 καπνίσματα τη βδομάδα θα χαλάσει σε ένα χρόνο θα ήταν χρήσιμη πληροφορία.

Η εμφάνιση σίγουρα παίζει τον ρόλο της αλλά δε θα με κάνει να δώσω 140 ευρώ παραπάνω.

Η εξαέρωση όπως είπες και είπα δεν είναι το παν και από ότι ξέρω έχουν αξιοπρεπή και οι δύο.

Οπότε μένει η απλή ερώτηση σε κάποιον που έχει δοκιμάσει και τους δύο : Η απόδοση της γεύσης έχει τόσο μεγάλη διαφορά ώστε να αξίζει τα 140ευρώ παραπάνω. Αν ναι να τα δώσω ευχαρίστως. Αλλιώς 140 ευρώ για γεύσεις θα μπουν στην άκρη...

 

ΥΓ.  Και για να προλάβω συζητήσεις του τύπου εξαρτάται τι κάρβουνα χρησιμοποιείς , πως κάνεις το pack κλπ κλπ θεωρούμε ότι χρησιμοποιούνται ίδια κάρβουνα heat management κλπ για την σύγκριση των δύο.

Επεξ/σία από morfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που είπα να αποφύγουμε αυτή τη κουβέντα. Λοιπόν έχω τέσσερις ναργιλέδες με alpaca μπωλάκια,  ignis heat management, holster fumari και hookain καπνό και στους τέσσερις με το ίδιο στήσιμο η απόδοση γεύσης διαφέρει.

Οπότε στη περίπτωση μου  ψάχνω άλλον ένα ναργιλέ για το rotation με καλή απόδοση γεύσης. Στην περίπτωση σου αν δεν τους έχει δοκιμάσει και τους δύο ή δεν θες να βοηθήσεις με μια κανονική άποψη όπως ο φίλος παραπάνω μπορείς απλά να μην απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, morfin είπε

 και στους τέσσερις με το ίδιο στήσιμο η απόδοση γεύσης διαφέρει.

Πώς ακριβώς αντιλαμβάνεσαι την διαφορά στην απόδοση της γεύσης, δηλαδή τι περίπου αισθάνεσαι διαφορετικά από τον έναν Ναργιλέ στον άλλον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καπνίσει ποτέ τον ίδιο καπνό με το ίδιο setup ή παρόμοιο σε διαφορετικούς ναργιλέδες? 

Εγώ προσωπικά από τον έναν ναργιλέ στον άλλο μπορεί να καταλαβαίνω τον ίδιο καπνό με πιο πλούσια γεύση,

πιο υποτονικό με λιγότερες αποχρώσεις στη γεύση , πιο πολυδιάστατο, πιο βαρύ ή λιγότερο. Μπορεί να είναι και σχεδόν ίδιος. Βέβαια παίζει ρόλο και το τράβηγμα του ναργιλέ και πόσο ταιριάζει σε κάθε καπνό. Το πως είναι κατασκευασμένη μια συσκευή καπνίσματος παίζει μεγάλο ρόλο στο πως αποδίδει τις γεύσεις. Ίσως όχι τον κυριότερο όπως ο καπνός το μπωλ τα κάρβουνα και το packing αλλά όταν καταλήξεις σε αυτά βλέπεις και τις διαφορές στον ναργιλέ. Άποψη μου πάντα και προφανώς δεν έχουν όλοι τη δική μου λόξα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morfin είπε

Καλά που είπα να αποφύγουμε αυτή τη κουβέντα. Λοιπόν έχω τέσσερις ναργιλέδες με alpaca μπωλάκια,  ignis heat management, holster fumari και hookain καπνό και στους τέσσερις με το ίδιο στήσιμο η απόδοση γεύσης διαφέρει.

Οπότε στη περίπτωση μου  ψάχνω άλλον ένα ναργιλέ για το rotation με καλή απόδοση γεύσης. Στην περίπτωση σου αν δεν τους έχει δοκιμάσει και τους δύο ή δεν θες να βοηθήσεις με μια κανονική άποψη όπως ο φίλος παραπάνω μπορείς απλά να μην απαντήσεις. 

Eμεις φταιμε,που προσπαθουμε να καταλαβουμε τι ψαχνεις,και να σου δωσουμε τη καλυτερη δυνατη λυση.ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε ξερεις τι σου γινεται,και προφανως ουτε εσυ ο ιδιος δε ξερεις τι θελεις.Περαστικα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, morfin είπε

Καλά που είπα να αποφύγουμε αυτή τη κουβέντα. Λοιπόν έχω τέσσερις ναργιλέδες με alpaca μπωλάκια,  ignis heat management, holster fumari και hookain καπνό και στους τέσσερις με το ίδιο στήσιμο η απόδοση γεύσης διαφέρει.

Οπότε στη περίπτωση μου  ψάχνω άλλον ένα ναργιλέ για το rotation με καλή απόδοση γεύσης. Στην περίπτωση σου αν δεν τους έχει δοκιμάσει και τους δύο ή δεν θες να βοηθήσεις με μια κανονική άποψη όπως ο φίλος παραπάνω μπορείς απλά να μην απαντήσεις. 

Για να δεις τη διαφορά θα στήσεις ένα μπολ και θα το δοκιμάσεις διαδοχικά σε όλα τα μπολ μόνο έτσι θα δεις τυχόν διάφορες, σε 3ις ναργιλέδες δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Για να δεις τη διαφορά θα στήσεις ένα μπολ και θα το δοκιμάσεις διαδοχικά σε όλα τα μπολ μόνο έτσι θα δεις τυχόν διάφορες, σε 3ις ναργιλέδες δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά

΄Έχω κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που λες. Έχω φτιάξει πρόσφατα μπωλ με καπνό που έκανα στον ναργιλέ που καπνίζω κυρίως σε έναν άλλο ναργιλέ και ήταν αρκετά άτονος. Μετέφερα το μπωλ στον άλλο ναργιλέ και είχε αισθητή διαφορά. Αυτό το έχω παρατηρήσει με διαφορετικούς καπνούς κατά καιρούς και γι' αυτό και δύο ναργιλέδες μου από τους τέσσερις δουλεύουν ελάχιστα. Ξαναλέω μπορεί να είναι δική μου λόξα αλλά για μένα είναι κάτι που υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, morfin είπε

Έχεις καπνίσει ποτέ τον ίδιο καπνό με το ίδιο setup ή παρόμοιο σε διαφορετικούς ναργιλέδες? 

Εγώ προσωπικά από τον έναν ναργιλέ στον άλλο μπορεί να καταλαβαίνω τον ίδιο καπνό με πιο πλούσια γεύση,

πιο υποτονικό με λιγότερες αποχρώσεις στη γεύση , πιο πολυδιάστατο, πιο βαρύ ή λιγότερο. Μπορεί να είναι και σχεδόν ίδιος. Βέβαια παίζει ρόλο και το τράβηγμα του ναργιλέ και πόσο ταιριάζει σε κάθε καπνό. Το πως είναι κατασκευασμένη μια συσκευή καπνίσματος παίζει μεγάλο ρόλο στο πως αποδίδει τις γεύσεις. Ίσως όχι τον κυριότερο όπως ο καπνός το μπωλ τα κάρβουνα και το packing αλλά όταν καταλήξεις σε αυτά βλέπεις και τις διαφορές στον ναργιλέ. Άποψη μου πάντα και προφανώς δεν έχουν όλοι τη δική μου λόξα..

Ναι, πολλές φορές και έχω παρατηρήσει διαφορές, ακόμη με και με ίδια setups.

Προσωπικά έχω έναν Khalil Mamoon Cafe Style, ο πρώτος μου ναργιλές και ακόμη βασικός μου μετά από 10 χρόνια και έναν Oduman N5-Junior.

Κατά την γνώμη μου, σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία με τους παραπάνω ναργιλέδες καθώς και από όσα έχω ψάξει κυρίως στο διαδίκτυο ανά τα χρόνια, η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι ο Ναργιλές παίζει ρόλο στην απόδοση του καπνίσματος σε σχέση με έναν άλλον Ναργιλέ μόνο εάν υπάρχει διαφορά στο μήκος του stem ή το μέγεθος της γυάλας ή και τα δύο.

Όσο καπνίζουμε το stem θερμαίνεται ολοένα και περισσότερο, όπως και το νερό μέσα στην γυάλα από όπου όπου περνάει ο καπνός πριν εισέλθει στο hose μας. Σε μικρούς Ναργιλέδες με μικρά stems και γυάλες αυτή η διαδικασία συμβαίνει γρηγορότερα και έτσι συνήθως αισθανόμαστε το κάπνισμα μας πιο βαρύ σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα.

Στις ακριβότερες κατηγορίες Ναργιλέδων, μετά από ένα σημείο, τα υλικά κατασκευής είναι παρόμοιας ποιότητας και η τιμή ανεβαίνει λόγω σχεδίου ή/και μάρκας.

ΚΜ 10ετίας αξίας 70€ τότε, με τουλάχιστον 3 χρήσεις ανά ημέρα για τουλάχιστον μια 7ετία, όταν τον καθαρίζω και περάσω την βούρτσα μέσα από το stem, κοιτώντας μετά μέσα, αστράφτει σαν καθρέπτης όπως την πρώτη μέρα, αυτό εμένα μου αρκεί. 

Έχω σκεφτεί αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό να αγοράσω κάποιον πιο ακριβής κατηγορίας αλλά πάντα γυρίζω στο σκεπτικό που αναφέρω παραπάνω και το αναβάλλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η εξήγηση που δίνεις μάλλον έχει νόημα. Δε το έχω ψάξει τόσο, με τη χρήση ότι έχω καταλάβει. Ο ένας που δε χρησιμοποιώ πολύ είναι όντως μικρός. Ο άλλος είναι στο ίδιο μέγεθος με τους άλλους. Ίσως βέβαια οφείλεται η  διαφορά στο ότι είναι από αλουμινένιος. Βέβαια ο συγκεκριμένος έχει τρομερή απόδοση με κάποιες al fakher.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...