Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, morfin είπε

Ναι η εξήγηση που δίνεις μάλλον έχει νόημα. Δε το έχω ψάξει τόσο, με τη χρήση ότι έχω καταλάβει. Ο ένας που δε χρησιμοποιώ πολύ είναι όντως μικρός. Ο άλλος είναι στο ίδιο μέγεθος με τους άλλους. Ίσως βέβαια οφείλεται η  διαφορά στο ότι είναι από αλουμινένιος. Βέβαια ο συγκεκριμένος έχει τρομερή απόδοση με κάποιες al fakher.

 

Καλησπέρα φίλε, όσον αφορά το υλικό κατασκευής έχω και έναν χάλκινο που πιστεύω ότι βγάζει λίγο πιο ωραία τη γευση αλλά τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια γιατί θέλει πολλή περιποίηση και είναι ταλαιπωρία .. Ενώ το stainless δεν παθαίνει τίποτα.. Για την διαφορά στην τιμή ανάμεσα στον nada και τον korres λογικα παίζει ρόλο η διαφορά στο  είδος του stainless ή στο πάχος κλπ .. Επίσης παίζει ρόλο για μένα στην απόδοση γεύσης το τράβηγμα όσο πιο σφιχτό είναι τόσο περισσότερο νιώθω τη γεύση.. Στον korres έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις από το πολύ σφιχτό έως το πολύ ανοιχτό τράβηγμα στον nada θα έχεις 2 επιλογές κλασσικό και κάπως σαν μεσαίο με το diffuser. Τώρα για το αν θα θερμαίνεται το stem δεν πιστεύω να έχεις θέμα με κανέναν από τους δύο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την πρόσφατη κουβέντα περί απόδοσης γεύσης του καπνού. Ο ρόλος του ναργιλέ είναι: 1)Το τι τράβηγμα θα έχει, χαλαρό, μέτριο σφιχτό, παραδοσιακό, αθόρυβο κτλ. 2) Εξαέρωση 3)Ποιότητα υλικών για ευκολία στην καθαριότητα και μακροζωία. Από εκεί και πέρα η απόδοση της γεύσης είναι καθαρά θέμα πήλινου, καθαριότητας (ναργιλέ, σωλήνα κτλ) και στησίματος του καπνού στο πήλινο. Πχ άμα καπνίζεις σε γυάλινο μπολ, οι γεύσεις που είναι έντονες σου έρχονται καθαρά. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκετε τον ναργιλέ με την απόδοση της γεύσης. Άμα είναι από το ίδιο υλικό (Ανοξείδωτο ατσάλι, αλουμίνιο, ψευδάργυρο (τσιγκος), χαλκός, γυαλί) δεν υπάρχει περίπτωση να εντοπίσεις διαφορά.  Αυτό που γίνεται είναι ένας ναργιλές να τραβάει πιο πολύ ντουμάνι λόγω μάκρους των stem, είτε διάμετρου του σωλήνα, αυτό δεν μεταφράζεται ότι έχει καλύτερη απόδοση, παρά ότι αποδίδει πιο πολύ καπνό άρα καταλαβαίνεις περισσότερα. Οπότε άμα θέλετε να ψαχτείτε με την απόδοση της γεύσης, το πήλινο και το στήσιμο του καπνού είναι η υπόθεση. Καλά καπνίσματα, keep cool brothas!

Επεξ/σία από Konst13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konst13 είπε

Για την πρόσφατη κουβέντα περί απόδοσης γεύσης του καπνού. Ο ρόλος του ναργιλέ είναι: 1)Το τι τράβηγμα θα έχει, χαλαρό, μέτριο σφιχτό, παραδοσιακό, αθόρυβο κτλ. 2) Εξαέρωση 3)Ποιότητα υλικών για ευκολία στην καθαριότητα και μακροζωία. Από εκεί και πέρα η απόδοση της γεύσης είναι καθαρά θέμα πήλινου, καθαριότητας (ναργιλέ, σωλήνα κτλ) και στησίματος του καπνού στο πήλινο. Πχ άμα καπνίζεις σε γυάλινο μπολ, οι γεύσεις που είναι έντονες σου έρχονται καθαρά. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκετε τον ναργιλέ με την απόδοση της γεύσης. Άμα είναι από το ίδιο υλικό (Ανοξείδωτο ατσάλι, αλουμίνιο, ψευδάργυρο (τσιγκος), χαλκός, γυαλί) δεν υπάρχει περίπτωση να εντοπίσεις διαφορά.  Αυτό που γίνεται είναι ένας ναργιλές να τραβάει πιο πολύ ντουμάνι λόγω μάκρους των stem, είτε διάμετρου του σωλήνα, αυτό δεν μεταφράζεται ότι έχει καλύτερη απόδοση, παρά ότι αποδίδει πιο πολύ καπνό άρα καταλαβαίνεις περισσότερα. Οπότε άμα θέλετε να ψαχτείτε με την απόδοση της γεύσης, το πήλινο και το στήσιμο του καπνού είναι η υπόθεση. Καλά καπνίσματα, keep cool brothas!

Που ξερεις εσυ απο rotation και αποδοση ρε φιλε?Εδω μιλανε οι hookah experts,ποιοι ειμαστε εμεις να φερουμε αντιρρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nas91 είπε

Που ξερεις εσυ απο rotation και αποδοση ρε φιλε?Εδω μιλανε οι hookah experts,ποιοι ειμαστε εμεις να φερουμε αντιρρηση?

Πάντα με αγάπη προτείνω ότι προτείνω , ο ναργιλές μας ενώνει εδώ άλλωστε, δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε κακοί, προτείνουμε ότι προτείνουμε, από εκεί και πέρα όποιος δεν θέλει να τα ακούσει, θα τα μάθει μόνος του, 10+χρόνια είμαστε στο κουρμπέτι, όλο και κάτι γνωρίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστή προσέγγιση φίλε μου γι'αυτο και δεν θα ασχοληθώ άλλο με τον φίλο που για κάποιο λόγο έχει αυτό το ύφος που δεν καταλαβαίνω και θεωρεί ότι πρέπει να είμαστε expert  για να πουμε τη γνώμη μας.

Για να επανέλθω στο θέμα θα ξαναπώ ότι προσωπικά βλέπω διαφορές έστω και αν αυτές είναι απλά η ιδέα μου. Αλλά δε προσπαθώ να αλλάξω τη γνώμη κάποιου. Έκανα μια απλή ερώτηση που οποίος θέλει την απαντάει οποίος δε θέλει όχι. Όποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν διαφορά σε γεύση οι ναργιλεδες που παρέθεσα μπορεί να το πει απλά και όμορφα όπως έκαναν ήδη κάποια παραπάνω μαζί με σένα. Εμένα μου φαίνεται λίγο ακραίο η κατασκευή όσον αφορά τα υλικά κάθε μέρους, τη διάμετρο και το μήκος των σωλήνων, τη διάμετρο της τρύπας για το hose κλπ και οι συνδυασμοί τους να μην έχουν καμία επίδραση στη γεύση. Δε λέω ότι είναι το κυριότερο αλλά και πάλι... 

Τέλος πάντων ας το λήξουμε εδώ το θέμα μιας και ξέφυγε από το αρχικό και έτσι κι αλλιώς κατέληξα σε ναργιλέ. 

Επεξ/σία από morfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ναργιλές θα επειρεάσει  στη γεύση αλλα λιγο. ο χαλκος αφήνει λίγο διαφορετική αίσθηση απο το ανοξείδωτο και επίσης όσο πιο στενός είναι ο σωλήνας  τοσο πιο πυκνός ο καπνός και καταλαβαίνεις πιο έντονα την γευση αλλά εχει και μεγαλύτερη αντίσταση στο τράβηγμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα στην ομαδα , τον τελευταιο καιρο καπνιζω συνεχεια σε φρουτα (μηλο , γκρειπφρουτ, ανανα κτλ ), μου δινει τρομερη γευση και πολυ smooth αισθηση του τραβηγματος , δηλαδη δεν με χτυπαει ο καπνος καθολου, ουτε με κουραζει(κουραζει = με ζαλισει/ ναυτια κτλ ) ,εχεις τυχει και σε εσας κατι παρομοιο; Επισης εχω καποια killer πηλινα και καποια phunnel αλλα γυαλινα (τα οποια εχουν ραγισει για καποιο λογο (μαλλον λογω κακης ποιοτητας)) και τωρα θελω να αναβαθμισω τα μπολ μου σε κατι σιγουρα πηλινο και killer αλλα ειμαι αναμεσα σε alpaca / oblako killer / carat , τι μου προτεινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpaca για μένα πας με κλειστά μάτια. Έχω 2 εδώ και πέντε έξι χρόνια και είναι σκυλιά. Oblaco ένα που έχω μετά από λίγο καιρό ράγισε και τώρα βγάζει ζουμιά από έξω. Carat θα ήθελα να τα δοκιμάσω αλλά ακόμα δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι απο θεσσαλονικη, απο που περνετε τον καπνο σας;

Ξερω ενα μαγαζακι κοντα στο στρατοπεδο εκει στα πανεπιστημια, μαρκας true passion 15 ευρω τα 200γρ αλλα μου φαινεται λιγο πατατα η ποιοτητα. Εχει κανεις αλλος εμπειρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι/μαρκα;

Βαζω καρβουνα 320ο και η γευση καιγεται πολυ γρηγορα, ακομα και οταν το heat management δεν ακουμπαει απεθειας πανω στην γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, morfin είπε

Alpaca για μένα πας με κλειστά μάτια. Έχω 2 εδώ και πέντε έξι χρόνια και είναι σκυλιά. Oblaco ένα που έχω μετά από λίγο καιρό ράγισε και τώρα βγάζει ζουμιά από έξω. Carat θα ήθελα να τα δοκιμάσω αλλά ακόμα δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία. 

Ποιο alpaca απο ολα ομως; Βρηκα ενα μαγαζι katsafados καπως ετσι νομιζω λεγεται δεν ξερω κατα ποσο εμπιστο ειναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το rook και το apache αλλά αυτό έχει να κάνει με τις καπνιστικές σου συνήθειες και τα γούστα σου.

Από katsafados έχω πάρει μία φορά (όχι μπωλ) . Δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Γνώμη για καπνο meduza απο Τουρκία έχουμε? Ένας γνωστός είπε θα φέρει και λεω να δοκιμάσω. Επίσης για τιμές αν ξέρετε τπτα μν με πιάσουν κ κορόιδο αν και είδα σε τουρκικά σαιτ παει 8 € τα 250 gr.. Τζαμπε 😅

9 ώρες πριν, DTsuras είπε

Φιλοι απο θεσσαλονικη, απο που περνετε τον καπνο σας;

Ξερω ενα μαγαζακι κοντα στο στρατοπεδο εκει στα πανεπιστημια, μαρκας true passion 15 ευρω τα 200γρ αλλα μου φαινεται λιγο πατατα η ποιοτητα. Εχει κανεις αλλος εμπειρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι/μαρκα;

Βαζω καρβουνα 320ο και η γευση καιγεται πολυ γρηγορα, ακομα και οταν το heat management δεν ακουμπαει απεθειας πανω στην γευση.

Κοίτα εγω δν ειχα θεμα με το κάψιμο ποτέ και αν κ δεν ειμαι 100% σίγουρος νμζω δεν είναι μουφα. Εχει κ ενα αραβικό μινι μάρκετ πάνω στην αγίων πάντων στο φανάρι πριν τις εργατικές. Δοκίμασε κ απο εκει να δεις. Εχει διάφορους καπνούς. Μερικοί που εκανα ηταν κομπλε άλλοι παλι ψιλο μαπα να ξες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pantskom είπε

Καλησπέρα παιδιά!! Ξέρει κανεις που μπορω να βρω καπνό adalya στη Θεσσαλονίκη;; 

Ραχατι πουλούσαν πιο παλιά και νμζω στα περισσότερα γνωστά (hookahjoy, shisha art, shisha lounge) έχουν φορολογημενο αλλα θα στάξεις. Για contraband δεν ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...