Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο σωλήνας είναι χάλκινος και λεπτός σχετικά ε?

έχω έναν παρόμοιο και δεν έκανε καλή δουλειά δεν ξέρω αν έφταιγε ο χάλκινος σωλήνας ή η διάμετρος του...βέβαια έχω να τον χρησιμοποιήσω πάρω πολύ καιρό και δεν θυμάμαι πόσο δυνατή ήταν η γεύση του.

αυτό με το λεμόνι και την σόδα καλό είναι αλλά όχι για κάθε χρήση ειδικά αν δεν είναι από ανοξείδωτο ατσάλι ο σωλήνας...σκέτο νερό και βούρτσα άντε και λίγο λεμονάκι οκ... υπόψιν καπνός περνάει δεν θέλει τόσο τρελό καθάρισμα...

 

η δεύτερη φωτο σου δείχνει πως έχεις γεμίσει το λουλά? αν ναι έχεις βάλει πολύ λίγο καπνό. κοίτα για αρχή βάζε λίγο καπνό παραπάνω, στο λουλά σου 2 καρύδα θα είναι κοπλέ, το θέμα είναι να μην καις την γεύση, και αν μπορείς χρησιμοποίησε αλουμινόχαρτο βαριάς χρήσης με την γυαλιστερή επιφάνεια προς τα κάτω ή 2 από το κανονικό με τον ίδιο τρόπο και καλά τεντωμένο...

 

όταν λες βγάζει πολύ καπνό, εννοείς με γεύσης καρβουνήλας; και όταν λες πολύ πόσο εννοείς γιατί είναι σχετικό αυτό...πχ αν είσαι μπροστά στην οθόνη του pc και βγάλεις τον καπνό θα σταματήσεις να βλέπεις την οθόνη για 5"?

 

να προστέσω ότι οι afzal δεν λένε και πολλά... στο μοναστηράκι θα βρεις κυρίως al-waha αντε και nakhla...αν βρεις κάπου al-fakher πες μου που...είναι πολύ μπροστά. τώρα η al-waha είναι πιο υγρή σε σχέση με την nakhla και ίσως σε βολέψει περισσότερο στην αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι στην δευτερη ειναι η ποσοτητα που δοκιμασα σημερα,τις προηγουμενες το γεμιζα μεχρι πανω χωρις ομως να βαζω τοσο ωστε να το πιεζω για να χωρεσει μεσα κτλ.

Αλουμινοχαρτο εχω παρει ειδικο για ναργιλε,πουλανε στα μαγαζια με καπνο κτλ.

Για 5 sec δεν νομιζω αλλα βγαζει αρκετο ωστε να ερχεται και γευση,συνηθως βγαινει καρβουνιλα η και καθολου γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζε καπνό μέχρι πάνω πλην 1-2 χιλιοστά κάπως έτσι...όχι τόσο λίγο...(όπως περίπου το έκανες και τις προηγούμενες που λες)

βάλε 2 καρύδα καλά αναμμένα και μπόλικες τρύπες στο αλουμινόχαρτο.

αλουμινόχαρτο δεν υπάρχει ειδικό για ναργιλέ δλδ το ότι είναι κομμένο σε κάποιο σχήμα δεν σημαίνει κάτι, το σίγουρα καλύτερο ποιοτικά είναι αυτό που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ γιατί είναι για φαΐ και το βαριάς χρήσης συγκεκριμένα

 

ο λόγος που βγαίνει καρβουνιασμένη γεύση είναι επειδή την παραψήνεις-καις όταν φτάσεις σε αυτό το σημείο βάλε τα καρβουνάκια πιο στην άκρη και συνέχισε. ο ναργιλές σου δεν έχει βαλβίδα εξαερισμού ώστε να φυσήξεις και να βγει ο καμένος καπνός οπότε αναγκαστικά ρουφάς μέχρι να έρθει ο καινούργιος.

 

ακόμα μήπως το κάνεις σε εξωτερικό χώρο με πολύ κρύο ή πολύ αέρα? παίζουν και αυτά ρόλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επιμένω οτι βάζεις πολλά καρβουνάκια, νομίζω οτι πρέπει να βάλεις λιγότερα και να ρουφας μέχρι να παρει καλά το ήδη υπάρχον. Στην αρχή θα σου βγάλει σίγουρα λίγο καπνό αλλά όταν πάρει θα βγαίνει μία χαρά γεύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επιμένω οτι βάζεις πολλά καρβουνάκια, νομίζω οτι πρέπει να βάλεις λιγότερα και να ρουφας μέχρι να παρει καλά το ήδη υπάρχον. Στην αρχή θα σου βγάλει σίγουρα λίγο καπνό αλλά όταν πάρει θα βγαίνει μία χαρά γεύση

 

Αφου το δοκιμαζω και με 1 και η μονη διαφορα ειναι οτι εχω λιγοτερο καπνο.

Το δοκιμασα και με περισσοτερο καπνο,δοκιμασα να κανω λιγο μεγαλυτερες τρυπες αλλα τα ιδια.Μηπως ειναι διακοσμητικος και ειναι μονο για ομορφια?Δεν μπορω να πιστεψω οτι πρεπει να εισαι επιστημονας για να κανεις εναν ναργιλε.

 

img0546c.th.jpg

img0544s.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά πρέπει να είναι όλα αεροστεγή αλλά η καρβουνίλα δε νομίζω να έιναι απο αυτό

δοκίμασε στην τρυπούλα πάντως να βάλεις λίγη τσίχλα ή blue tac + μονωτική ταινία! επίσης δες οτι κουμπώνει καλά απο όπου μπορεί να πάρει αέρα!και συνέχισε να ρουφάς για κάμποση ώρα μέχρι να σιγουρευτείς οτι δεν φταίει το γεγονός οτι δεν περίμενες να ανάψει καλά το κάρβουνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σημερα το δοκιμασα στο μπαλκονι.Τεσπα ειναι πολυ μπερδεμα,μηπως ξερεις που μπορω να βρω Ελλαδα σωληνα που να πλενεται?

 

όπα όταν λέω σωλήνα εννοώ το μεταλλικό μέρος του ναργιλέ πάνω από την γυάλα δεν εννοώ το λάστιχο (ή τσιμπούκι). λάστιχο που να πλένεται μόνο εξωτερικό βρίσκεις. ο σωλήνας τώρα (το μεταλλικό πάνω από ναργιλέ) πλένεται ότι ναργιλέ και αν έχεις, αν όμως είναι αυτοί οι τούρκικοι περισσότερο διακοσμητικοί σαν αυτό που έχω και εγώ δεν κάνει καλή δουλειά...

 

Αφου το δοκιμαζω και με 1 και η μονη διαφορα ειναι οτι εχω λιγοτερο καπνο.

Το δοκιμασα και με περισσοτερο καπνο,δοκιμασα να κανω λιγο μεγαλυτερες τρυπες αλλα τα ιδια.Μηπως ειναι διακοσμητικος και ειναι μονο για ομορφια?Δεν μπορω να πιστεψω οτι πρεπει να εισαι επιστημονας για να κανεις εναν ναργιλε.

 

img0546c.th.jpg

img0544s.th.jpg

 

όχι και αυτό τον λουλά που έφτιαξες μια χαρά είναι θα έπρεπε να κάνει δουλειά...ίσως φταίει ο ναργιλές...έχει και μικρό σωλήνα (σε διάμετρο) γιαυτό ίσως...

 

 

 

από την άλλη αν έχεις κάπου διαρροή ναι σίγουρα είναι παράγοντας για να αλλοιωθεί η γεύση σου...όπως επίσης και το λάστιχο αν έχει άσχημη γεύση πλαστικού δύσκολα να ξεχωρίσεις την γεύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδες.εχω ενα ναργιλε σπιτι κ το προβλημα μου ειναι οτι τον επλυνα κ σκουριασαν οι σωληνωσεις του εσωτερικα.εξυνα οσο μπορουσα με το κατσαβιδι κ επεφταν κομματια σκουριας.υπαρχει κατι να του ριξω να φυγει η σκουρια ή τν βαζω στα σκουπιδια?καλο ναργιλε στην αθηνα ή κ ηρακλειο κρητης που μπορω να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να φύγει η σκουριά δύσκολα...

πάντως τώρα που είπες σκουριά ποτέ δεν πλένουμε τα εσωτερικά των λάστιχων γτ αποτελούνται από μεταλλικό σπιράλ το οποίο σκουριάζει και σε κάποια φάση θα εισπνέουμε μικρά κομματάκια σκουριάς...

 

μαγαζιά αθήνα πρέπει να πας κέντρο να κοιτάξεις για κανα αιγυπτιακό ή συριακό. αλλιώς πας σε κινέζικη κατασκευή αποδοτική αλλά καλούς ναργιλέδες θα βρεις σχεδόν μόνο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου εχει σκουριασει το εσωτερικο του λαστιχου εχει σκουριασει το μεταλικο μεροσ εσωτερικα εκει που ειναι η μπιλια κ εκει που συνδεεται το λαστιχο που ρουφαμε τν καπνο.δεν ξερω αν με καταλαβες.παντως δεν ξερω δοκιμασα κανα 2 φορες αλλα μου φενετε οτι μου χαλαει τι γευση η σκουρια σαν να φερνει κ γευση σκουριας ο ναργιλες.υλικο που να μν σκουριαζει ειναι μονο τα ανοξειδοτα?θα βρω τετοια στο κεντρο?μν παρω κανενα κ σκουριασει παλι.....οσο για τον παλιο ναργιλε καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μαλλον εφταιγαν οι γευσεις που ειχα.Πηρα χτες απο ενα μαγαζι στο Μοναστηρακι 2 nakhla και 1 Al Waha και η γλυκοριζα που δοκιμασα σημερα της nakhla εβγαζε μια χαρα γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...