Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και είναι κάτι το οποίο δεν είναι νόμιμο ,αλλά και το να αγοράζεις αμφιβόλου ποιότητας καπνό δεν είναι νόμιμο , επίσης σε κάθε έναν που μου έστειλε μήνυμα απάντησα πως υπάρχει ρίσκο σε αυτή την μέθοδο ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάγκες, ο Γιώργος πάει να σας βοηθήσει αφιλοκερδώς με την προυπόθεση να ψαχτείτε μόνοι σας ένα 10λεπτο. Το γεγονός ότι λαμβάνει επιθετικές απαντήσεις μπορώ να το ερμηνεύσω μόνο γιατί κάποιοι από εδώ κάνετε αυτή την μέθοδο και μετά τα σπρώχνετε στο φόρουμ με διπλάσια τιμή. Εκτός αν πιστεύετε ότι είναι στέλεχος της DHL και κάνει διαφήμιση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω, για ποιον λόγο αποκαλούν τον αρωματισμένο καπνό «Molasses»,  ενώ από την άλλη, διαβάζοντας λίγο παρατηρητικά τα "κατασκευάσματα", βλέπουμε ότι συνήθως αποτελούνται από 30 έως 40 gr ξανθού καπνού Virginia και 70 ώς 80 gr αρωματισμένης Γλυκερίνης...

Άσε που είτε μιλάμε για Overdoze (ΗΠΑ), είτε μιλάμε για Al Fakher (Ντουμπάι - Αίγυπτο) η γεύση από την "μαρμελάδα"  είναι μπροστά από τον ήδη αδύναμο ξανθό καπνό.  Και μιλάω για γυάλινη κούπα, ρυθμιστή Kaloud, καλά πλυσίματα, νέο σωλήνα σιλικόνης.

Είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι θα φτιάξω δικό μου, σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα, με καπνά Black Cavedish - Burley - Virginia Αργεντινής διπλής ζύμωσης και γλυκερίνη τού Συνδέσμου, διότι η Fagron έχει κάτι γλιστερό που δεν μού αρέσει και συνίσταται μόνο σε πολύ ξερές καταστάσεις...              

 

        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jajavax είπε

Δεν καταλαβαίνω, για ποιον λόγο αποκαλούν τον αρωματισμένο καπνό «Molasses»,  ενώ από την άλλη, διαβάζοντας λίγο παρατηρητικά τα "κατασκευάσματα", βλέπουμε ότι συνήθως αποτελούνται από 30 έως 40 gr ξανθού καπνού Virginia και 70 ώς 80 gr αρωματισμένης Γλυκερίνης...

Άσε που είτε μιλάμε για Overdoze (ΗΠΑ), είτε μιλάμε για Al Fakher (Ντουμπάι - Αίγυπτο) η γεύση από την "μαρμελάδα"  είναι μπροστά από τον ήδη αδύναμο ξανθό καπνό.  Και μιλάω για γυάλινη κούπα, ρυθμιστή Kaloud, καλά πλυσίματα, νέο σωλήνα σιλικόνης.

Είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι θα φτιάξω δικό μου, σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα, με καπνά Black Cavedish - Burley - Virginia Αργεντινής διπλής ζύμωσης και γλυκερίνη τού Συνδέσμου, διότι η Fagron έχει κάτι γλιστερό που δεν μού αρέσει και συνίσταται μόνο σε πολύ ξερές καταστάσεις...              

 

        

παλια αντι για γλυκερίνη είχε μολλάσα και μέλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ, τότε δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω την Al Fakher στα 15€ τα 250 γραμμάρια ή στα 6 € τα 50 γραμμάρια (αυτές είναι τιμές από Άραβες σε ψιλικατζίδικα και μανάβικα.  Σε τελική ό,τι φρούτο έχω δοκιμάσει, μύριζε σαν ούζο (από την ζύμωση - or something) και ήταν ενοχλητικό, ειδικά επειδή κυριαρχεί επάνω και μπροστά από την γεύση του καπνού.   

Ούτε υπάρχει λόγος (ενώ στις 14 και 17 Μαΐου διαφήμιζε με 25 €) να μού ζητάει 30 € τα 250 gr ο Ράμεζ  επειδή άρχισε να τελειώνει και το βαφτίζει ως "δεσεύρετο".

Τις μίξεις με γλυκερίνη τις γνωρίζω άριστα. Υποθέτω ότι υπάρχει λειτουργικός λόγος (και όχι οικονομικός) που αντικατέστησε την Μελάσα η οποία φαίνεται να έχει την ίδια τιμή

Η γλυκερίνη εν τω μεταξύ είναι γλυκειά από μόνη της.  Η ζύμωση που κάνει με τα αρώματα μετά τις 15 μέρες, αρχίζει να αποδίδει "θαυματάκια" και μετά τον 1 έως 1,5 μήνα (αν το άρωμα είναι ιδανικό στα γούστα) αποδίδει απερίγραπτες γεύσεις.

Προσωπικά, ξεκίνησα να ζυμώνω γεύση KISS (Σοκολάτα-Φράουλα), Βέλγικο Κακάο, Φράουλα Milk Shake, Καραμέλα Γάλακτος και τέλος Φουντούκι με Λικέρ από καφέ.     

   

1975975185_IMG_20210528_211713@05x3@0_5x@0_5x.png.1ed600a2d867776f64c163083e9f7c1c.png

Η αριστερή γλυκερίνη είναι όταν έχουμε ξηρότερο (στο λαρύγγι) καπνό, ενώ η δεξιά είναι εξαιρετικά γλυκόπιοτη και δοκιμασμένη πάρα πολλά χρόνια.

Είναι καιρός να βγάλω τον καπνό μπροστά και όχι πίσω από την μαρμελάδα.          

         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jajavax είπε

Αδελφέ, τότε δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω την Al Fakher στα 15€ τα 250 γραμμάρια ή στα 6 € τα 50 γραμμάρια (αυτές είναι τιμές από Άραβες σε ψιλικατζίδικα και μανάβικα.  Σε τελική ό,τι φρούτο έχω δοκιμάσει, μύριζε σαν ούζο (από την ζύμωση - or something) και ήταν ενοχλητικό, ειδικά επειδή κυριαρχεί επάνω και μπροστά από την γεύση του καπνού.   

Ούτε υπάρχει λόγος (ενώ στις 14 και 17 Μαΐου διαφήμιζε με 25 €) να μού ζητάει 30 € τα 250 gr ο Ράμεζ  επειδή άρχισε να τελειώνει και το βαφτίζει ως "δεσεύρετο".

Τις μίξεις με γλυκερίνη τις γνωρίζω άριστα. Υποθέτω ότι υπάρχει λειτουργικός λόγος (και όχι οικονομικός) που αντικατέστησε την Μελάσα η οποία φαίνεται να έχει την ίδια τιμή

Η γλυκερίνη εν τω μεταξύ είναι γλυκειά από μόνη της.  Η ζύμωση που κάνει με τα αρώματα μετά τις 15 μέρες, αρχίζει να αποδίδει "θαυματάκια" και μετά τον 1 έως 1,5 μήνα (αν το άρωμα είναι ιδανικό στα γούστα) αποδίδει απερίγραπτες γεύσεις.

Προσωπικά, ξεκίνησα να ζυμώνω γεύση KISS (Σοκολάτα-Φράουλα), Βέλγικο Κακάο, Φράουλα Milk Shake, Καραμέλα Γάλακτος και τέλος Φουντούκι με Λικέρ από καφέ.     

   

1975975185_IMG_20210528_211713@05x3@0_5x@0_5x.png.1ed600a2d867776f64c163083e9f7c1c.png

Η αριστερή γλυκερίνη είναι όταν έχουμε ξηρότερο (στο λαρύγγι) καπνό, ενώ η δεξιά είναι εξαιρετικά γλυκόπιοτη και δοκιμασμένη πάρα πολλά χρόνια.

Είναι καιρός να βγάλω τον καπνό μπροστά και όχι πίσω από την μαρμελάδα.          

         

Υποθέτω πως χρειάζεται βρώσιμη γλυκερίνη.

Τα αρώματα-γεύσεις όμως, πως τις περνάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain, είναι η γλυκερίνη που χρησιμοποιείται και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.  Και επειδή κοντεύω τα 10 χρόνια, έχοντας δοκιμάσει αμέτρητες, πάντα καταλήγω σε αυτήν.

Τα αρώματα (γεύσεις) είναι ιστορία μέχρι να βρεις το τέλειο.  Όλη η δυσκολία, είναι να καταλήξεις σε κάτι που να σου αρέσει  για πάντα !!  Τι θέλω να πω : Όταν κάνεις φράουλα και υπάρχουν 20 φράουλες, θέλεις να τις δοκιμάσεις όλες, ακόμα και αν έχεις ήδη βρει, κάποια πολύ καλή. Εγώ ας πούμε ψάχνω την ψευτο-φράουλα  που είχε παλιά το Milk Shake και όχι την ρεαλιστική.

Η παρασκευή χρειάζεται μόνο υπομονή και υπομονή.  Όταν ο κατασκευαστής λέει

α.  Shake N' Vape (αναμιγνύεις - κουνάς - χρησιμοποιείς) τότε εννοεί 20 ημέρες.  Το "αμέσως" είναι εμπορικό τρικ.

β. 7 ή 15 ημέρες, τότε εννοεί 1 μήνα ή 1,5 μήνα.

 

Πάντα οι κατασκευαστές αρωμάτων γράφουν μία αναλογία λ.χ 8% - 10% - 15% και τότε πιάνεις μία σύριγγα των 10 ml για την γλυκερίνη (πετάς τις μύτες) και μία σύριγγα του 1 ml για το άρωμα.  Πάντα διαφορετική του κάθε αρώματος, προκειμένου  να μην μπλέκουν.  

10% άρωμα σημαίνει 9 ml γλυκερίνη + 1 ml άρωμα.  

15% άρωμα σημαίνει 8,5 ml γλυκερίνη + 1,5 ml άρωμα.

Αναμιγνύεις, κουνάς και περιμένεις 1 μήνα.  Αν μπορείς και παραπάνω.  

 

ΣΧΟΛΙΟ

Προφανώς μεγάλος χρόνος ζύμωσης ισχύει και για τον καπνό.  Ας λένε 4-5 μέρες. Πάλι θυμίζει το ίδιο εμπορικό τρικ, για να μην αισθάνεται άσχημα ο πελάτης.   Η γνώμη μου, είναι, ότι θα θέλει τουλάχιστον 5 περιόδους των 4-5 ημερών. Με λίγο άρωμα κάθε φορά και κάθε μέρα ανακάτεμα, προκειμένου να κυκλοφοράει το οξυγόνο ανάμεσα. Κάτι μου λέει, ότι αν το "πνίξεις" μέσα στην μαρμελάδα, τότε θα είναι κάτι σαν κενό αέρος.                                          

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jajavax είπε

Captain, είναι η γλυκερίνη που χρησιμοποιείται και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.  Και επειδή κοντεύω τα 10 χρόνια, έχοντας δοκιμάσει αμέτρητες, πάντα καταλήγω σε αυτήν.

Τα αρώματα (γεύσεις) είναι ιστορία μέχρι να βρεις το τέλειο.  Όλη η δυσκολία, είναι να καταλήξεις σε κάτι που να σου αρέσει  για πάντα !!  Τι θέλω να πω : Όταν κάνεις φράουλα και υπάρχουν 20 φράουλες, θέλεις να τις δοκιμάσεις όλες, ακόμα και αν έχεις ήδη βρει, κάποια πολύ καλή. Εγώ ας πούμε ψάχνω την ψευτο-φράουλα  που είχε παλιά το Milk Shake και όχι την ρεαλιστική.

Η παρασκευή χρειάζεται μόνο υπομονή και υπομονή.  Όταν ο κατασκευαστής λέει

α.  Shake N' Vape (αναμιγνύεις - κουνάς - χρησιμοποιείς) τότε εννοεί 20 ημέρες.  Το "αμέσως" είναι εμπορικό τρικ.

β. 7 ή 15 ημέρες, τότε εννοεί 1 μήνα ή 1,5 μήνα.

 

Πάντα οι κατασκευαστές αρωμάτων γράφουν μία αναλογία λ.χ 8% - 10% - 15% και τότε πιάνεις μία σύριγγα των 10 ml για την γλυκερίνη (πετάς τις μύτες) και μία σύριγγα του 1 ml για το άρωμα.  Πάντα διαφορετική του κάθε αρώματος, προκειμένου  να μην μπλέκουν.  

10% άρωμα σημαίνει 9 ml γλυκερίνη + 1 ml άρωμα.  

15% άρωμα σημαίνει 8,5 ml γλυκερίνη + 1,5 ml άρωμα.

Αναμιγνύεις, κουνάς και περιμένεις 1 μήνα.  Αν μπορείς και παραπάνω.  

 

ΣΧΟΛΙΟ

Προφανώς μεγάλος χρόνος ζύμωσης ισχύει και για τον καπνό.  Ας λένε 4-5 μέρες. Πάλι θυμίζει το ίδιο εμπορικό τρικ, για να μην αισθάνεται άσχημα ο πελάτης.   Η γνώμη μου, είναι, ότι θα θέλει τουλάχιστον 5 περιόδους των 4-5 ημερών. Με λίγο άρωμα κάθε φορά και κάθε μέρα ανακάτεμα, προκειμένου να κυκλοφοράει το οξυγόνο ανάμεσα. Κάτι μου λέει, ότι αν το "πνίξεις" μέσα στην μαρμελάδα, τότε θα είναι κάτι σαν κενό αέρος.                                          

Οπότε όλα αυτά είναι δοκιμασμένα με βάση το ηλεκτρονικό τσιγάρο;

Τα αρώματα-γεύσεις είναι από τέτοιους κατασκευαστές; (ηλεκτρονικού)

Καπνοί υπάρχουν γενικά και φορολογημένοι και χύμα.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι συγκεκριμένου πάχους και θέλει πλύσιμο πριν χρησιμοποιηθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ακούς «Γλυκερίνη με Γεύση» είναι ουσιαστικά αυτό (για όποιον κυκλοφοράει με ατμοποιητή).  Χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά (για τον κόσμο του ναργιλέ), όταν επί παραδείγματι  βλέπω μία νέα γεύση τσιχλόφουσκα, ενώ στο παρελθόν είχα δοκιμάσει 3-4 τέτοιες (που λέγαμε ότι συνήθως τις δοκιμάζεις όλες), τότε το μυαλό πάει εκεί.

Όλα αυτά, για να καταλάβεις, προέρχονται από τεράστιες βιομηχανίες τροφίμων (TPA Αμερικής - Flavorah Ιταλίας κλπ), που ευρίσκοντο για 10ετίες στον χώρο της αγοράς.   Στα μπισκότα με γεύση λεμόνι, σοκολάτα, στα παγωτά φράουλα - φυστίκι, στους γαλλικούς καφέδες με γεύσεις φουντούκι ή αμύγδαλο κ.ο.κ

Να ξέρεις όμως ότι σε κακομαθαίνει.  Ενώ πριν, σου πέταγε ο Άραβας μία σοκολάτα από Al Fakher και αισθανόσουν βασιληάς, τώρα μπορεί να δοκιμάσεις 13 σοκολάτες και να λές ......πού είναι το Βελγικό Κακάο της Halo. Φυσικά, στην περίπτωση του ναργιλέ, επειδή αυτό το άρωμα κυκλοφοράει (για λίγο ακόμα) έτοιμο, πρέπει να το αγοράσεις με 0 νικοτίνη.

Επειδή όπως είπαμε όμως, συνήθως ψάχνεις τα πάντα, πήρα τηλέφωνο στο Παγκράτι, για άρωμα συμπυκνωμένο (χωρίς γλυκερίνη) και είπα

...... φίλε παλιέ, είμαι πολύ κακομαθημένος με το κακάο της Hallo. Να πάρω το βέλγικο τής Flavorist ; ............. 

Και μου απάντησε : Σαν εκείνο, δεν γίνεται άλλο.  Όμως πολλοί πελάτες βρήκαν κάποιες ομοιότητες.                        

 

Για τους καπνούς, θα έλεγα ότι πρέπει να δημιουργήσει με φαντασία ο "μάγειρας".  Όχι μόνο τις απλουστευμένες κατασκευές που έχει στο YouTube (κατσαρόλα - στο φούρνο με ταψί για 30 λεπτά - κάπνισμα) .  Έλεος.   

Σκέφτομαι να τους περάσω καυτό ατμό μέσα σε σουρωτήρι, αντί για βράσιμο σε κατσαρόλα.  Να δω δηλαδή, τι γίνεται με λιγότερο πλύσιμο.  Και φυσικό στέγνωμα σε μπαλκόνι.  Καλοκαίρι έχουμε.  

Από την άλλη, είδα ότι οι καπνοί της πίπας μπορεί να είναι αρκετά στιφοί στη γλώσσα για ώρες.  Θέλει ψάξιμο.  Ήταν η υγρασία που έβγαζε "ζουμί" ή είναι ο χαρακτήρας αυτού του καπνού ;          

EDIT (Συμπλήρωση)

Χωρίς να αποκλείω δοκιμές και με ψιλοκομμένο καπνό στριφτού (αλλά με μικρότερα κάρβουνα) καθόσον έχω παχύ γυάλινο μπωλ της DUM που δεν αρπάζει στο 1 λεπτό όπως τα Alpaca, αλλά στα 11-12 λεπτά.  Αφήνει δηλαδή πολύ χρόνο για διορθωτικές κινήσεις.  Τι επιπλέον θέλει ;  Λιγότερη ποσότητα, προκειμένου να μεγαλώσει η απόσταση απο τα κάρβουνα.

Αυτό που θέλω να δοκιμάσω οπωσδήποτε, είναι πούρα Αβάνας και τα νέα Backwoods Purple.  Λογικά, ούτε βράσιμο χρειάζονται.  Τώρα κάνω 1 Purple και μου αφήνει στη γλώσσα, μία εξαιρετικά ζυγισμένη υποψία γλυκό μέλι και γλυκά μούρα.  Καμία σχέση με το στιφό που αφήνει ο καπνός της πίπας.  Παχύς καπνός, τον κόβεις σε ροδέλες 4-5 mm και τον μουλιάζεις με γεύση κρέμμα ή μέλι ή μούρο...

Και 2 πούρα Αβάνας που μου αρέσουν πάρα πολύ και ίσως κάνουν για ναργιλέ είναι τα Partagas Super,  που ζυγίζουν 8,11 gr = λίγο παραπάνω από κούπα (όταν βάλεις και γλυκερίνη) και τα Partagas Chicos, που μάλλον θέλει 2 πουράκια σε κάθε δόση.  

Όρεξη για δοκιμές να υπάρχει.  Προσωπικά δεν παραδέχομαι την γεύση μπροστά από τον καπνό.  Είμναι αναγκασμένος να φτιάξω τον δικό μου καπνό, ο οποίος να είναι μπροστά από την γεύση.  Σαν τα Puple που κάνω τώρα.            

  

Επεξ/σία από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jajavax είπε

Captain, είναι η γλυκερίνη που χρησιμοποιείται και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.  Και επειδή κοντεύω τα 10 χρόνια, έχοντας δοκιμάσει αμέτρητες, πάντα καταλήγω σε αυτήν.

Τα αρώματα (γεύσεις) είναι ιστορία μέχρι να βρεις το τέλειο.  Όλη η δυσκολία, είναι να καταλήξεις σε κάτι που να σου αρέσει  για πάντα !!  Τι θέλω να πω : Όταν κάνεις φράουλα και υπάρχουν 20 φράουλες, θέλεις να τις δοκιμάσεις όλες, ακόμα και αν έχεις ήδη βρει, κάποια πολύ καλή. Εγώ ας πούμε ψάχνω την ψευτο-φράουλα  που είχε παλιά το Milk Shake και όχι την ρεαλιστική.

Η παρασκευή χρειάζεται μόνο υπομονή και υπομονή.  Όταν ο κατασκευαστής λέει

α.  Shake N' Vape (αναμιγνύεις - κουνάς - χρησιμοποιείς) τότε εννοεί 20 ημέρες.  Το "αμέσως" είναι εμπορικό τρικ.

β. 7 ή 15 ημέρες, τότε εννοεί 1 μήνα ή 1,5 μήνα.

 

Πάντα οι κατασκευαστές αρωμάτων γράφουν μία αναλογία λ.χ 8% - 10% - 15% και τότε πιάνεις μία σύριγγα των 10 ml για την γλυκερίνη (πετάς τις μύτες) και μία σύριγγα του 1 ml για το άρωμα.  Πάντα διαφορετική του κάθε αρώματος, προκειμένου  να μην μπλέκουν.  

10% άρωμα σημαίνει 9 ml γλυκερίνη + 1 ml άρωμα.  

15% άρωμα σημαίνει 8,5 ml γλυκερίνη + 1,5 ml άρωμα.

Αναμιγνύεις, κουνάς και περιμένεις 1 μήνα.  Αν μπορείς και παραπάνω.  

 

ΣΧΟΛΙΟ

Προφανώς μεγάλος χρόνος ζύμωσης ισχύει και για τον καπνό.  Ας λένε 4-5 μέρες. Πάλι θυμίζει το ίδιο εμπορικό τρικ, για να μην αισθάνεται άσχημα ο πελάτης.   Η γνώμη μου, είναι, ότι θα θέλει τουλάχιστον 5 περιόδους των 4-5 ημερών. Με λίγο άρωμα κάθε φορά και κάθε μέρα ανακάτεμα, προκειμένου να κυκλοφοράει το οξυγόνο ανάμεσα. Κάτι μου λέει, ότι αν το "πνίξεις" μέσα στην μαρμελάδα, τότε θα είναι κάτι σαν κενό αέρος.                                          

Για άρωμα βάζεις αιθέριο έλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι βρε σύ.  Τα 2 αρώματα που ανέφερα ως παράδειγμα πριν, άμα κοιτάξεις προδιαγραφές, τότε θα ανακαλύψεις ότι είναι Υδατο-διαλυτά.  Τα έλαια υποτίθεται ότι δεν διαλύονται στο νερό (και κατ' επέκταση στην γλυκερίνη).  

Άσε. Μαρτύριο.  Τώρα τραβάω το γνωστό ζόρι των τελευταίων 10 ετών : Το KISS (σοκολάτα - φράουλα) που δοκίμασα (όπως κάνω πάντα) μία σταγόνα συμπυκνωμένο.  Πρέπει να είναι πολύ κοντά στην πραγματική γκοφρέτα και ποιός περιμένει 1 ολόκληρο μήνα ζύμωση... 

Ο κατασκευαστής λέει ........ Συνιστώμενος χρόνος ωρίμανσης: Τουλάχιστον 15 ημέρες .......... αλλά γνωρίζω καλά εκ πείρας, ότι θα θέλει 1 μήνα+ προκειμένου  να βγάλει όλη την γεύση.  Και άλλες 15 μέρες το πούρο που θα βουτήξω μέσα τεμαχισμένο, πάμε αρχές Αυγούστου, να δούμε αν πέτυχε το πείραμα...

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ 

Κόστος 1€ το μέρος από το άρωμα + 0,20 € γλυκερίνη  + 6 ευρώ το μεγάλο πούρο Αβάνας = 7,50 € μαζί με κάτι δοσομετρητές και μπουκαλάκι (που ξαναχρησιμοποιούνται).  Πιο πολύ θα κόστιζε αν αγόραζα έτοιμο καπνό που μπορεί να πέταγα.   

Αν το κάνω με Backwoods, τότε το κόστος πάει στα 2 €, ενώ με δύο πουράκια Partagas Chikos, το κόστος πάει στα 3,5 €.  

Τώρα είμαι έτοιμος να πετάξω γύρω στα 300 γραμμάρια φρούτα Overdoze - Al Fakher (Σταφύλι με μέντα, Πορτοκάλι, δύο μήλα).  Αν είστε Αθήνα Κέντρο, στείλετε μήνυμα.  Τα αλλάζω με μία - δύο δόσεις άλλης γεύσης.    

Επεξ/σία από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τώρα τελευταία σκρολλαροντας παρατήρησα πως σε ένα μαγαζί υπάρχει ο καπνός ναργιλε medusa (φορολογούμενος ) 180γρ στα 15.4 € ,βέβαια θέλει ανακάτεμα με γλυκερίνη! Τον έχει δοκιμάσει κανείς να με πει αν αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, νέος εδώ στον ναργιλέ και μου πήρανε δώρο τον συγκεκριμένο ναργιλέ. Ξέρω λίγα πράγματα για το πως ετοιμάζεται απλά μέχρι να έρθει ήθελα να μου λύσετε 2 απορίες που έχω όντας λίγο νουμπάς στο θέμα.

1. Θέλω να πάρω ένα δεύτερο λάι για να κάνω με την κοπέλα μου, μάλλον απο την ίδια εταιρεία (DUM) και αναρωτιόμουνα αν είναι όλα τα επιστόμια συμβατά με όλους τους ναργιλέδες. (βρήκα αυτό)

2. Το πάνω μέρος του ναργιλέ είδα οτι είναι το πήλινο μαζί με σίτα καπνού. Προσπάθησα να βρω βίντεο για τη σίτα αλλα δε βρήκα κάτι. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να παραπέμψει σε ενα βίντεο για όταν ετοιμάζουμε τον ναργιλέ πως ετοιμάζουμε το πήλινο με τη σίτα και που μπαίνουν τα κάρβουνα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dev_angel είπε

Καλησπέρα παίδες, νέος εδώ στον ναργιλέ και μου πήρανε δώρο τον συγκεκριμένο ναργιλέ. Ξέρω λίγα πράγματα για το πως ετοιμάζεται απλά μέχρι να έρθει ήθελα να μου λύσετε 2 απορίες που έχω όντας λίγο νουμπάς στο θέμα.

1. Θέλω να πάρω ένα δεύτερο λάι για να κάνω με την κοπέλα μου, μάλλον απο την ίδια εταιρεία (DUM) και αναρωτιόμουνα αν είναι όλα τα επιστόμια συμβατά με όλους τους ναργιλέδες. (βρήκα αυτό)

2. Το πάνω μέρος του ναργιλέ είδα οτι είναι το πήλινο μαζί με σίτα καπνού. Προσπάθησα να βρω βίντεο για τη σίτα αλλα δε βρήκα κάτι. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να παραπέμψει σε ενα βίντεο για όταν ετοιμάζουμε τον ναργιλέ πως ετοιμάζουμε το πήλινο με τη σίτα και που μπαίνουν τα κάρβουνα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :D 

1 ) δεν θα πρότεινα να πάρεις δεύτερο σωλήνα παίζει να μην λειτουργεί καν σε αυτόν τον ναργιλέ καθώς όταν ρουφάει ο ένας θα πρέπει όλες οι άλλες τρύπες να είναι κλειστές αλλιώς θα ρουφάει αέρα. Απλά αγοράζεις πιπακια μιας χρήσης όπως έχουν τα μαγαζιά και κανείς και εσύ και η κοπέλα σου και οι φίλοι σου.

2) Το πήλινο παραμένει το πήλινο που βάζεις την γεύση τώρα το σιτάκι είναι για να βάλεις τα κάρβουνα. Πολλοί ενδιάμεσα βάζουν και 2 αλουμινόχαρτα.

Επίσης αν σου αρέσει η όλη φάση και βρίσκεις γεύσεις θα αγόραζα ένα πήλινο καλύτερο και ένα heat manager έχουν αναφέρει διάφορα τα παιδιά εδώ αν πας λίγες σελίδες πίσω στο θρεντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2021 στις 8:41 ΜΜ, Dev_angel είπε

Καλησπέρα παίδες, νέος εδώ στον ναργιλέ και μου πήρανε δώρο τον συγκεκριμένο ναργιλέ. Ξέρω λίγα πράγματα για το πως ετοιμάζεται απλά μέχρι να έρθει ήθελα να μου λύσετε 2 απορίες που έχω όντας λίγο νουμπάς στο θέμα.

1. Θέλω να πάρω ένα δεύτερο λάι για να κάνω με την κοπέλα μου, μάλλον απο την ίδια εταιρεία (DUM) και αναρωτιόμουνα αν είναι όλα τα επιστόμια συμβατά με όλους τους ναργιλέδες. (βρήκα αυτό)

2. Το πάνω μέρος του ναργιλέ είδα οτι είναι το πήλινο μαζί με σίτα καπνού. Προσπάθησα να βρω βίντεο για τη σίτα αλλα δε βρήκα κάτι. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να παραπέμψει σε ενα βίντεο για όταν ετοιμάζουμε τον ναργιλέ πως ετοιμάζουμε το πήλινο με τη σίτα και που μπαίνουν τα κάρβουνα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :D 

Καλησπέρα φίλε, δεύτερο λάστιχο δεν χρειάζεται να πάρεις, ειδικά αν θες να κάνεις με την κοπέλα σου απλά χρησιμοποιείτε αυτό που έχει. Το μόνο που θα σου προσφέρει το δεύτερο λάστιχο είναι πονοκέφαλος με τις μπιλιες και παραπάνω χρόνο στο πλύσιμο.
Όσο για την σίτα που λές, καθετε πάνω από το ματσούκι που προεξέχει με τουλάχιστον 3 κάρβουνα για να σου ανάψει η καμινάδα ή mockinbird στα αγγλικά. Μπορείς να ψάξεις άπειρα tutorial για το πώς να την ανάψεις στο youtube.
Η μεγάλη ερώτηση είναι, ο φίλος που σου έκανε δώρο ναργιλέ έχει άκρη για γεύσεις;
Αν δεν έχει καλύτερα να σε κέρναγε σε κάνα τσιπουράδικο θα πω εγώ...

Επεξ/σία από Yiannis122
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...