Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ας γράψουν όσοι γνωρίζουν από πρόσφατες αγορές τους που έχει γεύσεις για ναργιλέ γιατί έχουν εξαφανιστεί από παντού ή πουλάνε 1-2 γεύσεις. Κάτι έχει παιχτεί με τους φόρους και έχει γίνει αυτό μάλλον.

 

Μιχαήλ βόδα και πιπίνου που παλιά είχε τώρα πλέον βρίσκεις 3-4 γεύσεις και πάλι όχι στάνταρ.

Στο μοναστηράκι μόνο το μαγαζί "αποκλειστικός αντιπρόσωπος..." έχει και πάλι σε έλλειψη και σε τιμές 2πλάσιες από παλιότερα...

 

χώρια που κάτι al-fakher δήθεν που πουλάνε μερικοί είναι ψιλομούφα γιατί βλέπω έχουν βγάλει και μαϊμού γεύσεις με ίδιο όνομα οπότε έχουν περάσει και εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οντως τα cocobricos εχω παρει,το ειχα διαβασει οτι πρεπει να κοκκινισουν πολυ και τα ειχα κανα τεταρτο στο γκαζακι και τα αλλαζα πλευρες.Αυτες που μου πηραν δωρο απο Τουρκια δεν θυμαμαι τι μαρκα ειναι αλλα μυριζουν φοβερα,πηρα ομως αλλες 2 Αfzal απο εδω.Πεντακαθαρος ειναι γιατι τον εχω δοκιμασει 4-5 φορες και τον πλενω με χυμο λεμονιου και σοδα οπως εχω δει σε ενα βιντεακι.

img0539mi.th.jpg

img0541fm.th.jpg

 

Πραγματικα εχω απογοητευτει,δεν ξερω τι αλλο να κανω.Μονο η τρυπουλα στον σωληνα μπορει να φταιει αλλα και αυτο δεν νομιζω να ειναι.

 

 

Καλησπέρα! Μπορείς να μου πεις από που έχεις αγοράσει τα cocobrico? Μένω Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ας γράψουν όσοι γνωρίζουν από πρόσφατες αγορές τους που έχει γεύσεις για ναργιλέ γιατί έχουν εξαφανιστεί από παντού ή πουλάνε 1-2 γεύσεις. Κάτι έχει παιχτεί με τους φόρους και έχει γίνει αυτό μάλλον.

 

Μιχαήλ βόδα και πιπίνου που παλιά είχε τώρα πλέον βρίσκεις 3-4 γεύσεις και πάλι όχι στάνταρ.

Στο μοναστηράκι μόνο το μαγαζί "αποκλειστικός αντιπρόσωπος..." έχει και πάλι σε έλλειψη και σε τιμές 2πλάσιες από παλιότερα...

 

χώρια που κάτι al-fakher δήθεν που πουλάνε μερικοί είναι ψιλομούφα γιατί βλέπω έχουν βγάλει και μαϊμού γεύσεις με ίδιο όνομα οπότε έχουν περάσει και εδώ...

 

 

Καλησπέρα,

 

Έτυχε να διαβάσω τη συζήτηση περί αργυλέ ( Sorry αλλά το "Αργυλές" μου πάει περισσότερο απο το "Ναργιλές" :) ) και για αυτό γράφτηκα στo forum. Πράγματι δεν βρίσκεις πλέον εύκολα καπνούς στην αγορά. Ψώνιζα απο τη Σοφοκλέους απο ένα αραβικό μαγαζί που είχε πολλές γευσεις και μάρκες. Πήγα τώρα τελευταία 2 φορές και δεν είχαν. Κάτι οι αναταραχές στην Α΄λιγυπτο κάτι με τη φορολογία που θέλουν να αυξήσουν... Χθές μάλιστα πήρα τηλ. στην αντιπροσωπεία της Nahkla στην Αθήνα και μου είπε η κυρία εκεί ότι θέλουν να πάνε το φόρο για τα 200γρ στα 30 ευρώ!! Όπως φαίνεται θα μας την κόψουν και αυτή την απόλαυση...

 

ΠΑρόλα αυτά παρήγγειλα από το εξωτερικό από αυτό το site http://www.southsmoke.com/ το οποίο μου φαίνεται αξιόλογο. Θα σας κρατήσω ενήμερους όταν μου έρθουν οι καπνοί. Επίσης έχει προσφορές σε καπνούς Al-fakher. Το μόνο μειονέκτημα είναι τα μεταφορικά, αλλά αν ο φόρος καπνού πάει όντος τόσο ψηλά μάλλον θα έρχεται πιο φτηνα η παραγγελία από Αμερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mmarou σου έστειλα πμ αν και αργοπορημένα...

 

@socratesx πόσα κιλά παρήγγειλες? όταν έρθει ενημέρωσε μας! υπάρχει πιθανότητα επιπρόσθετου φόρου αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο, υπάρχουν πολλές εκδοχές. Άλλες λένε δεν μπορείς να φέρεις ούτε 1γραμμαριο καπνού άλλες μπορείς να φέρεις μέχρι 1 κιλό, άλλες ότι αν πήρες ναργιλέ από έξω και καλά οι καπνοί που έχει μέσα το κουτί ακόμα και αν είναι 2 κιλά είναι δώρο οπότε δεν εκτελωνίζονται και κάτι τέτοια, όλα έχουν να κάνουν με την κρίση των τελωνειακών εκείνη την στιγμή, άλλα δέματα έχουν ανοιχτεί και άλλα όχι. ένα στανταράκι που παίζει είναι τα 3ευρώ τελωνίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην εχω προβλημα. Παρηγγειλα αρκετους καπνους.. Για την ακριβεια 14 κουτια :P. Αν βγει παντως αυτη παραγγελια, τουλαχιστον θα ξερουμε οτι μπορουμε να φερουμε απο Αμερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για όσους ψάχνονται με τις "έρευνες" που υποστηρίζουν ότι ο αργυλές είναι το ίδιο βλαβερός ή και περισσότερο απο το τσιγάρο, ρίξτε μια ματια στο παρακάτω:

 

http://www.sacrednarghile.com/en/TheWaterPipeGateFiles.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... Απο τα reviews που έβλεπα, είδα και ένα στο οποίο αντί του πήλινου, να φτιάχνει ένα χονάκι απο φρούτο, όπως μήλο ή αχλάδι. Το δοκίμασα και το αποτέλεσμα ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Ο καπνός κράτησε μέχρι και 3 καρβουνάκια, δεν ένιωσα κάρβουνο στην γεύση ούτε μια στιγμή, μετά το 3ο ήταν και πάλι "ζουμερός" ο καπνός και έδινε αρκετά έντονη γεύση το φρούτο. Αν δεν το έχεις κάνει στο προτείνω!!!....

 

 

Έτσι καπνίζουν στο αβγανιστάν το αφιόνι :P

 

----------------

 

Δεν ασχολήθηκα ποτε με το θέμα του λουλά ούτε και έχω βάλει ποτε τσιγάρο στο στόμα μου βασικά (Δεν είμαι κομπλεξικός αντικαπνιστής απλά συγκεκριμένα το τσιγάρο δεν μου κάνει αίσθηση.. τώρα για τον ναργιλέ η όλη φάση ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι του στυλ μου αν και δεν του έδωσα ευκαιρία άσε που βαριέμαι να κάνω τις προετοιμασίες :P )

 

Τέσπα μεγάλη εισαγωγή έκανα για αυτό που θέλω να πω.. στην αίγυπτο πουλάνε ΠΟΛΥ φτηνά ότι χαρμάνι θέλεις κτλ.. ένας φίλος μου πήρε καμια 50 πακέτα για μερικά euro... και δεν χρειάζεται να πας.. απλά να βρείς κάποιον που δουλεύει σε καράβι που φορτώνει για αίγυπτο (το Hellenic Master από Hellenicseaways πήγαινε δεν ξέρω αν πάει ακόμη) θα του δόσεις κανένα χαρτσιλικι και πολύ πιθανόν να σε εξυπηρετήσει :)

 

 

EDIT:

 

Δεν θυμάμαι να σας πω ακριβώς τιμή ούτε μέγεθος/βάρος πακέτων η τέλος πάντων οποια μονάδα μέτρησης έχει νόημα σε αυτά :P απλά θυμάμαι πως ο φίλος μου (που μάλλον κάτι ήξερε) μου έλεγε ότι είναι πολύ πιο φτηνά από την ελλάδα που για την ίδια ποσόστητα θα έδινε πολύ μεγαλύτερο ποσο..

 

Τέλος δεν είναι πολύ ακριβά να πας αίγυπτο με καράβι (δεν μιλάω φυσικά για πολυτελή κρουασγεροπλοια :P )

Τώρα αν έχετε συγγενή-φιλο στα καραβια είναι εύκολο να μπείτε σε ένα ακόμη και τζάμπα.. αλλιώς δεν ξέρω τι γίνετε (αν μπορείτε να "κόψετε εισιτήριο" σίγουρα όμως στην ελλάδα είμαστε οποτε νόμιμα με παράνομο τρόπο κάτι θα βρεθεί για να μπείτε και να κάνετε την δουλειά σας :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε κανενα καλο ναργιλε να αγορασω, να κανω το κεφι μου!!

 

Επισης κανενα κολπακι να σε "πιανει" καλα; Ειχαμε βαλει σαμπουκα και ουζα μαζι με το νερο. Αν βαλουμε μονο σαμπουκα χωρις νερο τι γινεται; Ή ουϊσκυ; Λολ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@socratesx δεν έχω χρόνο να το διαβάσω προς το παρόν αλλά έχω βρει και άλλο ένα πολύ καλό http://knol.google.com/k/hookah-smoking-from-a-biomedical-and-anthropological-perspective#

 

@papajo_r καλή φάση αλλά όταν τα φέρεις ελλάδα δεν θα έχεις κανένα τελωνείο;;

 

Για πειτε κανενα καλο ναργιλε να αγορασω, να κανω το κεφι μου!!

 

Επισης κανενα κολπακι να σε "πιανει" καλα; Ειχαμε βαλει σαμπουκα και ουζα μαζι με το νερο. Αν βαλουμε μονο σαμπουκα χωρις νερο τι γινεται; Ή ουϊσκυ; Λολ!

 

απο ελλάδα ή απέξω?

για ελλάδα μπορείς να βρεις κάποιους συριακούς και κάποιους κινέζικους άντε και απλούς αιγυπτιακούς.

με απλό αιγυπτιακό θα είσαι κομπλε...

τώρα όχι ότι μπορείς να καταλάβεις αν είναι κινέζικος κάποιος αλλά πχ το καταστημα επί της ερμού στο μοναστηράκι μόνο κινέζικους έχει από ότι έχω δει...

 

υπάρχουν βέβαια και από καταστήματα youandme.gr γερμανικές μάρκες (alladin) made in china. Μια χαρά είναι σε σχέση με τους υπόλοιπους εκτός των συριακών που ελλάδα μόνο αρχαία μοντέλα μπορείς να βρεις.

 

τώρα για κεφάλι...

καταρχήν πρέπει να έχεις εύκολο ρούφηγμα ώστε να έρχεται μεγάλη ποσότητα καπνού, οπότε πολλές τρύπες στο αλουμηνόχαρτο και αραιωμένο (σαν να ρίχνεις τυρί τριμμένο πάνω στην πίτσα πριν την ψήσεις), και εννοείτε μεγάλος λουλάς (όχι ότι οι male δλδ αυτοί που μπαίνουν μέσα στο σωλήνα δεν θα έχουν απόδοση αλλά όπως και να το κάνουμε οι άλλοι κρατάνε παραπάνω). Μπόλικα κάρβουνα ώστε να αποδίδει χωρίς να σε καίει ή να μην έχει γεύση. και κάνεις σχετικά αργές αναπνοές ώστε να σε πιάνει...

τώρα για ζαλάδες και ιστορίες από εκεί που βάζουν 1 ποτήρι του κρασιου ούζο για την γεύση βάλε εσύ μισό νερό και μισό ούζο....θα σε πονέσει ο λαιμός σου όμως και δεν θα είναι τόσο ευχαριστο...άστε που δεν ξέρω πόσο υγιεινό είναι να αναπνεύεις οινοπνευμα επί μια ώρα..

 

α και ξέχασα...καπνό μάρκας nakhla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα για κεφάλι...

καταρχήν πρέπει να έχεις εύκολο ρούφηγμα ώστε να έρχεται μεγάλη ποσότητα καπνού, οπότε πολλές τρύπες στο αλουμηνόχαρτο και αραιωμένο (σαν να ρίχνεις τυρί τριμμένο πάνω στην πίτσα πριν την ψήσεις), και εννοείτε μεγάλος λουλάς (όχι ότι οι male δλδ αυτοί που μπαίνουν μέσα στο σωλήνα δεν θα έχουν απόδοση αλλά όπως και να το κάνουμε οι άλλοι κρατάνε παραπάνω). Μπόλικα κάρβουνα ώστε να αποδίδει χωρίς να σε καίει ή να μην έχει γεύση. και κάνεις σχετικά αργές αναπνοές ώστε να σε πιάνει...

τώρα για ζαλάδες και ιστορίες από εκεί που βάζουν 1 ποτήρι του κρασιου ούζο για την γεύση βάλε εσύ μισό νερό και μισό ούζο....θα σε πονέσει ο λαιμός σου όμως και δεν θα είναι τόσο ευχαριστο...άστε που δεν ξέρω πόσο υγιεινό είναι να αναπνεύεις οινοπνευμα επί μια ώρα..

 

α και ξέχασα...καπνό μάρκας nakhla

 

 

Νομίζω ότι ενοούσε κάτι άλλο με το "κεφάλι" ο φίλος Luxx :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτό να το σε πιάνει αυτό σημαίνει....τώρα αν αυτος θέλει να πιαστεί γενικότερα δν ξέρω...ρίξε τρίμα βιάγκρα στον καπνό λεει χαχαχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@socratesx δεν έχω χρόνο να το διαβάσω προς το παρόν αλλά έχω βρει και άλλο ένα πολύ καλό http://knol.google.com/k/hookah-smoking-from-a-biomedical-and-anthropological-perspective#

 

Το διάβασα. Αρκετά καλό άρθρο. Το συστήνω σε όσους έχουν αμφιβολίες για το αν ο αργυλές βλάπτει όπως το τσιγάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην εχω προβλημα. Παρηγγειλα αρκετους καπνους.. Για την ακριβεια 14 κουτια :P. Αν βγει παντως αυτη παραγγελια, τουλαχιστον θα ξερουμε οτι μπορουμε να φερουμε απο Αμερικη.

 

 

Λοιπόν σήμερα βρήκα ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ οτι το δέμα μου είναι στο τοπικό κατάστημα... Πέρα απο τα 3 ευρώ εκτελωνισμού δεν έλεγε κάτι άλλο το χαρτί. Αύριο που θα παω να το παραλάβω θα σας πω. Φαίνεται πάντως ότι τη γλίτωσα :). Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου πειτε τροπους καθαρισμου του ναργιλε και καλυτερης συντηρησης του; Επισης τι ειναι μια μπιλιτσα που εχει; Για εξαερωση μου ειπαν, αλλα δε καταλαβα.

 

Τελος, ποση ακριβως ποσοτητα θελει να βαζουμε απο τον καπνο και ποσα καρβουνακια; Σημερα εβαλα 3 μεγαλα καρβουνακια και νομιζω οτι εγινε πιο βαρυς ο ναργιλες. Επισης, εκτος απο νικοτινη, παιρνουμε και καποια αλλη βλαβερη ουσια;

 

Και γενικα εαν υπαρχει καποιο καλο site που να εξηγει αρκετα πραματα σχετικα με τους ναργιλεδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...