Προς το περιεχόμενο

PSP Hacking - Οδηγός PSP 3000/ Go/ 2000/ 1000


driftingcris
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

ναι καθε φορα που ανοιγεις το ΠΣΠ οταν ειναι κλειστο γιατι οταν ανοιγει μπαινει σε ofw. τρεχοντας το μπαινεις σε cfw. αν ειναι σε standby mode δε χρειαζεται να το τρεχεις.

 

ΟΚ σε ευχαριστω πολυ! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 365
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά. Ζητώ συγνώμη αν έχει επαναληφθεί η απορία μου, αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου απάντηση. :) Είμαι καινούριος όσον αφορά το PSP. Έχω PSP 3004 PB και χθες έκανα αναβάθμιση σε 6.60 ( είχα μια παλιά version αν δεν κάνω λάθος το 5.03 ). Ακολούθησα τις οδηγίες που είπαν τα παιδιά αλλά και πάλι δεν μπορώ να παίξω παιχνίδια. Στο PSP μου τα εμφανίζει σαν Corrupted Data. Στο System Information μου βγάζει τα εξής:

 

System Software: 6.60 PRO-B10

Nickname: XXXX

MAC Address: [Model: 03g]

 

Υποτίθεται ότι είναι έτοιμο για να παίξω παιχνίδια, αλλά κάτι δεν δουλεύει σωστά. Έχω κάνει φάκελο ISO για να βάζω τα παιχνίδια και δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στο 3004 δεν υπαρχει μονιμο cfw 6.60 πρεπει καθε φορα που το ανοιγεις να τρεχεις το 6.60 pro-b update

για περισσοτερες πληροφοριες κοιτα εδω και αν δε σου δουλευει ξαναπερνα τα firmware απ την αρχη.

Θα κοιταξεις το τετραγωνο που μιλαει για Εγκατάσταση του 6.60 PRO-B10

το βημα 5 το παρακαμπτεις καθοτι δεν γινεται σε 3004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες το έχω κάνει. Έχω διαγράψει το cfw και το έχω ξαναβάλει, το έχω επανεκκινήσει πολλές φορές αλλά και πάλι τίποτα. Όσον αφορά την εγκατάσταση του 6.60 PRO-B10 αύτες τις οδηγίες ακολούθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Επειδη δεν ξερω σε ποιον οδηγο αναφερεσαι ακολουθεις αυτον εδω τον οδηγο. Ειναι ο πιο updated και λειτουργει μια χαρα δοκιμασμενα (το εχω κανει σε 2000 κ Ε-1004)

Το θεμα ειναι τι firmware θα εχει μεσα το PSP3000 που θες να αγορασεις. Εαν εχει 6.20 και κατω τοτε ακολουθεις τη διαδικασια για 6.20 εαν θες ΜΟΝΙΜΟ cfw

εαν εχει >6.20 τοτε πας σε 6.60 official firmware στην αρχη και μετα ακολουθεις τον οδηγο για 6.60 αλλα δεν θα ειναι μονιμο. Μονιμο ειναι μονο στα παλια PSP 1000 κ 2000 με μητρικη που χακαρεται

Μονιμο cfw= καθε φορα που ανοιγεις το ΠΣΠ οταν εχει κλεισει bootarei σε cfw

Οχι Μονιμο = καθε φορα που το ανοιγεις bootarei σε official firmware 3.60 και πρεπει να τρεχεις το προγραμματακι για να μπαινεις σε cfw. Αν ειναι σβηστο σε standby mode τοτε δεν χρειαζεται να το τρεξεις. Ουσιαστικα δεν ειναι προβλημα γιατι μετα απο μισο λεπτο μολις τρεξεις το προγραμμα εισαι ετοιμος.

Με OFW εχεις ΠΣΝ ενω με CFW δεν εχεις. και στις 2 περιπτωσεις εχεις δυνατοτητα επιλογης αν θες να μπουταρεις σε ofw η cfw. Απλα με τον οχι μονιμο τροπο μπουταρει απευθειας σε ofw

2. Οπως περιεγραψα στο οχι μονιμο ΔΕΝ χρειαζεται συνδεση με πισι. Απλα τρεχεις καθε φορα το προγραμμα

3. Σε σχεση με τις παλαιοτερες εκδοσεις εχει καλυτερη οθονη και γενικα θεωρειται το καλυτερο ΠΣΠ που εχει βγει.

Το νεο Ε-1000 που εχει βγει ειναι πολυ πλαστικουρα, δε ξερω αν αντεχει σε πτωσεις (το 2000 που εχω εχει αντεξει σε παμπολες) φθηνοτερη ποιοτητα κατασκευης, μονοφωνικο, ελαφρως πιο χοντρο, δεν εχει wifi και δεν εχει ρυθμισεις φωτεινοτητας οθονης. Επισης σε γωνια θεασης > 60 μοιρων χανει πολυ η οθονη. δεν μπορεις να αυξομμειωσεις ενταση φωνης οταν παιζεις παιχνιδι, πρεπει να βγεις στο μενου. Δεν συνισταται!!!

Για το ΠΣΠ go απ τη στιγμη που ειναι συρταρωτο για μενα το καθιστα αυτοματως ευαλωτο στο να χαλασει. Αν σου πεσει ανοιχτο τι γινεται;

4. Παιζεις τα παντα ολα

5. Δεν γνωριζω μιας και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα αυτο. ας απαντησει καποιο αλλο μελος

 

Λεπτομερεια. θα χρειαστεις και καρτα τουλαχιστο 8GB για αντιγραφα ασφαλειας για να μη πω 16 αν θες να το φορτωσεις και λειπεις πολυ καιρο. Μη παρεις αλλη μαρκα εκτος απο SONY ξερω πως ειναι ακριβες. Οι αλλες μαρκες κολλανε πολυ παρολο που εγραφε magic gate!!!!οριστε για του λογου το αληθες!!

 

Και πάλι πολύ χρήσιμες πληροφορίες από τον mtzs!

Στο ps3/psp hacking είναι όλα τα λεφτά :)

 

Να πω και εγώ που έπεσε στα χέρια μου ένα psp 3004 μαύρο - δώρο από φίλο - πως αξίζει πολύ περισσότερο από το E1000.

Ακόμα και τα 2000 αξίζουν περισσότερο.

Και σαφώς αξίζει το hacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα μπορώ να πω πολλά παιχνίδια πριν πω ότι κάτι δεν πάει καλά, οπότε δεν νομίζω να φταίνε to παχνίδι ( είναι σε μορφή .cso και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να βάλεις τέτοια αρχεία ). Επίσης έκανα και αυτά που μου είπαν οι mtzs και cortaN@ αλλά πάλι το ίδιο μου κάνει. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κανένα e-mail κάποιος ο οποίος ξέρει καλά από ετσι ώστε να μπορέσω να μιλήσω μαζί του θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Αν δεν θέλετε να δώσετε έτσι το e-mail πάρτε ένα δικό μου [email protected] ( Στείλτε μου facebook ή ότι άλλο έχετε για να μιλήσουμε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω πως δεν έχω ιδέα για ποιό πράγμα μιλάς xD

Αυτό που βλέπω στο PSP είναι έναν φάκελο MP_ROOT και μέσα έχει 2 φακέλους 100NMV01 και 100ANV01 για αυτό είπα αν κάποιος θέλει να επικοινωνίσει μαζί μου γιατί είμαι αρκετά άσχετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω πως δεν έχω ιδέα για ποιό πράγμα μιλάς xD

Αυτό που βλέπω στο PSP είναι έναν φάκελο MP_ROOT και μέσα έχει 2 φακέλους 100NMV01 και 100ANV01 για αυτό είπα αν κάποιος θέλει να επικοινωνίσει μαζί μου γιατί είμαι αρκετά άσχετος..

 

σου στειλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

psp e1004 1c fw:v.6,50

υπαρχει καπου ο οδηγος?απ οτι διαβασα λιγο μπαινει fw που πρεπει να το τρεχεις σε καθε restart...

http://pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=18774 αυτο ακολουθω?δεν αναφερει τον ε1004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ε1000 που λεει ειναι το ιδιο με το Ε1004

το εχω κανει σε Ε1004 και δουλευει κανονικα

βαζεις το 6.60 pro B-10 και καθε φορα που κανεις ρεσταρτ το ΠΣΠ τρεχεις το προγραμμα (διαδικασια 30-40 δευτερολεπτων ειναι)

λειτουργει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks.εκατσα και ειδα και βιντεακια στο youtube..μερικους θα τους βολεψει και να τα βλεπουν.

 

Αν το PSP μας είναι το 1000 ή το 2000(από αυτά με την σπασμένη μητρική), τότε θα τρέξουμε και το "CIPL_Flasher" για να γίνει μόνιμο. στο 1004 βγαζει οτι δεν κανει γι αυτο το firmware!

 

Εκεί στο System Software πρέπει να γράφει 6.60 PRO-B10. παντως παιζει τα games και χωρις το παραπανω στο 1004

<<Θα ακολουθήσουμε τον οδηγό παρακάτω μέχρι και το βήμα που τρέχουμε το "660 PRO-B Updater", σε εκείνο το σημείο θα επιλέξουμε uninstall, θα περιμένουμε να τελειώσει και να μας επιστρέψει στο menu του PSP, μετά θα ξανά τρέξουμε το "660 PRO-B Updater" και θα συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα βήματα του οδηγού.>>αυτο με το unistall δεν το ειδα πουθενα μηπως ηταν στην β9?

 

Για το πρόβλημα 9.90 ή 9.99 FWΌσοι αντιμετωπίζετε το πρόβλημα που εμφανίζει ότι έχετε το 9.90 firmware και δεν σας αφήνει να κάνετε update θα πρέπει να συνδέσετε το PSP με τον υπολογιστή σας και από το vsh menu να εμφανίσετε τα αρχεία της flash αντί για το memory stick εχει vsh menu to b10?πως εμφανιζετε?

 

Και να μην ξεχάσουμε ότι:

- Με το power+home, μπαίνουμε στο Official Firmware.

- Με το power+R σε Recovery Mode. μηπως δεν παιζουν αυτα στο β10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. στο 1004 βγαζει οτι δεν κανει γι αυτο το firmware!

 

αυτο με το unistall δεν το ειδα πουθενα μηπως ηταν στην β9?

 

εχει vsh menu to b10?πως εμφανιζετε?

 

μηπως δεν παιζουν αυτα στο β10?

 

Αλλο το πρωτο PSP 1000 που βγηκε το 2004 και αλλο το Ε1000 που βγηκε το 2011

Το Ε1000 (η 1004) πρωτοβγηκε με firmware > 6.30 (δεν ξερω τι ακριβως) και παιρνει μονο τον οδηγο για 6.60

 

Δεν χρειαζεται κανενα uninstall

 

Το vsh menu το ενεργοποιεις μεσω recovery mode (με vsh δεν μπορεις να τρεξεις αντιγραφα ασφαλειας οποτε δεν χρειαζεται στον απλο χρηστη)

Στα PSP 1000 + 2000 μπαινει σε recovery mode με power + R1

Στα μεταγενεστερα PSP μπαινει σε recovery mode κρατωντας παρατεταμενα το home button στο XMB menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...