Προς το περιεχόμενο

PSP Hacking - Οδηγός PSP 3000/ Go/ 2000/ 1000


driftingcris
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέχασες να πεις να σου κάνουν κ κλικ στις διαφημίσεις

 

 

driftingcris ωραίος οδηγός.

Η αλήθεια είναι ότι στο http://www.pspgr.net εχει και εκεί αναλυτικούς οδηγούς και νέα για τα πάντα.

 

χαχαχα! Ευχαριστω. Δεν ειπε κανεις οτι το pspgr.net ειναι μαπα... Μια χαρα site ειναι, και οχι μονο για psp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 365
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα του τόπικ είναι παράνομο ή νομίζω;

 

όχι δεν είναι καθόλου παράνομο..!!!

 

Το να βάλεις να παίξεις παιχνίδια που δεν έχεις αγοράσει είναι παράνομο..!!

 

Αν κάνεις back up τα δικά σου για να τα παίζεις απ το στικάκι σου και να μην κουβαλάς umd δεν πρόκειται να σου πει κανένας τίποτα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα

Είχες PSP και σου χάλασε, είχες αγοράσει ένα σωρό παιχνίδια και σου έμειναν αμανάτι. Αγόρασες το PSP Go επειδή σου έκανε εντύπωση. Πώς θα παίξεις τα παιχνίδια που έχεις αγορασμένα σε UMD εφόσον το PSP Go δεν έχει UMD Rom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες PSP και σου χάλασε, είχες αγοράσει ένα σωρό παιχνίδια και σου έμειναν αμανάτι. Αγόρασες το PSP Go επειδή σου έκανε εντύπωση. Πώς θα παίξεις τα παιχνίδια που έχεις αγορασμένα σε UMD εφόσον το PSP Go δεν έχει UMD Rom;

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχει ξανασυζητηθει , το τοπιο οσον αναφορα το χακαρισμα ειναι θολο απο αποψη νομιμο ή οχι. Σε αλλο τοπικ ειχε συζητηθει για το ps3 αν ειναι νομιμο και γιατι υπαρχει χακ. Η απαντηση που ειχε δωθει και εμενα με καλυπτει ειναι : Απ τη στιγμη που αγορασες την κονσολα , την κανεις οτι θελεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...

 

Για εμενα ηταν μαρτιριο να σερφαρω ολη μερα για να βρω πως να χακαρω το psp 3004 μου... Και ας μην το περασει κανενας αλλος.... Εδω οδηγος για να μην ψαχνεστε σαν εμενα τον μ@λ@κ@.....

 

Σε περιπτοση λαθους σας, και κανετε brick στο psp σας δεν φταιαω εγω(αν και ειναι ασφαλες)

 

Αρχικα πρεπει να δουμε τα βασικα.

Οταν τσιπαρουμε ενα psp περναμε ενα ανεπισημο, φτιαγμενο απο hackers λογισμικο(Custom Firmware-CFW) το οποιο μπορει να παιξει κατευασμενα παιχνιδια και οχι μονο....

Ειναι μια ασφαλης διαδικασια την οποια δεν πρεπει να τρεμετε σαν εμενα την πρωτη φορα που το εκανα.... :mrgreen:

Ενα επισημο λογισμικο της Sony δεν μπορει να τρεξει κατευασμενα παιχνιδια γιατι προτου τα τρεξει ελεγχει για την ψηφιακη υπογραφη της Sony. Αν δεν την βρει στο παιχνιδι τοτε δεν το ξεκινα. Το πειραγμενο λογισμικο δεν ελεγχει και μπενει κατευθειαν στα παιχνιδια.

 

Υπαρχουν διαφορα λογισμικα τα οποια δεν μπορουν να μπου σε ενα psp. Τα λογισμικα τα οποια ειναι κατω απο το 6.20 δεν μπενουν σε ενα psp 3000/go. Αν βαλουμε ενα τετοιο στο 3000/go μας θα παθει Brick... Αρα πριν αρχισετε δειτε αν εχετε psp 3000 ή go Και αν οχι ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!

 

Θα σας δειξω πως να βαλετε το 6.39 Pro-B6 γιατι μπενει σε ολα τα 3000/go...

 

Αρχικα τσεκαρουμε τι λογισμικο φοραμε πηγενοντας στο System->System Settings->System Information

Εκει λεει. Αν εχουμε μικροτερο απο 6.39 κανουμε την αναβαθμιση σε 6.39.

 

Τωρα εχουμε ενα PSP 3000/Go με λογισμικο 6.39, αν οχι ξαναδειτε τα παραπανω.

 

Παμε εδω: http://www.psp-hacks.com/file/2101 και παταμε download. Το κατευαζουμε και κανουμε extract(αποσυμπιεση). Συνδεουμε το psp μας με το Pc και παμε στην καρτα μνημης. Ανοιγουμε PSP->GAME και αντιγραφουμε τα Fast Recovery και PROUPDATE στην καρτα μνημης μας. Παμε στο psp στο Games-> Memory Stick και θα δουμε δυο πραματα.

Θα ανοιξουμε το UPDATE. Παταμε το Χ και περιμενουμε ως να τελιωσει. Οταν τελιωσει κανει επενεκηνιση και μολις ανοιξει ειμαστε σε CFW(Custom FirmWare)!!!!!!! Τωρα εχουμε ενα χακαρισμενο Psp.

Απλα επιδη το6.39 η Sony το ειχε κανει καλα ενυσχιμενο σε αποψη ασφαλειας φια τετοια δεν μπορει να το κρατα αν σβησεις το psp. Αν το βαλεις σε αναμονη το κραταει. Οταν το σβησουμε καταλαθος ή επιτιδες κανονικα δεν χριαζετε ολο αυτο.

Απλα ανοιγουμε το αλλο που βαλαμε μεσα πριν(Fast Recovery) και μολις τελιωσει ολα ειναι οκ.... B)

Εχουμε ενα χακαρισμενο-τσιπαρισμενο πειτε το οπως θελετε psp.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

 

Mporeis se parakalw na ekshghseis ligo pio analytika to ekshs kommati:

 

Απλα επιδη το6.39 η Sony το ειχε κανει καλα ενυσχιμενο σε αποψη ασφαλειας φια τετοια δεν μπορει να το κρατα αν σβησεις το psp. Αν το βαλεις σε αναμονη το κραταει. Οταν το σβησουμε καταλαθος ή επιτιδες κανονικα δεν χριαζετε ολο αυτο.

Απλα ανοιγουμε το αλλο που βαλαμε μεσα πριν(Fast Recovery) και μολις τελιωσει ολα ειναι οκ....

 

Epeidh den eimai sigouros an katalava kala kai fovamai mhn kanw kamia vlakeia kai xalasw to psp!!Euxaristw poly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mporeis se parakalw na ekshghseis ligo pio analytika to ekshs kommati:

 

Απλα επιδη το6.39 η Sony το ειχε κανει καλα ενυσχιμενο σε αποψη ασφαλειας φια τετοια δεν μπορει να το κρατα αν σβησεις το psp. Αν το βαλεις σε αναμονη το κραταει. Οταν το σβησουμε καταλαθος ή επιτιδες κανονικα δεν χριαζετε ολο αυτο.

Απλα ανοιγουμε το αλλο που βαλαμε μεσα πριν(Fast Recovery) και μολις τελιωσει ολα ειναι οκ....

 

Epeidh den eimai sigouros an katalava kala kai fovamai mhn kanw kamia vlakeia kai xalasw to psp!!Euxaristw poly

 

Δεν προκιτε να χαλασει... Απλα αν σβησει το psp θα εινια ξανα ατσιπαριστο. Για να τσιπαριστει ξανα γρηγορα πατας το fast recovery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδή απλά θα το ανοίξω και εκεί στο μπλε μενού στην επιλογή game θα βρω την επιλογή fast recovery?Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι που βρίσκεται η επιλογή fast recovery.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες οτι λεω? Αντεγραψες αυτα που εγραφα στην καρτα μνημης στο PSP/GAME? Αν το εβαλες τοτε θα εχει το fast recovery. Την πρωτη φορα τρεχεις το proudupdate. Μετα για πιο γρηγορα τρεχεις το fast recovery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εκανα ολη την διαδικασια...και τωρα πχ κατευαζω ενα παιχνιδι iso..τι πρεπει να κανω για να παιξει?? (ειμαι λιγο αρχαριος) :P εχω το 3004 6.39!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εκανα ολη την διαδικασια...και τωρα πχ κατευαζω ενα παιχνιδι iso..τι πρεπει να κανω για να παιξει?? (ειμαι λιγο αρχαριος) :P εχω το 3004 6.39!

 

Ξερεις δεν ειναι ολο αυτο για κατευασμενα Games... Ειναι για να παιζουμε τα Back up μας

(εχεις πμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...