Προς το περιεχόμενο

Dell u2711


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει να είναι η αλλαγή από τις γέρικες (7ετίας) eizo αλλά κουράζομαι λίγο. Ξέρω είναι αρχή ακόμα, θα συνιθήσω σε λίγο καιρό οπότε κάνω υπομονή.

Ωστόσο αυτό που με κουράζει περισσότερο είναι ο τόνος του λευκού, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που είχα συνίθησει.

 

Έχοντας πάντα κατά νου ότι πιθανότατα έχω συνηθίσει σε λάθος λευκό αποφάσισα ότι όλα τα icc που βρίσκω στο internet δεν μου ταιριάζουν (πολύ πράσινα) και άφου διάβασα αρκετές σελίδες από το topic την έβαλα σε srgb και bright:20%.

Ίσως αξίζει να πάρω και μια total-black κουρτίνα να βάλω, το δρομολογώ σαν αγορά.

 

Εν το μεταξύ αρχίζω να υποψιάζομαι ότι τα προβλήματα στα χρώματα ίσως να τα έχω λόγο linux... Είναι κάτι που πρέπει να μελετήσω αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1265617565

 

Όσο αναφορά την Sound Bar που ρώτησες ίσως ν' αξίζει αλλά όχι σε αυτά τα λεφτά που έχει.

 

http://accessories.euro.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=uk&l=en&s=dhs&cs=ukdhs1&sku=520-11049&baynote_bnrank=0&baynote_irrank=3&~ck=dellSearch

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=AY511&_sacat=See-All-Categories

 

Περίμενε μην βγει και κάτι σε 5.1 γιατί αν κοιτάξεις από κάτω έχει 3 υποδοχές για ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη παραγγείλει την 510 από msystems, θα πάω την Παρασκευή Αθήνα και θα την πάρω, είναι οικονομική οπότε δεν το σκέφτηκα καν.

 

Όσο για το link στο flatpanelshd.com δεν μου κάθονται καλά τα profiles, πράσινα πολύ. Για την ώρα την έχω αφήσει όλη μέρα στο sRGB και είναι η πρώτη φορά που τα μάτια δεν κουράστηκαν. Έχω και 10 φίλους φωτογράφους και κανένας δεν έχει calibrator... τι να πεις.

 

Θα μείνω μερικές μέρες έτσι να πιάσω το feeling και μετά θα δοκιμάσω πάλι τα icc profiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχά, και φόρτωσα και το σχετικό icc με το xcalib (έπρεπε, σωστά?).

Χωρίς το ICC είναι λίγο ροζ-κίτρινο. Με το icc λίγο μωβ-μπλε.

Μιλάμε για ανεπαίσθητες αποχρώσεις φυσικά, απλά για κάποιο λόγο με κουράζουν.

Αντίστοιχα του sRGB είναι λίγο κίτρινη.

 

Δεν βρίσκω να πειράξω την θερμοκρασία πουθένα (περίεργο δεν είναι αυτό?).

Μπορεί απλά να φταίει που είμαι χρόνια μαθημένος στις eizo L568 και να χρειάζομαι λίγο χρόνο

 

άσχετο υγ: τώρα μόλις τέλειωσε το brrip του Tron 2010... ότι πρέπει για αυτή την οθόνη! Νιώθω μεγάλο ψάρι γιατί δεν έχω ξαναδεί HD1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το soundbar (το 510) και έχω ενθουσιαστεί. Από ποιότητα δεν λέει και πάρα πολλά, αλλά το γεγονός ότι έδιωξα έναν sony ενισχυτη (+αναλογικά καλώδια ήχου 5.1 +καλώδια ηχείων) από το γραφείο είναι μεγάλη υπόθεση. Στην τελική για webradios μια χαρά είναι.

Δεν μπορώ να μεταφέρω ήχο μέσω displayport, αλλά αυτό είναι θέμα archlinux με kernel 3. Ευτυχώς έχει μακρύ καλώδιο και το έβαλα απευθείας στο pc.

 

Στα θετικά:

πολύ φθηνό (~15ε)

σβήνει μόνο του όταν η οθόνη πέσει σε standby... οικονομία ρεύματος

 

Στα αρνητικά:

σβήνει όταν η οθόνη πέσει σε standby... οπότε μην περιμένετε να ακούσετε μουσική με την οθόνη σβηστή!

 

neof1z υποψιάζομαι ότι το 511 κάνει χρήση και των τριών εξόδων ήχου, βέβαια δεν δίνω τα λεφτά που κάνει για να το δοκιμάσω. Αν βρω κάνενα review και λένε ότι αξίζει θα το σκεφτώ αλλά βολεύτικα με το 510 μια χαρά.

Εγκρίνεται ως σωστό αξεσουαρ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κατευθείαν στις USB της μητρικής στο πίσω μέρος. Δούλευε πριν 40 λεπτά, έκανα reboot και πάπαλα.

 

Είχα mouse/keyb στις 2 πισινές και ένα flash στην πλαϊνή. Τα έβγαλα, την έκλεισα, την έβγαλα από το ρεύμα, την σύνδεσα με 2 άλλα pc... τίποτα.

 

Πάω να εντοπίσω τα κατάλληλα τηλέφωνα μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα θα μάθουμε και για το service της Dell...

 

Αρχικά ζήτησαν να τους δώσω report από Windows γιατί δεν υποστηρίζουν το Linux (σε hardware θέματα? εδω φαίνεται στο bios το προβλήμα)

Έστησα Win πήρα τηλ και μετά από 15λ αναμονή απάντησαν και κόπηκε η γραμμή όταν με έβαλαν στην αναμονή

 

Για να ξαναπάρω

 

UPDATE:

έρχεται καινούρια, θα χρειαστεί 25 μέρες μου είπαν και θα έρθει στο σπίτι με courrier

κατά πάσα πιθανότητα λίγες μέρες μετά θα έρθει άλλη courrier να πάρει την υπάρχουσα και δεν θα την πάρει την ίδια μέρα

 

ΚΑΚΙΑ mode:

βλέπετε κάποιες διαφορές μεταξύ dell και samsung?

Samsung: εντός DOA και δεν δουλεύει καθόλου, ήρθαν την πήραν και δεν φάνηκαν ποτέ

Dell: εκτός DOA, δεν δουλεύει το USB-hub (θα μπορούσαν να την φτιάξουν ακόμα ακόμα με την δικαιολογία ότι το panel είναι μια χαρά), θα στείλουν courrier με νέα οθόνη

 

noted ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν το κατάλαβα ούτε εγώ αλλά μπορεί να έχουν έλειψη stock (για αλλαγές), τουλάχιστον είχαν το θάρος να το πουν και δεν θα μου πάρουν την οθόνη στο μεταξύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...