Προς το περιεχόμενο

Dell u2711


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο γιατί οι dell οθόνες έχουν αυτό το anti glare coating και είναι ιδανικές για να δουλεύεις με full φωτισμό και να μην αλλοιώνονται σχεδόν καθόλου τα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις μου παρουσίασε αυτό το (πρόβλημα)

 

http://www.youtube.com/watch?v=mOy19yuwJJc

 

Λένε ότι είναι πολύ ευαίσθητο και σαν λύση ένα κομματάκι μονωτική ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εμένα το brightness 50 και contrast 50 γιατί μου φένεται μια χαρά ρε παιδιά (μην πω και λίγο σκωτεινό, και εδώ έχω πατζούρια κατεβασμένα και τα ρέστα αλλά το λες μέρα) μπορεί να έχω κακομάθει και απο την Apple LED που την είχα πάντα σχεδόν στο τέρμα;

 

πάντως το coating ούτε που με ενοχλεί.

 

 

 

επίσης σε σύνδεση με Display Port δεν βρίσκει σήμα..και μπαίνει σε power saving mode.

τα ίδια και με το DVI, κάθε φορά μετά απο shut down και τέτοια πρέπει να ξανσυνδέσω το καλώδιο γιατί βρίσκει την οθόνη σε power saving mode!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης σε σύνδεση με Display Port δεν βρίσκει σήμα..και μπαίνει σε power saving mode.

τα ίδια και με το DVI, κάθε φορά μετά απο shut down και τέτοια πρέπει να ξανσυνδέσω το καλώδιο γιατί βρίσκει την οθόνη σε power saving mode!

Ποτέ δεν είχα το πρόβλημα που αναφέρεις και έχω δοκιμάσει και διάφορες κάρτες γραφικών – πάντα με DP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι διαφορά έχει η σύνδεση με displayport παρά με το DVI?

 

 

πάμτως τώρα που έχω το macbook air διπλα στην Dell μαρεσει πολύ περισσότερο η απεικόνιση στο air, λες και είναι λίγο θαμπά στη Dell, λίγο πεθαμενατζίδικα τα πράγματα, ιδίως αυτό το άσπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμτως τώρα που έχω το macbook air διπλα στην Dell μαρεσει πολύ περισσότερο η απεικόνιση στο air, λες και είναι λίγο θαμπά στη Dell, λίγο πεθαμενατζίδικα τα πράγματα, ιδίως αυτό το άσπρο.

Κοινως σε ενοχλει το coating της Dell...

Ειδικα στο ασπρο ειναι εμφανης η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε sRGB έχεις την Dell ?

Η άλλη οθόνη έχει ίδια θερμοκρασία κ.ο.κ. ?

Color management ?

 

Δε συμμερίζομαι το ‘προφανώς’ του haHa

Πριν νa βεβαιωθούμε για την ποιότητα της οθόνης του macbook air, εντύπωση θα μου έκανε, χωρίς καν να ξέρω τις προδιαγραφές του macbook, δε νομίζω ότι υπάρχει book – laptop με πιο σωστά χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε sRGB έχεις την Dell ?

Η άλλη οθόνη έχει ίδια θερμοκρασία κ.ο.κ. ?

Color management ?

 

Δε συμμερίζομαι το ‘προφανώς’ του haHa

Πριν νa βεβαιωθούμε για την ποιότητα της οθόνης του macbook air, εντύπωση θα μου έκανε, χωρίς καν να ξέρω τις προδιαγραφές του macbook, δε νομίζω ότι υπάρχει book – laptop με πιο σωστά χρώματα.

 

 

Σιγουρα δεν εχει πιο σωστα χρωματα μια glossy tn οθονη laptop σε σχεση με την dell u2711.

 

Αλλα το οτι στις glossy οθονες το ασπρο ειναι πιο "καθαρο" σε σχεση με το ασπρο που βγαζουν οι dell με το καπως ιδιαιτερο coating ειναι γεγονος.

 

Τελος, οι glossy οθονες συνηθως βγαζουν πιο "εντυπωσιακα", υπερκορεσμενα (ισως και λιγο πιο ζεστα) χρωματα, που ομως δεν ειναι τα πιο σωστα, αν και σε πολλους αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθεια παίδες! Εγώ τον πρώτο καιρό μετά τις EIZO (τις είχα χρόνια) βασαντίστηκα με την Dell.

 

Για 15-20 μέρες ούτε μπορούσα να κάτσω ώρες στο pc ούτε ήμουν παραγωγικός. Τώρα είμαι οκ.

Μπορεί να ήταν το coating ή δεν ξέρω εγώ τι, απλά δεν μπορούσα να συνιθήσω τα χρώματα. Παρά το γεγονός ότι φαινόντουσαν να είναι πιο σωστά από τις παλιές μου οθόνες (το λευκό έδειχνε πιο λευκό, εγώ το είχα μάθει αλλιώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχω διαβασει διαφορα στο net για το input lag της οθονης αλλα μερικοι ανθρωποι συνηθιζουν να κανουν την ''τριχα-τριχιά''.

 

Απευθυνομαι λοιπον προς τους κατοχους της 2711.

 

σε FPS games παρατηρειτε input lag σε σημειο που να ειναι αντιλυπτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...