Προς το περιεχόμενο

Dell u2711


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά μου έχει βγάλει ενα μικρό κουτάκι στη μέση της οθόνης με το σήμα του λουκέτου και δεν μπορώ να μπω στις ριθμύσεις για να κατεβάσω brighness κλπ πως το απενεργοποιώ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το γράφω εδώ μιας και το παρατήρησα σε 2711

 

Από πολλές μετακινήσεις το DisplayPort δεν πάταγε καλά

Όταν δεν κλειδώνει 100% το DP εμφανίζεται κάτι σα noise σε οριζόντιες γραμμές

Οριζόντιες, από 10 πιχελ ως 100 περίπου είδα, ένα πιχελ άσπρο, το επόμενο κανονικό, το επόμενο πάλι άσπρο.

Δεν είχα δει ως τώρα πως αποσυντωνίζει το DP

 

Αρχικά φαντάστηκα κάποιο artifact από την κάρτα γραφικών.

Τελικά διαπίστωσα ότι φταίει το βύσμα από την πίσω πλευρά της οθόνης.

Ένα μικρό κλικ και αυτό ήταν

 

Στη συνέχεια φυσικά όπως κάθε μαστροχαλαστής έπαιξα λίγο με το βύσμα για να παρατηρήσω καλύτερα τι συμβαίνει :P

 

There you go – μη τρομάξτε εάν παρατηρήσετε το φαινόμενο καμιά μέρα, ένα απλό κλικ στο καλώδιο είναι όλο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσες ήταν οι μετακινήσεις πάνω κάτω? :P

χαχα

Δεξιά αριστερά 90 μοίρες στρίψιμο καθημερινά τουλάχιστο αν και λίγες φορές την ημέρα.

Κλασικά τα καλώδια να κρέμονται πίσω από την οθόνη και σε κάθε στρίψιμο να κούνιουνται.

Όχι σπουδαία πράγματα τα δηλαδή, τυπική χρήση.

 

Γενικά τα ψηφιακά καλώδια πάντως hdmi/dp/dvi τα έχω συμπαθήσει :P το dp είναι το πιο πρόσφατο φρούτο και περίεργα δεν είχα δει ως τώρα.

Όπως και να έχει… Έχουμε γλυτώσει από ένα κάρο προβλήματα που είχαμε με τα αναλογικά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Με τον καιρό το πρόβλημα είχε χειροτερέψει

Με τη *σωστή* σφαλιάρα επανερχόταν το Monitor

Αλλά όρχησε να μου το κάνει καθημερινά

 

Το είχα πάρει απόφαση μέσα στις γιορτές ότι θα την άνοιγα να ψάξω τι φταίει

 

Τελικά δεν είμαι ο μονός με το πρόβλημα αυτό, στο νετ θα βρείτε και άλλες αναφορές

 

Φταίνε τα καλώδια που ενώνουν το πάνελ, δύο φίσες

https://www.ifixit.com/Guide/Repairing+Dell+U2711+Display+Flickering+Panel+due+to+corroded+Contacts/48204

 

Σίγουρα εάν την άνοιγα θα τις έβρισκα μπροστά μου, είναι προφανές ότι θα έπαιζα με τις φύσες αυτές, αλλά όπως και να το κάνουμε το να βρίσκεις οδηγίες για το πρόβλημα κάνουν την επέμβαση πολύ πιο σίγουρη

 

Δοκίμασα να ξεκουμπώσω το σασί αλλά τα βρήκα δύσκολα, καθώς χρειαζόμουν κάτι πολύ λεπτό και όχι μεταλλικό για να μην κάνω ζημιά. Πλαστικά με πάχος πιστωτικής κάρτας είναι πολύ χοντρά. Μετά από κάνα μισάωσρο που απέτυχα ….

Το κατάλληλο εργαλείο είναι η πιο λεπτή πένα που θα βρείτε για κιθάρα. ΝΑΚΑΣ 70 λεπτά η πένα, πήρα και με δεύτερη με ένα σκελετό πάνω, και η δουλειά ήταν πανεύκολη, σα να ξεκουμπώνεις φερμουάρ.

Σπρέι επαφών είχα το γνωστό πορτοκαλί της 3Μ, τα έλουσα, τα άφησα να στεγνώσουν , και πάλι σύνδεση

 

Δυο μέρες τώρα δεν έχει εμφανιστεί πάλι το πρόβλημα, εάν ποτέ ξανά εμφανιστεί η δουλειά είναι εύκολη, το μόνο που θέλει είναι τις διπλοπενιές της :D

 

Όπως και να έχει για τόσο ακριβή οθόνη να μην έχουν βάλει επίχρυσους ακροδέκτες ήταν τσίπικη κίνηση από την dell.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...