Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται ότι επαναλαμβάνομαι,αλλά θα το πω άλλη μια φορά γιατί ίσως να μπήκαν νέα άτομα στη συζήτηση και να μην είχαν διαβάσει παλαιότερο ποστ που είχα κάνει.

 

Η Nintendo έχει πολλά λεφτά,δεν πρόκειται να πτωχεύσει σύντομα.

Το WiiU μπορεί να μη τα πηγαίνει και τόσο καλά,αλλά η Nintendo έχει τόσο χρήμα στην άκρη που θα την έπαιρνε να βγάλει τουλάχιστον άλλες 3 κονσόλες στη σειρά με τη κάθε κονσόλα να θεωρείται 'αποτυχία'.

Μερικοί δεν αναγνωρίζουν το γίγαντα που είναι η Nintendo.

Η Nintendo έχει δισεκατομμύρια δολλάρια στην άκρη. Περισσότερα λεφτά από το συνολικό χρέος κάποιων κρατών της Γης.

Τι μου λέτε τώρα ? Ότι μια εταιρία που θα μπορούσε να μας έδινε δόσεις όπως δίνει η Τρόικα θα πτωχεύσει και θα έχει οικονομικά προβλήματα ?

Μόνο και να σκεφτεί κανείς πόσα χρόνια παίζει η σειρά των πόκεμον στη τηλεόραση,και πως για κάθε επεισόδιο βγάζει λεφτά που πληρώνουν για δικαιώματα τα διάφορα κανάλια στις διάφορες χώρες,αρκεί για να καταλάβει κανείς για τι μεγαθήριο μιλάμε.

Και ας μην έβγαζε καν κονσόλες και παιχνίδια,από τα τηλεοπτικά δικαιώματα και πάλι θα μπορούσε μια εταιρία να βγάλει αρκετό ρευστό. Αλλά μιλάμε για τη Nintendo. 

Και αν δε το καταλάβατε,με το Wii η Nintendo έβγαλε πολλά περισσότερα χρήματα από ότι οι άλλες 2 εταιρίες μαζί.

Όχι μόνο επειδή το Wii πούλησε περισσότερα τεμάχια... Αλλά επειδή από το πρώτο κιόλας Wii,για κάθε κονσόλα hardware που πουλιόταν είχε και καθαρό κέρδος. Οι άλλες εταιρίες πούλαγαν κονσόλες με τιμές κάτω του κόστους για πόσο καιρό και περίμεναν να πουλήσουν software για να βγάλουν κέρδος,η Nintendo και να μην έβγαζε λεφτά από το software,(που έβγαλε τελικά) με κάθε κομμάτι hardware έβγαζε και κέρδος.

 

Αν κάποιος πρέπει να σχολιάσει αρνητικά με κάποιο τρόπο τα οικονομικά της Nintendo,δεν θα είναι για να πει πως δεν παν καλά.

Πολύ περισσότερο λογική θα είχε να έκραζε κάποιος τη Nintendo γιατί παρ' ότι είναι η πιο πλούσια εταιρία game publisher (τρώει EA και Ubisoft για πρωινό),τα χρήματα που επενδύει στα παιχνίδια της (production values) είναι ελάχιστα. Εκεί ναι,κράξτε ελεύθερα.

Το ότι βγαίνουν indie παιχνίδια από ομάδες 10-15 ατόμων με καλύτερα production values από ότι παιχνίδια ενός τιτάνα δισεκατομμύριων ναι,είναι ένα ζήτημα. Αλλά το να διαβάζω πως μια εταιρία που θα μπορούσε να αγοράσει ολόκληρες χώρες δεν πάει καλά οικονομικά,είναι λίγο άτοπο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με προβληματιζει το οτι το ζελντα ειναι digital και το εχω παιξει και παλια,θα πρεπει να δωσω αλλα 50-60 να παρω το μαριο,αλλα εχει ωραιο χειριστηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι επαναλαμβάνομαι,αλλά θα το πω άλλη μια φορά γιατί ίσως να μπήκαν νέα άτομα στη συζήτηση και να μην είχαν διαβάσει παλαιότερο ποστ που είχα κάνει.

 

Η Nintendo έχει πολλά λεφτά,δεν πρόκειται να πτωχεύσει σύντομα.

Το WiiU μπορεί να μη τα πηγαίνει και τόσο καλά,αλλά η Nintendo έχει τόσο χρήμα στην άκρη που θα την έπαιρνε να βγάλει τουλάχιστον άλλες 3 κονσόλες στη σειρά με τη κάθε κονσόλα να θεωρείται 'αποτυχία'.

Μερικοί δεν αναγνωρίζουν το γίγαντα που είναι η Nintendo.

Η Nintendo έχει δισεκατομμύρια δολλάρια στην άκρη. Περισσότερα λεφτά από το συνολικό χρέος κάποιων κρατών της Γης.

Τι μου λέτε τώρα ? Ότι μια εταιρία που θα μπορούσε να μας έδινε δόσεις όπως δίνει η Τρόικα θα πτωχεύσει και θα έχει οικονομικά προβλήματα ?

Μόνο και να σκεφτεί κανείς πόσα χρόνια παίζει η σειρά των πόκεμον στη τηλεόραση,και πως για κάθε επεισόδιο βγάζει λεφτά που πληρώνουν για δικαιώματα τα διάφορα κανάλια στις διάφορες χώρες,αρκεί για να καταλάβει κανείς για τι μεγαθήριο μιλάμε.

Και ας μην έβγαζε καν κονσόλες και παιχνίδια,από τα τηλεοπτικά δικαιώματα και πάλι θα μπορούσε μια εταιρία να βγάλει αρκετό ρευστό. Αλλά μιλάμε για τη Nintendo. 

Και αν δε το καταλάβατε,με το Wii η Nintendo έβγαλε πολλά περισσότερα χρήματα από ότι οι άλλες 2 εταιρίες μαζί.

Όχι μόνο επειδή το Wii πούλησε περισσότερα τεμάχια... Αλλά επειδή από το πρώτο κιόλας Wii,για κάθε κονσόλα hardware που πουλιόταν είχε και καθαρό κέρδος. Οι άλλες εταιρίες πούλαγαν κονσόλες με τιμές κάτω του κόστους για πόσο καιρό και περίμεναν να πουλήσουν software για να βγάλουν κέρδος,η Nintendo και να μην έβγαζε λεφτά από το software,(που έβγαλε τελικά) με κάθε κομμάτι hardware έβγαζε και κέρδος.

 

Αν κάποιος πρέπει να σχολιάσει αρνητικά με κάποιο τρόπο τα οικονομικά της Nintendo,δεν θα είναι για να πει πως δεν παν καλά.

Πολύ περισσότερο λογική θα είχε να έκραζε κάποιος τη Nintendo γιατί παρ' ότι είναι η πιο πλούσια εταιρία game publisher (τρώει EA και Ubisoft για πρωινό),τα χρήματα που επενδύει στα παιχνίδια της (production values) είναι ελάχιστα. Εκεί ναι,κράξτε ελεύθερα.

Το ότι βγαίνουν indie παιχνίδια από ομάδες 10-15 ατόμων με καλύτερα production values από ότι παιχνίδια ενός τιτάνα δισεκατομμύριων ναι,είναι ένα ζήτημα. Αλλά το να διαβάζω πως μια εταιρία που θα μπορούσε να αγοράσει ολόκληρες χώρες δεν πάει καλά οικονομικά,είναι λίγο άτοπο.

Εγω μπορω να κραξω που οι τιμες των παιχνιδιων by Nintendo ειναι στο θεο?? Και μην μου αρχισουν μερικοι οτι ειναι ποιοτητες κλπ. Δεν κραζω ουτε που βγαζει Zelda και Mario ουτε που δεν βγαζει BF4 γιατι πλεον τις παρατησα τις αλλες κονσολες μετα το Ps3 και δεν προκειται να ασχοληθω με τις αλλες 2 εταιριες(να ναι καλα το Pc). Θελω πχ να παρω το Super Mario Galaxy 2 και βλεπω αυτη την τιμη http://www.skroutz.gr/s/92033/Super-Mario-Galaxy-2-Wii.html ελεος δηλαδη 40ευρω. Και το http://www.skroutz.gr/s/2349287/New-Super-Mario-Bros-U-Wii-U.html 1 χρονο στην αγορα και ιδιο με αυτο του Wii και κοστιζει ακομα 43-52ευρω??? Ναι δεν λεω δεν αγοραζεις πολλα παιχνιδια στις κονσολες της αλλα αυτο τι παει να πει οτι πρεπει να τα κοστολογει στον θεο?? 

με προβληματιζει το οτι το ζελντα ειναι digital και το εχω παιξει και παλια,θα πρεπει να δωσω αλλα 50-60 να παρω το μαριο,αλλα εχει ωραιο χειριστηριο...

Καλυτερα αγορασε αυτοκολλητακια και βαλτα πανω στο controller θα ελεγα εγω :P. Το οτι το Zelda ειναι Digital ειναι έμπνευση της Nintendo για να μην μπορεις μετα να το πουλησεις. Προσωπικα θα σου ελεγα να εριχνες μια ματια πρωτα απο εξωτερικο πχ Amazon μηπως βρεις καμια προσφορα και μετα να κοιταξεις για Ελλαδα. Και εγω το γλυκοκοιταζω το Wii U(το ειδα και σημερα στο Public :D) αλλα να δωσω 300ευρω για να παιξω τα λιγα Mario και το Zelda και στις τιμες που πουλιουνται τωρα,δεν τα δινω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Αυτό αλλάζει αρκετά τα πράγματα για μένα.

 

Έτσι και φτάσει σε σχετικά καλή version αυτό το hack τσιμπάω άμεσα Wii U.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αλλάζει αρκετά τα πράγματα για μένα.

 

Έτσι και φτάσει σε σχετικά καλή version αυτό το hack τσιμπάω άμεσα Wii U.

 

Eίναι βέβαια πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση το Wii U έχει πάρει τα πάνω του, το νέο 3D Mario Worlds είναι υπέροχο (έπαιζα στα public στον Αγ. Δημήτριο και ήμουν μία ώρα με το χαμόγελο στα χείλη) και ψήνομαι πολύ για αγορά της κονσόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιζω το Wonderful 101 και ειναι απο τα ωραιοτερα games που εχω παιξει τα τελευταια χρονια.Παιχνιδι που θελει πολλα αντερα μιας και ειναι δυσκολο αλλα σε αποζημιωνει στο φουλ.Οποιος το παρει να το ξεκινησει σε easy μιας και εχει very easy-easy-normal και το normal του ειναι πολυ δυσκολο σε σημειο να θες να το παρατησεις.Φοβερα γραφικα,πολυ γελιο και δραση ατελειωτη.Οποιος εχει wii u πρεπει να το εχει στανταρ το παιχνιδι στη συλλογη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο wii u πληρώνεις για να παίζεις online όπως σε xbox ps?

Απορία της στιγμής.

 

Όχι, αλλά ούτε στα X1/PS4 πληρώνεις απλά για να παίζεις online. Το θέτεις αρκετά κυνικά. To XBOX Live και το PSN+ είναι κάτι πολύ περισσότερο από online multiplaying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...