Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι μόνο το WiiU, και τα επόμενα PS/Xbox παρόμοιο hardware θα έχουν.

Την "επόμενη γενιά" πάρτε την σαν ένα upgrade στην οποία τα παιχνίδια θα τρέχουν σε 720p @ 60fps και 1080p @ 30fps (60 στην καλύτερη), μην περιμένετε πολλά απο καμία απο τις τρείς εταιρίες (δύο βασικά που έμειναν εκτός για την ώρα)

 

Αν θέλετε πραγματικό next-gen, θα πάτε σε PC.

Οι κονσόλες πλέον είναι ένα mid-range affordable PC.

 

Θεωρούμε τις next-gen κονσόλες ως ένα mid-range PC και τις τωρινές ως ένα low-range. Και όμως βλέπουμε πως αν γίνει δουλειά από τους developers βγαίνουν πολύ καλά αποτελέσματα. Και μιλάω κυρίως για το ps3 γιατί αυτή ήταν η κονσόλα που έδωσε τα καλύτερα γραφικά. Σκεφτείτε beyond και last of us. Τέτοια γραφικά δεν μπορεί να αποδώσει ένα low-range PC.

 

Αν λοιπόν γίνει σωστή δουλεία, θα δούμε τις νέες κονσόλες ως ένα high end τωρινό PC. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eνας απο τους λογους που σε νεες κονσολες βλεπεις να καταφερνουν να ξεζουμιζουν το hardware μετα απο χρονια ειναι οτι μπαινουν σε νεα μονοπατια.

Στο wii σε τι νεα μονοπατια θα μπουν?

Οι μηχανες που θα χρησιμοποιηθουν στο wii δεν ειναι νεα μονοπατια.Ηδη εχουν ξαναπερασει απο αυτους τους δρομους οι devs.

Γι αυτο και στο wii δεν ειδαμε μεγαλες διαφορες.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις τα bold ; Δεν μπορω να καταλαβω σε τι αναφερεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορεις να μου εξηγησεις τα bold ; Δεν μπορω να καταλαβω σε τι αναφερεσαι

 

Θελω να πω οτι δεν ειναι ανεξερευνητος χωρος το hardware του wiiu.

Aς πουμε στο 360 οταν εκαναν για πρωτη φορα unreal engine game ,ηταν ανεξερευνητος ο χωρος.

Πλεον ξερουν που μπορουν να κινηθουν οι devs για μηχανηματα οπως τα ps3/360/wiiu.

 

Στα ps4/720,παλι μπαινουν σε ανεξερευνητο χωρο.Θα μπουν διστακτικα αρχικα και μετα θα δουν τι μπορουν να παρουν μελλοντικα απο αυτο το hardware.

 

Δεν περιμενω μεγαλες εκπληξεις απο το wiiu στον οπτικο τομεα.Ισως απο τα παιχνιδια της Νιντεντο μονο,αν και αμφιβαλλω αν θα ξεπερασουν τα δυνατα του ps3 ξερω γω.Θα δειξει,κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πω οτι δεν ειναι ανεξερευνητος χωρος το hardware του wiiu.

Aς πουμε στο 360 οταν εκαναν για πρωτη φορα unreal engine game ,ηταν ανεξερευνητος ο χωρος.

Πλεον ξερουν που μπορουν να κινηθουν οι devs για μηχανηματα οπως τα ps3/360/wiiu.

 

Στα ps4/720,παλι μπαινουν σε ανεξερευνητο χωρο.Θα μπουν διστακτικα αρχικα και μετα θα δουν τι μπορουν να παρουν μελλοντικα απο αυτο το hardware.

 

Δεν περιμενω μεγαλες εκπληξεις απο το wiiu στον οπτικο τομεα.Ισως απο τα παιχνιδια της Νιντεντο μονο,αν και αμφιβαλλω αν θα ξεπερασουν τα δυνατα του ps3 ξερω γω.Θα δειξει,κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.

 

Τι σε κανει να πιστευεις οτι το hardware των επομενων ps/xbox ειναι ανεξερευνητο , ενω του wiiU δεν ειναι ;

 

Επισης , ξερεις τι hardware εχουν τα wiiU/ ps4/xbox για να το στηριζεις αυτο ; Προσεξε, μια απαντηση :" εχει εναν τετοιο επεξεργαστη , μια τετοια καρτα γραφικων , ενα τετοιο συτημα αρχειων..." ειναι τουλαχιστον αστεια. Οπως ειπε και ενα αλλο μελος σε προηγουμενες σελιδες , τα specs που εβγαλε στη δημοσιοτητα η Nintendo ειναι σαν να περιγραφουν ενα αμαξι: εχει 4 ροδες, ενα τιμονι , φρενα ,τζαμια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι σε κανει να πιστευεις οτι το hardware των επομενων ps/xbox ειναι ανεξερευνητο , ενω του wiiU δεν ειναι ;

 

Γιατι ειναι δεδομενο/δηλωμενο και ιστορικα αποδεδειγμενο οτι θα μιλαμε για δυνατοτητες διαφορας ενος gen.

Οσο και αν μεγαλωνουν οι δυνατοτητες των pcs δεν θεωρω ''εξερευνηση'' την αυξηση της αναλυσης/frames last gen παιχνιδιων.

 

Δεν κοιταω ποτε το hardware στα χαρτια btw.Στα χαρτια η καρτα γραφικων του Ps3,δεν βγαζει ποτε uncharted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν ειδα καποιον να λεει επισημα οτι το wiiU δεν "τραβαει". Μονο ανωνυμες πηγες αναφερονται στα αρθρα.Μονο τη ubisoft ακουσα στην E3 να λεει ποσο καλυτερα τρεχει το assasins creed III στο wiiU.( παιχνιδι που ειναι γραμμενο και ραμμενο να τρεχει σε ps3/ xbox360 :rolleyes: )

 

@PDS13

Τα χαρτια δεν λενε ποια παιχνιδια μπορουν να βγουν και ποσο καλα θα τρεχουν. Η μελετη της αρχιτεκτονικης καθε συστηματος προβλεπει κατι τετοιο....

 

Εdit: Αν εχω μεινει πισω στις ανακοινωσεις και οι εξελιξεις τρεχουν, παρακαλω ενημερωστε με :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι δεδομενο/δηλωμενο και ιστορικα αποδεδειγμενο οτι θα μιλαμε για δυνατοτητες διαφορας ενος gen.

Οσο και αν μεγαλωνουν οι δυνατοτητες των pcs δεν θεωρω ''εξερευνηση'' την αυξηση της αναλυσης/frames last gen παιχνιδιων.

 

Δεν κοιταω ποτε το hardware στα χαρτια btw.Στα χαρτια η καρτα γραφικων του Ps3,δεν βγαζει ποτε uncharted.

 

Ούτε το Ν64 βγάζει Majora's Mask ούτε το GC βγάζει Rogue Squadron II ούτε το Wii Skyward Sword ούτε το 360 Halo 4 και Witcher 2.

Αυτή είναι για μένα και η μαγεία μιας κονσόλας, ότι καλοί devs μπορεί να ξεζουμίσουν με τέτοιο τρόπο το hardware που να κάνουν μικρά θαύματα σε κάθε κονσόλα.

 

Στην επόμενη γενιά το gap µεταξύ MS/Sony και Nintendo θα μειωθεί, δηλαδή η απόσταση του Wii U από τα 720/ps4 θα είναι πιστεύω μικρότερη απ' ό,τι η απόσταση του Wii και των 360/ps3. Οπτικά δε νομίζω να μείνει κανένας παραπονεμένος από το Wii U. Μένει να δούμε βέβαια τα τελικά specs, αλλά νομίζω όλα θα παιχτούν στο κατά πόσο η κονσόλα θα πετύχει και πόσο θα υποστηριχθεί.

 

Αν και η Nintendo έχει και plan B. Ποιο είναι αυτό? Βγάζει Wii U το 2012 όταν τα ps4/720 αναμένονται το 2014. Έχει ενάμισι χρόνο headstart το Wii U. Αν η Nintendo δει πως το Wii U δε τα πάει καλά/συγκλονιστικά τότε στα 5 χρόνια βγάζει νέα κονσόλα, δηλαδή 2017. Με τα 360/ps3 να έχουν ήδη 6 και 7 χρόνια στην αγορά και όταν βγουν τα νέα να κλείνουν 8/9 χρόνια, η επόμενη γενιά μετά τα 720/ps4 μπορεί να έρθει μετά από μία δεκαετία δηλαδή την παίρνει τη Nintendo να βγάλει δεύτερη κονσόλα γύρω στο 2016/2017 και γενικά να ακολουθήσει το δικό της κύκλο κονσολών. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως θα είναι κερδισμένη. Πάντως όπως και το Wii, όπως και το GC, οι κονσόλες της Ninty έχουν 5-6 χρόνια κύκλο ζωής και το ίδιο πιστεύω θα έχει και το Wii U. Ήδη η υποστήριξη για το Wii σταματάει φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που το παιχνιδι το ιδιο ειναι μαλακια ομως.

 

ναι ενώ τα προηγούμενα ήταν η αποκάλυψη του gaming !

 

ok είχαν ζόρικο gameplay αλλά εκτός αυτού ήταν τραγικά μουντά, yes i said it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενώ τα προηγούμενα ήταν η αποκάλυψη του gaming !

 

ok είχαν ζόρικο gameplay αλλά εκτός αυτού ήταν τραγικά μουντά, yes i said it

 

Δεν ξερω τι λες εσυ αλλα οποιος καταλαβαινει τι εστι -skilled- action game εχει το πρωτο gaiden εκει ψηλα κορυφη μαζι με το DMC 3 και Bayonetta. Αξεπεραστα ακομα και σημερα και δεν το βλεπω να το καταφερνει καμια εταιρια να τα ξεπερασει εκτος φυσικα απο την Platinum. Παιχνιδια που το gameplay και ο χαρακτηρας τους παιζουν πρωτο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ninja gaiden 1 ηταν στα top παιχνιδια που εχω παιξει,το 2 εδωσε περισσοτερη εμφαση στο σφαξιμο και το 3 δεν πιστευα στα ματια μου ποσο αθλιο το εκαναν στα παντα.Το 1 ηταν αξεπεραστο πραγματικα.Το 3 ειναι μια τεραστια αποτυχια απο καθε αποψη και δε βλεπω πως θα γινει καλυτερο στο wii u.Θα αλλαξουν ολο το παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...