Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το επιασα σημερα στα χερια μου δεν με εψησε να το αγορασω,7 χρονια μετα την πρωτη κυκλοφορια του psp δεν βλεπω την εξελιξη της τεχνολογιας στο βαθμο που ηθελα στο vita,πιο πολυ μου κανει για facelift του psp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ηθελα να το παρω το 3g αλλα δεν ειχανε καμια καλη προσφορα μονο ο κωτσοβωλος το ειχε 329 ευρω μαζι με 16gb καρτα αλλα προτιμησα το wifi με την 16gb κ το uncharted!!

τελικα αποτι ειδα το πουλας το δικο σου για να παρεις 3G :mrgreen:

τοσο μεγαλη διαφορα εχει η εκδοση του wi-fi με του 3G?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επιασα σημερα στα χερια μου δεν με εψησε να το αγορασω,7 χρονια μετα την πρωτη κυκλοφορια του psp δεν βλεπω την εξελιξη της τεχνολογιας στο βαθμο που ηθελα στο vita,πιο πολυ μου κανει για facelift του psp

 

Σαν τι ακριβως περιμενες να δεις απο μια φορητη -παιχνιδομηχανη-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τι ακριβως περιμενες να δεις απο μια φορητη -παιχνιδομηχανη-?

εγω προσωπικα θα ηθελα να δω καλυτερα γραφικα περιπου σαν μια κονσολα οπως ps3 (λιγο κατωτερα βαιβαια γτ εκει εχει να κανει με την τηλεοραση που εχει ο καθενας)!ναι συμφωνω ειναι φοριτη παιχνιδομηχανη αλλα η τεχνολογια καθε μερα προχωραει και δεν μπορουνε να μας εμφανιζουνε ενα "νεο" μοντελο παρομοιο του psp!

δεν θα μου αρεσε να πληρωσω 350-400Ε και να εχω γραφικα λιγο καλυτερα απο ps2!

το wi-fi και ολα αυτα δεν με ενδιαφερουνε γτ ανετα τα κανεις πλεον και με τα smartphone!

εγω που εχω το neo v και wi-fi εχω και ταινιες μπορω να δω και hdmi θυρα εχω και μουσικη μπορω να ακουσω και να σερφαρω ανετα στο ιντερνετ και ολα αυτα μονο με 200Ε...η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχω παιχνιδια!

θελω να πω οτι αν ηθελα να εχω τις ιδιες λειτουργιες με ενα τωρινο smartphone θα επερνα smartphone που (υπαρχουνε και οικονομικα) και δεν θα πληρωνα το psvita για να εχω ολα αυτα + τα παιχνιδια!αν εβαζαν καλυτερα γραφικα ναι θα το επερνα αλλα τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα θα ηθελα να δω καλυτερα γραφικα περιπου σαν μια κονσολα οπως ps3 (λιγο κατωτερα βαιβαια γτ εκει εχει να κανει με την τηλεοραση που εχει ο καθενας)!ναι συμφωνω ειναι φοριτη παιχνιδομηχανη αλλα η τεχνολογια καθε μερα προχωραει και δεν μπορουνε να μας εμφανιζουνε ενα "νεο" μοντελο παρομοιο του psp!

δεν θα μου αρεσε να πληρωσω 350-400Ε και να εχω γραφικα λιγο καλυτερα απο ps2!

το wi-fi και ολα αυτα δεν με ενδιαφερουνε γτ ανετα τα κανεις πλεον και με τα smartphone!

εγω που εχω το neo v και wi-fi εχω και ταινιες μπορω να δω και hdmi θυρα εχω και μουσικη μπορω να ακουσω και να σερφαρω ανετα στο ιντερνετ και ολα αυτα μονο με 200Ε...η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχω παιχνιδια!

θελω να πω οτι αν ηθελα να εχω τις ιδιες λειτουργιες με ενα τωρινο smartphone θα επερνα smartphone που (υπαρχουνε και οικονομικα) και δεν θα πληρωνα το psvita για να εχω ολα αυτα + τα παιχνιδια!αν εβαζαν καλυτερα γραφικα ναι θα το επερνα αλλα τωρα...

 

To παράκανες λίγο με τα 350-400Ε... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παράκανες λίγο με τα 350-400Ε... :rolleyes:

οχι ναρουτακο γτ το παρακανα?στον κωτσοβολο αποτι ειδα σε προηγουμενο ποστ εχει 330Ε το 3G και ειχα δει πριν καμια εβδομαδα σε διαφημηση στην τηλεοραση δεν θυμαμαι σε πιο καταστημα ελεγε τιμη 400Ε!δεν θυμαμαι ομως αν εδινε πχ 2 παιχνιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ναρουτακο γτ το παρακανα?στον κωτσοβολο αποτι ειδα σε προηγουμενο ποστ εχει 330Ε το 3G και ειχα δει πριν καμια εβδομαδα σε διαφημηση στην τηλεοραση δεν θυμαμαι σε πιο καταστημα ελεγε τιμη 400Ε!δεν θυμαμαι ομως αν εδινε πχ 2 παιχνιδια!

 

φιλε μου εγω παντως 285ευρω το πηρα απο κοτσοβολο μαζι με 16gb memory card. απο κει και περα ειναι τι παιχνιδια θα αγοράσει κανεις. στο psn market εχει παντως και φθηνα που εριξα μια ματια, σε μορφη download.Σε λιγο καιρο που θα αρχισουν να εχουν και τα πρωτα μεταχειρισμενα games στο ebay θα κανω μερικες αγορες. κι οσο για το αλλο που λες, εγω εχω galaxy note και iphone 4, τους εχω περασει παρα πολλα games, και μαλιστα τα πιο κράχτες, π.χ. modern combat 3, real racing 2, infinity blade II κλπ. ειναι φοβερα τα γραφικα για μια συσκευη που την λεμε τηλεφωνο αλλά το uncharted που επαιξα παντως στο psvita με κανει να πιστευω οτι θα βγουνε games που θα ξεπερνανε κατα πολυ τα smartphones, τα οποια ειναι κακες αντιγραφες γνωστων games του pc. βλ. modern warfare - modern combat. Στο psvita θα βγουν διαμαντια games , τους επόμενους μηνες. Συν το ότι δεν αναγκαζεσαι να παιξεις με onscreen buttons στην οθονη , κατι το οποιο σε περιορίζει παρα πολυ και κοβεις και οπτικη.

Κακα τα ψεματα, αν δεν νιωθεις στα δαχτυλα σου τα controls και μαλιστα σχεδιασμενα με σωστη εργονομία δεν μπορεις να ευχαριστηθεις παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εγω παντως 285ευρω το πηρα απο κοτσοβολο μαζι με 16gb memory card. απο κει και περα ειναι τι παιχνιδια θα αγοράσει κανεις. στο psn market εχει παντως και φθηνα που εριξα μια ματια, σε μορφη download.Σε λιγο καιρο που θα αρχισουν να εχουν και τα πρωτα μεταχειρισμενα games στο ebay θα κανω μερικες αγορες. κι οσο για το αλλο που λες, εγω εχω galaxy note και iphone 4, τους εχω περασει παρα πολλα games, και μαλιστα τα πιο κράχτες, π.χ. modern combat 3, real racing 2, infinity blade II κλπ. ειναι φοβερα τα γραφικα για μια συσκευη που την λεμε τηλεφωνο αλλά το uncharted που επαιξα παντως στο psvita με κανει να πιστευω οτι θα βγουνε games που θα ξεπερνανε κατα πολυ τα smartphones, τα οποια ειναι κακες αντιγραφες γνωστων games του pc. βλ. modern warfare - modern combat. Στο psvita θα βγουν διαμαντια games , τους επόμενους μηνες. Συν το ότι δεν αναγκαζεσαι να παιξεις με onscreen buttons στην οθονη , κατι το οποιο σε περιορίζει παρα πολυ και κοβεις και οπτικη.

Κακα τα ψεματα, αν δεν νιωθεις στα δαχτυλα σου τα controls και μαλιστα σχεδιασμενα με σωστη εργονομία δεν μπορεις να ευχαριστηθεις παιχνίδι.

 

Συμφωνώ απολύτως. Επίσης το ps vita φοράει 4πύρινο επεξεργαστή πράγμα που το κάθιστα πολύ δυνατότερο και από τα περισσότερα high-end smartphones. Εξάλλου είναι παιχνιδομηχανή και θα παίρνεις κανονικά video games και όχι αυτά τα χαζά (για την πλειοψηφία μιλάω πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις) των smartphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εγω παντως 285ευρω το πηρα απο κοτσοβολο μαζι με 16gb memory card. απο κει και περα ειναι τι παιχνιδια θα αγοράσει κανεις. στο psn market εχει παντως και φθηνα που εριξα μια ματια, σε μορφη download.Σε λιγο καιρο που θα αρχισουν να εχουν και τα πρωτα μεταχειρισμενα games στο ebay θα κανω μερικες αγορες. κι οσο για το αλλο που λες, εγω εχω galaxy note και iphone 4, τους εχω περασει παρα πολλα games, και μαλιστα τα πιο κράχτες, π.χ. modern combat 3, real racing 2, infinity blade II κλπ. ειναι φοβερα τα γραφικα για μια συσκευη που την λεμε τηλεφωνο αλλά το uncharted που επαιξα παντως στο psvita με κανει να πιστευω οτι θα βγουνε games που θα ξεπερνανε κατα πολυ τα smartphones, τα οποια ειναι κακες αντιγραφες γνωστων games του pc. βλ. modern warfare - modern combat. Στο psvita θα βγουν διαμαντια games , τους επόμενους μηνες. Συν το ότι δεν αναγκαζεσαι να παιξεις με onscreen buttons στην οθονη , κατι το οποιο σε περιορίζει παρα πολυ και κοβεις και οπτικη.

Κακα τα ψεματα, αν δεν νιωθεις στα δαχτυλα σου τα controls και μαλιστα σχεδιασμενα με σωστη εργονομία δεν μπορεις να ευχαριστηθεις παιχνίδι.

 

 

Συμφωνώ απολύτως. Επίσης το ps vita φοράει 4πύρινο επεξεργαστή πράγμα που το κάθιστα πολύ δυνατότερο και από τα περισσότερα high-end smartphones. Εξάλλου είναι παιχνιδομηχανή και θα παίρνεις κανονικά video games και όχι αυτά τα χαζά (για την πλειοψηφία μιλάω πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις) των smartphones.

ρε παιδια εγω δεν ειπα κατι για τα παιχνιδια του psvita (αλιμονο κιωλλας αν δεν εβγαζαν και καλα παιχνιδια τι τοθελαν και το εβγαζαν?)!εγω ειπα οτι η μοναδικη διαφορα σε ολα αυτα ειναι το οτι τα smartphones ΔΕΝ εχουν παιχνιδια (εμενα προσωπικα κανενα σχεδον δεν μαρεσει εκτος απο angry birds και κανα 2 ακομη), εχουν ομως ολα τα αλλα wi-fi κλπ!

εγω αυτο που θα ηθελα απο το psvita για να το πληρωσω τοσα λεφτα ητανε τα γραφικα (προσωπικα αν δεν εχει το παιχνιδι γραφικα ξενερωνω ασχημα,οποιο και αν ειναι αυτο)!

ναρουτακο ο τετραπυρηνος ερχετε και σε smartphones, λογικο ειναι ομως σε καποια σημεια να υπερτερει το psvita σε σχεση με τα smartphhones πχ σε καρτα γραφικων,επεξεργαστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω δεν ειπα κατι για τα παιχνιδια του psvita (αλιμονο κιωλλας αν δεν εβγαζαν και καλα παιχνιδια τι τοθελαν και το εβγαζαν?)!εγω ειπα οτι η μοναδικη διαφορα σε ολα αυτα ειναι το οτι τα smartphones ΔΕΝ εχουν παιχνιδια (εμενα προσωπικα κανενα σχεδον δεν μαρεσει εκτος απο angry birds και κανα 2 ακομη), εχουν ομως ολα τα αλλα wi-fi κλπ!

εγω αυτο που θα ηθελα απο το psvita για να το πληρωσω τοσα λεφτα ητανε τα γραφικα (προσωπικα αν δεν εχει το παιχνιδι γραφικα ξενερωνω ασχημα,οποιο και αν ειναι αυτο)!

ναρουτακο ο τετραπυρηνος ερχετε και σε smartphones, λογικο ειναι ομως σε καποια σημεια να υπερτερει το psvita σε σχεση με τα smartphhones πχ σε καρτα γραφικων,επεξεργαστη!

 

Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορήσει ακομα smartphone με τετραπυρινο ( άλλο τι εχει ανακοινωθεί). Γνωρίζω και έγω από smartphones!:-)

 

Το ps vita από βίντεο που έχω έδει εχει τρομερά γραφικά και προσωπικά μου αρεσει πιο πολύ από το 3es.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορήσει ακομα smartphone με τετραπυρινο ( άλλο τι εχει ανακοινωθεί). Γνωρίζω και έγω από smartphones!:-)

 

Το ps vita από βίντεο που έχω έδει εχει τρομερά γραφικά και προσωπικά μου αρεσει πιο πολύ από το 3es.

 

Αποτι διαβασα στο φορουμ αυτη τν βδομαδα θα ανακοινοθουν 2 τετραπυρηνα κινητα της

Huawei και της LG!

 

Οσων αφορα το psvita σε σχεση με το 3DS (αυτο νμζ εννοουσες) δν το συζηταω καν..και εγω το vita θα προτειμουσα, με τπτ δν θα πηγαινα σε nitendo γτ δν μαρεσουν τα παιχνιδια που βγαζουν, μου θυμιζουν πλ τα gameboy και τα θεωρω πολυ παιδιαστικες παιχνιδομηχανες (αυτη παντα ειναι η αποψη μου)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα θα ηθελα να δω καλυτερα γραφικα περιπου σαν μια κονσολα οπως ps3 (λιγο κατωτερα βαιβαια γτ εκει εχει να κανει με την τηλεοραση που εχει ο καθενας)!ναι συμφωνω ειναι φοριτη παιχνιδομηχανη αλλα η τεχνολογια καθε μερα προχωραει και δεν μπορουνε να μας εμφανιζουνε ενα "νεο" μοντελο παρομοιο του psp!

δεν θα μου αρεσε να πληρωσω 350-400Ε και να εχω γραφικα λιγο καλυτερα απο ps2!

το wi-fi και ολα αυτα δεν με ενδιαφερουνε γτ ανετα τα κανεις πλεον και με τα smartphone!

εγω που εχω το neo v και wi-fi εχω και ταινιες μπορω να δω και hdmi θυρα εχω και μουσικη μπορω να ακουσω και να σερφαρω ανετα στο ιντερνετ και ολα αυτα μονο με 200Ε...η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχω παιχνιδια!

θελω να πω οτι αν ηθελα να εχω τις ιδιες λειτουργιες με ενα τωρινο smartphone θα επερνα smartphone που (υπαρχουνε και οικονομικα) και δεν θα πληρωνα το psvita για να εχω ολα αυτα + τα παιχνιδια!αν εβαζαν καλυτερα γραφικα ναι θα το επερνα αλλα τωρα...

 

Ποσο καλυτερα γραφικα δηλαδη απο ενα παιχνιδι σαν το uncharted ή το Marvel VS capcom 3? Και τι παει να πει οτι ειναι μοντελο παρομοιο του PSP? Και το πρωτο gameboy ειναι "παρομοιο" του PSP (και τα 2 παιχνιδια παιζουν), δεν νομιζω οτι ειναι ιδια. Διαφωνω καθετα σε οτι αφορα αυτο που λες "γραφικα λιγο καλυτερα απο του PS2". Εδω περα το 3DS εχει γραφικες ικανοτητες κοντα στην πρωτη γενια παιχνιδιων του Χ360 και το PSV ειναι σιγουρα τουλαχιστον 1.5 φορα ισχυροτερο γιατι οπως ειδαμε απο τα πρωτα κιολας δειγματα εχουμε ποιοτητα γραφικων αναλογη αυτων των κονσολων.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NNoW6i9h4PY

 

Δες και μονος σου. Οποιες αλλες λειτουργιες μπορει να διαθετει μια -παιχνιδομηχανη- ειναι απλα εξτρα και καλοδεχουμενες αλλα πραγματικα θα παρεις παιχνιδομηνανη για να βλεπεις ταινιες ή να ακους μουσικη? Η στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια αυτο που λετε για τα τετραπύρηνα κινητα που θα βγουν, εμενα δε μου λεει κατι η παραθεση των specs. Μπορει να βγουν και συσκευες android με οχταπύρηνους σε κανα χρόνο, αλα πολυ αμφιβαλω αν υπαρχει μεχρι στιγμης game το οποιο να εκμεταλευεται ολη αυτη την ισχυ. απλα θα λεμε οτι εχουμε τετραπύρηνο κινητο και θα χαιρομαστε. Η apple κατι κανει βεβαια με τα games , υπαρχουν αρκετα αξιολογα, γιατι δεν υπαρχει κατακερματισμος οπως στο android, με εκατονταδες διαφορετικα specs συσκευων. Ηδη με τα υπαρχοντα δυπήρηνα android που κυκλοφορουν ανετα θα μπορουσαν να ειχαν βγει games επιπεδου PS2, ομως τα μονα 'σοβαρα' ας πουμε games ειναι αυτα της gameloft, τα οποια ειναι και φθηνες απομιμίσεις βέβαια. Αν δεν ασχοληθουν μεγαλες εταιριες σχεδιασμου gaming με την πλατφορμα android (και iOS), ο τετραπυρηνος θα υπαρχει απλα για να μας ξοδευει ακομα πιο γρηγορα την μπαταρια. διοτι ουτως η αλλως, απο τα διπυρηνα του 1ghz και πανω δεν ζοριζονται πουθενα (ακομα και το galaxy note μου , που εχει να rendaρει και την υψηλή αναλυση της οθόνης του 1280χ720).στην καθημερινη χρηση και full flash web sites παιζουν ανετα και 1080p ταινειες μεσω hdmi, και οτιδήποτε αλλο τους ζητήσουμε να κανουν. Το ποιο απαιτητηκο πραγμα που μπορουν να τρεξουν τα smartphones και χρειαζεται πραγματικα η μεγαλη επεξεργαστική ισχύ ειναι τα γραφικά (opengl), δηλαδη games.

μια παιχνιδοκονσολα ομως οπως είναι το psvita, το οποιο αυτη τη στιγμη μπαίνει στην αγορα με τοσο δυνατα specs, ειναι σιγουρο οτι οι developers μεσα στα επομενα 3-4 χρονια θα το ξεζουμίσουν και θα προσπαθήσουν να εκμεταλευτουν την ισχυ του στο 100% για να βγαλουν οσο το δυνατον πιο καλυτερα γραφικα. Επίσης η sony στο development kit που δινει στους προγραματιστες παρεχει low level access στο hardware κατι το οποιο ειναι κι αυτο παρα πολυ σημαντικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις άγνοια για το θεμα sazista...

 

Σε 2 χρονια max το psp θα το εχουν σβησει απο την αγορα οι tabletes και τα smartphones.

 

Καταρχην το psp vita εχει ενα androidες software με android hardware αρα το να περαστουν τα παιχνιδια ειναι ενα απλο port.

 

Για δες μερικα παιχνδια για smartphones:

 

Real Football 2012 -> http://youtu.be/mXrNc1EeHHE

Shadowgun -> http://youtu.be/nV3XUGtM6P0

Fifa 2012 -> http://youtu.be/d92n6Eyu4kc

Samurai Vengeance 2 -> http://youtu.be/9StdUFDsHUg

Blood and Glory -> http://youtu.be/zFaCtPictJ8

Dead Space -> http://youtu.be/oJYQAWznvHI

Real racing 2 -> http://youtu.be/qzf3NHHM3bk

Reptide GP -> http://youtu.be/oO6AwO_if1M

Bang Bang Racing -> http://youtu.be/tDHVHrIZ9Nc

 

Bαριεμαι να ανεβασω αλλα, υπαρχουν παρα πολλα παιχνιδια...

 

Εαν περιμενουν οι εταιρίες απο τις ψωροχιλιαδες κονσόλες που δινει το Psp vita σώθηκαν...Το galaxy S2 μονο του σε λιγοτερο απο 1 χρονο εδωσε 20.000.000 μοναδες και 3.000.000 μοναδες εδωσε το Galaxy Note σε 3-4 μηνες.

Η Αpple απο την αλλη, το Ipad 2 μαζι με το iphone 4 & 4s εδωσαν 70.000.000 συσκευες μεσα στο 2011

Ασε που πια τα κινητα τρεχουν σε αρκετα παρα πανω αναλυση (π.χ Galaxy NOTE 1280X800 -> 285ppi) και τα games δειχνουν σαν PC

 

To psp vita εχει τα μισα και παραπανω παιχνιδια upscaling και δεν ειναι Native resol (π.χ uncharted) και με drops στα fps (Uncharted)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...