Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις αγνοια για το θεμα sazista...

 

Σε 2 χρονια max το psp θα το εχουν σβησει απο την αγορα οι tabletes και τα smartphones.

 

Καταρχην το psp vita εχει ενα androidες software με android hardware αρα το να περαστουν τα παιχνιδια ειναι ενα απλο port.

 

Για δες μερικα παιχνδια για smartphones:

 

Real Football 2012 -> http://youtu.be/mXrNc1EeHHE

Shadowgun -> http://youtu.be/nV3XUGtM6P0

Fifa 2012 -> http://youtu.be/d92n6Eyu4kc

Samurai Vengeance 2 -> http://youtu.be/9StdUFDsHUg

Blood and Glory -> http://youtu.be/zFaCtPictJ8

Dead Space -> http://youtu.be/oJYQAWznvHI

Real racing 2 -> http://youtu.be/qzf3NHHM3bk

 

Bαριεμαι, υπαρχουν παρα πολλα παιχνιδια...

 

Ρε παιδιά δεν είναι μόνο τα γραφικά που φτιάχνουν ένα game. Σκεφτείτε λίγο τον τρόπο χειρισμού. Gaming με αφή είναι δύσκολο όπως και να το κάνουμε. Έχω περάσει ps1 emulator στο neo v και κακά τα ψέματα δεν μπορώ να παίξω. Αν δεν έχεις hard keys για τα games είναι αδύνατον να παίξεις! Το vita συνδυάζει αφή και hard buttons και δίνει την απόλυτη εμπειρία του φορητού gaming! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα πω κατι καθαρα οι παιχνιδομηχανες ειναι παιχνιδομηχανες,ξεπεραστε τα κομπλεξ tablet,smartphone ,εχω και tablet και smartphone ομως για αλλο σκοπο ειναι εκεινα και αλλα το psp vita η κλασσικη σχολη χρειαζεται hardware keys ,πχ να παιζεις fps και να πατα με μανια τα κουμπια χωρις να φοβασαι για την οθονη,θελε τιτλους με βαθους χρονου και σεναριο,και ακομα κατι εξαιρετικα σημαντικο hardware προορισμενο μονο για παιχνιδια ωστε να υπαρχει καλυτερη χρηδη gpu,cpu απο τους δημιουργους.

IOS ANDROID κλπ καλα ειναι και αγια αλλα ποτε δεν προκειται να κανουν το μπαμ στα παιχνιδια καθοτι ακολουθουν αλλα προτυπα gaming ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιχνιδομηχανη,τηλεφωνο,υπολογιστης κλπ...γιατι τα συγκρινουμε??? σαν να λεμε το βερυκοκο ειναι καλυτερο της τυροπιτας αλλα το αγγουρι ειναι πιο δροσιστικο...τα τρως και τα τρια αλλα ειναι αλλης κατηγοριας!!! θες να παιρνεις τηλεφωνο? παρε κινητο,θες κατι βολικο να μπαινεις ιντερνετ,παρε tablet,θες παιχνιδια να παιζεις με φιλους,παρε κονσολα,θες και τρομερη αναλυση τωρα? παρε ενα pc!! ολα σε ενα τελειο δεν υπαρχει ακομα!!! αυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα χρόνου είναι να ξεπεράσουν τα smartphones το Vita. Φορητό χωρίς ταυτότητα κατά την γνώμη μου, γι' αυτό και πατώνει μέχρι στιγμής.

 

Βασικα πατωνει λογο τιμης πρωτα (ποιο πολυ για το 3G μιλαω) μιας και στα ιδια λεφτα αγοραζεις ταυτοχρονα Wii (ή PSP) και 3DS μαζι με παιχνιδια με λιγο ψαξιμο. Σε οτι αφορα τις παιχνιδομηχανες η ιστορια μας εχει μαθει οτι τα εξτρα shaders, πολυγωνα, textures παιζουν απο λιγο εως καθολου ρολο.

 

Το εχω πει και αλλου, φαντασου οτι εμενα προσωπικα (που κατατασσομαι στην κατηγορια hardcore gamer) ακομα και η δυναμη του PSP μου ειναι υπεραρκετη για gaming σε φορητο. Δεν με χαλαει η εξτρα δυναμη αλλα δεν μου χρειαζεται κιολας. Οπως καταλαβαινεις η δυναμη του Vita και ακομα και του 3DS ειναι ηδη πανω απο οσο πραγματικα χρειαζομαι σε οτι αφορα το φορητο gaming.

 

Η βασικη βλακεια της SONY ειναι οτι δεν δινει 100% την προσοχη της στο gaming. Πεταει δεξια και αριστερα εφαρμογες οπως skype και μερικη συμβατοτητα με twitter, facebook κτλ κατι που κανει ακομα και τους ασχετους να βλεπουν διαφορετικα την κονσολα και να μπαινουν σε ασχετες συγκρισεις. Ακυρο περα για περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η βασικη βλακεια της SONY ειναι οτι δεν δινει 100% την προσοχη της στο gaming. Πεταει δεξια και αριστερα εφαρμογες οπως skype και μερικη συμβατοτητα με twitter, facebook κτλ κατι που κανει ακομα και τους ασχετους να βλεπουν διαφορετικα την κονσολα και να μπαινουν σε ασχετες συγκρισεις. Ακυρο περα για περα.

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο .Παρολαυτα το vita ετσι οπως το χαζευω (δεν το εχω δει απο κοντα) πρεπει να ειναι πολυ καλο αν και προσπαθω να σκεφτω μερη οπου θα επαιζα παιχνιδια εκτος απο το σπιτι μου .Μην πεις στην τουαλετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο .Παρολαυτα το vita ετσι οπως το χαζευω (δεν το εχω δει απο κοντα) πρεπει να ειναι πολυ καλο αν και προσπαθω να σκεφτω μερη οπου θα επαιζα παιχνιδια εκτος απο το σπιτι μου .Μην πεις στην τουαλετα.

 

Και η τουαλετα στο σπιτι σου μεσα ειναι ^_^ Αυτο που λες ειναι και ο λογος για τον οποιο θεωρω οτι η δυναμη τοσο του 3DS και ειδικα του PSV ειναι παρα πολυ. Λογο αυξημενης δυναμης πρεπει να εχουν καποια στανταρ στα παιχνιδια τους. Ας φερω σαν παραδειγμα το Rayman origins, που θα προτιμουσες να το παιξεις, σε ενα φορητο ή στον καναπε του σπιτιου σου στην 40'+ τηλεοραση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην τουαλετα την ειπα επειδη ναι μεν ειναι στο σπιτι μου αλλα τον υπολογιστη τον εχω στο γραφειο μου και τα ps3,xbox στο σαλονι μου ,anyway :P...

Εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με φορητη κονσολα και δεν ξερω καν αν πραγματικα θα μπορουσα να την αξιοποιησω .Μπορει πχ σκεφτομαι να με βολευε αφανταστα το βραδυ στο κρεβατι ή σε καποιο ταξιδι ,αλλα απο την αλλη δεν ξερω αν οι τιτλοι θα μου αρεσαν καθοτι ειναι παραλλαγες των κανονικων τιτλων του ps3 (βλ uncharted) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικα πατωνει λογο τιμης πρωτα (ποιο πολυ για το 3G μιλαω) μιας και στα ιδια λεφτα αγοραζεις ταυτοχρονα Wii (ή PSP) και 3DS μαζι με παιχνιδια με λιγο ψαξιμο. Σε οτι αφορα τις παιχνιδομηχανες η ιστορια μας εχει μαθει οτι τα εξτρα shaders, πολυγωνα, textures παιζουν απο λιγο εως καθολου ρολο.

 

Το εχω πει και αλλου, φαντασου οτι εμενα προσωπικα (που κατατασσομαι στην κατηγορια hardcore gamer) ακομα και η δυναμη του PSP μου ειναι υπεραρκετη για gaming σε φορητο. Δεν με χαλαει η εξτρα δυναμη αλλα δεν μου χρειαζεται κιολας. Οπως καταλαβαινεις η δυναμη του Vita και ακομα και του 3DS ειναι ηδη πανω απο οσο πραγματικα χρειαζομαι σε οτι αφορα το φορητο gaming.

 

Η βασικη βλακεια της SONY ειναι οτι δεν δινει 100% την προσοχη της στο gaming. Πεταει δεξια και αριστερα εφαρμογες οπως skype και μερικη συμβατοτητα με twitter, facebook κτλ κατι που κανει ακομα και τους ασχετους να βλεπουν διαφορετικα την κονσολα και να μπαινουν σε ασχετες συγκρισεις. Ακυρο περα για περα.

 

 

Γι' αυτό ακριβώς το "κατώτερο" 3DS θα κυριαρχήσει και σε αυτή την γενιά φορητών. Όπως διαχρονικά δηλαδή κυριάρχησαν όλα τα "κατώτερα" GameBoy ενάντιων όλων.

 

http://www.1up.com/features/vita-challenge-history-portable-competition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κανει εξισου πολυ με την ποικιλια και πληθωρα παιχνιδιων. Το PSP αν δεν ειχε το ευκολα χακαρισιμο λογισμικο με δυνατοτητες emulation θα ειχε παει απατο πολυ μα πολυ νωρις. Γιατι ομως? Γιατι δεν ειχε παιχνιδια ουτε σε ποσοτητα αλλα ουτε και με στοχο να καλυψει αναγκες φορητοτητας. Βλεπουμε το ιδιο σκηνικο να συμβαινει τωρα στο PSV και μαλιστα η SONY κανει το διπλο κακο να διαφημιζει πρωτα τις δυνατοτητες της κονσολας σε youtube, twitter κτλ παρα στο να βγαλει μπροστα μια γκαμα με 10 παιχνιδια ας πουμε να τρανταξει τα νερα. Μη βγει κανεις και με πει "τι λες ρε το PSP ειχε metal gear, kingdom hearts, FF 7 CC..." ναι ρε ειχε αλλα κανενα απο αυτα δεν ειχε ιδιοτητες για φορητο gaming.

 

Οσο καλο και αν ειναι το Uncharted ΔΕΝ ειναι για φορητη κονσολα. Μην κοροιδευομαστε. Αντιθετα ομως ενα παιχνιδι σαν το Little Big Planet πραγματικα κανει τη διαφορα και μαλιστα το συγκεκριμενο ειναι λες και φτιαχτηκε για να παιχτει σε φορητο. Ομοιως και για το Disgaea 3 οταν κυκλοφορησει αργοτερα και το super stardust delta. Ακριβως οτι χρειαζεται ενα φορητο. Αυτη ειναι η διαφορα με το DS vs PSP και τωρα 3DS vs PSV. Μια γρηγορη ματια σε επερχομενα παιχνιδια θα σας πεισει για του λογου το αληθες. Το 3DS καλυπτει κυριολεκτικα ολα τα γουστα αντιθετα (προς το παρον) με το PSV δηλαδη ακριβως οτι εκανε παλιοτερα το DS.

 

Θα ποτυχει η κονσολα? Δεν το ξερω, ηδη ξεκινησαν να βγαζουν PS2 classics στο PS store προς πωληση. Αν αυτη η γκαμα εμπλουτιστει καταλληλα υπαρχει τεραστιο κομματι αγοραστων εκει εξω (μεταξυ αυτων και εγω) που χαλαρα θα ηθελε να εχει καμποσα PS2 παιχνιδια on the go. Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι και μονο απο αυτο το μηχανημα δεν θα πατωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κανει εξισου πολυ με την ποικιλια και πληθωρα παιχνιδιων. Το PSP αν δεν ειχε το ευκολα χακαρισιμο λογισμικο με δυνατοτητες emulation θα ειχε παει απατο πολυ μα πολυ νωρις. Γιατι ομως? Γιατι δεν ειχε παιχνιδια ουτε σε ποσοτητα αλλα ουτε και με στοχο να καλυψει αναγκες φορητοτητας. Βλεπουμε το ιδιο σκηνικο να συμβαινει τωρα στο PSV και μαλιστα η SONY κανει το διπλο κακο να διαφημιζει πρωτα τις δυνατοτητες της κονσολας σε youtube, twitter κτλ παρα στο να βγαλει μπροστα μια γκαμα με 10 παιχνιδια ας πουμε να τρανταξει τα νερα.

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

 

Και εγω παντως δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα...(πηρα το "απλο" :) OXI to 3G) με το uncharted Και την 8αρα καρτα στα 289.... ΟΚ ΦΟΒΕΡΗ ΟΘΟΝΗ, ΟΚ μπορει να εχει φοβερα "χαρακτηριστικα" ομως το περιμενα πιο....καταρχην πιστευω οτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για φορητη παιχνιδομηχανη, εχοντας συνηθισει απο το PSP-GO το νοιωθω πραγματικα...ΤΕΡΑΣΤΙΟ, το uncharted απο την αλλη δεν μου πολυαρεσε, το RAYMAN κατα πασα πιθανοτητα θα το παρω αυριο...το RIDGE RACER που ειδα...απλα θα γραψω οτι φωναζει απο μακρια.....ΜΑΚΡΙΑ απο την αγορα του!!!!!!παντως εαν δεν "επιτρεψει" η SONY την αναπτυξη homebrew εφαρμογων-emulators, δε νομιζω οτι θα αντεξει πολυ τον ανταγωνισμο...Και βλεπω γενναιο PRICE DROP για το οποιο παλι, προσωπικα εγω, θα αναρωτιεμαι....αφου το ηξερα οτι σαν early buyer, ειμαι και b tester γιατι ΤΕΛΙΚΑ το πηρα και δεν περιμενα? ? ? ? (για ακομα μια φορα....)

 

Να αναφερω και μια ιστορια....στο ΠΛΑΙΣΙΟ στις 22 του μηνα πηγα πρωι για να ρωτησω εαν εχουν ερθει και τι "παιζει" απο προσφορες πακετων, ο πωλητης το μονο που μου ειπε ειναι ΠΑΡΤΕ ΤΟ τωρα γιατι προβλεπεται να γινει χαμος σε λιγο...θελωντας να δω και τι αλλη προσφορα υπηρχε, πηγα για καφε, περασα απο Multiδραμα, Public, Γερμανο (που δεν ηξεραν ΤΙΠΟΤΑ για την προσφορα στα 269) και τελικα κατεληξα στο ΠΛΑΙΣΙΟ μετα απο 4~5 ωρες, , οταν ανεβηκα στις κονσολες/παιχνιδια αντε να ειχαν πουλησει μια? δυο? κονσολες, οταν ειδα τον ιδιο πωλητη, μου ηρθε να τον ρωτησω (ΟΧΙ για να τον πικαρω αλλα μονο και μονο για το πως τελικα πηγε....)για τον χαμο που μου ανεφερε το πρωι, αλλα δεν πηγαινε η καρδια μου....πιστευω οτι τουλαχιστον Ελλαδα, ενεκα και της οικονομικης κρισης :( πρεπει να εχει παει, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΑΠΑΤΟ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πρωτα παιχνιδια περα απο το FIFA 2012 ειναι αποφαγια του ps3. Πολλα παιχνιδια οπως uncharted, wipeout δεν ειναι native resolution και εμφανεστατα θολωνει. Μετριο image quality στα upscale games.

 

Το light & buggy uncharted και τα 50 ευρω που ζηταει ειναι ΑΣΤΕΙΟ!

 

Γενικα μετριοτατο λανσαρισμα τιτλων...γενικα αδιαφορο σαν μηχανημα! περιμενα κατι διαφορετικο σε ξεκινημα οπως και επισης δεν με επεισε η sony οτι καταλαβε το λαθος της στο παλιο Psp...

 

2 χρονια ζωης δινω στο μηχανημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...