Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή λίστα, αν και πιο action-oriented παιχνίδια όπως το Tokyo Xanadu, Muramasa και το Neptunia spin-off δεν ξέρω αν θα τα χαρακτήριζα JRPG τουλάχιστον με την παραδοσιακή έννοια που έχω μάθει (όπως για παράδειγμα δεν θα ονόμαζα JRPG κάποιο απο τα Ys). Βλ. επίσης Little King's Tale, το οποίο θεωρώ ταιριάζει παραπάνω στο strategy/sim genre.

 

To Tales of Hearts R δεν κατάφερα να το παίξω και είμαι περίεργος να δω πως υλοποιήθηκε η μεταφορά απο τις 2 οθόνες του 3DS στην μία του Vita.

 

To Toukiden πάντως δεν θεωρώ πως είναι -τόσο- καλό για να δικαιολογεί 8,2 score, φαντάζομαι αν υπήρχε available (current-gen) Monster Hunter στο Vita, τα user reviews για το Toukiden θα ήταν αρκετά πιο χαμηλά :P.

 

A, και αν είναι κάποιος fan των παλιών Tactics games (Final Fantasy Tactics, Tactics Ogre, Disgaea κ.τ.λ.) το Grand Kingdom είναι μια τέλεια δόση νοσταλγίας.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνοι, δεν είναι όλα με την κλασσική έννοια J-RPG αλλά δεν θα τα χαλάσουμε και πολύ. Προφανώς μέσα στο game score τα έχουν καταχωρημένα κάτω από την ταμπέλα J-RPG. Καλά για το Toukiden θεωρώ το ίδιο ακριβώς όπως τα υπόλοιπα "high profile" monster hunter clone παιχνίδια στο vita. Είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων "ωραία" αλλά δεν φτάνουν το Monster Hunter. Σε προσωπικό επίπεδο βέβαια μου αρέσουν περισσότερο κάποια από αυτά σε σχέση με το monster hunter μόνο και μόνο για την ταχύτητα. Προτιμώ γρήγορα παιχνίδια τέτοιου τύπου γιατί παίζονται ευκολότερα single player mode. 

 

Από τη λίστα πάντως με τράβηξε πάρα πολύ το Ray Gigant και το Grand Kingdom. Θα μπουν μέσα στο watch list μπας και έχουμε κάνα sale για να αγοραστούν. Εννοείται Tales of Hearts R και Ys VIII επίσης μου τραβάνε το ενδιαφέρον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη λίστα πάντως με τράβηξε πάρα πολύ το Ray Gigant και το Grand Kingdom. Θα μπουν μέσα στο watch list μπας και έχουμε κάνα sale για να αγοραστούν. Εννοείται Tales of Hearts R και Ys VIII επίσης μου τραβάνε το ενδιαφέρον. 

 

Το Ray Gigant πάντως υπάρχει και για PC μέσω Steam (που ίσως πάιξει κάποιο discount πιο νωρίς) αν και γενικά ακούω είναι βασισμένο περισσότερο στα visual novel elements παρά στο dungeon crawling - όχι οτι με χαλά κάτι τέτοιο, το βλέπω σαν παραλλαγή της "συνταγής" που χρησιμοποιούν τα Persona games, αλλά your mileage may vary που λένε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.JPG?dl=1

 

Πήρα αυτό από το Play-Asia μιας και έχω μια τρέλα με τα shoot em ups και πιστεύω πως πάνε 'γάντι' στο PS Vita.

Με το εκπτωτικό που μου ήρθε σκέφτομαι να πάρω το Tokyo Xanadu που το έχω βάλει στο μάτι πολλούς μήνες (είναι το 2ο παιχνίδι που είχε διαρρεύσει μετά το χακάρισμα του PS Vita).

 

 

Το Ray Gigant πάντως υπάρχει και για PC μέσω Steam (που ίσως πάιξει κάποιο discount πιο νωρίς) αν και γενικά ακούω είναι βασισμένο περισσότερο στα visual novel elements παρά στο dungeon crawling - όχι οτι με χαλά κάτι τέτοιο, το βλέπω σαν παραλλαγή της "συνταγής" που χρησιμοποιούν τα Persona games, αλλά your mileage may vary που λένε :P

 

Μισώ τα Visual Novels, το Ray Gigant το βλέπω να μένει για πάντα σφραγισμένο.

 

 

1.JPG?dl=1

 

Και αν η απορία είναι γιατί το αγόρασα τότε... για λόγους συλλογής :P

 

 

 

Το μόνο Visual Novel με το οποίο κόλλησα είναι το VA11 Hall-A το οποίο αναμένεται στο PS Vita.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μέχρι να γίνει αυτό, μου ήρθε αυτό. Παιχνιδάρα!!

 

1.JPG?dl=1

 

2.JPG?dl=1

 

 

Πήρα και αυτά τα 2 για το PS4 που είναι και 2 από τα δυσκολότερα 100% που υπάρχουν.

 

3.JPG?dl=1

 

4.JPG?dl=1

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το Wipeout HD θεωρειται στα δυσκολοτερα Platinum που υπαρχουν.

Εχει καποια δυσκολα trophy βεβαια αλλα το κλασσικό Beat Zico μου πήρε λιγότερο από 30-35 λεπτά.

Έχω τελειώσει και το Wipeout 2048 που το θεωρω δυσκολότερο (δες στην υπογραφή μου) αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν να αντέξω ένα από τα αθλιότερα multiplayer που έχω παίξει ποτέ. (να ψηφίζεις πριν από κάθε αγώνα αν θες combat ή race, στο race να μην έχεις ανταγωνισμό και όλοι να ψηφίζουν combat που είναι κατά 80% λοταρία ποιος θα νικήσει και να πρέπει να περάσεις 200 πίστες έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις εγινα κατοχος ενος μεταχειρισμενου PS Vita απο μια αγγελια που εβαλα εδω στο Insomnia.

Ολα δουλεουν ρολοι οπως το τεσταρω.

Το μονο που παρατηρω ειναι πως οταν φορτιζει δεν λειτουργει το touch στην οθονη.

Ειναι το PS Vita Fat και η εκδοση εινα η 3,18 απ οσο βλεπω.

Ειναι νορμαλ ολο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο ξέρω όχι δεν είναι νορμάλ.

Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση να απενεργοποιεί την αφή.

 

Εκτός και αν κάνω κάποιο τραγικό λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...