Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το FF X αξίζει. Το X2 για μένα ήταν μέτριο έως αδιάφορο. 

Αν αντέξεις την παλιαδούρικη σχεδίαση του και την ιστορία που είναι για κλωτσιές και τους χαρακτήρες (πλην Auron και σε λιγότερο βαθμό Lulu) τότε ναι θα σου αρέσει. Οταν λέω παλιαδούρικη εννοώ τα γνωστά τερτίπια των τότε παιχνιδιών να αυξάνουν τη δυσκολία τους απότομα από κάποιο σημείο και μετά με σκοπό να σε αναγκάσει να κάνεις τρελό farming για αύξηση δύναμης, τα ατέλειωτα animations από διάφορες ενέργειες και παρουσιάσεις που ειδικά μέσα στα dungeon θα δοκιμάσουν την υπομονή σου και φυσικά οι random μάχες που στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι αρκετά επιθετικές σε βαθμό που να είναι αδερφάκι με παλιάς κοπής Shin megami tensei παιχνίδι. 

Στα καλά έχουμε την μουσική κατά το μεγαλύτερο ποσοστό της να είναι πάρα πολύ καλό με ωραία κομμάτια, έχουμε ένα απλό και λειτουργικό σύστημα μάχης χωρίς ιδιαίτερο βάθος αλλά με τόσο grinding μάλλον θετικό είναι, η ιστορία ναι μεν για κλωτσιές αλλά έχει τα καλά της οπότε δεν είναι όλα μαύρα και θα την διασκεδάσεις σε ορισμένα σημεία. Επίσης μυστικά, πολλά πολλά μυστικά. Θα βρίσκεις ή όχι πολλά στην εξερεύνηση σου. 

Γενικά αν το βρεις φτηνά χτύπα το. Το Vita όμως έχει πολλά πολύ καλύτερα RPG με πρώτη και καλύτερη την σειρά Legend of heroes και Persona όμως δεν είναι οι μόνες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεκίνησα αυτή τη βδομάδα το Final fantasy Χ και μετά Χ-2 αν με κρατήσει. 

τελείωσα το YS 8 που μου άρεσε πολύ, από psp λατρεύω τα YS άλλα δεν βρίσκω κάτι ανάλογο 

στο ενδιάμεσο δοκίμασα τα 2 God Eater δεν με κράτησαν.

έχω απορία για το Persona 4 όλοι λένε από τα καλύτερα κτλπ... προσπάθησα να το ξεκινήσω αλλά βαρέθηκα από το πολύ μπλα μπλα στην αρχή....βιάστηκα? μετά δεν έχει τέτοιο βαρετό? 

 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

ξεκίνησα αυτή τη βδομάδα το Final fantasy Χ και μετά Χ-2 αν με κρατήσει. 

τελείωσα το YS 8 που μου άρεσε πολύ, από psp λατρεύω τα YS άλλα δεν βρίσκω κάτι ανάλογο 

στο ενδιάμεσο δοκίμασα τα 2 God Eater δεν με κράτησαν.

έχω απορία για το Persona 4 όλοι λένε από τα καλύτερα κτλπ... προσπάθησα να το ξεκινήσω αλλά βαρέθηκα από το πολύ μπλα μπλα στην αρχή....βιάστηκα? μετά δεν έχει τέτοιο βαρετό? 

Τα Persona εκ των πραγμάτων έχουν πολύ μπλα μπλα γιατί αγγίζει πολλά θέματα και είτε τα υπεραναλύει είτε μπαίνει σε βάθος αρκετά. Είναι δύσκολες οι πρώτες 5 ώρες περίπου, μετά ναι μεν έχει μπλα μπλα αλλά ανοίγει πολύ το παιχνίδι. 

Αν σου αρέσει η σειρά Ys τότε φαντάζομαι δεν σου ξέφυγε το Ys memories of Celceta το οποίο είναι επίσης πάρα πολύ ωραίο. Από εκεί και έπειτα αντίστοιχου ενδιαφέροντος παιχνίδια είναι φυσικά το Tales of hearts R και κάτι σε πιο platform/action 2D το Muramasa και το Odin Sphere. 

Αν θες κάτι λιγότερο "βαρύ" από μπλα μπλα και θες να περάσεις περισσότερο στη δράση με πολύ συγκεκριμένο σκοπό και να έχεις και κάνα Online που και που τότε τσέκαρε Soul Sacrifice Delta όμως δες βίντεο και review πριν αποφασίσεις γι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2018 στις 6:43 ΜΜ, zio10 είπε

Δεν έχω παίξει κανένα final fantasy. Αξίζει να παίξω αυτό του vita; Είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα;

Ναι.Το Χ είναι απλά καταπληκτικό παιχνίδι και μαζί με το ΙΧ το ιδανικότερο ξεκίνημα για κάποιον που δεν έχει παίξει ξανά Final Fantasy.To X-2 που έρχεται πακέτο είναι κλασσική αρπαχτή sequel.Αλλά δεν είναι και χάλια.Το παίζεις για το story.

22 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

ξεκίνησα αυτή τη βδομάδα το Final fantasy Χ και μετά Χ-2 αν με κρατήσει. 

τελείωσα το YS 8 που μου άρεσε πολύ, από psp λατρεύω τα YS άλλα δεν βρίσκω κάτι ανάλογο 

στο ενδιάμεσο δοκίμασα τα 2 God Eater δεν με κράτησαν.

έχω απορία για το Persona 4 όλοι λένε από τα καλύτερα κτλπ... προσπάθησα να το ξεκινήσω αλλά βαρέθηκα από το πολύ μπλα μπλα στην αρχή....βιάστηκα? μετά δεν έχει τέτοιο βαρετό? 

Να σου πω την άποψη μου για τα jrpg.Μην ακούς τι λένε οι άλλοι.Αν δεν σου κάνει κλικ από την πρώτη στιγμή μην πιεστείς να το συνεχίσεις.Τα jrpgs κρατάνε πολλές ώρες για να σπαταλήσεις χρόνο σε κάτι που δεν σου αρέσει.Και στο λέω γιατί έχω παίξει πάρα πολλά "κλασσικά" μέχρι το τέλος και δεν μπορούσα να καταλάβω προς τι ο ντόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/20/2018 στις 6:43 ΜΜ, zio10 είπε

Δεν έχω παίξει κανένα final fantasy. Αξίζει να παίξω αυτό του vita; Είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα;

Αν σκεφτείς ότι στο X έκλεισα 250 ώρες και άλλες 200 στο X-2, μπορείς να πεις και ότι αξίζει...

 

 

Στις 2/21/2018 στις 7:44 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Αν αντέξεις την παλιαδούρικη σχεδίαση του και την ιστορία που είναι για κλωτσιές και τους χαρακτήρες (πλην Auron και σε λιγότερο βαθμό Lulu) τότε ναι θα σου αρέσει. Οταν λέω παλιαδούρικη εννοώ τα γνωστά τερτίπια των τότε παιχνιδιών να αυξάνουν τη δυσκολία τους απότομα από κάποιο σημείο και μετά με σκοπό να σε αναγκάσει να κάνεις τρελό farming για αύξηση δύναμης, τα ατέλειωτα animations από διάφορες ενέργειες και παρουσιάσεις που ειδικά μέσα στα dungeon θα δοκιμάσουν την υπομονή σου και φυσικά οι random μάχες που στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι αρκετά επιθετικές σε βαθμό που να είναι αδερφάκι με παλιάς κοπής Shin megami tensei παιχνίδι. 

Στα καλά έχουμε την μουσική κατά το μεγαλύτερο ποσοστό της να είναι πάρα πολύ καλό με ωραία κομμάτια, έχουμε ένα απλό και λειτουργικό σύστημα μάχης χωρίς ιδιαίτερο βάθος αλλά με τόσο grinding μάλλον θετικό είναι, η ιστορία ναι μεν για κλωτσιές αλλά έχει τα καλά της οπότε δεν είναι όλα μαύρα και θα την διασκεδάσεις σε ορισμένα σημεία. Επίσης μυστικά, πολλά πολλά μυστικά. Θα βρίσκεις ή όχι πολλά στην εξερεύνηση σου. 

Γενικά αν το βρεις φτηνά χτύπα το. Το Vita όμως έχει πολλά πολύ καλύτερα RPG με πρώτη και καλύτερη την σειρά Legend of heroes και Persona όμως δεν είναι οι μόνες. 

Σε ποιο σημείο γίνεται δύσκολο; Γιατι εμενα μου φάνηκε τραγικά εύκολο.. (εκτός και αν ένας completionist θέλει να νικήσει τα Dark Aeons, τον Penance, και όλα τα τέρατα στο Monster Arena, τότε σας εύχομαι καλή τύχη και καλό farming. Επίσης για να αποκτήσεις τα ειδικά όπλα του καθενός θα δοκιμαστούν τα νεύρα σου στο έπακρο αλλά είναι προαιρετικό, όταν βέβαια σε αφήνουν να κάνεις ζημιά πάνω από 9.999 δεν έχεις και πολλές επιλογές για τα παραπάνω bosses. Επίσης αν δεν έχεις παίξει το mini game για το όπλο της Lulu όπου πρέπει να αποφύγεις 200 κεραυνούς (το οποίο κρατάει 15-30 λεπτά και αν χάσεις το πας από την αρχή), δεν έχεις ζήσει τίποτα)

 

Στις 2/22/2018 στις 4:48 ΜΜ, Dark_son20 είπε

ξεκίνησα αυτή τη βδομάδα το Final fantasy Χ και μετά Χ-2 αν με κρατήσει. 

τελείωσα το YS 8 που μου άρεσε πολύ, από psp λατρεύω τα YS άλλα δεν βρίσκω κάτι ανάλογο 

στο ενδιάμεσο δοκίμασα τα 2 God Eater δεν με κράτησαν.

έχω απορία για το Persona 4 όλοι λένε από τα καλύτερα κτλπ... προσπάθησα να το ξεκινήσω αλλά βαρέθηκα από το πολύ μπλα μπλα στην αρχή....βιάστηκα? μετά δεν έχει τέτοιο βαρετό? 

 

Το Persona είναι ψευδοjrpg ψευδοvisual novel. Έχει παρα πολλους διαλογους και η αλήθεια είναι πως και εγώ το είχα βαρεθει μέχρι να μπει η δράση. Δώσε του 2-3 ώρες και θα δεις να ανοίγει και να σου δείχνει τον καλύτερο του εαυτό.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/22/2018 στις 11:09 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Τα Persona εκ των πραγμάτων έχουν πολύ μπλα μπλα γιατί αγγίζει πολλά θέματα και είτε τα υπεραναλύει είτε μπαίνει σε βάθος αρκετά. Είναι δύσκολες οι πρώτες 5 ώρες περίπου, μετά ναι μεν έχει μπλα μπλα αλλά ανοίγει πολύ το παιχνίδι. 

Αν σου αρέσει η σειρά Ys τότε φαντάζομαι δεν σου ξέφυγε το Ys memories of Celceta το οποίο είναι επίσης πάρα πολύ ωραίο. Από εκεί και έπειτα αντίστοιχου ενδιαφέροντος παιχνίδια είναι φυσικά το Tales of hearts R και κάτι σε πιο platform/action 2D το Muramasa και το Odin Sphere. 

Αν θες κάτι λιγότερο "βαρύ" από μπλα μπλα και θες να περάσεις περισσότερο στη δράση με πολύ συγκεκριμένο σκοπό και να έχεις και κάνα Online που και που τότε τσέκαρε Soul Sacrifice Delta όμως δες βίντεο και review πριν αποφασίσεις γι αυτό. 

Εγώ ακόμα το Memories of Celceta δεν το έχω αγγίξει...

Στο μεταξύ χτες έλαβα αυτό, να κάνει παρέα στην collectors edition.

DSC_0380.JPG?dl=1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και κάνεις συλλογή, πες μου ότι περιμένεις το secret of mana για το ps vita. :P
To πήρα για το ps4 (άσχετα αν δεν το έχω βγάλει από την ζελατίνα ακόμα) αλλά έψηνα να έπαιρνα και την έκδοση για το ps vita.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Εγώ ακόμα το Memories of Celceta δεν το έχω αγγίξει...

Στο μεταξύ χτες έλαβα αυτό, να κάνει παρέα στην collectors edition.

DSC_0380.JPG?dl=1

Πωωωω ρε φίλε!!!!!! Μαγαζί θα ανοίξεις;!!!!!:P Τουλάχιστον βάλε τα σε κανένα ράφι, βιβλιοθήκη κάτι, δεν τα λυπάσαι έτσι χάμω όλα;:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Μιας και κάνεις συλλογή, πες μου ότι περιμένεις το secret of mana για το ps vita. :P
To πήρα για το ps4 (άσχετα αν δεν το έχω βγάλει από την ζελατίνα ακόμα) αλλά έψηνα να έπαιρνα και την έκδοση για το ps vita.

 

Το έχω στα υπόψιν εννοείται :P

Χτες πήρα και 2 standard κόπιες του Munch's Odyssey (της σειράς Abe's Odyssey) και 2 collectors. Εξαντληθηκαν σε κυριολεκτικά ένα λεπτό και τώρα στο eBay δεν τις βρίσκεις κάτω από 100+ την standard και 250+ την collectors, αναρωτιέμαι μελλοντικά που θα φτάσει η τιμή.. Θα τα λάβω μέσα Μαρτίου αλλά θα είναι το Holy Grail της PS Vita συλλογής μου.

DWgYgsuX0AM6cx3.jpg:large

 

2 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Πωωωω ρε φίλε!!!!!! Μαγαζί θα ανοίξεις;!!!!!:P Τουλάχιστον βάλε τα σε κανένα ράφι, βιβλιοθήκη κάτι, δεν τα λυπάσαι έτσι χάμω όλα;:(

Με βολεύει περισσότερο χύμα γιατί αλλάζω συχνά τον τρόπο ταξινόμησης. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...