Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδη εχω διακρινει μια δυσκολια στην αναγνωση γενικοτερα.Δινω επιλογη:

 

1.Απλη απαντηση:

Ξεκαθαριζουμε κατι.

Σημερα

-Κινητα=casual φορητο gaming(Α κατηγορια)

-vita,3ds=hardcore φορητο gaming.(Ω κατηγορια)

Μην μου ξαναβαλεις λοιπον κινητα στην κουβεντα ακομα και βουνα να κινουνε.Μιλαμε για αλλη κατηγορια gaming η οποια ειναι και θα μου ειναι αδιαφορη.

 

Δεν με καταλαβες, το γεγονος οτι τα smartphone εχουν casual gaming δεν τα σταματαει απο το να αποκτησουνε hardcore gaming στο μελλον. Το Hardware ειναι σιγουρα πανω απο το Vita, αρα λοιπον οι -πιθανοτητες- ηδη βρισκονται εκει και ηδη ειναι ανωτερες απο το Vita. Εγω δεν σου μιλαω γι αυτο ομως. Εσυ λες οτι δεν αγοραζεις ή εστω σε σταματαει να αγορασεις ενα 3DS γιατι ειναι ενα μετριο "last gen" μηχανημα αγνοωντας πληρως το gaming που προσφερει. Γιατι δεν κανεις το αναστροφο? Να αγορασεις -μονο- ενα smartphone με την ελπιδα οτι επειδη ειναι τοσο ισχυρο καποια στιγμη θα εχει και hardcore gaming πανω του?

 

2.Αναλυτικη απαντηση:

1.Δλδ εσυ θεωρεις οτι το vita (αφου το βαζεις στην κατηγορια ''κινητα''),ειναι casual ,ενω το 3ds hardcore?

Τι ειναι αυτα που λες?

2.Ποτε απεφυγα το hardcore gaming?ΞΕΚΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.Στα λεω και στο αλλο thread.

3.Ποτε ειπα οτι δεν ειναι μεσα στο hardware τα controls?(στα κινητα btw δεν υπαρχουν καν τα βασικα)

Mιλαμε το ποστ σου εσπασε καθε ρεκορ οτινανισμου.

 

1. Το θεωρω φορητη gaming συσκευη, ακριβως οτι ειναι το 3DS και ακριβως οτι μπορουν να ειναι και τα smartphones

2. Το κανεις επιλεκτικα με το 3DS

3. Αλλο σου ειπα αλλο καταλαβες. 2 μετρα και 2 σταθμα. Εσυ βαζεις σαν hardware μεσα μονο CPU και GPU και αφαιρεις οτιδηποτε αλλο χαρακτηριστικο οπως ειναι το 3D ας πουμε στην περιπτωση του 3DS το οποιο μαλιστα το προσπερνας με περισια ανεση σαν κατι -οχι- hardware (που και καλα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο ενω δεν τρωει και πολλα resources) ενω δεχεσαι τα physical controls σαν μερος του hardware. Κοινως -εσυ- επιλεγεις μοναχος σου ορους για το τι εστι hardware και τι οχι. Δεν δουλευει το συστημα ομως ετσι φιλε. Δεν ειναι hardware οτι θελεις μονο εσυ.

 

Ποιος ειναι ο οτιναναις τωρα?

 

Τι δουλεια εχουν τα τηλεφωνα με τις κονσολες?Τι ακυροτατη συγκριση ειναι αυτη?Μηπως να βαλουμε και ηλεκτρικη κουζινα μεσα στη κουβεντα?

 

Ρε παιζουν ή δεν παιζουν παιχνιδια?

 

Οταν και αν βγει ενα κινητο που εχει potential μεγαλυτερο απο το vita για το gaming θα το αγορασω.Προς το παρον δεν υπαρχει(το vita παραμενει στην πρωτη θεση)

 

Η επεξεργαστικη ισχυς των smartphone σε διαψευδει φιλος. Κοιταξε λιγο καλυτερα τις επεξεργαστικες δυνατοτητες των τελευταιων smartphones Και ελα να ξαναμιλησουμε.

 

-Ουτε στην υποστηριξη σε hardcore games(casual games σε φορητα ΄''τερατα'' δεν με απασχολουν).

 

Προφανως δεν σε απασχολουν ουτε hardcore παιχνιδια σε "last-gen" μετρια hardware επισης.

 

-Oυτε στα controls(δεν υπαρχουν ουτε τα βασικα,εστω του ds)

Για ποιον λογο λοιπον να μιλησουμε για τις CPU και GPU τους(πoιο το νοημα?),οταν δεν πληρουν τα βασικα και οταν ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ καν για gaming συστηματα.

Σου ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια?

Ημαρτον δλδ..

 

Αυτοακυρωθυκες με αυτο το τελευταιο. Να σου κανω ενα quote που λες οτι hardware = GPU+CPU? Αρα κατα τα λεγομενα σου δεν μπορουμε να μιλαμε για physical controls, 3D effect, dual screens, touch και οτιδηποτε αλλο αφου δεν ειναι GPU Και CPU. Ενω εγω τι ειπα? Οτι το hardware το βλεπω σαν συνολο, δεν ακυρωνω οτι με συμφερει μονο και μονο για να προσπαθησω να περασω το ακυρο point μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ειδα οτι δεν σε βοηθησε.Ξαναπροσπαθω.

 

Α.Απλη απαντηση(τα ιδια γραφω,αφου δεν τα διαβαζεις)

Δεν με ενδιαφερουν τα κινητα.ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ τα κινητα.

Για οσο θα ειναι casual συσκευες(οσον αφορα το gaming) ακομα και σεισμο να προκαλουν σε δυνατοτητες.

Για οσο θα ειναι casual συσκευες ακομα και σεισμο να προκαλουν σε δυνατοτητες.

Για οσο θα ειναι casual συσκευες ακομα και σεισμο να προκαλουν σε δυνατοτητες.

Δεν με ενδιαφερουν τα κινητα.

 

Αν προσπαθησεις να καταλαβεις το παραπανω,θα καταλαβεις και γιατι ακυρωνεται ΟΛΟ το ποστ σου.Απο την κορυφη ως τα νυχια.

 

 

 

Β.Αναλυτικη απαντηση

 

Προσπερνω το γεγονος οτι παλι δεν ασχοληθηκες με το ποστ μου και λες παλι τα ιδια ,ενω σου απαντησα.

Δεν με καταλαβες, το γεγονος οτι τα smartphone εχουν casual gaming δεν τα σταματαει απο το να αποκτησουνε hardcore gaming στο μελλον. Το Hardware ειναι σιγουρα πανω απο το Vita, αρα λοιπον οι -πιθανοτητες- ηδη βρισκονται εκει και ηδη ειναι ανωτερες απο το Vita

.

Oταν και ΑΝ γινουν hardcore συσκευες για gaming,τοτε θα τις προτιμησω(να εισαι σιγουρος για αυτο)..

Οχι,οι πιθανοτητες δεν βρισκονται εκει,γιατι μιλαμε για αλλη κατηγορια φορητων.Εντελως αλλη και αδιαφορη.Ποσες φορες πρεπει να το γραψω?Ναι υπαρχουν ''πιθανοτητες'' να κοβω πορτοκαλια και λεμονια σε μεγαλη αναλυση...

 

2. Το κανεις επιλεκτικα με το 3DS

3. Αλλο σου ειπα αλλο καταλαβες. 2 μετρα και 2 σταθμα. Εσυ βαζεις σαν hardware μεσα μονο CPU και GPU και αφαιρεις οτιδηποτε αλλο χαρακτηριστικο οπως ειναι το 3D

 

2,Οτι ναι ναι.Δεν ειπα ποτε οτι δεν εχει hardcore gaming το 3ds,

3.2ο ψεμα.Δεν αφαιρεσα ποτε το 3d.Ειπα οτι το hardware(cpu=gpu) ειναι προτεραιοτητα(ξερεις τι σημαινει αυτη η λεξη?),ειδικα το hardware(βαλε τα παντα μεσα) πρεπει να ειναι σημερινο και οχι 5 χρονων πριν.

λοιπον αν ειναι να λεω αλλα πραγματα και εσυ να διαβαζεις αλλα το σταματαω εδω.

Ποιος ειναι ο οτιναναις τωρα?

Μεχρι στιγμης εσυ.

Ρε παιζουν ή δεν παιζουν παιχνιδια?

Και η nova εχει εχει κατι παιχνιδια να παιξεις σε καποιο καναλι,αληθεια.Ημαρτον τι διαβαζω θεε μου...

Η επεξεργαστικη ισχυς των smartphone σε διαψευδει φιλος. Κοιταξε λιγο καλυτερα τις επεξεργαστικες δυνατοτητες των τελευταιων smartphones Και ελα να ξαναμιλησουμε.

Χεστηκα για τα smartphones,δεν ειναι παιχνιδομηχανες.Τα εβαλες μεσα για να υπαρχει κατι να λες.

Εγω κραταω αυτο που ειναι και η πραγματικοτητα.

eurogamer.

PlayStation Vita is potentially the most powerful and flexible gaming handheld ever,

Αυτο που λεω απο την αρχη και δεν το δεχεσαι ουτε καν ως αποψη.

Kαι φυσικα το review εγινε πολυ μετα την κυκλοφορια του 3ds.

 

 

Αυτοακυρωθυκες με αυτο το τελευταιο. Να σου κανω ενα quote που λες οτι hardware = GPU+CPU? Αρα κατα τα λεγομενα σου δεν μπορουμε να μιλαμε για physical controls, 3D effect, dual screens, touch και οτιδηποτε αλλο αφου δεν ειναι GPU Και CPU. Ενω εγω τι ειπα? Οτι το hardware το βλεπω σαν συνολο, δεν ακυρωνω οτι με συμφερει μονο και μονο για να προσπαθησω να περασω το ακυρο point μου.

 

 

 

Εδω εσπασες καθε ρεκορ αγορι μου...

Τι να πρωτοσχολιασω.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ οτι hardware και να εχουν για οσο θα ειναι casual gaming συσκευες?Ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ που το γραφω.

Κρατησες επιλεκτικα αυτο που ηθελες και λες οτι αυτοακυρωνομαι.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ?Τωρα ειναι η τελευταια.

Σκας γαιδαρο φιλε.

Παραιτουμαι.Νικησες.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορινα μου ηρέμησε για ποιο λογο φωνασκείς? αφου ετσι και αλλιως του χρονου δεν θα μιλας για το psp vita γιατι απλα θα ειναι εκτος αγορας :-D

εγω αποτι καταλαβα δεν εχεις τι να κανεις και απλα πετας 2-3 μλκιες και για να σου περασει η ωρα,

δεν νομιζω οτι τα πιστευεις αυτα που γραφεις.

οτι το vita του χρονου θα ειναι εκτος αγορας ή οτι το ps3 εχει αποτυχει παταγωδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχετε ξεφτιλίσει παιδιά το θέμα. Πάνω από όλα πρέπει αν γίνεται πολιτισμένη συζήτηση. Με φωνές και βρισιές δεν βγάζουμε άκρη.

 

Τα κινητά όσο έχουν μόνο πλήκτρα αφής δεν μπορούν να προσφέρουν την ίδια εμπειρία με τα 3DS/Vita. Αυτό είναι που παίζει το σημαντικότατο ρόλο. Ούτε το hardware ούτε τα παιχνίδια. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα hardcore παιχνίδια στα smartphones αλλά δεν προσφέρουν την ίδια εμπειρία με τις φορητές μας κονσόλες λόγω των touch controls και μόνο.

 

Το Vita είναι μια κονσόλα που συνδυάζει 2 τεχνολογίες αφής + τα κλασσικά κουμπιά gaming των PlayStation.

 

To 3DS είναι μια κονσόλα που συνδυάζει 3D δυνατότητες, πλήκτρα από κονσόλες Nintendo + μια αρκετά χειρότερη οθόνη αφής/ από των smartphones.

 

Πολύ απλά δεν έχει νόημα να εισάγουμε τα Smartphones ως gaming μηχανήματα από τώρα μιας και η ενασχόληση μαζί τους δύσκολα ξεπερνάει την μισή ώρα. Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εσπασες καθε ρεκορ αγορι μου...

Τι να πρωτοσχολιασω.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ οτι hardware και να εχουν για οσο θα ειναι casual gaming συσκευες?Ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ που το γραφω.

 

Η φυση της ερωτησης κυριε που αποφευγεις τακτικα ολες τις ερωτησεςι επειδη σε βολευει δεν ειναι για να μας πεις αν σε ενδιαφερει ή οχι η αγορα των smartphones. Σου εκανα ορισμενες απλες ερωτησεις βασει της δικης σου λογικης και δεν μπορεσες να απαντησεις επειδη ειναι εμφανεστατο οτι δεν ξερεις τι να απαντησεις γιατι πολυ απλα εχεις σοβαροτατη συγχηση στο μυαλο σου για το τι ειναι hardware, τι ειναι software και πως ολα αυτα συνδεονται μεταξυ τους.

 

1. Δεχεσαι ως hardware CPU+GPU+Physical controls.....αλλα δεν δεχεσαι ως hardware το 3D, dual screens, backwards compatibility. Γιατι?

2. Κατηγορεις χωρις να εχεις καν βαση ενα συστημα το οποιο σηκωνει MT framework μηχανη και αλλες συγχρονες προτασεις λεγοντας οτι "ναι αλλα ειναι πετσοκομμενες εκδοσεις" την ιδια στιγμη που ακυρωνεις το PC κατηγοροντας το για "καλογυαλισμενες" εκδοσεις της ιδια μηχανης. Το θεατρο του παραλογου.

3. Ακομα δεν μας εξηγησες πως ενα παιχνιδι σαν το The world ends with you (ναι ναι αυτο το "παιχνιδακι" στο DS) θα μπορουσε να βγει στο PSvita. Ξερεις, την φορητη που λογο επεξεργαστικης ισχυς εχει τις "πιθανοτητες" να βγαλει τα παντα οπως λες? Α ναι, βαλε κατι και σαν το Mario 3D land μεσα.

 

Το τριτο κομματι της ερωτησης προυποθετει οτι εχεις καλη γνωση των παραπανω 2 παιχνιδιων. Αν δεν εχεις μην κανεις καν το κοπο και απλα δεξου οτι παιχνιδια σαν τα παραπανω απλα ειναι αδυνατο να υπαρξουν στο Vita λογο ελειψης hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα....σε οποιον αρεσει παιρνει το 3ds σε οποιον αρεσει παιρνει το vita, Οποιος εχει λεφτα αυτη την περιοδο παιρνει και τα ΔΥΟ και ΕΧΕΙ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ!!!!!!!

 

Απο εκει και περα τα hardware CPU+GPU+Physical controls, hardware το 3D, dual screensκαι MT framework λιγο απασχολουν τον Pure gamer, αυτον που θελει ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, για αυτον λοιπον ολα τα παραπανω θυμιζουν ΜΟΝΟ τσακωμους παιδιων του δημοτικου για το ποιος εχει ποιο μεγαλη και ομορφη τη τσαντα του!!!!!!!!!!

 

2 σελιδες τωρα διαβαζω ενα ξεσπασμα απο εναν Gamer (?) στα γραφομενα ενος αλλου ο οποιος προσπαθει εδω και 2 σελιδες να του δωσει να καταλαβει οτι μπορουν να τα πουν και μεσω ΡΜ χωρις να "χαλανε" το thread μιας κονσολας, στο οποιο καποιοι μπαινου/-ν/-με για να διαβασου-ν/-με για αυτη και ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ

 

Επισης ποοοοοοολυ πριν κλεισει χρονος απο την κυκλοφορια της συγκεκριμενης κονσολας καποιος αλλος gamer (?) ηδη την εχει βγαλει ΑΚΥΡΗ και ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ!!!!! Κοινως αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκεί που έλεγα πως η Sony θα φάει τα μούτρα σας με το call of duty στο βήτα...

......τελικά φαίνεται καλό

 

http://www.youtube.com/watch?v=75Y_2Z43YQk

 

 

 

...μετα το αποτυχημενο PS3.

Πες τα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΗΣ SONY για ακομα μια φορα μετα το αποτυχημενο PS3.

 

Θεόςςςςς....! Πάντα επίκαιρος, πάντα σχολιάζει με χιούμορ και...έχω λυθεί στα γέλια.

Δηλώνω φαν Titanomaxou....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια θα προτιμουσα να ειχε sliders αντι για sticks. Ειναι πολυ ποιο βολικα και ακριβεστερα απο τα sticks που κουβαλαει τωρα καθως δεν εχουν καμια αντισταση και δεν εχεις την παραμικρη αισθηση της διαδρομης που κανεις με αυτα. Στο NGS+ λειτουργουν αρκετα καλα αλλα οχι οπως ενα κανονικο dual shock στα χερια σου και αυτο γιατι μαζι με τα παραπανω "σφαλματα" (που δεν ειναι σφαλματα) φενεται να μην εχουν και την καταλληλη αντοχη στην κακομεταχειρηση. Εγω τουλαχιστον φοβαμαι να παιξω το Ninja Gaiden λογο της φυσης του παιχνιδιου που απαιτει απο εσενα να εισαι στην τσιτα και τα δαχτυλα σου να κινουνται σαν δαιμονισμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα analog sticks επαιζαν πολυ καλα στο resistance.Για να δουμε στο cod.

 

Βόλεψαν αυτοί οι μικροσκοπικοί μοχλοί? Εγώ όσες φορές το έπιασα στα χέρια μου άργησα αρκετά μέχρι να το συνηθίσω (δεν έπαιξα shooter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...