Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ιστορία το DS έχει γραφικά λίγο καλύτερα από Ν64, ενώ το psp λίγο χειρότερα από το ps2. Το 3DS έχει γραφικά σαφέστατα καλύτερα από Wii (δες μόνο το νέο Resident Evil), ενώ το PSvita έχει γραφικά αρκετά χειρότερα από ps3.

 

Κατ'εμε το DS ειχε χειροτερα γραφικα απο το N64 ή ισαξια και το psp λιγο εως αρκετα χειροτερα απο το ps2.

Επισης το 3ds κατ'εμε εχει αρκετα χειροτερα γραφικα απο το wii(συγκρινε τα mario) και το psvita αρκετα χειροτερα απο το ps3.

Γι αυτο και θεωρω οτι υπαρχει χασμα γενιας.

 

Το 3ds ειναι πιο κοντα σε κατι τετοιο του psp.

http://www.youtube.com/watch?v=NmY3VtNzNsk

 

Oχι οτι δεν ειναι αρκετα ανωτερο απο psp,αλλα θεωρω οτι ανηκουν στην ιδια γενια οσον αφορα τα γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνώμη μου είναι οτι στα handhelds δεν θα πρέπει να δίνουμε σημασία στα γραφικά, αλλά κυρίως στο gameplay και τους τίτλους του καθενός. Κα αυτή τη στιγμή το 3DS είναι πολύ μπροστά σε σχέση με το Vita σε αυτόν τον τομέα. Το Backwards compability επιπλέον είναι ένα τεράστιο σύν υπέρ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα ήθελα να πω πως το 3D του 3DS είναι αρκετό αλλά στην τελική είναι απλά ακόμα ένα gimmick. Για ακόμα μια φορά η nintendo δεν κάνει προσπάθεια στα γραφικά.

 

 

Το καταλαβαίνεις ότι αντιφάσκεις, έτσι; Το στερεοσκοπικό 3D ΕΙΝΑΙ feature της γραφικής απεικόνισης. Όπως είναι το AA, το anisotropic, τα shadows, τα lightnings κοκ. Δεν μπορείς να λες ότι δεν κάνει προσπάθεια στα γραφικά, όταν προσθέτει ένα έξτρα feature. :/

 

 

 

Τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του psvita για μένα είναι νούμερο 1 η τιμή του (αφού αξιώνει να το πληρώσεις περισσότερο και από τις 3 home κονσόλες της αγοράς και ταυτόχρονα σε βάζει να αγοράσεις και ξεχωριστή κάρτα μνήμης εν έτη 2012, φτάνοντας κοντά στο 300ευρο να πληρώσεις) και νούμερο 2 πως δεν έχει με κάποιο τρόπο backwards compatibility με τους τίτλους του psp. - η sony προτίμησε καθαρά να σε βάλει να τους ξανααγοράσεις μέσω ps store ως digital τίτλους.

 

 

 

Ούτε η τιμή, ούτε η κάρτα μνήμης.

 

Για μένα το μόνο σημαντικό πρόβλημα του vita είναι η μη ύπαρξη backward compatibility. Αδιανόητο σε αυτά τα λεφτά να μην έχει. Θα ήταν day one αγορά για μένα εάν μπορούσα να παίξω και τους τίτλους του psp. Υπάρχουν 10-12 τίτλοι του psp που θέλω οπωσδήποτε να τους παίξω. Τώρα θα το σκεφτώ σοβαρά και μάλλον θα καταλήξω να παίρνω psp για αυτούς τους τίτλους μόνο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το μόνο σημαντικό πρόβλημα του vita είναι η μη ύπαρξη backward compatibility. Αδιανόητο σε αυτά τα λεφτά να μην έχει.

 

Γιατι εγω γνωριζα μεχρι σημερα οτι υπαρχει backward compatibility?

Αλλαξε κατι?

 

Γνώμη μου είναι οτι στα handhelds δεν θα πρέπει να δίνουμε σημασία στα γραφικά, αλλά κυρίως στο gameplay και τους τίτλους του καθενός. Κα αυτή τη στιγμή το 3DS είναι πολύ μπροστά σε σχέση με το Vita σε αυτόν τον τομέα. Το Backwards compability επιπλέον είναι ένα τεράστιο σύν υπέρ του.

 

Δεν διαφωνω ιδιαιτερα,αν και τα γραφικα τελικα κανουν το gameplay οταν μιλαμε για διαφορα γενιας.(δεν θα μπορουσες να παιξεις το vice city stories στο ds,αλλα στο psp μπορουσες)Απο θεμα δυνατοτητων το psvita ειναι θεωρητικα καλυτερο στα παντα,αλλα ακομα δεν εχει βγει.Οποτε δεν μπορεις να λες οτι ειναι μπροστα το 3ds.

Ας βγει πρωτα ας περασει κανας χρονος και μετα το συζηταμε.

 

Μου θυμιζει τις συζητησεις εδω περα 2005-2006 για το ps3,οπου το ειχαν βγαλει ολοι χειροτερο απο 360 ενω ακομα δεν εχει βγει ή ηταν τους πρωτους μηνες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το μόνο σημαντικό πρόβλημα του vita είναι η μη ύπαρξη backward compatibility. Αδιανόητο σε αυτά τα λεφτά να μην έχει. Θα ήταν day one αγορά για μένα εάν μπορούσα να παίξω και τους τίτλους του psp. Υπάρχουν 10-12 τίτλοι του psp που θέλω οπωσδήποτε να τους παίξω. Τώρα θα το σκεφτώ σοβαρά και μάλλον θα καταλήξω να παίρνω psp για αυτούς τους τίτλους μόνο. :)

 

Κλασσική πολιτική της Sony και με χαλάει και μένα. Από την άλλη όμως, εξακολουθεί να δίνει αξία στο PSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω γνωριζα μεχρι σημερα οτι υπαρχει backward compatibility?

Αλλαξε κατι?

 

 

 

Δεν διαφωνω ιδιαιτερα,αν και τα γραφικα τελικα κανουν το gameplay οταν μιλαμε για διαφορα γενιας.(δεν θα μπορουσες να παιξεις το vice city stories στο ds,αλλα στο psp μπορουσες)Απο θεμα δυνατοτητων το psvita ειναι θεωρητικα καλυτερο στα παντα,αλλα ακομα δεν εχει βγει.Οποτε δεν μπορεις να λες οτι ειναι μπροστα το 3ds.

Ας βγει πρωτα ας περασει κανας χρονος και μετα το συζηταμε.

 

Μου θυμιζει τις συζητησεις εδω περα 2005-2006 για το ps3,οπου το ειχαν βγαλει ολοι χειροτερο απο 360 ενω ακομα δεν εχει βγει ή ηταν τους πρωτους μηνες του.

 

Δεν είναι backwards compatible το PSvisa με τα παιχνίδια του PSP.

To 3DS παίζει όλα τα παιχνίδια του DS από την άλλη.

Αυτό έλεγα και στο δικό μου post.

Το 3DS στο θέμα των γραφικών έχει αρκετά δείγματα όπου φαίνεται καλύτερο από το Wii, όπως στο Revelations που σου είπα.

Σίγουρα το psvita έχει καλύτερα γραφικά, απλά για μένα - προσωπική μου εκτίμηση και με βάση τα reviews παιχνιδιών του 3DS - το χάσμα γραφικών έχει μειωθεί. Ειδικά αν προσθέσεις και το 3D effect.

Αλλά σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με τον Tilemaxx εντελώς, όταν λέει πως στις φορητές κονσόλες τα γραφικά δε θα πρέπει να μετράνε τον πρώτο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι backwards compatible το PSvisa με τα παιχνίδια του PSP.

 

The device is fully backwards-compatible with PlayStation Portable games digitally released on the PlayStation Network via the PlayStation Store. The Vita's dual analog sticks will be supported on selected PSP games.The graphics for PSP releases will be up-scaled, with a smoothing filter to reduce pixelation.

http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_Vita#cite_note-15

 

 

 

Το 3DS στο θέμα των γραφικών έχει αρκετά δείγματα όπου φαίνεται καλύτερο από το Wii, όπως στο Revelations που σου είπα.

 

Θεωρω αδυνατο να ειναι καλυτερο το Revelations απο το 4 του wii(παρ'ολο που δεν εγινε γι αυτη την κονσολα).

Στα μαριο βλεπεις την διαφορα τα οποια εκμεταλευονται τις δυνατοτητες την καθε συσκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_Vita#cite_note-15

 

 

 

 

 

Θεωρω αδυνατο να ειναι καλυτερο το Revelations απο το 4 του wii(παρ'ολο που δεν εγινε γι αυτη την κονσολα).

Στα μαριο βλεπεις την διαφορα τα οποια εκμεταλευονται τις δυνατοτητες την καθε συσκευης.

 

Το οτι θα παιζει digital games του PSP δεν παει να πει οτι θα ειναι backwards compatible. Στην ουσία θα πρέπει παλι να αγοράσεις τα παιχνίδια και δεν θα μπορείς να παιζει αυτά που ειδες από το προηγούμενο PSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι θα παιζει digital games του PSP δεν παει να πει οτι θα ειναι backwards compatible. Στην ουσία θα πρέπει παλι να αγοράσεις τα παιχνίδια και δεν θα μπορείς να παιζει αυτά που ειδες από το προηγούμενο PSP.

 

backwards compatible σημαινει ''προς τα πισω συμβατοτητα''(ας πουμε:P).Εγω απαντησα ακριβως σε αυτο.Ο cortan δεν εγραψε για δωρεαν δυνατοτητα ή οχι.(αν και δν θα πληρωνεις ακριβως ολα τα χρηματα,αλλα ενα μικρο ποσο)

Σαφως και ειναι καλυτερο να ειναι δωρεαν αυτα τα παιχνιδια,δεν το συζητω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

backwards compatible σημαινει ''προς τα πισω συμβατοτητα''(ας πουμε:P).Εγω απαντησα ακριβως σε αυτο.Ο cortan δεν εγραψε για δωρεαν δυνατοτητα ή οχι.(αν και δν θα πληρωνεις ακριβως ολα τα χρηματα,αλλα ενα μικρο ποσο)

Σαφως και ειναι καλυτερο να ειναι δωρεαν αυτα τα παιχνιδια,δεν το συζητω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Όλα αυτά γίνονται γιατί η Sony θέλει να βγάλει περισσότερα χρήματα. Λέει αν θέλουν να παίξουν τα παιχνίδια του psp ας τα αγοράσουν από το ps store και θα έχουν και καλύτερα γραφικά! Μπράβο Sony πολύ έξυπνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

backwards compatible σημαινει ''προς τα πισω συμβατοτητα''(ας πουμε:P).Εγω απαντησα ακριβως σε αυτο.Ο cortan δεν εγραψε για δωρεαν δυνατοτητα ή οχι.(αν και δν θα πληρωνεις ακριβως ολα τα χρηματα,αλλα ενα μικρο ποσο)

Σαφως και ειναι καλυτερο να ειναι δωρεαν αυτα τα παιχνιδια,δεν το συζητω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

 

lol

 

Σε αυτή τη γη, όταν λέμε "backwards compatible" εννοούμε να μπορείς να χώσεις μέσα το οπτικό μέσο με το παιχνίδι του psp που έχεις ήδη αγορασμένο. Αλλιώς με τη λογική σου, το Wii είναι backwards compatible με το NES, το SNES, το Master System κοκ, πράγμα που φυσικά είναι παρανοϊκό να λέμε ότι ισχύει. Το ότι μπορείς να παίξεις games από άλλα μηχανάκια κατεβάζοντάς τα ψηφιακά δεν σημαίνει και συμβατότητα. Άλλο πράγμα ο build-in emulator, κι άλλο πράγμα το "compatibility".

 

Βέβαια, από την άλλη θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να αγοράσω PSV day one, αν είχα κατευθείαν δυνατότητα να αγοράσω ψηφιακά όλα τα games του PSP. Αλλά μάλλον προβλέπω ότι η Sony Θα ακολουθήσει τακτική Nintendo σε αυτό τον τομέα. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

 

Σε αυτή τη γη, όταν λέμε "backwards compatible" εννοούμε να μπορείς να χώσεις μέσα το οπτικό μέσο με το παιχνίδι του psp που έχεις ήδη αγορασμένο. Αλλιώς με τη λογική σου, το Wii είναι backwards compatible με το NES, το SNES, το Master System κοκ, πράγμα που φυσικά είναι παρανοϊκό να λέμε ότι ισχύει. Το ότι μπορείς να παίξεις games από άλλα μηχανάκια κατεβάζοντάς τα ψηφιακά δεν σημαίνει και συμβατότητα. Άλλο πράγμα ο build-in emulator, κι άλλο πράγμα το "compatibility".

 

Βέβαια, από την άλλη θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να αγοράσω PSV day one, αν είχα κατευθείαν δυνατότητα να αγοράσω ψηφιακά όλα τα games του PSP. Αλλά μάλλον προβλέπω ότι η Sony Θα ακολουθήσει τακτική Nintendo σε αυτό τον τομέα. :/

 

Η nintendo τι τακτική ακολουθεί? Μια χαρά backwards compatible είναι οι συσκευές τις. Το Wii παίζει Gamecube, το 3DS παίζει DS και το Wii U θα παίζει Wii. Μια χαρά συμβατότητα. Ειδικά το Wii U στην ουσία εξαρτάται από το wii (χειριστήρια). Για αυτό την πάω την Nintendo (άσχετα που δεν έχω αποκτήσει καμία παιχνιδομηχανή της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η nintendo τι τακτική ακολουθεί? Μια χαρά backwards compatible είναι οι συσκευές τις. Το Wii παίζει Gamecube, το 3DS παίζει DS και το Wii U θα παίζει Wii. Μια χαρά συμβατότητα. Ειδικά το Wii U στην ουσία εξαρτάται από το wii (χειριστήρια). Για αυτό την πάω την Nintendo (άσχετα που δεν έχω αποκτήσει καμία παιχνιδομηχανή της).

 

 

Ναι, οκ δεν εννοούσα αυτό. Εννοείται ότι η Nintendo έχει backwards compatibility. Εννοούσα ότι αν η Sony βγάζει 1-2 παιχνίδια τη βδομάδα στο digital store θα είναι gtp (ότι κάνει η Nintendo στη VC δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

 

Σε αυτή τη γη, όταν λέμε "backwards compatible" εννοούμε να μπορείς να χώσεις μέσα το οπτικό μέσο με το παιχνίδι του psp που έχεις ήδη αγορασμένο. Αλλιώς με τη λογική σου, το Wii είναι backwards compatible με το NES, το SNES, το Master System κοκ, πράγμα που φυσικά είναι παρανοϊκό να λέμε ότι ισχύει. Το ότι μπορείς να παίξεις games από άλλα μηχανάκια κατεβάζοντάς τα ψηφιακά δεν σημαίνει και συμβατότητα. Άλλο πράγμα ο build-in emulator, κι άλλο πράγμα το "compatibility".

 

 

Ωραια μας ειπες τι συμβαινει οταν λεμε ''backwards compatible'' στην δικη σου γη και εγω σου ειπα τι συμβαινει στην δικη μου.(Στην οποια btw ζουν και τα υπολοιπα gaming sites/wiki).

 

The device(Vita) features full backwards compatibility with all PlayStation Portable games digitally released on the PlayStation Network, via PlayStation Store,

πηγη wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ δεν εννοούσα αυτό. Εννοείται ότι η Nintendo έχει backwards compatibility. Εννοούσα ότι αν η Sony βγάζει 1-2 παιχνίδια τη βδομάδα στο digital store θα είναι gtp (ότι κάνει η Nintendo στη VC δλδ).

 

Τι είναι το VC? Στο store θα βγάλουν τα παιχνίδια που πραγματικά αξίζουν! Τα υπόλοιπα θα μπορέσει να τα χαρεί ένας κάτοχος προηγούμενης κονσόλας nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...