Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα εγω μονο για PS2?

 

Και τι εγινε που εχεις mobile gaming sto "επιπεδα" του PS360? Τα καλυτερα παιχνιδια του Vita μεχρι στιγμης ειναι παιχνιδια του PS2 ή παιχνιδια τα οποια δεν απαιτουν και καμια σοβαρη επεξεργαστικη δυναμη για να τρεξουν (Disgaea 3 παραδειγμα). Επισης το θεμα "σπασιμο" ειναι ποιο ευκολο απο οτι φενεται στο Vita παρα στο 3DS οποτε δεν ειναι λογος για να αποτρεψει καποιον να επενδυσει σε ενα vita............................................Ninja Gaiden που ειναι τρεις χειροτερο ακομα και σε σχεση με το πρωτο Χbox). Επισης το Persona 4 το εχω λιωσει στο PS2 αλλα ΧΑΛΑΡΑ το θελω για το Vita μου.

 

Mηπως διαβαζω λαθος ή ειναι μαγικη εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που εκφέρεις τη γνώμη σου.

 

Το σημαντικότερο που με απασχολεί είναι η αγορά των παιχνιδιών. Δεν είμαι διατεθειμένος να σκάω 40άρια και 30άρια όλη την ώρα για 3DS παιχνίδια. Ούτε φυσικά για Vita (και αν δεν έβγαινε η PLUS συνδρομή ούτε που θα το σκεφτόμουν). Το 3DS πιστεύω θα μου πρόσφερε μια καλύτερη εμπειρία αλλά όπως είπα δεν τραβάει οικονομικά.

 

Για την τιμή, έχω ήδη ένα μήνα plus και έχω βρει 16άρα μνήμη με 30 ευρώ. Το θέμα είναι να παίξει καμιά καλή προσφορά σε Vita τα χριστούγεννα, και προτιμότερο σκέτη η κονσόλα.

 

Xbox 360 δεν το σκέφτομαι καν γιατί θα πάει άπατο από την στιγμή που έχω το PS3. Μικρές οι διαφορές και ελάχιστα τα exclusives που με ενδιαφέρουν στο 360. Από την άλλη το Vita πιστεύω θα έκανε καλύτερο bundle με το PS3 μιας και θα είχα remote play, cross play για να παίζω με τον αδερφό μου αλλά και κάποια επιπλέον πράγματα σε παιχνίδια όπως το LBP2.

 

Έτσι κ αλλιώς η κονσόλα θα είναι από κοινού με τον αδερφό μου οπότε δεν θα παίζεται εξολοκλήρου από εμένα.

 

Όπως το θέτεις δεν είναι άσχημη κίνση, εφόσον θα την έχεις και από κοινού με τον αδερφό σου.

 

Το cross play, remote play κτλ ακούγονται ενδιαφέροντα, μακάρι η Sony να τα προωθήσει περισσότερο. Δεν ξέρω όμως πόσο πολύ, γιατί όπως ξανα-έγραψα δυστυχώς το μηχάνημα δεν κάνει καλές πωλήσεις. Θα δείξει...

 

Πάντως εγώ Naruto, έχω ένα έξτρα "θέμα" με το Vita. Δε με βολεύουν ούτε τα μοχλάκια πολύ ούτε κυρίως τα 4 κουμπιά (Χ, τετράγωνο, τρίγωνο, κύκλος). Μου είναι πολύ μικρά και δε μπορώ να τα πατήσω καλά, όσο έχω δοκιμάσει το Vita, ενώ από την άλλη η απόσταση των 2 αναλογικών μοχλών τη θεωρώ μεγαλύτερη από το ιδανικό.

 

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, το 3DS μου φαίνεται πιο εργονομικό..

Πάντως καλές αγορές, αν το πάρεις, δώσε λινκ για προσφορά για το φόρουμ και πες μας εντυπώσεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το θέτεις δεν είναι άσχημη κίνση, εφόσον θα την έχεις και από κοινού με τον αδερφό σου.

 

Το cross play, remote play κτλ ακούγονται ενδιαφέροντα, μακάρι η Sony να τα προωθήσει περισσότερο. Δεν ξέρω όμως πόσο πολύ, γιατί όπως ξανα-έγραψα δυστυχώς το μηχάνημα δεν κάνει καλές πωλήσεις. Θα δείξει...

 

Πάντως εγώ Naruto, έχω ένα έξτρα "θέμα" με το Vita. Δε με βολεύουν ούτε τα μοχλάκια πολύ ούτε κυρίως τα 4 κουμπιά (Χ, τετράγωνο, τρίγωνο, κύκλος). Μου είναι πολύ μικρά και δε μπορώ να τα πατήσω καλά, όσο έχω δοκιμάσει το Vita, ενώ από την άλλη η απόσταση των 2 αναλογικών μοχλών τη θεωρώ μεγαλύτερη από το ιδανικό.

 

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, το 3DS μου φαίνεται πιο εργονομικό..

Πάντως καλές αγορές, αν το πάρεις, δώσε λινκ για προσφορά για το φόρουμ και πες μας εντυπώσεις :D

 

Ίσως και να είναι πιο εργονομικό. Με το grip που ανέφερα πιστεύω και το vita θα είναι μια χαρά.

 

Το Vita έχει καλύτερη τιμή αυτή την στιγμή από το 3DS XL... και επίσης το Plus είναι 50Ε το χρόνο και έχεις πόσα παιχνίδια... δηλαδή παραξίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και να είναι πιο εργονομικό. Με το grip που ανέφερα πιστεύω και το vita θα είναι μια χαρά.

 

Το Vita έχει καλύτερη τιμή αυτή την στιγμή από το 3DS XL... και επίσης το Plus είναι 50Ε το χρόνο και έχεις πόσα παιχνίδια... δηλαδή παραξίζει!

 

Ποια είναι η καλύτερη τιμή για PS Vita και ποια για 3DS XL αυτή τη στιγμή Ελλάδα? (σε ρωτάω γιατί βαριέμαι να το ψάξω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η καλύτερη τιμή για PS Vita και ποια για 3DS XL αυτή τη στιγμή Ελλάδα? (σε ρωτάω γιατί βαριέμαι να το ψάξω :P )

 

PS Vita με LBP στα 199. 3DS Xl στα 229.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως διαβαζω λαθος ή ειναι μαγικη εικονα?

Αρα αυτο σημαινει οτι εχεις προβλημα κατανοησης. Σου διαφευγει ενα "ή" αλλα δεν το καταλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS Vita με LBP στα 199. 3DS Xl στα 229.

 

Το χουν ακριβο το 3DS. Εδω εξωτερικο κοστιζει πολυ πιο φθηνα (γυρω στα 180 ευρω) και σου δινει και ενα παιχνιδι δωρο απο το e-shop της Nintendo αν το κανεις register μεχρι 15/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε αυτή την περίπτωση ναι. (βέβαια έχεις και το αρχικό κόστος του Vita να πληρώσεις).

Eγώ αναφερόμουν στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιήσεις plus (γιατί είναι και ένα έξτρα κόστος και ουσιαστικά δεν τα έχεις δικά σου τα παιχνίδια -είναι σαν leasing).

 

Αλήθεια παίζει καμιά προσφορά στο Vita? Αυτή την περίοδο?

Πάντως από ps3, καλές τιμές και bundles για κάποιον που ενδιαφέρεται έχει το amazon.co.uk αυτή την περίοδο.

(στο superslim βέβαια...)

 

Ναι αλλά θα έχει εγγύηση στην Ελλάδα?
Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αυτο σημαινει οτι εχεις προβλημα κατανοησης. Σου διαφευγει ενα "ή" αλλα δεν το καταλαβες.
 

 

 

Ikaruga τελικα θες να μας τρελλανεις....

 

Γραφεις-->Τα καλυτερα παιχνιδια του Vita μεχρι στιγμης ειναι παιχνιδια του PS2 ή παιχνιδια τα οποια δεν απαιτουν και καμια σοβαρη επεξεργαστικη δυναμη για να τρεξουν (Disgaea 3 παραδειγμα).

 

Πες μου ενα απο αυτα που σου εγραψα που ταιριαζει στη μια ή την αλλη περιπτωση απο αυτες που περιγραφεις με ή χωρις ή!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ikaruga τελικα θες να μας τρελλανεις....

 

Γραφεις-->Τα καλυτερα παιχνιδια του Vita μεχρι στιγμης ειναι παιχνιδια του PS2 ή παιχνιδια τα οποια δεν απαιτουν και καμια σοβαρη επεξεργαστικη δυναμη για να τρεξουν (Disgaea 3 παραδειγμα).

 

Πες μου ενα απο αυτα που σου εγραψα που ταιριαζει στη μια ή την αλλη περιπτωση απο αυτες που περιγραφεις με ή χωρις ή!!!!!!!!!!

Συνεχιζεις να εκτιθεσαι χωρις να υπαρχει καν λογος. Τα παιχνιδια που ποσταρες ειναι μακρια απο το να θεωρηθουν τα καλυτερα του PSV και ΑΝ φτανουν κοντα σε αυτο το επιπεδο (Rayman Origins παραδειγμα) εμπειπτουν στην κατηγορια οτι δεν χρειαζονται και καμια σοβαρη επεξεργαστικη δυναμη για να τρεξουν. Ακριβως οτι εγραψα δηλαδη.

 

Τωρα κατι μετριοτητες η κακιστα παιχνιδια που ποσταρες δεν τα σχολιαζω καν. Δεν αξιζει καν να μιλαμε γι αυτα φανταζομαι συμφωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ikaruga....συνεχιζεις να εκτιθεσαι!!! Μονο μια ερωτηση θα σου κανω? την κονσολα την εχεις ή και εσυ εισαι απο τους "κραζω" γιατι δεν το εχω........το ρωταω επειδη απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι οχι μονο δεν εχεις την κονσολα αλλα πιθανον ουτε και να την εχεις "αγγιξει" εστω και στα ντεμο μηχανηματα των καταστηματων, απο την στιγμη λοιπον που ουτε καν εχεις παιξει ή δει καποιο απο τα παιχνιδια που ανεφερα πως μπορεις να τα χαρακτηριζεις μετριοτητες και κακιστα? μηπως μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο?

 

Αλλα επειδη η συζητηση μαζι σου ειναι επικοδομητικη αληθεια ποιο απο αυτα που σου εγραψα δεν χρειαζεται επεξεργαστικη ισχυ οπως γραφεις? Γιατι ΟΛΑ ειναι προερχομενα και σε μερικες περιπτωσεις ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ καλυτερα απο ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ που ηδη κυκλοφορουν στη σημερινη γενια κονσολων!!!!

 

Και τελικα επειδη δεν εχω καταλαβει η επεξεργαστικη ισχυ της κονσολας σε χαλασε? Το γεγονος οτι εχει την καλυτερη οθονη με την καλυτερη αποκριση απο ολες τις φορητες κονσολες που κυκλοφορουν και μεχρι στιγμης παιχνιδια που δεν ειναι Mario + ενα προσθετικο απο διπλα ΟΠΩς : Land, kart, surf, olympic games, ski, κλπ ΜΗΠΩς και αυτο σε πειραζει? ΟΚ και εγω την αγαπαω την SEGA και το Dreamcast και δεν πολυσυμπαθω την ΝΙΝΤΥ αλλα δεν εχω κολλησει σε αυτο......ΟΤΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ κατι καλο σε κονσολα της ΝΙΝΤΥ δεν το "κραζω" αλλα το επικροτω!!!! και το κανω αυτο εχοντας κονσολες της ΝΙΝΤΥ ΚΑΙ ΟΧΙ απο αυτα που διαβαζω, εκει που τα διαβαζω!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UGA ειναι παιχνιδι του PS2? - Δεν ειναι και τοσο καλο ομως ετσι δεν ειναι?

Το LBP ειναι παιχνιδι του PS2? - Το μοναδικο παιχνιδι που δειχνει λιγο τα δοντια του PSV αλλα το μηχανημα μπορει πολυ καλυτερα, δεν νομιζεις?

Το UMvC3 ειναι παιχνιδι του PS2? - Οπτικα ειναι αρκετα κατω απο το PS3 και μαλιστα ειναι κοντα στα επιπεδα του TvsC του Wii.

Το Rayman ειναι παιχνιδι του PS2? - Οχι αλλα ειναι μακρια απο αυτο που μπορει να παραγει το PSV δεν συμφωνεις? Το LBP ειναι σαφως καλυτερο παραδειγμα.

Το LEGO LORD OF THE RINGS ειναι παιχνιδι του PS2? - Μιλαμε για αυτο το LLOTR?

http://www.ign.com/articles/2012/11/26/lego-the-lord-of-the-rings-vita3ds-review

Το NFS ειναι παιχνιδι του PS2? - Αρκετα κατω απο το PS3

Το BLAZBLUE ειναι παιχνιδι του PS2? - Κορυφαιο παιχνιδι, σιγουρα η καλυτερη εκδοση απο τα φορητα και προσφατο αποκτημα μου σχεδον τζαμπα.

Το SF-Tekken ειναι παιχνιδι του PS2? - Το παιχνιδι το ιδιο ειναι καταστροφη (με την κακη εννοια). Ακομα και το MvC3 ειναι ποιο ισσοροπημενο.

Το Gravity Rush ειναι παιχνιδι του PS2? - Ειναι πολυ καλο παιχνιδι αλλα μακρια απο το να θεωρηθει απαραιτητο.

Το FIFA13 ειναι παιχνιδι του PS2? - Ελαααα.

Το COD Black Ops ειναι παιχνιδι του PS2? - Οχι αλλα ειναι τοσο κακο που καλιστα θα μπορουσε να ηταν.

Το AC LIBERATION ειναι παιχνιδι του PS2? - Οχι αλλα δεν ειναι και αμαν το παιχνιδι. Δεν θα αναγκασει καποιον να αγορασει vita για να παιξει αυτο. Επισης το παιχνιδι εχει σοβαρα τεχνικα προβληματα.

Σου συμπληρωνω απο διπλα για τα παιχνιδια που εγραψες. Ας περασουμε τωρα λοιπον σε αυτα που λεγαμε. Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι το Persona 4 (PS2 game) και το Rayman Origins ειναι τα καλυτερα παιχνιδια του PSV. Κανενα απο τα 2 δεν χρειαζεται uber τεχνικα χαρακτηριστικα για να "τρεξουν" οπως τρεχουν στο PSV.

 

Φυσικα και εχω την κονσολα γι αυτο και βρισκομαι στο thread. Δεν ασχολουμε με κατι που δεν εχω. Δεν ειναι η μονη που εχω ομως. Εχω και 3DS και μπορω να συγκρινω πολυ ποιο αντικειμενικα. Τα "παραπονα" μου και για τις 2 κονσολες τα εχω ηδη γραψει πολλες φορες, δεν θα ξαναμπω σε διαδικασια να γραφω τα ιδια. Σε καθε περιπτωση το PSV ειναι μηχανημα που ΔΕΝ προτεινω σε καποιον που δεν εχει φορητη κονσολα. Προτεινω ή PSP ή ακομα καλυτερα 3DS. Ειδικα αν εχεις και καποια home console (που αν εισαι gamer εχεις σιγουρα τουλαχιστον μια) τοτε το PSV αποτελει ασχημη αγορα. Γιατι? Ποιος βλακας θα δωσει 40 ευρω για Street fighter VS Tekken στην χειροτερη PSV εκδοση και δεν θα δωσει 15 για την εκδοση του PS360 (παραδειγμα). Ισχυει για ολα τα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Vita δεν έχει ακόμα παιχνίδια. Προσωπικά το αγόρασα για 3 παιχνίδια (και μάλιστα το ένα απο αυτά δεν βγήκε ακόμα), και στην αγορά υπάρχει σχεδόν 9 μήνες αν δεν κάνω λάθος.

 

edit : 10 μήνες στην Ευρώπη/Αμερική και ένα χρόνο στην Ιαπωνία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...