Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ηδη εχω ενθουσιαστει.Ευκολα το καλυτερο παιχνιδι του vita για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηδη εχω ενθουσιαστει.Ευκολα το καλυτερο παιχνιδι του vita για μενα.

Τα ελεγα απο πιο πισω. Οτι πρεπει ειναι για ολες τις κατηγοριες gamers. Ειδικα για handheld ειναι must buy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ρωτήσω όλους όσοι έχετε PS Vita, να μου πείτε συνοπτικά τι Apps υπάρχουν για PS Vita, ποιες αξίζουν και κατά πόσο μπορεί ένα PS Vita να αντικαταστήσει τις λειτουργίες ενός Smartphone. Επίσης, πόσα και ποια περισσότερα Apps έχει σε σχέση με το απλό PSP.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ το δανεισμένο PSP -3000 ενός φίλου σχεδόν αποκλειστικά για multimedia (ΟΚ παίζω και κανά game που και που :P ), και με έχει καλύψει σε ένα πολύ καλό βαθμό - σε σημείο που δεν το περίμενα.

 

Και εξηγούμαι: Πρώτον, φέρει ένα πολύ καλό sound processor, οπότε η αναπαραγωγή μουσικής είναι σε πολύ καλό βαθμό. Δεύτερον, έχει την απίστευτη υπηρεσία Internet Radio (μέσω Shoutcast κυρίως), η οποία με έχει βολέψει πάρα πολύ..προσφέρει πολλούς σταθμούς με διαφορετική μουσική, η επιλογή από τον ένα σταθμό στον άλλο είναι εύκολη και γρήγορη και ειδικά τα βράδια πριν κοιμηθώ το γυρίζω σε Radio και καραγουστάρω. Τρίτον έχει Skype, οπότε και σε αυτό τον βαθμό με καλύπτει για επικοινωνία χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω PC, laptop. Τέταρτον, έχει ένα βασικό internet browser (φυσικά καμία σχέση με mobile browsers σε smartphones), ο οποίος όμως για να δεις κάτι γρήγορο (π.χ. σε google ή wikipedia) είναι αρκετός.

 

Είμαι τόσο ικανοποιημένος που σκέφτομαι να το ψάξω για homebrew και τι επιπλέον δυνατότητες μπορεί να δώσει στο PSP.

 

Θέλω να μου πείτε λοιπόν αν το Vita έχει τις ήδη υπάρχουσες υπηρεσίες του PSP που ανέφερα παραπάνω και τι επιπλέον υπηρεσίες προσφέρει ? Π.χ. αν είχε τη δυνατότητα να διαβάζεις PDF ή docx κτλ θα ήταν πολύ καλό. (εντάξει ζητάω πολλά αλλά λέμε). Εννοώ δεδομένου του σαφέστερα καλύτερου hardware του PS Vita, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα με ποιες multimedia υπηρεσίες προσφέρει αυτή τη στιγμή και κυρίως τι περισσότερο προσφέρει έναντι του PSP.  Ή τι μπορεί να αναμένουμε στο μέλλον.

 

Σκέφτομαι αν βρω κάποια καλή προσφορά (και εδώ υπάρχουν κάποιες καλές τιμούλες) να αγοράσω ένα PS Vita πρωταρχικά για multimedia ως μερική αντικατάσταση ενός smartphone (skype, μουσική, video, internet radio κτλ) και κατά δεύτερον να χρησιμοποιήσω το PS Plus για κανένα παιχνίδι. Αυτό επειδή εγώ και τα smartphones δεν τα πάμε καλά. Δεν τα γουστάρω, οι τιμές αγοράς είναι πολύ υψηλές με το λόγο vmf πολύ χαμηλό, οι μικρές οθόνες δε με βολεύουν ειδικά στην πλοήγηση και το γεγονός πως πρέπει να το φορτίζεις κάθε μέρα μου τι σπάει αφάνταστα. Γι αυτό το λόγο έχω αποκλείσει την αγορά κάποιου smartphone, ενώ και αυτό που είχα αγοράσει (Optimus One) το πούλησα στην ίδια τιμή αγοράς σε τρίτο.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο φθηνά τηλέφωνα της Samsung, τα Ε1230 (σε price range 20 ευρώ) που η μπαταρία τους διαρκεί μία εβδομάδα, δεν κλείνουν/κολλάνε ποτέ, έχουν μεγάλο τηλεφωνικό κατάλογο, έχουν πολύ καλό speaker, έχουν ακόμα και ραδιόφωνο και αν χρειαστείς κάτι επείγον ρε παιδί μου, να τηλεφωνήσεις, δε θα σε αφήσουν χωρίς μπαταρία..όπως όλα τα smartphones.

 

Το πρόγραμμά μου έχει λοιπόν την αγορά ενός 7αρι tablet, που θα αντικαταστήσει πλήρως τις λειτουργίες smartphone και ταυτόχρονα θα αντικαταστήσει μερικώς το laptop και γι αυτό το λόγο θα περιμένω μέχρι τον Mάιο, οπότε και θα έρθει το νέο Nexus 7 από Google.

Έτσι με το 7αρι tablet να χωρά ακόμα και στην τσέπη παντελονιού δε θα χρειαστεί να κουβαλάω smartphone ούτε ίσως laptop για καθημερινά πράγματα. Ταυτόχρονα θα έχω το βασικό κινητό για να τηλεφωνώ, όπως και τώρα. Από την άλλη, όταν επιστρέψω το PSP στον φίλο μου, σκέφτομαι μία δεύτερη αγορά mobile κονσόλας και γι αυτό το λόγο με ενδιαφέρει αρκετά το Vita, από άποψη multimedia δυνατοτήτων και του τι μπορεί να προσφέρει περισσότερο από το PSP. Διαφορετικά, αν δεν αξίζει τα παραπάνω, ίσως βρω ένα μεταχειρισμένο PSP-3000 για μένα και να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ ή ίσως αγοράσω το PSP του φίλου μου.

 

Πρωταρχικά θα ξοδέψω τα λεφτά μου σε ένα 7αρι tablet και κατά δεύτερον σε ένα PS Vita/PSP αλλά με ενδιαφέρει η προοπτική να αντικαθιστά μερικώς τις smartphone λειτουργίες και κάποιες μέρες να κουβαλάω μόνο το PS Vita και ούτε καν το tablet.

 

Επαναλαμβάνω, με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση μόνο ο multimedia χαρακτήρας του Vita, αν έχει τις εφαρμογές που έχει τώρα το PSP και τι παραπάνω προσφέρει και τέλος πως είναι το μενού του Vita και το OS του. Ρωτάω γιατί το ΧΜΒ στο PSP μου φαίνεται πολύ βολικό.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, περιμένω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

62.543 | 11.456 τα νούμερα περασμένης εβδομάδας και εβδομάδας μετά το Pricedrop,μια χαρά,ελπίζω να έχουν πόδια αν και δεν το βλέπω,την άλλη εβδομάδα θα πέσουν στα 30κ λογικά.btw το 3ds 70κ+ για πλάκα .bundle it sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Cortan.

 

Έχει εφαρμογή Skype που αν δεν κάνω λάθος, σε αυτήν δεν μπορείς να στείλεις μηνύματα. Έχει εφαρμογή youtube που με έχει βολέψει πολύ, έναν ικανοποιητικό browser χωρίς flash player, twiiter, facebook. Επίσης έχει μια εφαρμογή ώστε να τραβάς φωτογραφίες και μετά να τις επεξεργάζεσαι. Ακόμα έχει και μια πρόσφατη εφαρμογή για ξυπνητήρι στην οποία όταν βάλεις ξυπνητήρι μπαίνεις σε ένα room μαζί με άλλους που έχουν βάλει την ίδια ώρα με σένα και όταν ξυπνήσεις βλέπεις ποιοι ξύπνησαν οι ακόμα κοιμούνται από την ομάδα. Αυτά δεν νομίζω να έχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς. Σε συνιστώ με τα χίλια να πας σε tablet. Σε φορητή παιχνιδομηχανή δεν μπορείς να βρεις ότι ζητάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cortan@

Να τα παρουμε με τη σειρα


Οθονη - γραφικα: Δεν υπαρχει συγκριση. Η διαφορα τους ειναι ακριβως οπως στη λεω και την ακους ΠΣ2 με ΠΣ3. καμια σχεση δηλαδη, τεραστιο leap.


Μενου PSV: Μιας και ειμαι φαν του απλου και εγω και ολιγοντι αναχρονιστικος θεωρω πως το ΧΜΒ ειναι (μη γελασετε) ΤΕΛΕΙΟ. Προσφερει ολες τις απλες δυνατοτητες που χρειαζεται καποιος απλα και κατηγοριοποιημενα. Ισως παιζει ρολο το οτι εχω μαθει σε αυτο χρονια τωρα, αλλα οπως και να εχει μιλαμε για καθαρα gaming console. Του PSV  δεν το εχω συνηθισει ακομη και φερνει περισσοτερο προς android με εικονιδια κτλπ που τα βαζεις οπου θες εσυ με καθετη σελιδοποιηση. Λενε οτι στο επομενο ofw update θα βαλουν και φακελους. Ειναι σιγουρα πιο ομορφο δε το συζητω αλλα γουστα ειναι αυτα.


Multimedia: Εχει Skype με υπoστηριξη καμερας σε αντιθεση με το PSP που δεν εχει. Λειτουργει αψογα τουλαχιστο σε μενα, δεν βρηκα ψεγαδι.


YOUTUBE αρκετα καλο και ευχρηστο. εχει βολεψει τον μικρο και βλεπει απο εκει ροναλντους και μεσι. τουλαχιστον ησυχασα !!!


Browser σιγουρα καλυτερος απο του ΠΣΠ μιας και το input με γραμματα ειναι στυλ drop down πληκτρολογιου στα προτυπα IOS-android, και οχι με κουμπια να πατας Χ και τριγωνα. Επισης ωραιο και το zoom function. Δεν ειναι IOS  αλλα αρκετα καλος.


Αποκριση οθονης στο touch. IOS δεν ειναι, στα επιπεδα ενος android κινητου θα την εβαζα. Επειδη εχω δουλεψει Sony Neo V θα ελεγα σαν αυτου. (μην αρχιζετε να με κραζετε οι android fans)


Εχει και maps δεν ξερω αν αυτο σου λεει κατι αλλα εγω τους χρησιμοποιω συχνα σε IOS συσκευες. Επισης υπαρχει και email client


Για radio δεν ξερω δεν ειδα κατι στο μενου (μη νομιζεις οτι το εχω ψαξει και πολυ) αλλα σιγουρα θα υπαρχει κατι μεσω browser. κατι διαβασα για ενα pandora radio. το southcast ουτε που ξερω τι ειναι.


Αρχεια video υποστηριζει

  • MPEG-4 Simple Profile Level 6, Maximum 1280 x 720 pixels, AAC
  • H.264/MPEG-4 AVC Baseline/Main/High Profile Level 4.0, Maximum 1080p, AAC

Music files:

  • MP3 (MPEG-1/2 Audio Layer-3)
  • MP4 (MPEG-4 AAC)
  • WAVE (Linear PCM)

Camera: βγαζει φωτος και τραβαει και βιντεο

Specification for both cameras appear to be identical, with a frame rate of 120fps at 320X240 when operating in QVGA and 60fps at 640X480 in VGA. 

The resolution visualised by both cameras will run up to 640X480 (VGA).

If your not quite familiar with the technical jargon, its basically a 1.3 Megapixel camera with 480p video recording ability.

 

Επισης εχει και το content manager που μπορεις και κανεις backup (μερικο η full) στο πισι σου (φωτος, μουσικη, βιντεο, παιχνιδια κτλπ) και τα ανακτας οτι ωρα θες. Πολυ βολικο.

 

Αυτα περι δυνατοτητων δε ξερω τι ξεχασα και τι οχι αλλα θα βοηθηθεις πολυ αν ριξεις μια ματια στο online manual του PSV

http://manuals.playstation.net/document/en/psvita/index.html

 

Κατι αλλο σημαντικο: Το wifi του δεν ειναι τοσο δυνατο οσο του ipad. ειναι βεληνεκους iphone θα ελεγα αλλα σιγουρα πιο δυνατο απο αυτο του ΠΣΠ. Σου εβαλα συγκρισιμες συσκευες για να καταλαβεις.

 

Παμε τωρα στα πρακτικα. Για εμενα οταν αγοραζω κονσολα κοιταω αρκετες παραμετρους και μια βασικη ειναι τι χωρητικοτητα φερει το αποθηκευτικο μεσο. Και ποσο εφικτο ειναι να την επεκτεινω εαν και οταν θελω. Βαριεμαι το βαλε βγαλε παιχνιδια κτλπ

Αν παρεις PSV για μενα ειναι must το PSplus. PSPlus ομως προυποθετει τουλαχιστο 16αρα καρτα (πιστευω βρισκεις με 30-35 ευρω) στην χειροτερη των περιπτωσεων. εγω πηρα 32αρα (64 ευρω) και με ολα του PSPlus + 4 παιχνιδια + κατι ντεμος εχω να φανταστεις 7GB ελευθερα. Αν δεν σκοπευεις να παρεις PSPlus με 16αρα εισαι καλυμενος. 8 η 4 GB ειναι για να κοροιδευουνε τον κοσμο.


Οπως ειπα και σε ποστ πιο πισω τιμη 160 ευρω το πολυ τη θεωρω πολυ τιμια για τη συσκευη μαζι με παιχνιδι. Αν το βρεις σε bundle με LBP το χτυπας αβλεπι σε αυτα τα χρηματα. Πιο κατω δυσκολο να παει. Κοινως ομως πρεπει να σου φυγουν 160+ 37,5 (PsPlus ετησιο)+64 (καρτα μνημης 32GB) ~ 265 ευρω για να εχεις "full functional" PSV. Σκεψου οτι τοσο ειχε πριν ενα χρονο σκετο χωρις μνημες η παρελκομενα


 

PSP or PSV?

Μεγαλο διλημα.

Το PSP εχει πολλα (παρα πολλα θετικα). Σημερα ειναι VFM. Παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 3000 (70-90 ευρω) + μια 16αρα καρτα (μπορεις και SD card με adaptor ~ 20-25 ευρω) και καθαρισες. Το καινουριο PSP E1004 δε θα σου αρεσει λογω πλαστικου (ξερω πως εισαι hater) αλλα το σημαντικο ειναι οτι δεν εχει wifi, ειναι μονοφωνικο και δεν εχει ρυθμισεις φωτεινοτητας οθονης.


περιττο να μιλησω περι full hacked + dual boot ofw-cfw, και τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων με πραγματικα διαμαντια.


Ταινιες natively παιζει μονο MP4 χωρις υποστηριξη υποτιτλων. Με cfw υπαρχουν κατι homebrews που παιζουν avi αλλα δε ξερω ποσο γρηγορα και αν εχουν frame drops. δεν εχω δοκιμασει κανενα αλλα το θεωρω δυσκολο να παιζουν 720p. Η οθονη του ΠΣΠ δεν εχει καμια σχεση με του PSV οπως εγραψα παραπανω. Νυχτα με μερα.

 

Μηπως σε μπερδεψα περισσοτερο;  :devil:   B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο little big planet έχει online multiplayer πίστες όπως στο πς3? να Το πάρω από τον γερμανό αν είναι που το βρήκα με 20€.

Ναι έχει. Τσέκαρε εδώ.

 

http://www.sevenspot.gr/gr/GamesInner/2f06344d9fe9b50104aae86b3cbca979/1959-30675.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cortan@

Να τα παρουμε με τη σειρα

Οθονη - γραφικα: Δεν υπαρχει συγκριση. Η διαφορα τους ειναι ακριβως οπως στη λεω και την ακους ΠΣ2 με ΠΣ3. καμια σχεση δηλαδη, τεραστιο leap.

Μενου PSV: Μιας και ειμαι φαν του απλου και εγω και ολιγοντι αναχρονιστικος θεωρω πως το ΧΜΒ ειναι (μη γελασετε) ΤΕΛΕΙΟ. Προσφερει ολες τις απλες δυνατοτητες που χρειαζεται καποιος απλα και κατηγοριοποιημενα. Ισως παιζει ρολο το οτι εχω μαθει σε αυτο χρονια τωρα, αλλα οπως και να εχει μιλαμε για καθαρα gaming console. Του PSV  δεν το εχω συνηθισει ακομη και φερνει περισσοτερο προς android με εικονιδια κτλπ που τα βαζεις οπου θες εσυ με καθετη σελιδοποιηση. Λενε οτι στο επομενο ofw update θα βαλουν και φακελους. Ειναι σιγουρα πιο ομορφο δε το συζητω αλλα γουστα ειναι αυτα.

Multimedia: Εχει Skype με υπoστηριξη καμερας σε αντιθεση με το PSP που δεν εχει. Λειτουργει αψογα τουλαχιστο σε μενα, δεν βρηκα ψεγαδι.

YOUTUBE αρκετα καλο και ευχρηστο. εχει βολεψει τον μικρο και βλεπει απο εκει ροναλντους και μεσι. τουλαχιστον ησυχασα !!!

Browser σιγουρα καλυτερος απο του ΠΣΠ μιας και το input με γραμματα ειναι στυλ drop down πληκτρολογιου στα προτυπα IOS-android, και οχι με κουμπια να πατας Χ και τριγωνα. Επισης ωραιο και το zoom function. Δεν ειναι IOS  αλλα αρκετα καλος.

Αποκριση οθονης στο touch. IOS δεν ειναι, στα επιπεδα ενος android κινητου θα την εβαζα. Επειδη εχω δουλεψει Sony Neo V θα ελεγα σαν αυτου. (μην αρχιζετε να με κραζετε οι android fans)

Εχει και maps δεν ξερω αν αυτο σου λεει κατι αλλα εγω τους χρησιμοποιω συχνα σε IOS συσκευες. Επισης υπαρχει και email client

Για radio δεν ξερω δεν ειδα κατι στο μενου (μη νομιζεις οτι το εχω ψαξει και πολυ) αλλα σιγουρα θα υπαρχει κατι μεσω browser. κατι διαβασα για ενα pandora radio. το southcast ουτε που ξερω τι ειναι.

Αρχεια video υποστηριζει

  • MPEG-4 Simple Profile Level 6, Maximum 1280 x 720 pixels, AAC
  • H.264/MPEG-4 AVC Baseline/Main/High Profile Level 4.0, Maximum 1080p, AAC

Music files:

  • MP3 (MPEG-1/2 Audio Layer-3)
  • MP4 (MPEG-4 AAC)
  • WAVE (Linear PCM)

Camera: βγαζει φωτος και τραβαει και βιντεο

Specification for both cameras appear to be identical, with a frame rate of 120fps at 320X240 when operating in QVGA and 60fps at 640X480 in VGA. 

The resolution visualised by both cameras will run up to 640X480 (VGA).

If your not quite familiar with the technical jargon, its basically a 1.3 Megapixel camera with 480p video recording ability.

 

Επισης εχει και το content manager που μπορεις και κανεις backup (μερικο η full) στο πισι σου (φωτος, μουσικη, βιντεο, παιχνιδια κτλπ) και τα ανακτας οτι ωρα θες. Πολυ βολικο.

 

Αυτα περι δυνατοτητων δε ξερω τι ξεχασα και τι οχι αλλα θα βοηθηθεις πολυ αν ριξεις μια ματια στο online manual του PSV

http://manuals.playstation.net/document/en/psvita/index.html

 

Κατι αλλο σημαντικο: Το wifi του δεν ειναι τοσο δυνατο οσο του ipad. ειναι βεληνεκους iphone θα ελεγα αλλα σιγουρα πιο δυνατο απο αυτο του ΠΣΠ. Σου εβαλα συγκρισιμες συσκευες για να καταλαβεις.

 

Παμε τωρα στα πρακτικα. Για εμενα οταν αγοραζω κονσολα κοιταω αρκετες παραμετρους και μια βασικη ειναι τι χωρητικοτητα φερει το αποθηκευτικο μεσο. Και ποσο εφικτο ειναι να την επεκτεινω εαν και οταν θελω. Βαριεμαι το βαλε βγαλε παιχνιδια κτλπ

Αν παρεις PSV για μενα ειναι must το PSplus. PSPlus ομως προυποθετει τουλαχιστο 16αρα καρτα (πιστευω βρισκεις με 30-35 ευρω) στην χειροτερη των περιπτωσεων. εγω πηρα 32αρα (64 ευρω) και με ολα του PSPlus + 4 παιχνιδια + κατι ντεμος εχω να φανταστεις 7GB ελευθερα. Αν δεν σκοπευεις να παρεις PSPlus με 16αρα εισαι καλυμενος. 8 η 4 GB ειναι για να κοροιδευουνε τον κοσμο.

Οπως ειπα και σε ποστ πιο πισω τιμη 160 ευρω το πολυ τη θεωρω πολυ τιμια για τη συσκευη μαζι με παιχνιδι. Αν το βρεις σε bundle με LBP το χτυπας αβλεπι σε αυτα τα χρηματα. Πιο κατω δυσκολο να παει. Κοινως ομως πρεπει να σου φυγουν 160+ 37,5 (PsPlus ετησιο)+64 (καρτα μνημης 32GB) ~ 265 ευρω για να εχεις "full functional" PSV. Σκεψου οτι τοσο ειχε πριν ενα χρονο σκετο χωρις μνημες η παρελκομενα

 

PSP or PSV?

Μεγαλο διλημα.

Το PSP εχει πολλα (παρα πολλα θετικα). Σημερα ειναι VFM. Παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 3000 (70-90 ευρω) + μια 16αρα καρτα (μπορεις και SD card με adaptor ~ 20-25 ευρω) και καθαρισες. Το καινουριο PSP E1004 δε θα σου αρεσει λογω πλαστικου (ξερω πως εισαι hater) αλλα το σημαντικο ειναι οτι δεν εχει wifi, ειναι μονοφωνικο και δεν εχει ρυθμισεις φωτεινοτητας οθονης.

περιττο να μιλησω περι full hacked + dual boot ofw-cfw, και τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων με πραγματικα διαμαντια.

Ταινιες natively παιζει μονο MP4 χωρις υποστηριξη υποτιτλων. Με cfw υπαρχουν κατι homebrews που παιζουν avi αλλα δε ξερω ποσο γρηγορα και αν εχουν frame drops. δεν εχω δοκιμασει κανενα αλλα το θεωρω δυσκολο να παιζουν 720p. Η οθονη του ΠΣΠ δεν εχει καμια σχεση με του PSV οπως εγραψα παραπανω. Νυχτα με μερα.

 

Μηπως σε μπερδεψα περισσοτερο;  :devil:   B)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για το αναλυτικό ποστ σου.

Όχι δε με μπέρδεψες. Το αντίθετο.

 

Απ' ό,τι με βλέπω, θα μείνω με το PSP του φίλου. Και αν το ζητήσει πίσω, θα του το αγοράσω ως μεταχειρισμένο.

 

Ήθελα μία δεύτερη ή και μία τρίτη άποψη για να αποφασίσω και το ποστ σου με βοήθησε πολύ.

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, επειδή κινούμαστε αρκετά στα ίδια μέτρα σε πολλά, ούτε και σένα σε έχει "θαμπώσει" το OS (LiveArea) του Vita. Εγώ το έχω δει μόνο σε exhibition mode και δε μου γεμίζει το μάτι. Αντίθετα το XMB το θεωρώ πάρα πολύ καλό και όμορφο και πραγματικά στο PSP ταιριάζει γάντι. Ειδικά αν του βάλεις και themes.

 

Aπό το ποστ σου κράτησα κυρίως τα όσα είπες για τις multimedia δυνατότητες και διαπίστωσα (κάνοντας παράλληλα και μία έρευνα στο net) πως δε δίνει πολλά extra το PS Vita σε σχέση με το PSP. Επίσης, απ΄ό,τι βλέπω δεν έχει Internet Radio, κάτι που με αφήνει έκπληκτο δεδομένου πως στο PSP είναι ένα πάρα πολύ όμορφο feature και αν έχεις το PSP πρόχειρο μπορείς να το δοκιμάσεις. Επίσης έχω βρει επιπλέον σταθμούς και την έχω καταβρεί με το Radio. To youtube που ανέφερες εσύ και ο Naruto είναι μία καλή προσθήκη, αλλά δεν είναι must για μένα. Skype έχει και το PSP προς το παρόν, αν και φυσικά χωρίς τις δυνατότητες του Vita. Απ' ό,τι βλέπω, πάνω-κάτω τα ίδια με PSP. Music, video παίζει και το PSP, εντάξει όχι HD, αλλά με ενδιαφέρει κυρίως η μουσική, στην οποία μία χαρά τα πάει το PSP. Έχει και το SenseME Channels και το Qriocity Unlimited. Δε γνωρίζω, το PS Vita έχει κάτι αντίστοιχο ? Οι κάρτες για το PSP είναι φθηνότερες επίσης.

 

Ρε γαμώτο περίμενα πολλά περισσότερα apps για το Vita, π.χ. δυνατότητες που να προσεγγίζουν (όχι φυσικά να υποκαθιστούν) ένα smartphone. Κάποιο app να διαβάζει pdf, κάτι περισσότερο, μία εφαρμογή για docs, καιρός, κτλ Εννοώ apps που να είναι περισσότερο business oriented. Aυτό το app με το ξυπνητήρι ΟΚ, καλό ακούγεται σαν gimmick αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο. Κάποιο Calendar έχει ? Επίσης το e-mail client το έχει δοκιμάσει κανείς, δουλεύει καλά? Επίσης θέλω να ρωτήσω το 3G στο Vita τι features προσφέρει? Γνωρίζει κανένας ?

 

Στο τέλος είπες και για το PSP μία μαγική λέξη. Dual boot OFW + CFW. Εκεί με έκανες να αποφασίσω να κρατήσω το PSP. Μη σου πω να βρω και δεύτερο :P Και η επόμενη ερώτησή μου είναι: Έχεις κάποιο λινκ που να περιγράφει τη διαδικασία OFW+CFW ?

 

Για το E1000 μην το συζητας καν. Δεν έχει WiFi, οπότε δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τίποτα από τις εφαρμογές που σου έλεγα για το PSP.

 

Μακάρι η Sony να συνεχίσει την υποστήριξη στο PSP και να μην το αφήσει από τώρα. Από την άλλη, πιστεύω πως το Vita έχει πολλά περιθώρια ανάπτυξης των multimedia δυνατοτήτων του και πρέπει να κινηθεί και προς αυτό η Sony.

 

@ Cortan.

 

Έχει εφαρμογή Skype που αν δεν κάνω λάθος, σε αυτήν δεν μπορείς να στείλεις μηνύματα. Έχει εφαρμογή youtube που με έχει βολέψει πολύ, έναν ικανοποιητικό browser χωρίς flash player, twiiter, facebook. Επίσης έχει μια εφαρμογή ώστε να τραβάς φωτογραφίες και μετά να τις επεξεργάζεσαι. Ακόμα έχει και μια πρόσφατη εφαρμογή για ξυπνητήρι στην οποία όταν βάλεις ξυπνητήρι μπαίνεις σε ένα room μαζί με άλλους που έχουν βάλει την ίδια ώρα με σένα και όταν ξυπνήσεις βλέπεις ποιοι ξύπνησαν οι ακόμα κοιμούνται από την ομάδα. Αυτά δεν νομίζω να έχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς. Σε συνιστώ με τα χίλια να πας σε tablet. Σε φορητή παιχνιδομηχανή δεν μπορείς να βρεις ότι ζητάς.

 

Οτι θα παω σε tablet θα παω για τους λογους που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου. Απλα θα περιμενω να βγει το καινουριο Nexus 7 της Google και θα κινηθω αναλογα. Αν πεσει η τιμη του τωρινου Nexus, θα παρω αυτο, αν δεν πεσει θα παω στο καινουριο κατευθειαν. Το γεγονος πως ειναι 7 ιντσες βολευει, γιατι ειναι κατι περισσοτερο απο smartphone, αλλα χωραει και στην τσεπη του παντελονιου η του μπουφαν που λεει ο λογος. Η σε ενα τσαντακι.

 

Απλα με εχει βολεψει πολυ η απλοτητα του PSP και καποιες λειτουργιες του, οπως εγραψα, και ηθελα να δω απο χρηστες PS Vita, τι παραπανω προσφερει το Vita σε αυτους τους τομεις. Απ' ο,τι βλεπω, χλιαρα τα πραγματα. Και δεν βλεπω πουθενα να εχει Internet Radio, οπως το PSP. Περιμενα να εχει πολυ περισσοτερες εφαρμογες. Σαν APPS δηλαδη.

 

Παντως παιδια ευχαριστω πολυ για το input σας. Αν δε μου διαφευγει κατι, νομιζω θα παραμεινω με το PSP-3000 του φιλου προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Cortan

Οπως εχω ξαναπει και σε ποστς πιο πισω πρεπει πολλες φορες να σκεφτομαστε με βαση το γεγονος πως δεν σκεφτονται και πραττουν ολοι συμφωνα με τις δικες μας αποψεις. Εμενα ποσως με απασχολει αν εχει facebook η twitter. Οπως ειδες ουτε καν το ανεφερα. Μη παραβλεπεις το γεγονος οτι πολλοι ασχολουνται με τα social media (ειδικα σε αγορες USA καθως και μικροτερες ηλικιες) και ειναι περισσοτερο προς τα εκει oriented το PSV. Το youtube ειναι παρα πολυ καλο παντως.

Οσο για το OS του πιστευω θα αναβαθμιστει αισθητα με το καιρο, γιατι η σονυ στο ps4 presentation  εδειξε οτι σκοπευει να υποστηριξει δυνατα το PSV. Δεν ξερω αν θαναι υποστηριξη με apps αλλα σιγουρα θα εχει και κατι απο εκει. Εχουν μιλησει και για βελτιωσεις στο GUI.

Επισης κατι που ξεχασα να αναφερω. Το ΠΣΠ μπαινει στη κωλοτσεπη το PSV με τιποτα. Παροτι δεν εχουν σημαντικη διαφορα σε διαστασεις αν τα βαλεις διπλα διπλα, ξερεις υπαρχει ενα threshold που το PSV ξεφευγει αρκετα ωστε να θεωρειται "μεγαλο". Θεωρω πως το ΠΣΠ εχει ιδανικο μεγεθος για handheld.

Α μην παραλειψω. Ειναι σκυλι στη κυριολεξια. Ο μικρος το εχει ριξει κατω αρκετες φορες. Εχουν πεσει νερα επανω. Δεν εχει παθει τιποτα απολυτως. Ουτε γδαρσιματα δεν εχει. Βεβαια το εχω καλυμενο - σφραγισμενο απο πισω ειδικα για να μην ανοιγει το πορτακι της μπαταριας και το UMD tray γιατι ειχα προνοησει οτι θα το περιποιουταν καταλληλως :P

Οσο για το πσπ τα λεμε με π.μ. Ξερεις οτι κατι τετοια dual boot + sony ειναι το αγαπημενο μου στοιχειο  :X

Καταρχας περιμενω απαντηση για το τι μεγεθος καρτας εχεις και τι firmware εχει επανω.

Υποστηριξη στο ΠΣΠ ξεχνα την. Εχει να βγαλει firmware update πανω απο χρονο. Ουτε με το cfw δεν ασχολειται. Και γιατι αλλωστε αφου την συμφερει και πουλαει ακομη;

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω πως είναι σκυλί, και αυτό το PSP-3000 που έχω μία από τα ίδια. Δεν παθαίνει τίποτα. Και όντως βολεύει για μεταφορά.

 

Για το PS Vita, μετά από τις απαντήσεις σας θα περιμένω χρόνια και αν το πάρω. Μέχρι τότε θα έχει πέσει στην τιμή και ίσως έχει βγάλει και redesign. Π.χ. στα κουμπιά να σου πω την αλήθεια, από όσο το έχω δοκιμάσει το Vita, προτιμώ το PSP, το οποίο έχει μεγαλύτερα κουμπιά. Του Vita μου φαίνονται μικρότερα και δυσκολότερα να τα πατήσεις. Το έχω υπόψη μου πως θα βελτιωθεί η υποστήριξη της Sony στο PSV και επίσης γνωρίζω πως είναι gaming oriented device σαφέστατα. Απλά βλέποντας κάποιες multi-media δυνατότητες του PSP, ήθελα να ρωτήσω να δω τι παίζει στο Vita. Πήγα και στα κανάλια του Vita και είδα και ΟΚ δεν έχει άλλα APPS αυτή τη στιγμή.

 

Δηλαδή θέλω να πω πως παίρνοντας ένα Vita δε θα μπορώ να κάνω πολλά περισσότερα απ' όσα ήδη κάνω με το PSP - και φυσικά αυτά είναι περιορισμένα. Δε με ενδιαφέρει καθόλου αυτή τη στιγμή μόνο για gaming, γιατί σε αυτή την περίπτωση συμφέρει πολύ περισσότερο το 3DS XL. Πολλά περισσότερα και πιο ποιοτικά παιχνίδια από το Vita και τεράστια υποστήριξη από developers και ακόμα και μέσω του DSΙware. Συν πως είναι συμβατό και με όλα τα παιχνίδια του DS (έχω καμιά 25αριά παιχνίδια για DS χωρίς να έχω κονσόλα).

 

Οπότε θα περιμένω για αγορά ενός tablet - κατά πάσα πιθανότητα το νέο Nexus 7.

 

Ίσως με το PS4 αποκτήσει περισσότερο νόημα η αγορά ενός Vita και το connected interface να του προσδώσει πολλά στοιχεία. Προσωπικά πάντως δε διατίθεμαι να ξοδέψω 500-600 ευρώ (ίσως και παραπάνω για αγορά PS4 + Vita) οπότε τέτοιο σενάριο για μένα δεν παίζει. Το δε PS4, εκτός και αν κάνει παπάδες η Sony και η MS είναι ανύπαρκτη δεν προβλέπεται να το αγοράσω πάρα πολλά χρόνια μετά την κυκλοφορία του. Από αυτή τη σκοπιά, είναι λίγο δυσάρεστο το γεγονός πως η Sony δε δίνει περισσότερες δυνατότητες cross play και remote play στο Vita με τα υπάρχοντα παιχνίδια του PS3. Δε μπορώ να καταλάβω πως θα γίνεται να δίνει remote play στο Vita με τα παιχνίδια του PS4 που θα είναι πολύ περισσότερα απαιτητικά από το PS3 και να μη μπορεί να δώσει remote play με τα παιχνίδια του PS3. Νομίζω απλά πως προσπαθεί να δώσει περισσότερους λόγους για να δικαιολογήσει κανείς την αγορά ενός Vita και από την άλλη προσπαθεί να δώσει ένα feature σαν το remote play του Wii U. Καλές κινήσεις από σκοπιάς marketing, αλλά η άποψή μου είναι πως το integration Vita + PS3 πρέπει να μεγαλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαφορα οτι το PS4 απο την αρχη το σχεδιαζουν για τετοιου ειδους δυνατοτητα (cross/remote play) και προφανως το hardware θα μπορει να φιλοξενησει με ανεση τις δυνατοτητες αυτες. Θεωρω το cross-play και cross-buy πολυ μεγαλυτερη δυναμη στο να πλασαρεις το PSV σαν ενα μηχανημα που ισως θα γουσταρεις. Αν εχεις το μηχανημα και αγορασεις ενα παιχνιδι που ειναι κοινο τοτε εχεις αμεσα 1+1 δωρο.

 

Και παιδια πραγματικα μην συγκρινουμε τωρα την ψευτικουρα (που λεει ο λογος) του PSP 3000 που χαλαει με το παραμικρο με την γαμηστερη ποιοτητα κατασκευης του Vita. Το πιανεις στα χερια σου και καταλαβαινεις οτι μηχανημα φτιαχτηκε με μερακι ενω το PSP δεν φενεται να εχει την ιδια προσοχη. Φυσικα ο χρονος θα δειξει καλυτερα αλλα το δικο του PSP 3000 (οπως και το παλιο μου το 1000 πριν το πουλησω) εχει εμφανεστατα επανω του σημαδια κακης χρησης (οπως κουμπια που βαρκαρουν, UMD reader που κανει περισσοτερο θορυβο απο την καρτα γραφικων μου και αλλα) και επισης δεν εχει περασει ουτε κατα το ελαχιστο την κακοποιηση που εκανα στο DS lite μου και δουλευει ακομα αψεγαδιαστα. Για το PSV τουλαχιστον αυτη τη φορα σαν πρωτη εικονα φενεται να ειναι το ιδιο καλοφτιαγμενο οσο και ενα 3DS και αυτο μονο καλο μπορει να ειναι.

 

Ας παμε στα παιχνιδια λοιπον. Κυκλοφορησε στο αμερικα το Ninja Gaiden Sigma+ 2 το οποιο βαση reviews ειναι χειροτερο και απο το πρωτο Sigma+. Δεν ξερω πως τα καταφεραν να το κανουν χειροτερο αλλα δεν περιμενα κατι τετοιο να πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...