Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Jobs αποκάλυψε το μελλοντικό campus της Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

που το ειδες το κατασκευαστικο θαυμα δλδ ?

δεν ειμαι αρχιτεκτονας ... ΑΛΛΑ να φτιαξεις ενα στρογγυλο πραγμα , δεν ειναι θαυμα .

το ωραιο ειναι οτι ειναι δακτυλιος και τα γραφεια που θα εχουν βρισκονται απο την εξωτερικη και εσωτερικη πλευρα δεν θα χρειαζονται τοσο πολυ τεχνιτο φως λογω της τζαμαριας .

Ολες οι εταιριες τετοιου μεγεθους σταματανε να φτιαχνουν τετραγωνα πραγματα . πλεον η ενεργειακες απαιτησεις ειναι μεγαλες και ψαχνουν λυσεις για την εξοικονομιση ενεργειας . αυτο ειναι ολο . σιγα μην εφτιαχνε τωρα ενα στρογγυλο πραγμα αν δεν τον ενδοιεφερε να εξοικονομησει κ ενεργεια .

 

 

Φαντάζομαι πως δεν είδες όλη την παρουσίαση παρά μόνο το σχήμα της κατασκευής στη φωτό? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

είδα όλη την παρουσίαση.

 

Δεν Άκουσα κανένα σύμβουλο να λέει "Θα κάνεις κάτι τόσο μεγάλο ρε Steve, προσέλαβε και καμιά 500αρια ντόπιους (νυχτοφύλακες, επιστάτες κτλ) να δούμε και διαφορά στην ανεργία πχ.", όπως κάλιστα 8α λέγαν εδώ.

 

Κανένα εμπόδιο στην επιχειρηματικότητα (και καλό κ κακό)..

 

Μόνο π!π3@#$ς δεν του κάναν για να μείνει στο Cupertino.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εκει θα μαντρωνει τα προβατα ο Τζομπς για να τους κανει πλυση εγκεφαλου; :mrgreen:

 

Ναι σωστά! Εκεί δεν θα είναι ανάσκελα με τα πόδια στο γραφείο και φραπέ στο στόμα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το σχήμα οτιδήποτε ψηλότερο θα ήταν σαν λάστιχο αυτοκινήτου ή σαν το Κολοσσιαίο. Έχουν καλό γούστο οι αρχιτέκτονες. Εκτός των άλλων ένα τέτοιο σπουδαίο κτήριο είναι σύμβολο και έμπνευση.

κολοσσιαίο, ουδέτερο του κολοσσιαίος

Το Κολοσσαίο άρχισε να κατασκευάζεται στην εποχή του Βεσπασιανού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το ειδες το κατασκευαστικο θαυμα δλδ ?

δεν ειμαι αρχιτεκτονας ... ΑΛΛΑ να φτιαξεις ενα στρογγυλο πραγμα , δεν ειναι θαυμα .

το ωραιο ειναι οτι ειναι δακτυλιος και τα γραφεια που θα εχουν βρισκονται απο την εξωτερικη και εσωτερικη πλευρα δεν θα χρειαζονται τοσο πολυ τεχνιτο φως λογω της τζαμαριας .

Ολες οι εταιριες τετοιου μεγεθους σταματανε να φτιαχνουν τετραγωνα πραγματα . πλεον η ενεργειακες απαιτησεις ειναι μεγαλες και ψαχνουν λυσεις για την εξοικονομιση ενεργειας . αυτο ειναι ολο . σιγα μην εφτιαχνε τωρα ενα στρογγυλο πραγμα αν δεν τον ενδοιεφερε να εξοικονομησει κ ενεργεια .

 

 

Θα διαφωνίσω, ούτε εγώ είμαι αρχιτέκτονας αλλα μπορώ να καταλάβω οτι να φτιάξεις μία στρόγγυλη κατασκευή σε τέτοιο μέγεθος και μάλιστα απο γυαλί, ΝΑΙ είναι θαύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που είμαι αρχιτέκτονας σας λέω ότι από τις φώτο που είδα δεν είναι κατασκευαστικό θαύμα σε καμία περίπτωση. Βέβαια αν κρίνω από το mac μου, είμαι σίγουρος ότι το τελικό project θα είναι εντυπωσιακότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα μία πιο τεκμηριωμένη άποψη από έναν αρχιτέκτονα, Αν μπορείς εξήγησε μας στο περίπου πώς καμπυλώνουν το γυαλί, ή αν σπάσει ένα κομμάτι τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζω το σχετικό offtopic

αλλά το ότι έχει επιφάνειες με καμπυλότητα που το υλικό κατασκευής είναι γυαλί δεν ειναι αρχιτεκτονικό θαύμα. Μεγάλο επίτευγμα της μηχανικής σίγουρα (θαύμα για κανένα λόγο) αλλά όχι της αρχιτεκτονικής. Το ότι βρήκαν τρόπο καποιοι processαδες να κατασκευάσουν καμπύλες επιφάνειες γυαλιού ικανές να φέρουν τα φορτία της κατασκευής κ με κόστος σε επίπεδα που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τέτοια ποσότητα σίγουρα είναι αξιοσημείωτο αλλά θαύμα ?

Θαύμα της αρχιτεκτονικής είναι ένα κτίριο που το σχεδιό του είναι κάτι εξαιρετικό,μαγευτικό πρωτοποριακό κλπ κλπ. Και αυτό το κτίριο σίγουρα είναι καινοτόμο και θα θελα να δούλευα εκεί αλλά εμένα προσωπικά δε με ενθουσιάζει και τόσο για να το αποκαλέσω θαύμα.

 

και τώρα το τελείως off-topic

Θα περίμενα μία πιο τεκμηριωμένη άποψη από έναν αρχιτέκτονα, Αν μπορείς εξήγησε μας στο περίπου πώς καμπυλώνουν το γυαλί, ή αν σπάσει ένα κομμάτι τι γίνεται?

To γυαλί δεν το καμπυλώνουν αφού έχει τελειώσει η παραγωγή του, αφου όντας ψαθυρό υλικό η παραμόρφωση γίνεται σχεδόν κατευθείαν στην πλαστική περιοχή η οποία είναι κ αυτή μικρή και σπάει. Την καμπυλότητα την αποκτά ΄κατά τα στάδια της παραγωγής του όπου ειναι σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και η συμπεριφορά του υλικού είναι όλκιμη. (Ελπίζω να είναι αρκετά τεκμηριωμένη η απάντηση αν κ όχι από αρχιτέκτονα).

 

ps. δεν νομίζω ότι ένας αρχιτέκτονας πρέπει να ξέρει τέτοια καθώς δεν είναι το αντικειμενό του (προφανώς μαθαίνει με την εμπειρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα μία πιο τεκμηριωμένη άποψη από έναν αρχιτέκτονα, Αν μπορείς εξήγησε μας στο περίπου πώς καμπυλώνουν το γυαλί, ή αν σπάσει ένα κομμάτι τι γίνεται?

 

δεν βλεπεις ΣΚΑΙ ε;

BZpqq.jpg

216816520_6a3c8847d2.jpg

fukuoka_dome1.jpg

Eden_Project_geodesic_domes_panorama.jpg

 

σε λιγο θα μας πειτε οτι η APPLE εκανε innovation και στην αρχιτεκτονικη.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν βλέπω σκάι ούτε τηλεόραση, ωραίο δεν λέω από τι καταλαβαίνω έχει τεράστιο μέγεθος και αυτό. Αλλα ούτε αυτό είναι δεν θαύμα?

 

Όχι δεν το έκανε η apple, απο τι είπε και o jobs προσλάβανε τους καλύτερους αρχιτέκτονες (έτσι πιστεύει τουλάχιστον), software επιχείρηση είναι όχι κατασκευαστική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το γυαλί δεν φέρει το φορτίο της κατασκευής. Δεύτερον, το πως καμπυλώνουν το γυαλί μου είναι αδιάφορο γιατί έχω στο ψυγείο μου αρκετά γυάλινα μπουκάλια με καμπύλες (!!!). Από εκεί και πέρα το ότι δημιουργούν έναν δαχτύλιο και απλά καλύπτουν τα ανοίγματα με γυαλί όπως στα περισσότερα κτίρια? Εγώ δεν θέλω να κρίνω τα αρχιτεκτόνικό αποτέλεσμα, γιατί δεν έχουμε το αποτέλεσμα μπροστά μας αλλά μία πρόταση. Απλά απάντησα στην υπερβολή του "κατασκευαστικού θαύματος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει, το θεωρώ θαύμα επειδή δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο. Ποιά είναι εκείνα τα κτίρια τα οποία τα θεωρεί κανείς κατασκευαστικά θαύματα? Παραδείγματα εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...