Προς το περιεχόμενο

Οδηγός για να φλασάρετε το PS3 σας με CFW 3.55 (Βήμα - Βήμα)


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>θα θελα να ρωτησω αμα γινεται εγω εχω στο ps3 το 4.50 γινεται να περασω το 3.55 σας παρακαλω απαντηστε μου!</p>

Ακριβώς μια σελίδα πριν:

<p>Γινεται με Ε3 flasher Downgrade σε 3.55 και μετα περνας οτι cfw θελεις (κατα προτιμηση τελευταιο cfw4.50)</p>

 

Συμπληρωνω οτι υπαρχουν μοντελα ps3(μερικα slim,ολα τα super slim) που δεν μπορουν να κατεβουν σε 3.55(τουλαχιστον ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλετε να μάθετε ποιο firmware είχε η κονσόλα σας όταν αγοράστηκε για να διαπιστώσετε αν μπορεί να γίνει downgrade σε 3.55 cfw ή και σε κάποιο νεότερο, κατεβάστε αυτό:

http://www.pspgr.net/PS3MVC_PSPGR.rar

Παίρνετε ένα usb stick (fat32) και πετάτε χύμα τον φάκελο PS3.

Έπειτα το συνδέετε με το PS3 σας και από το XMB πηγαίνετε να κάνετε το Update μέσω του usb stick, μη φοβηθείτε δεν θα κάνει κάποιο Update απλά θα σας ενημερώσει ποιό είναι το minimum firmware που μπορεί να δεχθεί η κονσόλα.

Λειτουργεί και σε Official firmware και σε Custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και θα δεις :)

Πιστευω να καταλαβαινεις πως κανω πλακα και δεν το εννοω

Με την καμια μη το βαλεις επανω

 

 

Να επαναδιατυπωσω μονο λιγο τα features

  • 100% legal
  • NO BRIKS
  • Work on ALL models include new super slim
  • Bugs free
  • Easy installation
  • Fast download and instalation
  • You can access to PSN after downgrade
  • You can play multiplayer games
  • Games from disc work normal
  • You can use it many times
  • Does not require opening the console and any modification

Τα δυο πρωτα συγχωνευσε τα σε 

100% LEGAL BRICKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποθεση εχει πλακα που οι αλλοι απο κατω εχουν ποσταρει οτι δουλευει και οτι ολα ειναι καλα..

αν ηταν ΟΛΟ ΑΥΤΟ αληθεια θα ειχαν παρει καμποσα θρεντ και φορουμ φωτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πήρε κανένας ps3 τώρα κοντά να μάθουμε ποιο cfw έχει? γιατί έχω κάνει μια παραγγελία ένα super slim από το amazon και είναι σε σκέψεις άμα σπάει να το πάρω...2 ερώτηση αυτό θα έχει θήκη για τον δίσκο ή πρέπει να αγοράσω και αυτήν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>πήρε κανένας ps3 τώρα κοντά να μάθουμε ποιο <span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">cfw έχει? γιατί έχω κάνει μια παραγγελία ένα super slim από το amazon και είναι σε σκέψεις άμα σπάει να το πάρω...2 ερώτηση αυτό θα έχει θήκη για τον δίσκο ή πρέπει να αγοράσω και αυτήν ?</span></p>

 

Φιλε μου τα πσ3 που αγοραζεις(καινουρια) δεν εχουν cfw και δεν μπορεις να τους περασεις cfw..

 

Ο μονος τροπος να παιξεις παιχνιδια,κατι που δεν γνωριζω καλα ειναι με τσιπακι και εξωτερικο δισκο στο super slim.

 

Τι εννοεις θηκη για το δισκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα πσ3 που αγοραζεις(καινουρια) δεν εχουν cfw και δεν μπορεις να τους περασεις cfw..

 

Ο μονος τροπος να παιξεις παιχνιδια,κατι που δεν γνωριζω καλα ειναι με τσιπακι και εξωτερικο δισκο στο super slim.

 

Τι εννοεις θηκη για το δισκο;

 

ναι λάθος το διατύπωσα  ήθελα να πω με ποια έκδοση firmware έρχονται ( αλλά επειδή το ψάχνω παράλληλα και εγώ είδα ότι μόνο με τσιπάκι γίνεται δουλειά κάτι κομπρες και τα λοιπά  :) ) ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης . μου εχουν βαλει το τελευταίο fiermware sony το 4.35 αλλα σε custom απο την ομαδα ferrox στο ps3 μου. εχω αυθεντικο το pro2014 μπορω να παιξω online? επισης καποιες φορες για να κανω update καποιοα αρχεια για το pro μου ζηταει πρωτα να κανω update μεσα απο το system update του ps3. αυτο που καταλαβαειναι οτι δεν πρεπει να κανω κανενα update?

ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 4.35 δεν ειναι τελευταιο firmware. 4.55 ειναι το τελευταιο

Οποιος σου εβαλε to ferrox κακως στο εβαλε.

Μην κανεις κανενα update προς το παρον.

Ελεγξε με το button combo πρωτα αν εισαι QA flagged.

Δες μεσα απο τα system info τι firmware γραφει η κονσολα σου και ανεφερε εδω

 

Οδηγιες για button combo.

·    Ελέγχουμε ότι τα QA είναι ενεργά (δηλαδή η κονσόλα μας είναι flagged) με τον εξής τρόπο: Πάμε στην στήλη Settings του ΧΜΒ και από εκεί στα Network Settings χωρίς να πατήσουμε το Χ. Πρέπει απλά να είναι highlighted τα Network Settings. Σε αυτό το σημείο πατάμε τα εξής πλήκτρα με τη σειρά χωρίς να αφήνουμε κάποιο που έχουμε ήδη πατήσει (δηλαδή με τη σειρά τα κρατάμε όλα πατημένα):

L1 + L2 + L3 (αριστερός αναλογικός μοχλός πάτημα μέσα κάτω) + R1 + R2 + dpad_down (κάτω βελάκι).

Επειδή πολλοί μπερδεύονται με το συγκεκριμένο combo ένας εύκολος τρόπος είναι να έχουμε τον δεξιό μας αντίχειρα πάνω στο L3 (αριστερό αναλογικό μοχλό)

·         Εάν μετά από αυτό το button combo δούμε ακριβώς κάτω από Network Settings τις επιλογές Edy Viewer, Debug Settings και Install Package Files η κονσόλα μας είναι flagged (QA enabled)

http://www.youtube.com/watch?v=p-OvUJ4Te6M#t=0

Αν δεν δεις τις παραπανω επιλογες αφου δοκιμασεις και δεις αν τα εκανες ολα σωστα με τα κουμπια σημαινει πως δεν εισαι QA flagged και σε συμβουλευω να κανεις downgrade σε 3.55 για να κανεις τη κονσολα dehasing.

 

Οπως και να εχει δες τα παραπανω που λεω QA + System info version και πες τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση πρωταρη.

πιο ειναι το button combo?

για οχι ferrox?

μπορω ξανα να επαναφερω το ps3 στην αρχικη του κατασταση χωρις να ειναι σπασμενο?

αν γινεται αυτο μετα με τι να σπασω ξανα οχι εγω το ps3?

αν το τσιπαρω με cfw μπορω να παιζω online pro και να κανω και τα update του παιχνιδιου?

τωρα που ειναι με ferrox εχει γινει καμια παρεμβαση στο hardware? με το cfw γινεται παρεμβαση?

συγγνωμη για τα πολλα ερωτηματα αλλα ασχετος απο τσιπ σε ps3.

ευχαριστω για τι οποιες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 4.35 δεν ειναι τελευταιο firmware. 4.55 ειναι το τελευταιο

Οποιος σου εβαλε to ferrox κακως στο εβαλε.

Μην κανεις κανενα update προς το παρον.

Ελεγξε με το button combo πρωτα αν εισαι QA flagged.

Δες μεσα απο τα system info τι firmware γραφει η κονσολα σου και ανεφερε εδω

 

Οδηγιες για button combo.

·    Ελέγχουμε ότι τα QA είναι ενεργά (δηλαδή η κονσόλα μας είναι flagged) με τον εξής τρόπο: Πάμε στην στήλη Settings του ΧΜΒ και από εκεί στα Network Settings χωρίς να πατήσουμε το Χ. Πρέπει απλά να είναι highlighted τα Network Settings. Σε αυτό το σημείο πατάμε τα εξής πλήκτρα με τη σειρά χωρίς να αφήνουμε κάποιο που έχουμε ήδη πατήσει (δηλαδή με τη σειρά τα κρατάμε όλα πατημένα):

L1 + L2 + L3 (αριστερός αναλογικός μοχλός πάτημα μέσα κάτω) + R1 + R2 + dpad_down (κάτω βελάκι).

Επειδή πολλοί μπερδεύονται με το συγκεκριμένο combo ένας εύκολος τρόπος είναι να έχουμε τον δεξιό μας αντίχειρα πάνω στο L3 (αριστερό αναλογικό μοχλό)

·         Εάν μετά από αυτό το button combo δούμε ακριβώς κάτω από Network Settings τις επιλογές Edy Viewer, Debug Settings και Install Package Files η κονσόλα μας είναι flagged (QA enabled)

http://www.youtube.com/watch?v=p-OvUJ4Te6M#t=0

Αν δεν δεις τις παραπανω επιλογες αφου δοκιμασεις και δεις αν τα εκανες ολα σωστα με τα κουμπια σημαινει πως δεν εισαι QA flagged και σε συμβουλευω να κανεις downgrade σε 3.55 για να κανεις τη κονσολα dehasing.

 

Οπως και να εχει δες τα παραπανω που λεω QA + System info version και πες τι γινεται

εκανα το combo button και ειδα τις τρεις επιλογες: Edy Viewer, Debug Settings και Install Package Files

στο system imformation γραφει: version 4.53

ip address -

mac address ενα τυπο κωδικο

to free space 7967

αυτα νομιζω λες.

 

 

για οχι ferrox?

μπορω ξανα να επαναφερω το ps3 στην αρχικη του κατασταση χωρις να ειναι σπασμενο?

αν γινεται αυτο μετα με τι να σπασω ξανα οχι εγω το ps3?

αν το τσιπαρω με cfw μπορω να παιζω online pro και να κανω και τα update του παιχνιδιου?

τωρα που ειναι με ferrox εχει γινει καμια παρεμβαση στο hardware? με το cfw γινεται παρεμβαση?

συγγνωμη για τα πολλα ερωτηματα αλλα ασχετος απο τσιπ σε ps3.

ευχαριστω για τι οποιες απαντησεις.

CECHL04 ειναι το μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ferrox αναφερονται παρα πολλα bricks= η κονσολα καθισταται ανενεργη

Αυτα λεω που ανεφερες. Εισαι οκ και καλυμενος αφου εχεις QA toggle ενεργα.

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις απο το ΧΜΒ (το κυριο μενου του ΠΣ3) ενα αξιοπιστο 4.55 cfw

Αξιοπιστα ειναι τα Ermak 4.55 και Zero 4.55 v1.0

Ετσι θα μπορεις να μπεις online.

Οσον αφορα το Προ:

Update θα μπορεις να κανεις στην τελευταια του εκδοση 1.04 νομιζω ειναι αλλα δεν θα μπορεις να παιξεις online pro οταν πας στην 4.55.

Ο λογος που δεν θα μπορεις ειναι επειδη χρειαζεται online pass για να παιξεις. Δηλαδη κωδικο. Αν εχεις κωδικο παιζεις. Αν δεν εχεις μπορεις να αγορασεις κωδικο απο το PSN Store με 10 ευρω και τοτε θα μπορεις να παιζεις.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις καμια επαναφορα ρυθμισεων στις αρχικες γιατι τοτε θα χασεις ολα τα save data. 

Με το cfw δεν γινεται καμια παρεμβαση στο hardware.

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για το τι θα κανεις στειλε μου π.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ferrox αναφερονται παρα πολλα bricks= η κονσολα καθισταται ανενεργη

Αυτα λεω που ανεφερες. Εισαι οκ και καλυμενος αφου εχεις QA toggle ενεργα.

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις απο το ΧΜΒ (το κυριο μενου του ΠΣ3) ενα αξιοπιστο 4.55 cfw

Αξιοπιστα ειναι τα Ermak 4.55 και Zero 4.55 v1.0

Ετσι θα μπορεις να μπεις online.

Οσον αφορα το Προ:

Update θα μπορεις να κανεις στην τελευταια του εκδοση 1.04 νομιζω ειναι αλλα δεν θα μπορεις να παιξεις online pro οταν πας στην 4.55.

Ο λογος που δεν θα μπορεις ειναι επειδη χρειαζεται online pass για να παιξεις. Δηλαδη κωδικο. Αν εχεις κωδικο παιζεις. Αν δεν εχεις μπορεις να αγορασεις κωδικο απο το PSN Store με 10 ευρω και τοτε θα μπορεις να παιζεις.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις καμια επαναφορα ρυθμισεων στις αρχικες γιατι τοτε θα χασεις ολα τα save data. 

Με το cfw δεν γινεται καμια παρεμβαση στο hardware.

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για το τι θα κανεις στειλε μου π.μ.

το pro το χω αυθεντικο οποτε εχω κωδικο. Τωρα το πρωτο που θελω να κανω ειναι να το φερω στην εργοστασιακη του κατασταση αφου παρω back up τα λιγα save data που εχω οποτε αν καταλαβα καλα κανω επαναφορα ρυθμισεων και δεν ειναι πλεον τσιπαρισμενο με ferox και φανταζομαι δεν υπαρχει πλεον το multiman και ενα προγραμμα για την θερμοκρασια που μου εβαλαν.σωστα; απο εκει και περα αφου πλεον ειναι το play 3 οπως το γεννησε η μανα του βρισκω καποιον εδω στην θεσσαλονικη και βαζει καποιο απο τα 2 που προτεινεις σωστα;το πρωτο που θελω να κανω ειναι ασφαλες φανταζομαι.σε ευχαριστω για την βοηθεια σου μεχρι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...