Προς το περιεχόμενο

Οδηγός για να φλασάρετε το PS3 σας με CFW 3.55 (Βήμα - Βήμα)


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω πειράξει ποτέ τίποτα στα network settings, ούτε έχει συνδεσει ποτέ το ps3 στο ίντερνετ με κανένα τρόπο. Μήπως πρέπει να δώσω χειροκίνητα την ip όπως λέει και ο Crypton-R παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δοκιμασε να βαλεις manual τα settings ως εξης

Network Settings --> Internet connection Settings απο ΧΜΒ πατας Χ και OK

Custom --> Wired Connection --> Auto Detect --> Automatic ---> DHCP Do Not Set --> DNS Automatic --> MTU Automatic-->Proxy Do not use -->UPnP Enable

Μετα πας Status List και βλεπεις τι εχεις

 

Αν δε σου δουλεψει ουτε αυτο τοτε δωσε manual την ip address.... τι να πω πλεον !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους σας!

 

Ακολούθησα την διαδικασία που περιγράφεται εδώ και έχω δύο θεματάκια:

 

1)Στο βήμα που λέει ότι μπαίνουμε στον φάκελο Game και δημιουργούμε το φάκελο LAUN12345, εγώ βρίσκω φάκελο game(με το g μικρό και όχι κεφαλαίο) ο οποίος περιέχει κάτι bles κτλ. τα οποία υποθέτω ότι είναι εγκαταστάσεις παιχνιδιών γιατί εγώ δεν έχω περάσει τίποτα. Η απορία μου είναι αν αυτός ο φάκελος είναι αυτός που θέλουμε, ή αν πρέπει να φτιάξω άλλο φάκελο game με το G κεφαλαίο.

 

2)Από τον filezilla πήγα να μεταφέρω ένα παιχνίδι στο dev_hdd0/game/LAUN12345/GAMEZ/ (τους δύο τελευταίους φακέλους του έφτιαξα εγώ) αλλά δεν κάνει τίποτα παρα προσπαθεί συνέχεια-ασταμάτητα να ξανακάνει αποστολή! Επίσης στο πάνω μέρος του filezilla μου βγάζει κάτι για fake user!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνα τα LAUN12345 και οτιδηποτε αλλο

Οτι χρειαζεσαι ειναι ενας φακελος GAMES η GAMEZ στο root directory του dev_hdd0

Το ονομα GAMES η GAMEZ δεν παιζει κανεναν ρολο. Οι πρωτοι μαναζερς επι 3.41 υποστηριζαν φακελο GAMEZ γιαυτο και επικρατησε. Ο τελευταιος Μουλτιμαν απο default υποστηριζει GAMES, οποτε αφου ξεκινας τωρα εχε αυτον. Και GAMEZ παντως να βαλεις δεν παιζει κανενα ρολο. Διαλεγεις και περνεις.

Μεσα στον φακελο GAMES πετας το backup σου υπο μορφη BCES01175 (για το U3 που θες)

Ετσι πρεπει να ειναι στην διαδρομη dev_hdd0/GAMES/BCES01175

Δεν χρειαζεται να φτιαξεις κανεναν αλλο φακελο. Ο μονος φακελος που φτιχνεις ειναι ο GAMES και εκει μεσα πετας τα backup με drag and drop η οπως αλλιως θελεις μεσω Filezzila

Εαν το εχεις ετσι και εχεις τελευταιο Moultiman και εχεις κανει install το BDEMU2.pkg θα σου τρεξει κανονικα !!!!!

Για να τρεξει επιλεγεις το παιχνιδι απο ΜΜ σε πεταει εξω στο ΧΜΒ και το επιλεγεις η απο το BDROM του εικονικου backup η το APP_HOME. Καλο ειναι να εχεις παντα ενα γνησιο (οποιοδηποτε) BDROM μεσα στο ΠΣ3 γιατι δεν τρεχουν ολα απο APP_HOME

 

 

Ο φακελος game που βλεπεις στο dev_hdd0/game ειναι για γινονται install τα game data του παιχνιδιου ειτε το εχουμε σε BDrom ειτε σε buckup. επομενως δεν τον πειραζουμε και δεν ασχολουμαστε με αυτον. γινονται ολα αυτοματα εκει μεσα

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους σας!

 

Ακολούθησα την διαδικασία που περιγράφεται εδώ και έχω δύο θεματάκια:

 

1)Στο βήμα που λέει ότι μπαίνουμε στον φάκελο Game και δημιουργούμε το φάκελο LAUN12345, εγώ βρίσκω φάκελο game(με το g μικρό και όχι κεφαλαίο) ο οποίος περιέχει κάτι bles κτλ. τα οποία υποθέτω ότι είναι εγκαταστάσεις παιχνιδιών γιατί εγώ δεν έχω περάσει τίποτα. Η απορία μου είναι αν αυτός ο φάκελος είναι αυτός που θέλουμε, ή αν πρέπει να φτιάξω άλλο φάκελο game με το G κεφαλαίο.

 

2)Από τον filezilla πήγα να μεταφέρω ένα παιχνίδι στο dev_hdd0/game/LAUN12345/GAMEZ/ (τους δύο τελευταίους φακέλους του έφτιαξα εγώ) αλλά δεν κάνει τίποτα παρα προσπαθεί συνέχεια-ασταμάτητα να ξανακάνει αποστολή! Επίσης στο πάνω μέρος του filezilla μου βγάζει κάτι για fake user!

οπως τα λέει ο φιλος mtzs ειναι ..Να συμπληρωσω Μονο οτι αν εχεις πρόβλημα με τον filezilla κατεβασε το FlashFXP πανω αριστερα εκει που Γραφει Session πατα Quick Connect θα ανοιξει ενα παραθυράκι πηγαινε στην Επιλογη Addres or URL Και Γραψε την ΙΡ του PS3 και πατα Conect ..τα αλλα τα ξερεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ginτι γινεται με τα νεα παιχνιδια που απαιτουν firmware 3.6 και πανω ?

Υπαρχει τροπος να τα παιξουμε σε 3.55 ?

 

Υπαρχει καπου λιστα με τα παιχνιδια που παιζουν σε 3.55 kai katv ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ps3jailbreak-...B5%203.55%20CFW

 

Για τα πολυ πολυ καινουρια απο σεπτεμβριο και μετα(Fifa12, CODMW3, κτλπ) χρειαζεσαι CFW3.55 + True Blue dongle + το ειδικο patch του παιχνιδιου για να το τρεχεις με TrueBlue

 

οπως τα λέει ο φιλος mtzs ειναι ..Να συμπληρωσω Μονο οτι αν εχεις πρόβλημα με τον filezilla κατεβασε το FlashFXP πανω αριστερα εκει που Γραφει Session πατα Quick Connect θα ανοιξει ενα παραθυράκι πηγαινε στην Επιλογη Addres or URL Και Γραψε την ΙΡ του PS3 και πατα Conect ..τα αλλα τα ξερεις ;)

 

Ο FlashFXP θεωρειται και ειναι καλυτερος απο Filezilla. Αυτον χρησιμοποιουσα παλια. Απλα σ εμενα ειδικα στον τελευταιο Multiman και με την εκδοση flashfxp 4.0 (build 1548) μου δημιουργουσε πολλα duplicate files (δεν ξερω γιατι και δεν το εχω ψαξει το θεμα). Me Filezilla ολα δουλευουν μια χαρα. Μπορει να ειναι θεμα configuration υπολογιστη δεν ξερω.

Οτι δουλευει στον καθενα ειναι το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από Multiman σε multiman πρέπει να προσέξω κάτι;

 

Έχει ένας κολλητός μου το multiman του 2/2011 (1.κάτι ήταν Version) και δεν του παίζουν νέες ταινίες και -αν θυμάμαι καλά- νέα Games.

 

Άρα κατεβάζω το νεότερο multiMAN (http://ps3.dashhacks.com/tag/multiman 2.9.2 απ'ότι βλέπω εδώ) και το αντικαθιστώ ακολουθώντας τον οδηγό του TS; FAT PS3 40GB είναι. (και έχει αλλάξει το HDD με ένα 250ρι afair.. δε ξέρω αν παίζει ρόλο)

 

Αν κάποιος μπει στο κόπο να απαντήσει στην ιστορία μου, ty in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από Multiman σε multiman πρέπει να προσέξω κάτι;

 

Έχει ένας κολλητός μου το multiman του 2/2011 (1.κάτι ήταν Version) και δεν του παίζουν νέες ταινίες και -αν θυμάμαι καλά- νέα Games.

 

Άρα κατεβάζω το νεότερο multiMAN (http://ps3.dashhacks.com/tag/multiman 2.9.2 απ'ότι βλέπω εδώ) και το αντικαθιστώ ακολουθώντας τον οδηγό του TS; FAT PS3 40GB είναι. (και έχει αλλάξει το HDD με ένα 250ρι afair.. δε ξέρω αν παίζει ρόλο)

 

Αν κάποιος μπει στο κόπο να απαντήσει στην ιστορία μου, ty in advance.

 

επειδη ειναι καπως παλιος καλυτερα θα ηταν να πεταξετε τελειως τον προηγουμενο και να κατεβασει την base H full εκδοση(2.09.02) για να ειναι κομπλε

Μετα θα χρειαστει το bdemu H bdemu2 αν θελει να μπορει να παιζει απο εξωτερικο δισκο splitted files χωρις να κανει αντιγραφη ολο το παιχνιδι στον εσωτερικο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ ενημερωνεσαι απο το "official site" του δημιουργου του DEANK εδω

Download link για multiman εδω μαζι με covers.

Η τελευταια εκδοση ειναι οντως η 2.09.02

Για να περασεις τα backup πηγαινε μια σελιδα πισω στο ποστ 50 να δεις τι γραφει. Μη ξεχνας πως πρεπει να εχεις και το BDEMU2.pkg για να τρεχουν τα backup. εχω λινκ παλι στο ποστ 50

Δεν εχει σημασια ποιον ΜΜ εχεις πανω. κατεβαζεις τον καινουριο και κανεις κανονικα το ινσταλ απο install package και περναει πανω απο τον παλιο οτι χρειαζεται.

Για ταινιες υπαρχει μεσα στον τελευταιο ΜΜ ενσωματωμενος o showtime αλλα εγω προσωπικα προτιμω να τις παιζω ξεχωριστα απο τον showtime. Link για την τελευταια εκδοση του εδω

οσο αφορα τον σκληρο απλα μεγαλυτερη χωρητικοτητα = περισσοτερα backups μεσα στον σκληρο δισκο. καθαρα θεμα functionality

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρια.. ο αδερφός μου μου είπε κάτι άλλο (για να μη μπαίνω στον κόπο τσάμπα).

 

Το MM, λέει, δεν έχει να κάνει με τα Games που δεν παίζουν.. αλλά το Firmware! Το MM δεν αλλάζει το Firmware λογικά.. Άρα υπάρχει λόγος να μπω σε διαδικασία αν η διαδικασία αυτή δεν αλλάζει Fw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρια.. ο αδερφός μου μου είπε κάτι άλλο (για να μη μπαίνω στον κόπο τσάμπα).

 

Το MM, λέει, δεν έχει να κάνει με τα Games που δεν παίζουν.. αλλά το Firmware! Το MM δεν αλλάζει το Firmware λογικά.. Άρα υπάρχει λόγος να μπω σε διαδικασία αν η διαδικασία αυτή δεν αλλάζει Fw;

 

αλλο αυτο :Ρ

απο κει και περα τα τελευταια παιχνιδια ΔΕΝ παιζουν γιατι χρειαζονται τροποποιημενο eboot και δεν εχει ασχοληθει κανεις.Το τελευταιο που παιζει ειναι το Uncharted 3 και battlefield 3

εδω και 6 μηνες περιπου πως επαιζε τα τελευταια παιχνιδια που εβγαιναν; ολα ηθελαν τροποποιημενα αρχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβα.. Δηλαδή ισχύει αυτό που λέει; Του Φεβρουαρίου που έχει λογικό δεν είναι να μην παίζει τα νεότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις οτι εχει του φεβρουαριου;

Μεχρι και τον φεβρουαριο το ofw του ΠΣ3 ηταν το 3.55. Μεχρι τοτε παιζανε τα παντα ολα. Οταν η Σονυ αναβαθμισε σε 3.56 και κατοπιν σε 3.60 παιζανε αρκετα παιχνιδια με το λεγομενο modified EBOOT fix. δηλαδη αντικαθιστουσες το ΕΒΟΟΤ του backup και τρεχανε τα περισσοτερα.

Απο κει και περα απο σεπτεμβριο και μετα κυριως με τον ερχομο του 3.70 και σταδιακα του 3.73 κ 4.00 ολο και λιγοτερα backup τρεχουνε και αυτο πιστευω εχει να κανει λογω του Τrue Blue.

Μια λιστα με backup που τρεχουνε σε CFW3.55 και ΜΜ μαζι θα βρεις εδω. Μιλαμε για "νεα backups" κυριως απο Φεβρουαριο και μετα

Τα πολυ τελευταια (παραδειγμα AC Revelations, Skyrim, CODMW3) χρειαζονται και το True Blue για να τρεξουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...