Προς το περιεχόμενο

Η πιο κουφή ατάκα στο facebook


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές είδα μία να βάζει πάλι αυτό που λέει βάλε το κείμενο στον τοίχο σου για να χειρουργηθεί το παιδάκι που πυροβολήθηκε από τον πατέρα του όταν πήγε να σώσει την αδερφή του από βιασμό...

 

Στην αρχή νόμιζα ότι έκανε πλάκα αλλά δυστυχώς σοβαρολογούσε.

 

Εντάξει, είναι χαζοί μερικοί και τα πιστεύουν αλλά τόσα χρόνια ρε πούστη μου κυκλοφορεί, δεν το έχουν καταλάβει;



Πέρα από την πλάκα πάντως, πολύ το πάω το φβ γιατί όσο και να μου την σπάνε κάποιες συμπεριφορές είναι ένα μέρος που μπορείς σε χρόνο ρεκόρ να καταλάβεις ποιος είναι ο άλλος και τι ρόλο βαράει. Από τον τρόπο που διασκεδάζει, από τις μαλακίες που αναρτά(φιλοσοφημένες φράσεις, εικόνες με λεζάντες κλπ) αλλά και το πόσο επιδειξιομανής είναι και πόσο θέλει να τον προσέχουν.

 

Που υπό άλλες συνθήκες θα χρειάζονταν βδομάδες-μήνες μέχρι να τα καταλάβεις χωρίς συχνό interaction στην καθημερινότητα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις, οταν γινονται οπως τα λες. Αλλα εχω καταληξει στο εξης οσον αφορα τους Facebook friends και την κατηγοριοποιηση τους.

 

1) ειναι καποιοι κολλητοι φιλοι σου (συνηθως μονοψηφιος αριθμος) in real life, με τους οποιους δεν εχεις πολλα παρεδωσε στο fb γιατι πολυ απλα τους βλεπεις συχνα, μιλατε στο τηλεφωνο κλπ.

Ή αντιθετα εχεις πολλα παρεδωσε και τα κανεις μπαχαλο στο προφιλ τους, οπως και αυτοι στο δικο σου. Σπανιοτερο.

Αν καποιος απο αυτους γραψει κατι ακυρο και γελοιο, τον κραζεις καπακι στα comments. Μετα, αν εχεις διαθεση (και αναλογα το μεγεθος της βλακειας που εχει γραψει), τον κραζεις και δια τηλεφωνου ή στην συναντηση σας.

 

2) ειναι καποιοι τυποι απο το παρελθον (βλ. σχολειο λ.χ) με τους οποιους σας συνδεει μονο το οτι καποτε με καποιον τροπο ειχαν συναντηθει οι δρομοι σας. Toυς εχεις στις επαφες σου ειτε για λογους νοσταλγιας ειτε γιατι δεν σε ενοχλει να μαθεις τι απεγιναν, αλλα ειναι και καφριλα να τους σβησεις αφου το μαθεις, οποτε πατας accept στο request και μενουν εκει μεχρι να σε διαγραψουν. Ειναι αυτοι που θα ποσταρουν ευχες στο wall σου οταν γιορταζεις και δεν θα στειλουν ουτε καν sms.

Αν καποιος απο αυτους γραψει καμια μπαρουφα, το διαβαζεις, σκεφτεσαι ποσο καλα εισαι που δεν εχεις πλεον real life interaction μαζι του και αν η μπαρουφα αξιζει, την ποσταρεις σε καποιο φορουμ για τον χαβαλε. Συνηθως δεν το συζητας με γνωστους κλπ, γιατι δεν υπαρχει λογος, it's just net stuff.

 

3) ειναι καποιοι τυποι που τους εχεις στο προφιλ σου λογω "υποχρεωσης". Συναδελφοι, γειτονες και ατομα τα οποια γνωριζεις στο παρον ως φιλους φιλων κοινης παρεας κλπ εμπιμπτουν σε αυτην την κατηγορια.

Αν καποιος απο αυτους γραψει κατι γλοιωδες, δεν το σχολιαζεις γιατι δεν υπαρχει λογος να γινεις και εντελως κακος (εκτος αν εισαι τετοιος τυπος irl. Aλλα τοτε δεν σoυ εκαναν friend request/accept). Oποτε χειριζεσαι το ακυρο ποστ οπως το 2.

 

4) ειναι καποιοι τυποι που δεν τους ξερεις προσωπικα, αλλα μεσω του net. Προσωπικα δεν εχω πια αυτην την κατηγορια μετα απο μια στραβη που μου ειχε κατσει το 2009 και το θεωρω επικινδυνο αν γινεται χωρις φιλτραρισμα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Αν καποιος απο αυτους λοιπον γραψει κατι σιχαμερο, ειτε trollαρεις ασυστολα (μεχρι να σε πεταξει), ειτε αντιδρας οπως στο 2 και το 3.

 

 

Υποθετω θα υπαρχουν κι αλλες κατηγοριες βεβαια tongue.gif

 

 

Εισαι ωραιος .... και εγω ετσι κανω...

 

1. Δεν κανω ποτε ντιλιτ τους deactivated επειδη ειναι θεμα χρονου να επιστρεψουν ξανα και δεν θελω να τους χασω απο τις επαφές μου... αν δεν τους ηθελα δεν θα τους εκανα αντ εξαρχης.

 

2. Αν καποιος γραψει καμια βλακεια κτλπ... μπορει να σχολιασω αρνητικα και να μπω να κανω αντιλογο αλλα ποτε δεν θα κανω διαγραφη... γενικα σπανια κανω διαγραφες εχω να κανω διαγραφη 2 χρονια οποιος θελει διαγραφει αυτος αλλα ξερω ποιοι με εχουν διαγραψει οποτε αν τους συναντησω απεξω ξερω οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν με γουσταρουν ακομη και αν χαμογελανε μπροστα σου κτλπ ;)

 

Εχθές είδα μία να βάζει πάλι αυτό που λέει βάλε το κείμενο στον τοίχο σου για να χειρουργηθεί το παιδάκι που πυροβολήθηκε από τον πατέρα του όταν πήγε να σώσει την αδερφή του από βιασμό...

 

Στην αρχή νόμιζα ότι έκανε πλάκα αλλά δυστυχώς σοβαρολογούσε.

 

Εντάξει, είναι χαζοί μερικοί και τα πιστεύουν αλλά τόσα χρόνια ρε πούστη μου κυκλοφορεί, δεν το έχουν καταλάβει;

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, πολύ το πάω το φβ γιατί όσο και να μου την σπάνε κάποιες συμπεριφορές είναι ένα μέρος που μπορείς σε χρόνο ρεκόρ να καταλάβεις ποιος είναι ο άλλος και τι ρόλο βαράει. Από τον τρόπο που διασκεδάζει, από τις μαλακίες που αναρτά(φιλοσοφημένες φράσεις, εικόνες με λεζάντες κλπ) αλλά και το πόσο επιδειξιομανής είναι και πόσο θέλει να τον προσέχουν.

 

Που υπό άλλες συνθήκες θα χρειάζονταν βδομάδες-μήνες μέχρι να τα καταλάβεις χωρίς συχνό interaction στην καθημερινότητα.

 

 

εμενα που μπορει σημερα να εχω τραγουδακι Coldplay η U2 η καποιο ξενο χορευτικο κλαμπομπιτακι και αυριο να εχω Κοκκοτα γιατι με τυρανας η καναν Σφακιανακη πως θα με χαρακτηριζες? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορο

 

Γιατι εσυ τι μουσικη ακους? εγω ακουω τα παντα δεν εχω προβλημα εκτος απο ροκ και μεταλ οποτε ειναι λογικο το προφιλ μου να ειναι λιγο τουρλου ως προς την μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι παμπάλαιο.

 

 

χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :-D :-D :-D :-D :-D

 

το σβησα κι έβαλα κάτι από κατσιμίχα

 

 

μ'αρέσουν όμως και οι καφρίλες

 

είχα πάει σένα μαγαζί για καραόκε

στο διπλανό τραπέζι καθόντουσαν δυο παιδιά και μας πλευρώνανε... κάτι λέγαν εκεί για τα τραγούδια και το καραόκε

μου λέει σε κάποια φάση ο ένας, όταν είδε τον τίτλο του επόμενου τραγουδιού

"να, σιγά μην έλεγα αυτό!"

"ναι, του λέω γιατί αυτό θα το πω εγώ"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα panda αρκουδάκι 4 ετών πυροβολήθηκε εξακόσιες εβδομήντα οκτώ (678) φορές από έναν ασυνείδητο κυνηγό. Λίγο πριν πέσει λιπόθυμο το ασπρόμαυρο αρκουδάκι, ψέλισε: «ΠΑΟΚ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΓΑΜΗΣΩ ΠΟΤΕ». Τη στιγμή των πυροβολισμών το αρκουδάκι προσπαθούσε να προστατεύσει την αδελφή του, 2 ετών, η οποία είχε πέσει θύμα βιασμού, κανιβαλισμού, σουρεαλισμού, εξαερισμού και προϋπολογισμού. Το γενναίο αρκουδάκι δίνει μάχη για τη ζωή, αλλά οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει ελπίδα χωρίς χειρουργική επέμβαση. Η επέμβαση είναι πολύ ακριβή και η μαμά-αρκούδα δεν μπορεί να το αντέξει οικονομικά. To Facebook και άλλες εταιρείες συμφώνησαν να δωρίσουν 45 σεντς για κάθε φορά που κάποιος ηλίθιος δημοσιεύει αυτό το μήνυμα στον τοίχο του. Σας παρακαλώ να αφιερώσετε λίγα δευτερόλεπτα για να αντιγράψετε και να επικολλήσετε αυτό το κείμενο στον τοίχο σας, χωρίς να τολμήσετε να αμφιβάλλετε για το αν είναι αλήθεια.

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...