Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ πιθανόν να κανονίσω μια πτήση με την εν λόγω εταιρία. Τι πρέπει να προσέξω;

 

Έχω ακούσει ότι χρεώνουν για τις αποσκευές και ότι πρέπει να τηρούνται κάποιες προδιαγραφές στην βαλίτσα. Ποιες είναι αυτές οι προδιαγραφές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν έχω ταξιδέψει αλλά ήταν να ταξιδέψω.

κοίτα στο site. τα γράφει όλα.

και πρόσεχε τις τιμές γιατί μπορεί να είναι πολύ φθηνή αλλά είναι χωρίς extra. οι αποσκευές θα ανεβάσουν πολύ την τιμή.

μπορεί να δώσεις 20€ για το εισητήριο και να έχεις καμία βαλίτσα extra να σου την χρεώσουνε 70-80€. κάπου εκεί νομίζω ήταν όταν ήθελα να ταξιδέψω.

 

οπότε συγκεντρωσε αυτά που έχεις και κοίτα στο site. μην εκπλαγείς αν το εισητήριο σου βγει αρκετά πιο πάνω απ ότι υπολόγιζες

 

κοίτα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πεταξει αρκετες φορες με την συγκεκριμενη εταιρια. επιτρεπεται να εχεις χειραποσκευη δωρεαν εως 7 κιλα μεσα στην καμπινα. απο εκει και περα θα πρεπει να αγορασεις επιπλεον κιλα για checked baggage. http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-tableoffees

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πεταξει αρκετες φορες με την συγκεκριμενη εταιρια. επιτρεπεται να εχεις χειραποσκευη δωρεαν εως 7 κιλα μεσα στην καμπινα. απο εκει και περα θα πρεπει να αγορασεις επιπλεον κιλα για checked baggage. http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions#regulations-tableoffees

 

Δηλαδή μπορώ να έχω χειραποσκευές (δωρεάν) + την βαλίτσα που θα κάνω check-in;

 

Στην ιστοσελίδα που έδωσες λέει ότι πρέπει η βαλίτσα των χειραποσκευών να έχει μέγιστες διαστάσεις 55cm x 40cm x 20cm (μέχρι 10 κιλά).

Οσον αφορά τις checked εκεί απλά έχει όριο με βάση τα κιλά και μόνο εε;

 

 

Επειδή θα κλείσω μάλλον σε offpeak περίοδο, στο airtickets.gr που είδα μου δίνει επιλογή για 15€/15kg αποσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να δώσεις 20€ για το εισητήριο και να έχεις καμία βαλίτσα extra να σου την χρεώσουνε 70-80€. κάπου εκεί νομίζω ήταν όταν ήθελα να ταξιδέψω.

 

Χαλάρωσε,τι 70-80€;!Γύρω στα 15€-20€ ανά πτήση πάει!

 

Κατά τ'άλλα όπως στην easyjet είναι η φάση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορώ να έχω χειραποσκευές (δωρεάν μέχρι 10 κιλά) + την βαλίτσα που θα κάνω check-in;

 

 

Τελικά ισχύει αυτό; Ξέρει κανείς;

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια "χειραποσκευή" (μπορεί να είναι τσάντα,βαλίτσα κ.α.) αρκεί να μην υπερβαίνει αυτό το βάρος και να έχει τις απαιτούμενες διαστάσεις (55x40x20 cm)...για το βάρος δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθώς με μια τσάντα μ'αυτές τις διαστάσεις για να υπερβείς αυτό το όριο πρέπει να κουβαλάς κεραμιδότουβλα μέσα! :-D

 

Μπορείς κάποιες μέρες πριν την πτήση (για να είσαι "οκ") να πας στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο κι εκεί κάπου έξω θα έχουν ένα stand στο οποίο μπορείς να τοποθετήσεις τη βαλίτσα για να δεις αν "ταιριάζει" μέσα στο καλούπι,εφόσον χωρέσει εκεί όλα καλά και θα την πάρεις μαζί σου πάνω στο αεροπλάνο,ΟΧΙ με τα υπόλοιπα μπαγάζια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ άμα δεν πεις την κοτσάνα σου μια φορά τη μέρα μετά το φαγητό ησυχία δεν βρίσκεις!

Τα μούσια σου βρήκες τελικά τρόπο να τα καθαρίζεις; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που πληρώνεις περιλαμβάνεται μια χειραποσκευή με τις διαστάσεις που αναφέρθηκαν μέχρι 10 κιλά.

 

Υπάρχουν πολλές εταιρείες που πουλάνε βαλίτσες που είναι ακριβώς σε αυτές τις διαστάσεις για max efficiency. Επειδή είναι αρκετά μεγάλες περνάς τα 10 κιλά και χωρίς τούβλα για αυτό τσέκαρε το βάρος.

 

Αν θες και άλλη βαλίτσα τότε πληρώνεις 15 ευρώ για μια επιπλέον βαλίτσα όταν κλείνεις το τίκετ. Αν όμως δεν την πληρώσεις τότε, στο αεροδρόμιο στην χρεώνουν πολύ παραπάνω, νομίζω 50 ευρώ (!) (δηλαδή υπάρχει διαφορετική τιμή στο αεροδρόμιο για αυτό μάλλον κάποιος πριν μπερδεύτηκε).

 

Όταν κλείνεις το τίκετ πάνε να σε βάλουν να πληρώσεις ένα σωρό άλλες $%#!! Πάτα σε όλα όχι.

 

Μην ξεχάσεις να τυπώσεις το ticket σου!!!!

Δεν είναι όπως τις άλλες εταιρείες που στο τυπώνουν εκεί. Άμα το ξεχάσεις σε χρεώνουν 50 ευρώ για να στο τυπώσουν!

 

Επίσης στην χειραποσκευή ως γνωστόν τα υγρά πρέπει να είναι σε διαφανές ναύλον σακουλάκι. Αν δεν έχεις σου δίνουν αυτοί ένα που στο χρεώνουν 1 ευρώ.

 

Τέλος, στο αεροπλάνο δεν υπάρχουν θέσεις. Κάθεσαι όπου γουστάρεις. Επειδή όμως είναι και τσιγκούνηδες αλλά και βιαστικοί δεν καθαρίζουν τα αεροπλάνα ενδιάμεσα στις πτήσεις, και αν έχει τύχει από πριν να έχει κάνει κανείς εμετό η γενικά να έχει βρομίσει την θέση που σου έμεινε την έκατσες. Για αυτό κάτσε μπροστά μπροστά στην ουρά να προλάβεις θέση.

 

Γενικά η εταιρεία είναι μια χαρά αν είσαι προετοιμασμένος.

Το μόνο κακό είναι ότι οι υπάλληλοι είναι πολύ αγενείς και βιαστικοί, αν και δεν τους κατηγορώ γιατί δουλεύουν σε απίστευτα χάλια συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που πληρώνεις περιλαμβάνεται μια χειραποσκευή με τις διαστάσεις που αναφέρθηκαν μέχρι 10 κιλά.

 

Υπάρχουν πολλές εταιρείες που πουλάνε βαλίτσες που είναι ακριβώς σε αυτές τις διαστάσεις για max efficiency. Επειδή είναι αρκετά μεγάλες περνάς τα 10 κιλά και χωρίς τούβλα για αυτό τσέκαρε το βάρος.

 

Αν θες και άλλη βαλίτσα τότε πληρώνεις 15 ευρώ για μια επιπλέον βαλίτσα όταν κλείνεις το τίκετ. Αν όμως δεν την πληρώσεις τότε, στο αεροδρόμιο στην χρεώνουν πολύ παραπάνω, νομίζω 50 ευρώ (!) (δηλαδή υπάρχει διαφορετική τιμή στο αεροδρόμιο για αυτό μάλλον κάποιος πριν μπερδεύτηκε).

 

Όταν κλείνεις το τίκετ πάνε να σε βάλουν να πληρώσεις ένα σωρό άλλες $%#!! Πάτα σε όλα όχι.

 

Μην ξεχάσεις να τυπώσεις το ticket σου!!!!

Δεν είναι όπως τις άλλες εταιρείες που στο τυπώνουν εκεί. Άμα το ξεχάσεις σε χρεώνουν 50 ευρώ για να στο τυπώσουν!

 

Επίσης στην χειραποσκευή ως γνωστόν τα υγρά πρέπει να είναι σε διαφανές ναύλον σακουλάκι. Αν δεν έχεις σου δίνουν αυτοί ένα που στο χρεώνουν 1 ευρώ.

 

Τέλος, στο αεροπλάνο δεν υπάρχουν θέσεις. Κάθεσαι όπου γουστάρεις. Επειδή όμως είναι και τσιγκούνηδες αλλά και βιαστικοί δεν καθαρίζουν τα αεροπλάνα ενδιάμεσα στις πτήσεις, και αν έχει τύχει από πριν να έχει κάνει κανείς εμετό η γενικά να έχει βρομίσει την θέση που σου έμεινε την έκατσες. Για αυτό κάτσε μπροστά μπροστά στην ουρά να προλάβεις θέση.

 

Γενικά η εταιρεία είναι μια χαρά αν είσαι προετοιμασμένος.

Το μόνο κακό είναι ότι οι υπάλληλοι είναι πολύ αγενείς και βιαστικοί, αν και δεν τους κατηγορώ γιατί δουλεύουν σε απίστευτα χάλια συνθήκες.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, με κάλυψαν πλήρως.

 

Θα κοιτάξω αν έχω κάποια βαλίτσα σε αυτές τις διαστάσεις. Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα αν είναι σάκος τύπου λουκάνικο; Άλλωστε αυτό, αν δεν είναι γεμάτο συμπιέζεται εύκολα.

Κάτι τέτοιο για παράδειγμα ->

42.jpg

 

 

 

Αλλά εντάξει, πολύ σας έπρηξα με τις ερωτήσεις. Δεν πετάω συχνά, όμως και θέλω να είμαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, με κάλυψαν πλήρως.

 

Θα κοιτάξω αν έχω κάποια βαλίτσα σε αυτές τις διαστάσεις. Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα αν είναι σάκος τύπου λουκάνικο; Άλλωστε αυτό, αν δεν είναι γεμάτο συμπιέζεται εύκολα.

Κάτι τέτοιο για παράδειγμα ->

42.jpg

 

 

 

Αλλά εντάξει, πολύ σας έπρηξα με τις ερωτήσεις. Δεν πετάω συχνά, όμως και θέλω να είμαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο :mrgreen:

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά συμπιεσμένο να χωράει στις διαστάσεις που είπαμε.

 

Είναι πολύ αυστηροί σε αυτό. Έχουν κάτι κουτιά που χωράνε ακριβώς το max size κατά τον έλεγχο, οπότε σου βάζουν την βαλίτσα εκεί και πρέπει να χωράει.

 

Και στην easyjet έχουν αυτά τα κουτιά αλλά δεν το τσεκάρουν τόσο συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αγοράζεις (αν δεν εχεις ηδη) μια βαλίτσα 55Χ40Χ20 (είναι στάνταρ το μέγεθος).

 

Μέσα σε αυτή λοιπόν βάζεις τα πάντα όλα.Ειναι η λεγόμενη χειραποσκευή σου, η οποία μπαίνει μεσα στη καμπίνα πανω απ'το κεφάλι σου και δε χρεώνεται.

Προσέχεις να μην υπερβαινει τα 10 κιλά.

Οταν πας για τσεκ ιν, την τοποθετείς σε ενα κλωβό για να ελεγξουν πως χωράει.

Αν θελεις να παρεις και κανονική βαλίτσα υπάρχει χρεωση.

Κάνεις ονλαιν τσεκ ιν και ΤΥΠΩΝΕΙΣ το εισητηριο σου.Αν το ξεχάσεις,κοστίζει 40ε (αν θυμάμαι καλά).

Κατα τα άλλα μια χαρά ειναι η εταιρία, έχω πετάξει και την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Πάνω στο αεροπλάνο είναι λιγο φαρμακείο οι τιμές,αλλά αν θες εχεις κατι μαζι σου φαγώσιμο στη βαλίτσα.

Οπως αναφερθηκε, μη ζητάς πολλά πολλά,διότι ειναι τζάμπα το μαγαζί, οπότε δεν εχει τις...ανέσεις.

 

Οταν εγώ πεταξα με 19ε πανε έλα μιλάνο,δε θα ταν πρεπον να γκρινιάξω για τις συνθηκες! Αν και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Καλές πτήσεις!

 

Υ.Γ. να τονισω πως υπηρχε σοβαροτατος ελεγχος στη θεσνικη για το μεγεθος τον βαλιτσων και αν περιειχε μεσα υγρα (τα οποια τα χρεωναν οι αγυρτες) ενώ στην ιταλία άρπα κόλλα ολα,σημασία δε δίναν...Τι να πείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...