Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βραδυνή εννοείται μόνο μια μεταμεσονύχτια ;)

 

Στις υπόλοιπες τα φώτα χαμηλώνουν μόνο κατά την προσγείωση και την απογείωση, κατά τη διάρκεια της πτήσης παραμένουν ανοιχτά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Υστερα από αρκετό ψάξιμο στο ιντερνετ διάβασα πολλές αναφορές ότι 3 μήνες(τον χειμώνα) παίρνεις με το ζόρι άδεια άνεφ αποδοχών και ότι πληρώνεσαι μόνο τις ώρες που πετάς ενώ συνήθως δουλεύεις σχεδόν άλλες τόσες στο έδαφος... + το ενοίκιο για 1 γκαρσονιέρα στην Ευρώπη δεν είναι φθηνό όπως στην Ελλάδα αρα στην τελική ούτε τα 3000€ δεν βγάζεις πίσω που πρέπει να δώσεις για την εκπαίδευση. Διόρθωσε με σε κάτι αν κάνω λάθος.

 

Αυτό με το τρίμηνο είναι και δεν είναι αλήθεια. Πολλοί αεροσυνοδοί (αν και τελευταία έχει μειωθεί ο αριθμός αυτός) δεν εχουν προσληφθεί κατευθείαν από τη ρυαν αλλά είναι "ενοικιαζόμενοι". Για τους τελευταίους ισχύει αυτός ο τρόπος δουλειάς. Το ότι πληρώνεσαι μόνο τις ώρες που πετάς δυστυχώς συμβαίνει. Η αρχική εκπαίδευση των έξι βδομάδων δεν πληρώνεται από την εταιρεία (...) και σου δίνεται η επιλογή είτε να δώσεις ντούκου τα 2500€ είτε να δώσεις 3100€ σε μια περίοδο νομίζω έξι μηνών. Ένα άλλο ζόρι είναι ότι με το που τελειώνει η εκπαίδευση σε στέλνουν σε κάποια από τις βάσεις και περιμένουν να ξεκινήσεις κατευθείαν. Δηλαδή πχ είσαι Ελληνας, κάνεις την εκπαίδευση στο Δουβλίνο, τελειώνεις Παρασκευή και Δευτέρα ξεκινάς δουλειά στην Κρακοβία. Οπότε καταλαβαίνεις το τρέξιμο, το άγχος και τα έξοδα που έχεις. Στο πρόγραμμα πτήσεων που σου δίνουν ξεκινάς από τη βάση σου, κάνεις τις πτήσεις και επιστρέφεις συνήθως στη βάση για να κοιμηθείς σπίτι σου. Δυστυχώς στις περιπτώσεις που δε γίνει κάτι τέτοιο πρέπει στην πόλη που θα μείνεις να βρεις διαμονή με δικά σου έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπηκα στο site της ryanair για να κλεισω εισητηρια και ειχε δεκαδες επιπλεον χρεωσεις.. Χρεωση για πληρωμη με πιστωτικη, χρεωση για επιλογη θεσης, ακομα και χρεωση για να κανω νωρις το check in. Παμε καλα; Περιπου δλδ +10-12 ευρω απο την αρχικη τιμη που πληρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα ! Μια ερωτηση : Την δευτερα προκειται να ταξιδεψω με την ρυαν απο skg για gro ( βαρκελωνη ) και η πτηση ειναι βραδινη! Γνωριζει κανενας εαν στις βραδινες πτησεις χαμηλωνουν φωτισμο ? Το λεω γιατι εχω σκοπο να ασχοληθω με μια εργασια και επειδη δυσκολα κοιμαμαι σκεφτομουν αν μπορω να εκμεταλλευθω το 3ωρο του ταξιδιου ! 

Και να χαμηλώσουν τα φώτα έχεις ατομικό φως πάνω από το κάθισμα που μάλλον θα είναι αρκετό για να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Τετάρτη ταξιδεύω προς Κέρκυρα απο Αθήνα, θα στείλω με μεταφορική τις βαλίτσες μου και κάποια αλλα πραγματα που θα παρω γιατι θα μείνω 2 μήνες εκεί περίπου, γνωρίζετε αν μπορώ να έχω τσάντα με λαπτοπ και τσάντα με έναν μικτή μαζί μου χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω θέμα!!!!!Στη Ryanair πρεπει να είσαι 16+ (ενήλικας) για να ταξιδέψεις μόνος σου.Είμαι 15.Εκλεισα εισητήριο με η ημερομηνία γέννησης 2000 αντι 2001 που είναι η κανονική μου(με μήνα/μέρα ίδια).Τι να κάνω τώρα;Να το κρατήσω και οτι γίνει;Να προσπαθήσω για κάνα Refund;Πάντως σε email που μου έστειλαν με το barcode του ειαητηριου και λοιπά δεν ειδα πουθενά την ημερομηνία.Μήπως δεν είναι και τόσο σημαντικό; Μην μου πείτε οτι εκανα μαλάκια το ξέρω.Αν ξέρει κάνεις τίποτα βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω θέμα!!!!!Στη Ryanair πρεπει να είσαι 16+ (ενήλικας) για να ταξιδέψεις μόνος σου.Είμαι 15.Εκλεισα εισητήριο με η ημερομηνία γέννησης 2000 αντι 2001 που είναι η κανονική μου(με μήνα/μέρα ίδια).Τι να κάνω τώρα;Να το κρατήσω και οτι γίνει;Να προσπαθήσω για κάνα Refund;Πάντως σε email που μου έστειλαν με το barcode του ειαητηριου και λοιπά δεν ειδα πουθενά την ημερομηνία.Μήπως δεν είναι και τόσο σημαντικό; Μην μου πείτε οτι εκανα μαλάκια το ξέρω.Αν ξέρει κάνεις τίποτα βοήθεια!!!

Φαίνεσαι μικρός; Στον έλεγχο δεν νομίζω να βλέπουν ημερομηνία στην ταυτότητας εκτός άμα υποψιαστούν κάτι.. Έχεις και εισιτήριο επιστροφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην χειραποσκευή που έχεις στην καμπίνα μαζί σου,  ισχύουν οι γνωστοί περιορισμοί (υγρά 100ml κλπ).

 

Στην βαλίτσα που κάνεις check-in δεν νομίζω να ισχύουν, έτσι δεν είναι;

 

Δηλαδή μπορώ να πάρω μαζί π.χ υγρό φακών-σαμπουάν-ελβετικό σουγιά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην χειραποσκευή που έχεις στην καμπίνα μαζί σου,  ισχύουν οι γνωστοί περιορισμοί (υγρά 100ml κλπ).

 

Στην βαλίτσα που κάνεις check-in δεν νομίζω να ισχύουν, έτσι δεν είναι;

 

Δηλαδή μπορώ να πάρω μαζί π.χ υγρό φακών-σαμπουάν-ελβετικό σουγιά κλπ.

Ναι ότι θες βάζεις στη βαλίτσα εκτός από εκρηκτικά ξερωγώ

Υγρό φακών θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν και μπορείς να έχεις στη χειραποσκευή και πάνω από 100μλ (ή η φάτσα μου είναι υπεράνω πάσης υποψίας)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ότι θες βάζεις στη βαλίτσα εκτός από εκρηκτικά ξερωγώ

Υγρό φακών θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν και μπορείς να έχεις στη χειραποσκευή και πάνω από 100μλ (ή η φάτσα μου είναι υπεράνω πάσης υποψίας)

Οχι δεν μπορεις μου το εχουν πεταξει εμενα το μεγαλο μπουκαλακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΟΚ εμένα ποτέ, και τελευταία πέταξα 2 φορές με ryan σε πτήσεις εξωτερικού με το υγρό φακών στη χειραποσκευή

 

edit αν ήσουν με άλλη εταιρία πες με ποια να το έχουμε υπόψη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι το μέλι εμπίπτει στην κατηγορία υγρών, την έχω πατήσει και εγώ σε αεροδρόμιο νησιού, αναγκάστηκα να χαρίσω 2 μέλια σε μια τυχαία γιαγιά, αλλιώς θα πήγαιναν από τους υπαλλήλους στα σκουπίδια, ή δεν θα έμπαινα στην πτήση.


Οχι δεν μπορεις μου το εχουν πεταξει εμενα το μεγαλο μπουκαλακι

εσβησα το παραπάνω σχόλιό μου γιατί τσέκαρα τον κανονισμό της ΕΕ για τους κανονισμούς ασφαλείας, το υγρό φακών το έχουν μέχρι 100ml όντως

Αρα καταρχήν ο υπάλληλος μου είπε παπάντζες, και στις επόμενες δύο πτήσεις που πήγα με κανονική συσκευασία (όχι ταξιδιωτική των 100ml) και το έδειξα όταν με ρώτησαν αν κουβαλάω υγρά, απλά αδιαφόρησαν για την πάρτη μου. Εντυπωσιακή αυθαιρεσία, αν σκεφτείς ότι η μία φάση ήταν στην γερμανία.

Η ουσία είναι ότι δεν το ξαναρισκάρω να πάω με μεγάλη συσκευασία και κακώς συμβούλεψα και τον άλλον πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το μέλι εμπίπτει στην κατηγορία υγρών, την έχω πατήσει και εγώ σε αεροδρόμιο νησιού, αναγκάστηκα να χαρίσω 2 μέλια σε μια τυχαία γιαγιά, αλλιώς θα πήγαιναν από τους υπαλλήλους στα σκουπίδια, ή δεν θα έμπαινα στην πτήση.

εσβησα το παραπάνω σχόλιό μου γιατί τσέκαρα τον κανονισμό της ΕΕ για τους κανονισμούς ασφαλείας, το υγρό φακών το έχουν μέχρι 100ml όντως

Αρα καταρχήν ο υπάλληλος μου είπε παπάντζες, και στις επόμενες δύο πτήσεις που πήγα με κανονική συσκευασία (όχι ταξιδιωτική των 100ml) και το έδειξα όταν με ρώτησαν αν κουβαλάω υγρά, απλά αδιαφόρησαν για την πάρτη μου. Εντυπωσιακή αυθαιρεσία, αν σκεφτείς ότι η μία φάση ήταν στην γερμανία.

Η ουσία είναι ότι δεν το ξαναρισκάρω να πάω με μεγάλη συσκευασία και κακώς συμβούλεψα και τον άλλον πριν.

Πουλανε στα φαρμακεια αδεια μπουκαλακια 100ml,εγω εχω παρει 4-5 πεντε και τα χρησιμοποιω οταν χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω θέμα!!!!!Στη Ryanair πρεπει να είσαι 16+ (ενήλικας) για να ταξιδέψεις μόνος σου.Είμαι 15.Εκλεισα εισητήριο με η ημερομηνία γέννησης 2000 αντι 2001 που είναι η κανονική μου(με μήνα/μέρα ίδια).Τι να κάνω τώρα;Να το κρατήσω και οτι γίνει;Να προσπαθήσω για κάνα Refund;Πάντως σε email που μου έστειλαν με το barcode του ειαητηριου και λοιπά δεν ειδα πουθενά την ημερομηνία.Μήπως δεν είναι και τόσο σημαντικό; Μην μου πείτε οτι εκανα μαλάκια το ξέρω.Αν ξέρει κάνεις τίποτα βοήθεια!!!

 

Οταν θα πας να κανεις τσεκ ιν θα σου ζητησει παλι ημερομηνία γεννησης. Υπαρχει πιθανότητα αν το ελεγξουν παραλληλα με την ταυτότητα σου να μη σε αφήσουν να πετάξεις γιατι κανονικά σε αυτη την ηλικία πετάς ως ασυνόδευτο (UM)... πηγαινε με το μπουγιο και λογικά δε θα το δουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το μέλι εμπίπτει στην κατηγορία υγρών, την έχω πατήσει και εγώ σε αεροδρόμιο νησιού, αναγκάστηκα να χαρίσω 2 μέλια σε μια τυχαία γιαγιά, αλλιώς θα πήγαιναν από τους υπαλλήλους στα σκουπίδια, ή δεν θα έμπαινα στην πτήση.

εσβησα το παραπάνω σχόλιό μου γιατί τσέκαρα τον κανονισμό της ΕΕ για τους κανονισμούς ασφαλείας, το υγρό φακών το έχουν μέχρι 100ml όντως

 

Ναι ότι θες βάζεις στη βαλίτσα εκτός από εκρηκτικά ξερωγώ

Υγρό φακών θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν και μπορείς να έχεις στη χειραποσκευή και πάνω από 100μλ (ή η φάτσα μου είναι υπεράνω πάσης υποψίας)

 

 

Η ουσία είναι ότι δεν το ξαναρισκάρω να πάω με μεγάλη συσκευασία και κακώς συμβούλεψα και τον άλλον πριν.

 

Εφόσον έχω την 2η βαλίτσα δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρω με την χειραποσκευή και να αφεθώ στην κρίση του κάθε υπαλλήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...