Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γενικα για τα λεφτα της αρκετα καλη ειναι η ryanair..

 

τις βαλιτσες πολλες φορες της βαζουν και τσαμπα κατω.

Τις χειραποσκευές βάζουν όταν δεν έχει χώρο στην καμπίνα, δεν θα μπορούσαν να το χρεώνουν αυτό! Αλλά γενικά συμφωνώ ότι είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα για τα λεφτα της αρκετα καλη ειναι η ryanair..

 

τις βαλιτσες πολλες φορες της βαζουν και τσαμπα κατω.

 

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων τις αποσκευές που παραδίδεις στο τσεκ ιν τις πληρώνεις κανονικότατα. Απλά τις χειραποσκευές παίρνουν χωρίς κόστος όταν γεμίζει ο χώρος στην καμπίνα (συνήθως οι 90 πρώτοι επιβάτες έχουν εγγυημένη θέση στην καμπίνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ιπτάμενη παρέα  :-)  Επειδή είναι πολλές οι σελίδες από το 2011 θα κάνω τις ερωτήσεις μου και όποιος/α γνωρίζει κάτι απαντάει.

Τις γιορτές των Χριστουγέννων θα ταξιδέψω με Ryan και θέλω να μου πείτε αν μου συμβεί κάτι (άνθρωποι είμαστε) μέχρι να έρθει η μέρα της πτήσης, υπάρχει περίπτωση επιστροφής των χρημάτων του εισιτηρίου; Ολικό ή μερικό ποσό!

 

Στο θέμα με τις βαλίτσες, αν έχω πληρώσει για μια βαλίτσα μέχρι 15 κιλά και εκεί την βρουν 17 ας πούμε, τι παραπάνω πληρώνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο ερώτημα η σύντομη απάντηση είναι όχι. Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής μερικού ποσού (των φόρων αεροδρομίου ουσιαστικά) όταν θες να ακυρώσεις την πτήση αλλά σε χρεώνουν ένα έξτρα "administration fee" που στο 99.99% είναι μεγαλύτερο του φόρου οπότε δεν έχει κάποιο νόημα. Μπορείς να αλλάξεις την πτήση σου σε νέα ημερομηνία, πάλι πληρώνοντας έξτρα αντίτιμο, στην τελική πάλι χαμένος θα βγεις ή θα σου ρθει μία η άλλη.

 

Στο δεύτερη ερώτηση πληρώνεις 10 ευρώ για κάθε επιπλέον κιλό, στο παράδειγμα δηλαδή που έδωσες είναι 20 ευρώ σύμφωνα με τους όρους της εταιρείας, αλλά όπως πάντα εξαρτάται σε τι υπάλληλο θα πέσεις και πόσο θα κάνει τα στραβά μάτια (όχι τόσο συνηθισμένο φαινόμενο με την ρυαν, λίγες εξαιρέσεις από τα πάρα πολλά ταξίδια που έχω κάνει είναι οι Ιρλανδοί και οι Έλληνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πόσο σύντομα έρχεται το mail της κράτησης απο Ryanair? Έχω κλείσει, έχει περάσει κανά 2ωρο και ενώ στον λογαριασμό μου φαίνεται κανονικά το ταξίδι, δεν μου έχει έρθει κανένα mail 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψες τον κωδικό κράτησης που σου εμφάνισε;

Είναι πολύ περίεργο να αργει τόσο! Τσέκαρε και στα σπαμ

Ναι τα τσέκαρα και τπτ... Εν τω μεταξύ η κράτηση στο site λέει ότι έχει επιβεβαιωθεί, απλά δεν μου έχει έρθει το mail.

 

Επίσης κατι ακόμα. Έκλεισα για να πάω Λονδίνο γιατί βρήκα πολύ καλή τιμή, αλλά δεν έκλεισα ακόμα για να γυρίσω, γιατί περιμένω μπας και πέσουν λίγο στα της επιστροφής. Οταν κοιτάω όμως one way απο Λονδίνο Αθήνα, μου βγάζει την τιμή μόνο σε Λίρες. Αυτό πως αλλάζει για να το κάνω ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν αλλάζει αυτό... απλά το να κλείσεις 2φ 1way έχει τον κίνδυνο αν ακυρωθεί η πτήση σου από εδώ προς τα έξω να μην αποζημιωθείς την πτήση επιστροφής.


Και μια και ήρθε η συζήτηση για την Ryan...

Τσέκαρα μια κράτηση που έκανα για τέλη Δεκέμβρη για Stansted.

Είχα κλείσει την πρωινή πτήση από Θεσσαλονίκη (αναχώρηση) και τώρα μου εμφανίζει ότι πάω με την βραδυνή! Την πρωινή SKG-STD την έχουν καταργήσει εντελώς.

 

Και όλα αυτά χωρίς καμμία ειδοποίηση!... Εν τω μεταξύ έχω νοικιάσει και αυτοκίνητο κλπ!

 

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Δικαιούμαι αποζημίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν αλλάζει αυτό... απλά το να κλείσεις 2φ 1way έχει τον κίνδυνο αν ακυρωθεί η πτήση σου από εδώ προς τα έξω να μην αποζημιωθείς την πτήση επιστροφής.

Και μια και ήρθε η συζήτηση για την Ryan...

Τσέκαρα μια κράτηση που έκανα για τέλη Δεκέμβρη για Stansted.

Είχα κλείσει την πρωινή πτήση από Θεσσαλονίκη (αναχώρηση) και τώρα μου εμφανίζει ότι πάω με την βραδυνή! Την πρωινή SKG-STD την έχουν καταργήσει εντελώς.

 

Και όλα αυτά χωρίς καμμία ειδοποίηση!... Εν τω μεταξύ έχω νοικιάσει και αυτοκίνητο κλπ!

 

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Δικαιούμαι αποζημίωση;

 

μπες στο chat και κραξε τους. Αν εχει αλλη πτηση θα σε βαλουν σε εκεινη αν οχι μπορεις απλα να παρεις τα χρηματα σου πισω, τιποτα αλλο... Ου μπλεξεις... Μου το εχουν κανει και εμενα 2-3 φορες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσες να αλλάξεις πτήση για άλλη μέρα;

Το κακό είναι ότι το βραδυ χρεωνουν +150€ το αμαξι (ωρες εκτος ωραρίου), ενώ το άλλο κουφό είναι ότι για 1 μερα ενοικίαση πριν λόγω αλλαγής εταιρίας ενοικίαςσης βγαίνει επίσης +150€!! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσες να αλλάξεις πτήση για άλλη μέρα;

Το κακό είναι ότι το βραδυ χρεωνουν +150€ το αμαξι (ωρες εκτος ωραρίου), ενώ το άλλο κουφό είναι ότι για 1 μερα ενοικίαση πριν λόγω αλλαγής εταιρίας ενοικίαςσης βγαίνει επίσης +150€!! :mad:

 

ναι εβαλα μια ημερα νωρίτερα την επιστροφή μου απο Ρώμη καθως η πτηση που με εβαλάν ήταν 6 το πρωί αντι για 7 το απογευμα και δεν αξιζε να πληρώσω το δωματιο για λιγες ωρες οποτε εφυγα την προηγούμενη που ειχε κανονικά απογευματινη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα τσέκαρα και τπτ... Εν τω μεταξύ η κράτηση στο site λέει ότι έχει επιβεβαιωθεί, απλά δεν μου έχει έρθει το mail.

 

Επίσης κατι ακόμα. Έκλεισα για να πάω Λονδίνο γιατί βρήκα πολύ καλή τιμή, αλλά δεν έκλεισα ακόμα για να γυρίσω, γιατί περιμένω μπας και πέσουν λίγο στα της επιστροφής. Οταν κοιτάω όμως one way απο Λονδίνο Αθήνα, μου βγάζει την τιμή μόνο σε Λίρες. Αυτό πως αλλάζει για να το κάνω ευρώ;

Άμεσα έρχεται το mail, αυτόματο είναι. Περίεργο που δεν ήρθε!

 

Για ευρώ λογικά αν μπεις στην ελληνική σελίδα θα σου τα βγάζει σε ευρώ:

 

https://www.ryanair.com/gr/el/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ryanair σε χρεώνει με το νόμισμα της χώρας στην οποία βρίσκεται το αεροδρόμιο της αναχώρησης. Οπότε αν θες να φύγεις από Αγγλία θα χρεωθείς σε λίρες, από Πολωνία σε ζλότι, κοκ. Προτιμήστε να πληρώσετε σε τοπικό νόμισμα γιατί το exchange rate της ryan είναι κλεψιά.

 

Σε ό,τι αφορά τις αλλαγές των πτήσεων θα πάρεις προσωπικά κάποια ειδοποίηση μόνο αν έχεις επιλέξει να παίρνεις τέτοιες ειδοποιήσεις (τις οποίες χρεώνεσαι με 2.5 ευρώ/ειδοποίηση). Αλλιώς αν έχεις επιλέξει να παίρνεις το mail με τις προσφορές, σε αυτό υπάρχουν κάποιες γενικές ανακοινώσεις. Πρόσφατα έγινε κάτι παρόμοιο με το αεροδρόμιο της Ρώμης που αυτή την εποχή γίνονται έργα. Η ρυαν έστειλε μια ανακοίνωση μέσω του mail των προσφορών που έλεγε ότι όσοι έχετε βγάλει εισιτήρια να ενημερώσετε μέχρι την τάδε ημερομηνία την εταιρεία. Όποιος το είδε οκ, οι υπόλοιποι κλαίνε τα λεφτά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ryanair σε χρεώνει με το νόμισμα της χώρας στην οποία βρίσκεται το αεροδρόμιο της αναχώρησης. Οπότε αν θες να φύγεις από Αγγλία θα χρεωθείς σε λίρες, από Πολωνία σε ζλότι, κοκ. Προτιμήστε να πληρώσετε σε τοπικό νόμισμα γιατί το exchange rate της ryan είναι κλεψιά.

 

Σε ό,τι αφορά τις αλλαγές των πτήσεων θα πάρεις προσωπικά κάποια ειδοποίηση μόνο αν έχεις επιλέξει να παίρνεις τέτοιες ειδοποιήσεις (τις οποίες χρεώνεσαι με 2.5 ευρώ/ειδοποίηση). Αλλιώς αν έχεις επιλέξει να παίρνεις το mail με τις προσφορές, σε αυτό υπάρχουν κάποιες γενικές ανακοινώσεις. Πρόσφατα έγινε κάτι παρόμοιο με το αεροδρόμιο της Ρώμης που αυτή την εποχή γίνονται έργα. Η ρυαν έστειλε μια ανακοίνωση μέσω του mail των προσφορών που έλεγε ότι όσοι έχετε βγάλει εισιτήρια να ενημερώσετε μέχρι την τάδε ημερομηνία την εταιρεία. Όποιος το είδε οκ, οι υπόλοιποι κλαίνε τα λεφτά τους.

Τελικά όταν πήγα να πληρώσω μου το μετέτρεψε απο Λίρες σε ευρώ... και ναι ειναι κλεψιά έστω και 2-3 ευρώ. Αυτό γιατί έβαλα μια να δω πόσο κάνει Αθήνα-Λονδίνο και Λονδίνο-Αθήνα για να δω την επιστροφή σε ευρώ. Έγραφε 42 και κάτι... Οταν όμως το έκανα One way Λονδίνο-Αθήνα, στην μετατροπή λίγο πριν πληρώσω μου το έβαλε 44 και κάτι... 2 ευρώ διαφορά ειναι, αλλά μου την δίνει η γυφτιά.

 

Για το mail, είχα βάλει τις προσφορές της στα ενοχλητικά τελικά γι' αυτό δεν μου ερχόταν και η κράτηση (αν είναι δυνατόν να βάζουν το ίδιο mail για κρατήσεις με αυτό με τις προσφορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...