Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, orck είπε

Τωρα ποιος θα πορωθει τοσο πολυ με μια αεροπορικη φτηνο-εταιρια, δεν ξερω.
Λογικα ολοι βαση τιμης κανουμε τις επιλογες μας.
Εχω κλεισει εισητηρια και ακομη δεν εχω καταλαβει τι παιζει. Μαλλον θα ακυρωσω για να παω και μια φορα με WizzAir, εχω απορια να δω εαν μπορει να υπαρξει πιο γελοια αεροπορικη απο Ryanair.

ΥΓ Τωρα που το ξανασκεφτομαι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πορωθει με τα φτηνο σουπερμαρκετ, Lidl και τετοια. Γιατι να μην γινει αντιστοιχα και για την Ryanair;
 

Παραπλήσια πολιτική αποσκευών ανακοίνωσε και η wizzair 

Την ίδια ή την επόμενη ημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Όπως πάντα ο πελάτης δεν πρέπει να είναι συναισθηματικός αλλά να σκέφτεται αντικειμενικά.

Αν η ryanair εξακουθεί και είναι φθηνότερη για τις ανάγκες μου, την επιλέγω.

Αυτό ακριβώς! Προσωπικά, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πτήση της Ryanair (αν κι εχω καταλάβει ότι προκύπτουν συχνά) αλλά αν μου βγει μια πτήση με τις αποσκευές όσο θα μου έβγαινε π.χ με Aegean, θα προτιμω την Aegean. Αν συνεχίσει να βγαίνει αρκετά πιο κάτω, θα συνεχίσω να την επιλέγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, djcat είπε

Απλά δεν τα έχουν μέσα στη βασική τιμή όπως οι άλλες εταιρείες.

Συγκρίνεις κάθε φορά και βλέπεις. Απλά τώρα θα προσθέτουμε και το ποσό για την αποσκευή για να δούμε αν συμφέρει να την προτιμάμε σαν εταιρεία.

Το μεγάλο της πρόβλημα είναι αυτό με τις ακυρώσεις των πτήσεων...

Το μεγαλυτερο της προβλημα, και λογος μη-προτιμησης για μενα, ειναι η πολιτικη της μετα τις ακυρωσεις. Παραδειγματον χαριν, πλεον θα εχει year-round Αθηνα-Δουβλινο. Δυο φορες την εβδομαδα. Αν για Χ,Υ λογο η πτηση σου ακυρωθει, θα σε βαλει στην επομενη (που θα ειναι μετα απο 3-4 μερες) ή θα σου δωσει τα λεφτα πισω (αστειο ποσο για να κλεισεις αλλο last-minute). Ενω αν ταξιδευεις με legacy εταιρια, θα βρουν τροπο να σε στειλουν σπιτι σου. Κι αυτος ειναι λογος για να πληρωσεις και παραπανω. Περα απο το πιο ανετο ταξιδι. Και τα καλυτερα ωραρια. Και τα κεντρικοτερα αεροδρομια. 

Η Ryan ειναι καλη, αν ειναι οντως πολυ φθηνη, να κλεισεις Αθηνα-Θεσσαλονικη ή Αθηνα-Σαντορινη. Βαρια βαρια μεχρι Ρωμη/Μιλανο. Μεχρι εκει. Για ολα τα υπολοιπα, ειναι απαραδεκτη. Εκτος αν δεν εχεις εναλλακτικη...

5 ώρες πριν, terry308 είπε

Παραπλήσια πολιτική αποσκευών ανακοίνωσε και η wizzair 

Την ίδια ή την επόμενη ημέρα 

Νομιζω η Wizz το πηρε πισω. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος, ουτως ή αλλως δεν τη χρησιμοποιω...

Η Ευκολη πλεον ξεχωριζει απο το σωρο των lo-co με τα κεντρικα αεροδρομια και την χειραποσκευη που τη γεμιζεις οσο σου βασταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι η Ryanair για αυτο που ηθελα εγω, φτηνα μικρα ταξιδια 3-5 ημερων. Ποτε δεν αισθανθηκα οτι πιεζομαι με τις αποσκευες. Αλλα αυτο που εκαναν τωρα ειναι απαραδεκτο. Ειχα παρει, ας πουμε ακριβα εισητηρια, για Λονδινο 7 ημερες, 70ευρω το ατομο πηγαινε-ελα και ειδικα τωρα ηθελα την χειραποσκευη με τα ροδακια. Στην αρχη που δεν ειχαν καταλαβει ακριβως νομιζα οτι δεν με επηρεαζει η οποια αλλαγη γιατι εβγαλα εισητηριο πριν ανακοινωθει η αλλαγη. Αλλα με επηρεαζει.
Τα ακυρωσα και περιμενω επιστροφη. 6ευρω ετσι εκβιαστικα δεν δινω.
Βρηκα με WizzAir ιδιες ημερομηνιες με 40ευρω το ατομο πηγαινε-ελα.Την ιδια χειραποσκευη με ροδακια επιτρεπει, χωρις την δευτερη τσαντα. Δεν φοβαμαι ιδιαιτερα μην πεσει. Πιο πολυ φοβαμαι το να παω και να γυρισω με το μηχανακι μου στο αεροδρομιο παρα το αεροπλανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oφειλουμε να παραδεχτουμε παντως οτι η ρυαν γλενταει ολη την ευρωπη, μιας και ειναι η μεγαλυτερη αεροπορικη και μεσα στις 5 μεγαλυτερες του κοσμου...

 

και πεταει σχεδον αποκλειστικα ευρωπη, με BOEING

🤭

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, opcorsa είπε

oφειλουμε να παραδεχτουμε παντως οτι η ρυαν γλενταει ολη την ευρωπη, μιας και ειναι η μεγαλυτερη αεροπορικη και μεσα στις 5 μεγαλυτερες του κοσμου...

και πεταει σχεδον αποκλειστικα ευρωπη, με BOEING

🤭

Και τι μας νοιάζει τι κάνει; Έχεις μετοχές και θες να πίκρανεις τους μετόχους των άλλων αεροπορικών;

Η λες να το κάνουμε και αυτό το θέμα οπαδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, orck είπε

Και τι μας νοιάζει τι κάνει; Έχεις μετοχές και θες να πίκρανεις τους μετόχους των άλλων αεροπορικών;

Η λες να το κάνουμε και αυτό το θέμα οπαδικο;

η πρωην μου ειναι αεροσυνοδος εκει και εχω καθε λογο να αντιπαθω την ryan

εσεις ομως γιατι κλαιγεστε? ιδιωτικη εταιρεια ειναι με σκοπο το κερδος και μπορει να κανει οτι θελει...αλλωστε με 450 αεροπλανα εχει την δυναμη.. αν δεν μας αρεσει απλα δεν πεταμε με αυτην...

εγω προσωπικα πηγαινω με αυτη για λογους ιδεολογιας, παροτι θα μπορουσα να ειμαι first class στην emirates αν το ηθελα...

νομιζω για καποιο λογο υπαρχει κακη προκαταληψη για ρυαν... κι εμενα μου εχουν ακυρωσει εισητηριο, κι εμενα με εχουν ταλαιπωρησει, αλλα καθυστερηση δεν ειχα ποτε...

και ακουω μερικους οτι δεν χωρανε λεει στα καθισματα, κι εγω που ειμαι 1,98 χωραω μια χαρα ακριβως ξερωγω...

τοσο απλο- δεν μας αρεσει η πολιτικη της, δεν πεταμε...

εγω θα συνεχισω να στηριζω o leary παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, opcorsa είπε

κι εγω που ειμαι 1,98 χωραω μια χαρα ακριβως

Τύπε μου ρίχνεις έναν πόντο αν κι έχω πουρέψει λίγο και παίζει να χω μπει, αλλά μόνο στις 4/5 πρώτες σειρές χωράω σχετικά καλά (όχι άνετα) και στις τελευταίες πρέπει να βγάλω το ένα παΐδι για να διπλώσω.

That being said δε σημαίνει ότι μόνο η ρυαν έχει στενές θέσεις (ναι iberia, ναι lufthansa, ναι sas σε σας αναφέρομαι)

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Τύπε μου ρίχνεις έναν πόντο αν κι έχω πουρέψει λίγο και παίζει να χω μπει, αλλά μόνο στις 4/5 πρώτες σειρές χωράω σχετικά καλά (όχι άνετα) και στις τελευταίες πρέπει να βγάλω το ένα παΐδι για να διπλώσω.

That being said δε σημαίνει ότι μόνο η ρυαν έχει στενές θέσεις (ναι iberia, ναι lufthansa, ναι sas σε σας αναφέρομαι)

τυπε σοβαρα ειμαι 1,98 και πλεον 105 κιλα ψυλογυμνασμενος... πραγματικα χωραω ισα ισα χωρις να ακουμπανε τα ποδια μου την μπροστινη θεση... και επειδη ειμαι και γκαντεμης καθομαι πολυ συχνα στις θεσεις 33 που ειναι οι τελευταιες και χωρις χωρο πανω για βαλιτσες γιατι εχει τα οξυγονα... ακομα κι εκει χωραω...

επισης ακομα και με την αλλαγη παλι φθηνη ειναι η ryan και παλι γλενταει ολη την ευρωπη μαζι με την laudamotion που κι αυτη επεκτεινεται... (η πρωην nikki , του φιλου μας του λαουντα)

13 λεπτά πριν, Tribal21 είπε

Στην Aegean χωράς κανονικά? Γιατί εγώ δεν έχω δει διαφορές!

δεν εχω μπει ποτε και ουτε προκειται να στηριξω εταιρειες -απατη- που μου θυμιζουν παλιο δημοσιο επι εποχες βαθεως πασοκ

συνεπως δεν ασχολουμαι με aegean

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση δεν πήγαινε σε σένα αλλά στο φίλο Speculoos.

Επίσης όπου Aegean βάλτε wizz,easyjet κτλπ... Θέλω να πω πως τις θέσεις δεν τις βάζει η Ryanair. Όλα τα Boeing 737-800 έχουν τις ίδιες διαστάσεις και τον ίδιο αριθμό θέσεων. Οπότε δεν είναι άκυρο αυτο που λένε μερικοί ότι οι θέσεις της Ryanair είναι στενές.

Η Aegean βέβαια δεν πετά με Boeing αλλά με airbus,παρόλα αυτά δεν έχω δει διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, opcorsa είπε

oφειλουμε να παραδεχτουμε παντως οτι η ρυαν γλενταει ολη την ευρωπη, μιας και ειναι η μεγαλυτερη αεροπορικη και μεσα στις 5 μεγαλυτερες του κοσμου...

και πεταει σχεδον αποκλειστικα ευρωπη, με BOEING

🤭

Προφανως για μια εταιρια οπως η Ryan, το να επιλεξει εναν συγκεκριμενο τυπο αεροσκαφους ειναι μονοδρομος. Αντιστοιχα η EZY πεταει μονο Airbus A32X 

12 λεπτά πριν, Tribal21 είπε

Η ερώτηση δεν πήγαινε σε σένα αλλά στο φίλο Speculoos.

Επίσης όπου Aegean βάλτε wizz,easyjet κτλπ... Θέλω να πω πως τις θέσεις δεν τις βάζει η Ryanair. Όλα τα Boeing 737-800 έχουν τις ίδιες διαστάσεις και τον ίδιο αριθμό θέσεων. Οπότε δεν είναι άκυρο αυτο που λένε μερικοί ότι οι θέσεις της Ryanair είναι στενές.

Η Aegean βέβαια δεν πετά με Boeing αλλά με airbus,παρόλα αυτά δεν έχω δει διαφορές.

Δεν εχει σημασια ο τυπος του αεροσκαφους, αλλα το configuration. Ποσες σειρες βαζουν μεσα. Προφανως κι οι εταιριες αποφασιζουν ποσες σειρες θελουν μεσα. Το αεροπλανο ειναι πληρως στα μετρα τους. Η Aegean ειχε περισσοτερο χωρο αλλα εκανε αλλαγες στην καμπινα για να βαλουν εξτρα σειρα και πλεον ειναι μια απο τα ιδια. Η Lufthansa/Swiss εχουν περισσοτερο χωρο. Ετυχε να ταξιδεψω με Lufthansa και Aegean με διαφορα δυο εβδομαδων κι η διαφορα ηταν σημαντικη, ειμαι 1.86, στην Aegean τα ποδια μου εβρισκαν στο καθισμα (σε νορμαλ σταση), στη Lufthansa ειχε αερα. A320 και οι δυο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αεροπορικές εταιρείες παίρνουν άδεια από καθίσματα τα αεροπλάνα και κανονίζουν εκείνες τη διάταξη των θέσεων. Στο ίδιο 737 ή Α320 μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές σειρές θέσεων. H LOT πχ έχει τον ίδιο τύπο σκαφών με τη ryan και έχει 29-30 σειρές ενώ η ryan έχει 32.

Για να πούμε του στραβού το δίκιο, η ιστορία με τα στενά καθίσματα και τη ρυαν ξεκίνησε όταν έγινε το μεγάλο ξεπέταγμα πριν από 8-10 χρόνια και από τότε της έχει μείνει η λαδιά. Ήταν η πρώτη που στοίβαζε τον κόσμο σα σαρδέλες, που τον έβαζε να περιμένει όρθιος για το boarding, που σπάνια/ποτέ δεν σταμάταγε σε αερογέφυρα, που χρέωνε βαλίτσες και φαγητό. Μέσα στη δεκαετία το σύνολο σχεδόν των παραδοσιακών εταιρειών ακολούθησε πολλά από τα παραδείγματα της ryan σε ότι αφορά την εμπειρία πτήσης (ευτυχώς όχι σε οτιδήποτε άλλο) οπότε οι όποιες διαφορές έχουν εξαλειφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Τύπε μου ρίχνεις έναν πόντο αν κι έχω πουρέψει λίγο και παίζει να χω μπει, αλλά μόνο στις 4/5 πρώτες σειρές χωράω σχετικά καλά (όχι άνετα) και στις τελευταίες πρέπει να βγάλω το ένα παΐδι για να διπλώσω.

That being said δε σημαίνει ότι μόνο η ρυαν έχει στενές θέσεις (ναι iberia, ναι lufthansa, ναι sas σε σας αναφέρομαι)

Στενες ή με λιγο legroom? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...