Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα, για πτήση ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ με Ryanair εκτος απο τις μασκες κλπ θα πρεπει να υποβαλλω και PLF? Ή αφορά μόνο τις πτήσεις από/πρός ξένες χώρες? μένουν 5 μέρες και έχω μπερδευτεί με τις οδηγίες της ραιαν στο site και προφανως δεν κανω τον κοπο να επικοινωνησω γιατι θα πάρει μέχρι μεθαύριο...

ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Beefeater είπε

παιδιά καλησπέρα, για πτήση ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ με Ryanair εκτος απο τις μασκες κλπ θα πρεπει να υποβαλλω και PLF? Ή αφορά μόνο τις πτήσεις από/πρός ξένες χώρες? μένουν 5 μέρες και έχω μπερδευτεί με τις οδηγίες της ραιαν στο site και προφανως δεν κανω τον κοπο να επικοινωνησω γιατι θα πάρει μέχρι μεθαύριο...

ευχαριστώ :)

Σε εσωτερικού δε χρειάζεται (πέταξα Αυγούστο όλα κομπλέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Beefeater είπε

ok σωστα τα υπεθεσα λοιπον, ευχαριστω !

Μα αν κοίταγες την https://travel.gov.gr/#/ που πρέπει να συμπληρώσεις λέει για αφίξεις στην Ελλάδα.Αφου είσαι ήδη στην Ελλάδα τι άφιξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Μα αν κοίταγες την https://travel.gov.gr/#/ που πρέπει να συμπληρώσεις λέει για αφίξεις στην Ελλάδα.Αφου είσαι ήδη στην Ελλάδα τι άφιξη;

ayto ακριβως με μπερδεψε

επρεπε να ειχε ενα κεφαλαιο και για τις πτησεις μεσα στην χωρα... καθως πχ αλλο φορτιο εχει η κως αλλο η αττικη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ ξανά με αεροπλάνο. Είναι αυστηροί στις διαστάσεις των αποσκευών; Για την χειραποσκευή αναφέρουν 40x25x20 αλλά το σακίδιο μου είναι 43x29x14. 

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, intruder99 είπε

Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ ξανά με αεροπλάνο. Είναι αυστηροί στις διαστάσεις των αποσκευών; Για την χειραποσκευή αναφέρουν 40x25x20 αλλά το σακίδιο μου είναι 43x29x14. 

Εάν τους χτυπήσει στο μάτι (ο πρώτος έλεγχος έτσι γίνεται συνήθως), θα σε υποχρεώσουν να το βάλεις μέσα σε μια ειδική μεταλλική κατασκευή για έλεγχο. Αν μπει με ευκολία δεν έχεις θέμα, αν την έχεις τιγκάρει, ξεκινά να βγάζεις την πιστωτική σου.

Η διαφορά στα εκατοστά είναι μικρή, επειδή όμως μιλάμε για εύκαμπτη αποσκευή, πρόσεξε το παραπάνω που έγραψα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω με backpack  ταξιδευω συνέχεια και επειδή είναι πιο μεγάλο απλά δεν το φουλάρω οπότε χωράει στο καλάθι.

Καλό ειναι αν το παρακάνεις με το μεγεθος να εισαι οσο πιο low profile μπορεις ,δεν θα πας απο τους πρωτους να περάσεις μέσα,θα το κρατάς ψιλο κρυμμένο οσο περιμένεις και οταν περνάς τον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, intruder99 είπε

Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ ξανά με αεροπλάνο. Είναι αυστηροί στις διαστάσεις των αποσκευών; Για την χειραποσκευή αναφέρουν 40x25x20 αλλά το σακίδιο μου είναι 43x29x14. 

έχω ταξιδέψει πολλές φορές με αυτούς. άλλες φορές ήμουν οκ, άλλες ήμουν εκτός "προδιαγραφών". Κι εγώ και η παρέα μου

Δεν έτυχε ποτέ να μου πούνε κάτι. Αυτό δε σημαίνει κάτι βέβαια γιατί έχω δει αρκετούς να τους λένε να βάλουν τις αποσκευές τους σε αυτή την πατέντα που έχουν για να μετράνε.

Είναι λίγο τζοκερ η φάση. Έχει τύχει πχ να περάσω κι εγώ και η παρέα μου με 2 αποσκευές ενώ επιτρέπεται 1. Και μάλιστα η μια αρκετή μεγαλύτερη. Και αυτό δεν έχει γίνει μόνο μια φορά. Απλά προσπαθείς να μη δίνεις στόχο. πχ η μια τσάντα στο χέρι, η άλλη στην πλάτη, λίγο στρυμωγμένος με τους άλλους ώστε να μη φαίνεσαι (τώρα με τον ιο δε νομίζω να γίνεται).

Η εμπειρία μου λέει ότι δε δίνουν και τόση σημασία. Οπότε αν το θέμα σου είναι τα 3-4 εκατοστά παραπάνω δεν ασχολείσαι καν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, intruder99 είπε

Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ ξανά με αεροπλάνο. Είναι αυστηροί στις διαστάσεις των αποσκευών; Για την χειραποσκευή αναφέρουν 40x25x20 αλλά το σακίδιο μου είναι 43x29x14. 

Έμενα εξείχε  απο το κουτί έλεγχου μισό ροδακι δεν ειχα κάτι για να το σπάσω και να χωρέσει με υποχρέωσαν να πληρώσω αποσκευή κανονικά Aegean αν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχετε στο νου σου πως η αυστηρότητα με την οποία τηρούν τους κανονισμούς αλλάζει απο αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο. Όχι μόνο για τη Ryanair, γενικά για τις αεροπορικές. Π.χ. στην Aegean στην Αθήνα βγάζουν απο τη μύγα ξύγκι και στο γυρισμό για Ελλάδα απο Γερμανία περνούσες και οικοσκευή μέσα στο αεροπλάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Οταν σε πιασουν εκτος προδιαγραφων, τι σε χρεωνουν μετα; θυμαστε ποσά;

ε ανάλογα. υπάρχει τιμοκατάλογος στο site. Απλά το κακό είναι ότι αν προπλήρωνες απο πριν την αποσκευή θα έδινες ας πούμε 20€ ενώ αν σε γραπώσουν τελευταία στιγμή θα δώσεις 40€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επίσης έχετε στο νου σου πως η αυστηρότητα με την οποία τηρούν τους κανονισμούς αλλάζει απο αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο. Όχι μόνο για τη Ryanair, γενικά για τις αεροπορικές. Π.χ. στην Aegean στην Αθήνα βγάζουν απο τη μύγα ξύγκι και στο γυρισμό για Ελλάδα απο Γερμανία περνούσες και οικοσκευή μέσα στο αεροπλάνο.

Κατά κανόνα, έχει να κάνει με την πληρότητα της πτήσης και κατ' επέκταση με τον διαθέσιμο ή μη, χώρο πάνω (και εμπρός κάτω) από τα καθίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...