Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/12/2021 στις 3:14 ΜΜ, Mikelpcpro_GR είπε

Okay, στην διαστάσεις αυτή είναι αυστηροί; Αν υπερβεί το προβλεπόμενο ποσό χρεώνει μετά;

Τον Οκτώβρη που ταξίδεψα είχες ποινή 69€.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 03/12/2021 at 19:56, MariaMariaMaria said:

Τον Οκτώβρη που ταξίδεψα είχες ποινή 69€.

δεν ειναι ποινη.στην ουσια ειναι  η last time χρεωση.

On 30/11/2021 at 22:21, Mikelpcpro_GR said:

Καλησπέρα, παιδιά να ρωτήσω για non priority πτήσει αν η αποσκευή υπερβεί τα 8 κιλά, πόσο χρεώνουν εκεί τα αλάνια της ryanair?

δεν ζυγιζουν backpack.ογκο κοιτανε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια είναι έως 69,99€

Οι χρεώσεις που έχω δει είναι μέχρι 30€ ,μάλλον για να μην γίνεται μεγάλη μανούρα.Το καταπίνεις πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά!!!?

Θέλω να μου λύσετε μια απορία, σίγουρα έχει λυθεί, αλλά με όλα αυτά που διαβάζω νομίζω πως θα πάθουν κάτι τις τα νευράκια μου!!! 

Παραδοτέα 10 κιλη αποσκευή ryanair.. υπάρχουν συγκεκριμένες διαστάσεις?!?!?

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραδοτέα (check-in) 10kg αποσκευή δεν έχει διαστάσεις.
Επιπλέον πληροφορίες εδώ: https://help.ryanair.com/hc/el/articles/360017825498


Η χειραποσκευή (cabin bag) 10kg έχει, 55x40x20cm.
Επιπλέον πληροφορίες εδώ: https://help.ryanair.com/hc/el/articles/360017825358

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά υπάρχει όριο και στη παραδοτέα σε διαστάσεις, αλλά λέω θεωρητικά γιατί είναι αρκετά μεγάλο (81cms (height), 119cms (width) and 119cms (depth). Δηλαδή ακόμα και κάτι τέραστιες βαλίτσες δε το φτάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πως η χειραποσκευη είναι 40×25×20! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!!!

Πλήρωσα για παραδοτέα αποσκευή,  αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι δε συμφέρει για 5 μέρες ταξίδι!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Doroulina said:

Διάβασα πως η χειραποσκευη είναι 40×25×20! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!!!

Πλήρωσα για παραδοτέα αποσκευή,  αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι δε συμφέρει για 5 μέρες ταξίδι!!! 

Η δωρεάν χειραποσκευή που πλέον είναι ουσιαστικά μια σχολική τσάντα πλάτης ειναι τόσο 40×25×20.  Εκεί βέβαια για 5 μέρες δε χωράνε τα απαραίτητα.

Ίσως το καλύτερο ειναι να προσθέσεις priority που έτσι μαζί με την πάνω τσάντα έχεις και μία έως 10 κιλά μικρή βαλιτσούλα καμπίνας και τη παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο.

https://help.ryanair.com/hc/en-gb/articles/360017824658-Ryanair-s-Bag-Policy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα την άλλη ,αυτή που δίνεις στο check in.. αυτή που δε γράφει διαστάσεις!  Αυτή που γισ να μάθω αν χρειάζονται διαστάσεις είχα πονοκέφαλο εδώ και δυο μέρες! 

Αυτή που θα βάλω την Άρτα και τα Γιάννενα μέσα!! 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Doroulina είπε

Έβαλα την άλλη ,αυτή που δίνεις στο check in.. αυτή που δε γράφει διαστάσεις!  Αυτή που γισ να μάθω αν χρειάζονται διαστάσεις είχα πονοκέφαλο εδώ και δυο μέρες! 

Αυτή που θα βάλω την Άρτα και τα Γιάννενα μέσα!! 😂😂

Αν πας να κάνεις την κράτηση από υπολογιστή σου λέει και τις διαστάσεις για όλες τις βαλίτσες. Φαντάζομαι οτι έκλεισες μέσω της εφαρμογής του κινητού που δεν είναι τόσο εμφανές με την πρώτη ματιά. Έχει μία επιλογή που λέει Bag options explained στην οθόνη που διαλέγεις τι βαλίτσα θέλεις και σου δείχνει τις διαστάσεις αναλυτικά για κάθε μία.

 

Capture.JPG.1cd4a7fcfbbb7cb97c2efda2878ce734.JPG

Επεξ/σία από alxandros_gr
.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2022 at 00:38, Doroulina said:

Δεν το είδα ποτέ!!!

Άρα στην ουσία η 10κιλη είτε την παραδώσεις είτε την πάρεις μαζί σου οι διαστάσεις στην 10κιλη είναι ίδια!? 

yes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω κλείσει ένα εισιτήριο με priority και 2 αποσκευές εδώ κ κανένα μήνα. Μπήκα σήμερα να επιλέξω θέση (που τη κράτηση μου την βρήκε και την εμφάνισε με μεγάλη δυσκολία) και όλες μα όλες οι διαθέσιμες θέσεις που μου εμφάνιζε ήταν  με πληρωμή. Την ημέρα Που είχα κλείσει το εισιτήριο μου έδινε διάφορες επιλογές είτε με έξτρα χρέωση είτε χωρίς χρέωση αφού η priority περιλαμβάνει και τις απλες θέσεις (χώρις έξτρα leg room κτλ). Σήμερα έκανα την διαδικασία κράτησης σαν επισκέπτης στο site για την ίδια πτήση, έπλεξα priority και μου έβγαλε επιλογές θέσεων όπως στη φωτό (άλλες με χρέωση και άλλες χωρίς αφού περιλαμβάνονται στη τιμή). 

Να περιμένω ότι την επιλογή θέσεων με ή χωρίς χρέωση θα την έχω όταν ανοίξει το check in ή να μιλήσω μαζί τους στο chat ? 

 

6D6AC622-1D8C-4424-81CD-BAE77DB728DB.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα

Πρωτη φορα θα πεταξω με αυτην την εταιρεία και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα καθως δεν βρηκα πουθενα ακρη

Εκλεισα 3 εισιτηρια για αρχες ιουνιου απο θεσσαλονικη για γερμανια μεσο της εφαρμογης της ryanair η οποια ειναι στην ελληνικη γλωσσα... οποτε ολα τα στοιχεια τα εγραψα στα ελληνικα (ονοματεπωνυμα) θα εχω καποιο θεμα που δεν τα εγραψα στα λατινικά? Καθως δεν ειχε πουθενα λατινικα.

Επισης τι ακριβώς θα κανω στο αεροδρομιο καθως οπως διαβασα δεν εχει γκισε αυτη η εταιρεια ωστε να παω εκει οπως πηγαινα στις αλλες εταιρειες, μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα τις διαδικασιες? 

Αλλο θεμα (συγνωμη εαν σας κουραζω) το backpack  εχει στανταρ διαστασης αλλα το δικο μου ειναι κατα 10cm πιο ψηλο....εαν δεν το γεμισω (αρα δεν θα τεντωση) και το βαλω στο ειδικο κουτι μετρησεις σχεδον διπλωμενο θα ειναι .....θα εχω θεμα?

Σας ευχαριστω και συγνωμη για το κατεβατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lazlos είπε

Καλησπερα

Πρωτη φορα θα πεταξω με αυτην την εταιρεία και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα καθως δεν βρηκα πουθενα ακρη

Εκλεισα 3 εισιτηρια για αρχες ιουνιου απο θεσσαλονικη για γερμανια μεσο της εφαρμογης της ryanair η οποια ειναι στην ελληνικη γλωσσα... οποτε ολα τα στοιχεια τα εγραψα στα ελληνικα (ονοματεπωνυμα) θα εχω καποιο θεμα που δεν τα εγραψα στα λατινικά? Καθως δεν ειχε πουθενα λατινικα.

Επισης τι ακριβώς θα κανω στο αεροδρομιο καθως οπως διαβασα δεν εχει γκισε αυτη η εταιρεια ωστε να παω εκει οπως πηγαινα στις αλλες εταιρειες, μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα τις διαδικασιες? 

Αλλο θεμα (συγνωμη εαν σας κουραζω) το backpack  εχει στανταρ διαστασης αλλα το δικο μου ειναι κατα 10cm πιο ψηλο....εαν δεν το γεμισω (αρα δεν θα τεντωση) και το βαλω στο ειδικο κουτι μετρησεις σχεδον διπλωμενο θα ειναι .....θα εχω θεμα?

Σας ευχαριστω και συγνωμη για το κατεβατο

Δεν μπορούσες να αλλάξεις σε αγγλικά την γλώσσα του κινητού σου;Με τι ταξιδευεις;Διαβατήριο ή ταυτότητα;Πάντως και στα δύο έγγραφα είναι με λατινικούς χαρακτήρες το όνομα σου.Δεν κοιτάς αν σε αφήνει να το διορθώσεις;Περίμενε να γράψει και κάποιος αλλος που μπορεί να ξέρει καλύτερα.

Το check in το κάνεις απο την εφαρμογή ή την σελίδα της ryanair.Αν δεν εχεις να παραδώσεις βαλίτσα πας κατευθείαν στη πύλη αναχωρησης .Το boarding pass το έχεις είτε απο την εφαρμογή στο κινητό σου είτε απο email που μπορείς να το εκτυπώσεις.

Nαι αν δεν το τιγκάρεις τότε θα χωράει στο καλάθι οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...