Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγε πριν 2 βδομάδες το αφεντικό της μαμάς μου Ιταλία και μου είπε ότι χρεώναν την τουαλέτα!!! Τώρα τι να πω, δεν ξέρω. 

Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ, χρεώσεις από φαγητά πχ κτλ πού τα πληρώνω; Δεν έκλεισα κάτι μαζί με το εισιτήριο. Αυτό με αγχώνει πιο πολύ. Έναν καφέ κτλ σίγουρα θα τον πάρω, αλλά πού θα τον πληρώσω; Πρέπει να το δηλώσω κάπου πριν μπω ότι θέλω πχ καφέ και νερό; (συγνώμη αν είναι ηλίθια απορία, αλλά στις άλλες αεροπορικές το έλεγε το εισιτήριο πάνω τι έχω επιπλέον). 

Τα καθίσματα δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα. Είμαι 1.56 άνθρωπος! Έχει και τα καλά του να είσαι κοντή! χαχα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μία ερώτηση βρε παιδιά...έκλεισα 2 εισιτήρια χωρίς έξτρα χρεώσεις για θέσεις...άμα κάνω το τσεκ ιν με το που ανοίξει,θα μας βάλουν να κάτσουμε μαζί ή όπου να ναι..Δεν εχω βρει πουθενά Απάντηση για αυτό και με αγχώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τουαλέτα δεν την πληρώνεις...

 

Οτιδήποτε φας ή πιεις το πληρώνεις και μάλιστα πολύ ακριβά, ενώ η ποιότητα είναι ιδιαίτερα χαμηλή... Στην easyjet πχ ο καφές ήταν σε μορφή φακελακίου όπως το τσάι lipton... πρώτη φορά βλέπω τέτοιο καφέ... (σου έριχναν και λίγο βραστό νερό και σου έλεγαν φέρε τωρα 3 λίρες...)

 

Γενικά δεδομένου ότι η πτήση είναι μικρής διάρκειας, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να φας καλά στο σπίτι σου ή κάπου έξω πριν πας στο αεροδρόμιο και να φας πάλι όταν φτάσεις στο προορισμό σου (3,5 ώρες είναι η πτήση για Αγγλία.. άντε να μείνεις το πολύ 5-6 ώρες χωρίς φαγητό μαζί με δρομολόγια προς αεροδρόμιο, αναμονή για βαλίτσες κλπ.. δε νομίζω είναι τραγικό καθημερινά έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι τρώμε στις 2 και μετά πάλι στις 8 πχ)

 

Αν πας νωρίς στο αεροδρόμιο φάε εκεί ή πιες εκεί καφέ... (αν και εκεί είναι ακριβά αρκετά, πχ έχει Γρηγόρη αλλά οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες από τους υπόλοιπους Γρηγόρηδες...)

 

Πάρε και ένα νεράκι (και ότι άλλο θες) μόλις περάσεις τον έλεγχο της χειραποσκευής και έτσι δε χρειάζεται να πάρεις τπτ μέσα στο αεροπλάνο που είναι κλέφτες...

 

Στη Ryanair αν δε κάνω λάθος, αν δεν επιλέξεις σε ποια θέση θα κάτσεις (που το πληρώνεις φυσικά) κάθεσαι όπου βρεις όταν μπεις στο αεροπλάνο... άρα υπάρχει μικρή πιθανότητα να μη μπορέσεις να κάτσεις με όλη τη παρέα σου πχ... αλλά εντάξει πιστεύω είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο...αν μπείτε όλοι μαζί στο αεροπλάνο κιόλας.... 

 

Γενικά μην σας πιάνει πανικός, υπάρχουν αναλυτικά όλα στο σάιτ της εταιρείας.... 55Χ40Χ20 οι διαστάσεις της χειραποσκευής έως 10 κιλά...συν άλλη μια πολύ μικρή τσαντούλα, δε θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις..μπείτε δείτε...

 

Τσεκ ιν μην ξεχάσεις να κάνεις από το σπίτι και να εκτυπώσεις το boarding pass γιατί εκεί είναι που βαράνε..η τουαλέτα είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί...

 

Ε στο φινάλε και να την χρέωναν την τουαλέτα άντε κανά ευρώ θα την είχαν... άμα σε έπιανε κόψιμο θα τα έδινες...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει τουαλετα ειναι 1 ευρω.. επισης πλεον εδω και 1-2 χρονια εχει αλλαξει αυτο με τις θεσεις, σου δινουν ΤΥΧΑΙΑ μια θεση με το τσεκ ιν.. αμα θες συγκεκριμενη θεση μονο πληρωνεις εξτρα (δλδ παραθυρο κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τουαλέτα δεν την πληρώνεις...

 

Οτιδήποτε φας ή πιεις το πληρώνεις και μάλιστα πολύ ακριβά, ενώ η ποιότητα είναι ιδιαίτερα χαμηλή... Στην easyjet πχ ο καφές ήταν σε μορφή φακελακίου όπως το τσάι lipton... πρώτη φορά βλέπω τέτοιο καφέ... (σου έριχναν και λίγο βραστό νερό και σου έλεγαν φέρε τωρα 3 λίρες...)

 

Γενικά δεδομένου ότι η πτήση είναι μικρής διάρκειας, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να φας καλά στο σπίτι σου ή κάπου έξω πριν πας στο αεροδρόμιο και να φας πάλι όταν φτάσεις στο προορισμό σου (3,5 ώρες είναι η πτήση για Αγγλία.. άντε να μείνεις το πολύ 5-6 ώρες χωρίς φαγητό μαζί με δρομολόγια προς αεροδρόμιο, αναμονή για βαλίτσες κλπ.. δε νομίζω είναι τραγικό καθημερινά έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι τρώμε στις 2 και μετά πάλι στις 8 πχ)

 

Αν πας νωρίς στο αεροδρόμιο φάε εκεί ή πιες εκεί καφέ... (αν και εκεί είναι ακριβά αρκετά, πχ έχει Γρηγόρη αλλά οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες από τους υπόλοιπους Γρηγόρηδες...)

 

Πάρε και ένα νεράκι (και ότι άλλο θες) μόλις περάσεις τον έλεγχο της χειραποσκευής και έτσι δε χρειάζεται να πάρεις τπτ μέσα στο αεροπλάνο που είναι κλέφτες...

 

Στη Ryanair αν δε κάνω λάθος, αν δεν επιλέξεις σε ποια θέση θα κάτσεις (που το πληρώνεις φυσικά) κάθεσαι όπου βρεις όταν μπεις στο αεροπλάνο... άρα υπάρχει μικρή πιθανότητα να μη μπορέσεις να κάτσεις με όλη τη παρέα σου πχ... αλλά εντάξει πιστεύω είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο...αν μπείτε όλοι μαζί στο αεροπλάνο κιόλας.... 

 

Γενικά μην σας πιάνει πανικός, υπάρχουν αναλυτικά όλα στο σάιτ της εταιρείας.... 55Χ40Χ20 οι διαστάσεις της χειραποσκευής έως 10 κιλά...συν άλλη μια πολύ μικρή τσαντούλα, δε θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις..μπείτε δείτε...

 

Τσεκ ιν μην ξεχάσεις να κάνεις από το σπίτι και να εκτυπώσεις το boarding pass γιατί εκεί είναι που βαράνε..η τουαλέτα είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί...

 

Ε στο φινάλε και να την χρέωναν την τουαλέτα άντε κανά ευρώ θα την είχαν... άμα σε έπιανε κόψιμο θα τα έδινες...  :-D

1)

Το πρόβλημα είναι στα υγρά. Σαντουιτσάκια πχ μπορείς να ετοιμάσεις από το σπίτι και να τα πάρεις στο αεροπλάνο

2)

Οι θέσεις είναι αριθμημένες δεν κάθεσαι όπου σου καπνίσει

3)

Αν έχεις smartphone ή ταμπλέτα (που θα πάρεις μαζί σου) κάνεις στην εφαρμογή το check-in και δεν χρειάζεται να τιπώσεις τίποτα.

 

Έχεις πολύ καιρό να ταξιδέψεις με ryanair όπως φαίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 4-5 μήνες που ταξίδεψα, ήθελαν τυπωμένο το εισιτήριο. Άλλαξε αυτό;

Μπορείς να κάνεις check in στην εφαρμογή και δείχνεις το κινητό.

Αν θες τυπώνεις, το έχουμε συζητήσει μερικές σελίδες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβώς το δείχνεις στο κινητό αν δεν έχεις Ίντερνετ εκείνη την στιγμή για να μπεις στην εφαρμογή; Ή απλά το αποθηκεύεις σαν εικόνα; Και περνάνε το σκάνερ απο το κινητό; Λίγο μικρό δεν είναι το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σαν εικόνα μπορείς αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο...μερικά μπορείς να τα κατεβάσεις σε μορφή pdf.. Επίσης σχεδόν όλα τα αεροδρόμια έχουν WiFi freeγια κάποια ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

Το πρόβλημα είναι στα υγρά. Σαντουιτσάκια πχ μπορείς να ετοιμάσεις από το σπίτι και να τα πάρεις στο αεροπλάνο

2)

Οι θέσεις είναι αριθμημένες δεν κάθεσαι όπου σου καπνίσει

3)

Αν έχεις smartphone ή ταμπλέτα (που θα πάρεις μαζί σου) κάνεις στην εφαρμογή το check-in και δεν χρειάζεται να τιπώσεις τίποτα.

 

Έχεις πολύ καιρό να ταξιδέψεις με ryanair όπως φαίνεται

 

1)  Δεν νομίζω ότι είπα πουθενά το αντίθετο... είπα απλά για νερό κλπ να τα αγοράσει μετά τον ελέγχο στα μαγαζάκια αντί να τα αγοράσει εντός του αεροπλάνου σε τριπλάσια τιμή ή πριν τον έλεγχο και να την βάλουν να τα πετάξει στα σκουπίδια.

 

2) Δεν είπα ότι οι θέσεις δεν είναι αριθμημένες , είπα ότι εκτός αν πληρώσεις επιπλέον δεν επιλέγεις το που θα κάτσεις...παλαιότερα δεν σου ανέθεταν καν θέση... έμπαιναν πρώτα αυτοί που είχαν πληρώσει και είχαν διαλέξει θέση και μετά έμπαιναν οι υπόλοιποι και κάθονταν όπου ήθελαν και ήταν διαθέσιμα, ενδεχομένως να έχει αλλάξει αυτό και πλέον με το τσεκ ιν να σου δίνουν μια τυχαία θέση. Αλλά η ουσία μένει ότι εκτός αν πληρώσεις δεν διαλέγεις..

 

3) Εγώ επιμένω πως για παν ενδεχόμενο να το εκτυπώσει κι ας το έχει και στο κινητό της. Όταν πήγα πριν λίγο καιρό Αγγλία (με Aegean που είναι σαφώς πιο ανεκτική) στο Ελ Βενιζελ δεν μου ζήτησαν καν να τους δείξω το κινητό μου καθώς είχα κάνει on-line checkin. Αντίθετα στον γυρισμό (πάλι με on line checkin) μου ζήτησαν boarding card τους είπα το έχω στο κινητό μου και μου είπαν, όχι δεν μας κάνει αυτό, το θέλουμε εκτυπωμένο,(ήταν κάτι ξένες υπάλληλοι όχι αποκλειστικά της Aegean) και μου το εκτύπωσαν επιτόπου τζάμπα επειδή ήταν Aegean, αν ήταν Ryan μπορεί να ζητούσαν 60 ευρώ... Εγώ απλά για να έχει το κεφάλι της ήσυχο το λέω να έχει και τα δύο, δε ξέρει ποτέ τι θα συναντήσεις. 

 

Όπως πχ πολλοί λένε ότι πήγαν με μεγαλύτερη και βαρύτερη βαλίτσα και δεν τους είπε ποτέ κανείς τίποτα.... ναι έτσι είναι κι εγώ πολλές φορές έχω πετάξει με 2,5 κιλά παραπάνω ή με τσάντα μεγαλύτερη από τα όρια και να μην μου πουν τίποτα, αλλά επίσης μου έχει τύχει μια φορά για 700 γραμμάρια παραπάνω να πληρώσω 14 ευρώ... 

 

Δηλαδή πολλές φορές είναι να μην σου κάτσει η στραβή κλπ... γι αυτό εγώ λέω ότι it's better to be safe than sorry...δεν πιστεύω ότι είναι τίποτα το φοβερό να εκτυπώσεις ένα χαρτί κι ας είναι αχρείαστο... 

 

Διαφορετικές χώρες, διαφορετικά αεροδρόμια, διαφορετικοί υπάλληλοι  οδηγούν συχνά σε διαφορετική αντιμετώπιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...