Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγουμενη εβδομαδα γυρισα απο Σαλονικα στο London, 

 

Η βαλιτσα μου ηταν 15.5 κιλα, ειχα κλεισει για 15 κιλα, δεν μου ειπαν τιποτα.

 

Η χειραποσκευη που ειναι και καλα 10 κιλα, ηταν 14 περιπου, παλι τιποτα, διοτι ποτε δεν τις ζυγιζουν.

 

Η δευτερη τσαντα που δικαιουσε, σε μικρες διαστασεις, ηταν ενα 17 macbook, παλι τιποτα δεν ειπαν.

 

Οι τουαλετες φυσικα ειναι free, και οι θεσεις φυσικα αριθμημενες….

 

Το boarding pass ηταν περασμενο ως pdf στο ipad, και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μου τυχαινει πρωτη φορα να περασω ετσι με το βαρος….. αλλα ΚΑΘΕ φορα που πεταω με ryan δεν εχω θεμα.

 

 (2-3σκ το μηνα πεταω)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1) Δεν νομίζω ότι είπα πουθενά το αντίθετο... είπα απλά για νερό κλπ να τα αγοράσει μετά τον ελέγχο στα μαγαζάκια αντί να τα αγοράσει εντός του αεροπλάνου σε τριπλάσια τιμή ή πριν τον έλεγχο και να την βάλουν να τα πετάξει στα σκουπίδια.

 

2) Δεν είπα ότι οι θέσεις δεν είναι αριθμημένες , είπα ότι εκτός αν πληρώσεις επιπλέον δεν επιλέγεις το που θα κάτσεις...παλαιότερα δεν σου ανέθεταν καν θέση... έμπαιναν πρώτα αυτοί που είχαν πληρώσει και είχαν διαλέξει θέση και μετά έμπαιναν οι υπόλοιποι και κάθονταν όπου ήθελαν και ήταν διαθέσιμα, ενδεχομένως να έχει αλλάξει αυτό και πλέον με το τσεκ ιν να σου δίνουν μια τυχαία θέση. Αλλά η ουσία μένει ότι εκτός αν πληρώσεις δεν διαλέγεις..

 

3) Εγώ επιμένω πως για παν ενδεχόμενο να το εκτυπώσει κι ας το έχει και στο κινητό της. Όταν πήγα πριν λίγο καιρό Αγγλία (με Aegean που είναι σαφώς πιο ανεκτική) στο Ελ Βενιζελ δεν μου ζήτησαν καν να τους δείξω το κινητό μου καθώς είχα κάνει on-line checkin. Αντίθετα στον γυρισμό (πάλι με on line checkin) μου ζήτησαν boarding card τους είπα το έχω στο κινητό μου και μου είπαν, όχι δεν μας κάνει αυτό, το θέλουμε εκτυπωμένο,(ήταν κάτι ξένες υπάλληλοι όχι αποκλειστικά της Aegean) και μου το εκτύπωσαν επιτόπου τζάμπα επειδή ήταν Aegean, αν ήταν Ryan μπορεί να ζητούσαν 60 ευρώ... Εγώ απλά για να έχει το κεφάλι της ήσυχο το λέω να έχει και τα δύο, δε ξέρει ποτέ τι θα συναντήσεις.

 

Όπως πχ πολλοί λένε ότι πήγαν με μεγαλύτερη και βαρύτερη βαλίτσα και δεν τους είπε ποτέ κανείς τίποτα.... ναι έτσι είναι κι εγώ πολλές φορές έχω πετάξει με 2,5 κιλά παραπάνω ή με τσάντα μεγαλύτερη από τα όρια και να μην μου πουν τίποτα, αλλά επίσης μου έχει τύχει μια φορά για 700 γραμμάρια παραπάνω να πληρώσω 14 ευρώ...

 

Δηλαδή πολλές φορές είναι να μην σου κάτσει η στραβή κλπ... γι αυτό εγώ λέω ότι it's better to be safe than sorry...δεν πιστεύω ότι είναι τίποτα το φοβερό να εκτυπώσεις ένα χαρτί κι ας είναι αχρείαστο...

 

Διαφορετικές χώρες, διαφορετικά αεροδρόμια, διαφορετικοί υπάλληλοι οδηγούν συχνά σε διαφορετική αντιμετώπιση...

 

Μίλησες και για φαί, διευκρίνισα, πολλοί δεν το γνωρίζουν, ότι στα υγρά υπάρχει πρόβλημα, όχι στο φαί. Φιλαράκι έφερε από την Ελλάδα ταπεράκι με φασόλια γίγαντες και δεν είχε πρόβλημα. Σάντουιτς ετοιμάζω κάθε φορά. Το ίδιο και κανά μπισκότο, πατατάκια, περνάνε από σεκιούριτι.

 

Για το 2, είπαμε έχει αλλάξει, όχι ενδεχομένως. Σου δίνουν θέση με το check in, δεν κάθεσαι όπου γουστάρεις/προλάβεις όπως παλιά.

 

Για το 3 αυτό με την aegean είναι τελείως διαφορετικό που λες.

Κάνεις check in στο application της ryanair και αποθηκεύεται η boarding card στο κινητό. Δεν χρειάζεσαι καν wifi σύνδεση.

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα, δεν χρεώνεσαι. Θα δουν το νούμερο και ότι έχεις κάνει check in και θα σου εκτυπώσουν boarding pass μετά αυτοί. Τώρα θα μου πεις αν μείνεις από μπαταρία ή αν χαλάσει το κινητό, θα σου απαντήσω, αν τυπώσεις και χάσεις το χαρτί; Και στις δυο περιπτώσεις, την πάτησες.

 

Τώρα όσον αφορά το βάρος, τον τελευταίο 1,5 χρόνο είναι ελαστικοί και δεν κάνουν ελέγχους. Σε όγκο εννοώ, γιατί έλεγχο βάρους σε χειραποσκευή δεν έχω πετύχει ποτέ και έχω πετάξει τριψήφιο αριθμό πτήσεων με ryanair.

 

Την προηγουμενη εβδομαδα γυρισα απο Σαλονικα στο London,

 

Η βαλιτσα μου ηταν 15.5 κιλα, ειχα κλεισει για 15 κιλα, δεν μου ειπαν τιποτα.

 

Η χειραποσκευη που ειναι και καλα 10 κιλα, ηταν 14 περιπου, παλι τιποτα, διοτι ποτε δεν τις ζυγιζουν.

 

Η δευτερη τσαντα που δικαιουσε, σε μικρες διαστασεις, ηταν ενα 17 macbook, παλι τιποτα δεν ειπαν.

 

Οι τουαλετες φυσικα ειναι free, και οι θεσεις φυσικα αριθμημενες….

 

Το boarding pass ηταν περασμενο ως pdf στο ipad, και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μου τυχαινει πρωτη φορα να περασω ετσι με το βαρος….. αλλα ΚΑΘΕ φορα που πεταω με ryan δεν εχω θεμα.

 

(2-3σκ το μηνα πεταω) :-)

Στον έλεγχο βαλιτσών, 15.999 κιλά θεωρείται 15. Όταν δείξει τον ακέραιο αριθμό, τα οποιαδήποτε δεκαδικά δεν μετριούνται.

Boarding pass τυπωμένο σαν pdf αρχείο στο κινητό ή στην ταμπλέτα, μπορεί να σου ζητήσουν να γυρίσεις στο check in για εκτύπωση, μην το διακινδυνεύεις. Ή πηγαίνεις απ'ευθείας στο check in και τους δείχνεις το pdf ζητώντας να στο τυπώσουν, ή χρησιμοποιείς την εφαρμογή της ryanair. Εγώ κάνω και τα δυο για κάθε ενδεχόμενο (έχω και το pdf, και το boarding pass στην εφαρμογή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στον έλεγχο βαλιτσών, 15.999 κιλά θεωρείται 15. Όταν δείξει τον ακέραιο αριθμό, τα οποιαδήποτε δεκαδικά δεν μετριούνται.

Boarding pass τυπωμένο σαν pdf αρχείο στο κινητό ή στην ταμπλέτα, μπορεί να σου ζητήσουν να γυρίσεις στο check in για εκτύπωση, μην το διακινδυνεύεις. Ή πηγαίνεις απ'ευθείας στο check in και τους δείχνεις το pdf ζητώντας να στο τυπώσουν, ή χρησιμοποιείς την εφαρμογή της ryanair. Εγώ κάνω και τα δυο για κάθε ενδεχόμενο (έχω και το pdf, και το boarding pass στην εφαρμογή)

 

Αυτο για το δεκαδικο δεν το γνωριζα…..  :-)  

 

Οσο για το Boarding pass oλο το 2014 που εκανα αυτη την διαδρομη πηγαινε-ελα περιπου 30 φορες δεν μου δημιουργησαν καποιο θεμα παντως….  :-D

 

φυσικα για παν ενδεχομενο υπαρχει και το app της ryan σε standby….  :-)

 

Και αλλους που βλεπω το κανουν ολο και πιο συχνα αυτο με το pdf….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για το δεκαδικο δεν το γνωριζα…..  :-)  

 

Οσο για το Boarding pass oλο το 2014 που εκανα αυτη την διαδρομη πηγαινε-ελα περιπου 30 φορες δεν μου δημιουργησαν καποιο θεμα παντως….  :-D

 

φυσικα για παν ενδεχομενο υπαρχει και το app της ryan σε standby….  :-)

 

Και αλλους που βλεπω το κανουν ολο και πιο συχνα αυτο με το pdf….

Με τα κιλά το ξέρω εδώ και χρόνια, τα έχω φάει τα αεροπλάνα με το κουτάλι από το '97, τότε που πάντα κουβαλούσαμε και βαλίτσα αφού δεν χρεωνόταν.

Για το pdf δεν το έχω δοκιμάσει, είχα ρωτήσει πάντως την 1η φορά στην πύλη και μου είπαν ότι θα έπρεπε να έχω ζητήσει εκτύπωση στο check in. Αλλά το είχα εκτυπωμένο κιόλας και δεν ασχολήθηκα παραπάνω, δεν είχα δοκιμάσει τότε ακόμη την εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πρόκειται να ταξιδέψω εξωτερικό για 3 μέρες. Εδώ και καιρό κάνω μία θεραπεία για ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω. Καθημερινά παίρνω 3 χάπια από 3 διαφορετικά σκευάσματα. Τα χάπια είναι σε ΣΤΕΡΕΑ μορφή. Θα έχω μαζί μου μόνο μία χειραποσκευή κα φυσικά θα έχω μέσα και τα χάπια (σύνολο 9). Τα χάπια για πρακτικούς λόγους τα έχω πάντα σε ειδικά πλαστικά κουτάκια (σαν αυτά που έχουν οι παππούδες για να παίρνουν το χάπι τους κάθε ημέρα της εβδομάδας :-)). Ξέρω ότι από τη στιγμή που τα φάρμακα δεν είναι σε υγρή μορφή, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να τα έχω μαζί μου. Θέλω όμως να ρωτήσω το εξής: χρειάζεται να έχω χαρτί από γιατρό;;; Επίσης, χρειάζεται να έχω ολόκληρα τα σκευάσματα όπως τα αγοράζω από το φαρμακείο (δηλαδή με την ετικέτα τους) ή  αυτό είναι απαραίτητο μόνο για φάρμακα υγρής μορφής; Θα πρέπει να κουβαλάω δηλαδή και τα 3 σκευάσματα για 9 χάπια μόνο;;; Υπάρχει περίπτωση να με ρωτήσει κάποιος υπάλληλος τι είναι αυτά τα χάπια και γιατί τα παίρνω; Είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω την πάθηση; (Επειδή θα είμαι με παρέα δεν θα ήθελα να συμβεί κάτι τέτοιο και να μπω στη διαδικασία να τους αναφέρω τι έχω και γιατί κάνω θεραπεία...). Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα περνανε τα χαπακια.... Κουτια και κουτια εχω περασει κατα καιρους, ποτε δεν ειχα θεμα... Ουτε με ρωτησαν.... :)

 

Sent from my iPad Air using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόοον! 
Ας σας πω τις εντυπώσεις μου! Πριν λίγο γύρισα!

Από Ελλάδα προς Λονδίνο δεν μας μέτρησαν τίποτα. 
Πήρα και τα φαγητάκια μου και τον καφέ μου μέσα στο αεροπλάνο και πλήρωσα με ευρώ και μου τα γύρισε σε λίρες τα ρέστα και είχε και για πιστωτική/χρεωστική. 

Σήμερα, από Λονδίνο προς Ελλάδα, μας μέτρησαν τις βαλίτσες και μας είπαν ό,τι έχουμε πάρει από duty free κτλ, να χωρέσει μέσα σε τσάντες/βαλίτσες! Σε κάποιες κοπέλες τις ζύγισαν κι όλας! Και τους είπαν ότι η γυναικεία η τσάντα πρέπει να είναι μέχρι 4 κιλά.
Πολλοί πληρώσαν 50 ευρώ για τη βαλίτσα τους. 

Σήμερα είχε και κανονικό φαγητό (οκ, όσο κανονικό μπορεί να είναι του αεροπλάνου) και έφαγα για βράδυ εκεί ευτυχώς. 

Οι τιμές τους καλές μου φάνηκαν, τώρα τι να πω, δεν ξέρω. Αλλά θεωρώ καλή τιμή 6 ευρώ για μία μερίδα φαγητό. :/ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόοον! 

Ας σας πω τις εντυπώσεις μου! Πριν λίγο γύρισα!

 

Από Ελλάδα προς Λονδίνο δεν μας μέτρησαν τίποτα. 

Πήρα και τα φαγητάκια μου και τον καφέ μου μέσα στο αεροπλάνο και πλήρωσα με ευρώ και μου τα γύρισε σε λίρες τα ρέστα και είχε και για πιστωτική/χρεωστική. 

 

Σήμερα, από Λονδίνο προς Ελλάδα, μας μέτρησαν τις βαλίτσες και μας είπαν ό,τι έχουμε πάρει από duty free κτλ, να χωρέσει μέσα σε τσάντες/βαλίτσες! Σε κάποιες κοπέλες τις ζύγισαν κι όλας! Και τους είπαν ότι η γυναικεία η τσάντα πρέπει να είναι μέχρι 4 κιλά.

Πολλοί πληρώσαν 50 ευρώ για τη βαλίτσα τους. 

 

Σήμερα είχε και κανονικό φαγητό (οκ, όσο κανονικό μπορεί να είναι του αεροπλάνου) και έφαγα για βράδυ εκεί ευτυχώς. 

 

Οι τιμές τους καλές μου φάνηκαν, τώρα τι να πω, δεν ξέρω. Αλλά θεωρώ καλή τιμή 6 ευρώ για μία μερίδα φαγητό. :/ 

 

 

 

θα το κανω και εγω αυτο το ταξιδι μαρτη... αυτοι που πληρωσαν το 50αρικο τι διαφορες σε κιλα ειχαν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που πλήρωσαν τα 50 ευρώ, ήταν επειδή από το φούσκωμα δεν χώραγε η τσάντα τους σε ένα πράγμα μεταλλικό που έχουν στην πύλη. Δεν είχε να κάνει με κιλά δηλαδή. 

Αυτοί που τους ζύγισαν δεν ξέρω τι έγινε με τις βαλίτσες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υπήρχε πάντα;

 

Τον κίνδυνο να αλλάξει νόμισμα η Ελλάδα και από το ευρώ να βρεθεί στη δραχμή ενσωμάτωσε στις συναλλαγές της η Ryanair. Όσοι ετοιμάζονται να ταξιδέψουν διαπιστώνουν ότι η εταιρεία έχει συμπεριλάβει το αυτό το ενδεχόμενο στη φόρμα της

image.ashx?fid=1600158

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υπήρχε πάντα;

 

Τον κίνδυνο να αλλάξει νόμισμα η Ελλάδα και από το ευρώ να βρεθεί στη δραχμή ενσωμάτωσε στις συναλλαγές της η Ryanair. Όσοι ετοιμάζονται να ταξιδέψουν διαπιστώνουν ότι η εταιρεία έχει συμπεριλάβει το αυτό το ενδεχόμενο στη φόρμα της

image.ashx?fid=1600158

 

 

Λογικα υπηρχε παντα διοτι το νομισμα εξαρταται απο την χωρα που ξεκιναει η πτηση σου..αλλο νομισμα θα σου δειξει στο Ηνωμενο Βασιλειο(δες φωτο απο κατω), αλλο στην Πολωνια κι αλλο στο Μαροκο. Απλα το αναφερει επειδη στην μετατροπη θα παιξει προμηθεια απο την τραπεζα σου

 

Η φωτό δεν είναι από το σάιτ της ryanair

η φωτο ειναι απο το σαιτ της ryanair εκει που βλεπεις τα φθηνοτερα εισητηρια για αρκετες ημερες νομιζω λεγεται fare finder

post-241002-0-36206700-1421837970_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...