Προς το περιεχόμενο

Αγιο Φως


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν επεμβαίνει γιατί τον παρακαλάτε με προσευχές και τον ευχαριστείτε όταν κάτι πάει καλά;

 

Δεν επεμβαίνει απτά. Θεέ μου φέρε μου 1.000.000 ευρώ τώρα, ας πούμε. Κάτι που φυσικά θα έκανε την πίστη παιχνιδάκι. Έλα ρε, υπάρχει Θεός! Ζήτησα 1.000.000 και μου το έδωσε!

Άσε ρε! Εμένα μου έστειλε μια Ferrari! Σίγουρα υπάρχει!

Μα εκεί είναι το νόημα της πίστης! Αν ήταν σε ό,τι μας κατέβει, να μας εκπληρώνεται η ευχή, τότε όλοι θα πίστευαν αμέσως!

Στον κόσμο που ζούμε δοκιμάζεται η πίστη μας, δε μας δίνονται πασιφανείς αποδείξεις για να πιστέψουμε (κατά τη γνώμη μου)!

Επίσης η προσευχή είναι η ευχαριστία προς τον Θεό για τα όσα μας προσφέρει και μπορείς να την πεις και σαν προσωπικό διάλογο με το Θεό. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος για μένα έχει πνευματικό προορισμό και αυτό είχαν ανακαλύψει οι αρχαίοι πρόγονοι και σεβάστηκαν οι υπόλοιποι πολιτισμοί, απο εκεί και πέρα σήμερα είναι γεγονός ότι έχουμε χάσει τον προσανατολισμό μας αλλά το φώς της ελπίδας παραμένει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επίσης η προσευχή είναι η ευχαριστία προς τον Θεό για τα όσα μας προσφέρει και μπορείς να την πεις και σαν προσωπικό διάλογο με το Θεό.

Ναι αλλα γιατι οταν μιλαει καποιος στο Θεο, λεμε οτι προσευχεται,

ενω οταν μας λεει οτι ακουει τη φωνη του Θεου να του μιλαει, λεμε οτι ειναι για δεσιμο?? :whistle:

Μονολογος ή διαλογος, τελικα?

 

 

proooosdr9.jpg

:devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γιατι οταν μιλαει καποιος στο Θεο, λεμε οτι προσευχεται,

ενω οταν μας λεει οτι ακουει τη φωνη του Θεου να του μιλαει, λεμε οτι ειναι για δεσιμο?? :whistle:

Μονολογος ή διαλογος, τελικα?

 

 

Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει.

Ένα είναι σίγουρο. Η προσευχή - επικοινωνία με το Θεό για τον καθένα μας (όσοι πιστεύουμε τέλος πάντων!) δεν είναι κάτι προς επίδειξη και φυσικά ούτε προς ειρωνικά σχόλια. Είναι καθαρά προσωπική-ιδιαίτερη στιγμή και σίγουρα όχι κάτι για να συζητάμε με τους άλλους, πόσο μάλλον να το δείχνουμε!!

Το θεαθήναι μας έχει φάει!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ προσέξτε σε τι posts απαντάτε. Για παράδειγμα το μήνυμα του μέλους Αigeas στο οποίο απαντάει ο nikos papas είναι του 2003, όχι τόσο πρόσφατο.

 

Καθολου προσφατο θα ελεγα.Να φανταστεις ουτε το γιουρο δεν ειχαμε παρει .Σορυ.

 

Καταρχην δεν κρινω το Θεο ουτε το Μωαμεθ ουτε το Δια.Πολυ περισσοτερο δεν εχω την απαιτηση να αρχισουν να μοιραζουν χαμπουργκερ στα πεινασμενα παιδια. Κατι τετοιο ειπε καποιος οτι εννοουσα.Αυτο που κρινω ειναι η αντιληψη που εχουν καποιοι για την πιστη για το χριστιανισμο και κυριως την υποκρισια και τυπολατρεια-ειδωλολατρεια(τιμια ξυλα,αγιες εικονες ,ιερα λειψανα,αγιασμενα νερα, εικονες που δακρυζουν) του ιερατιου.

 

jimara μπορει εσυ να εχεις ξεκαθαρισει μεσα σου τα πραγματα σε θεματα πιστης και να λες οτι αλλο ελληνικη εκκλησια Α.Ε και ΑΛΛΟ Χριστιανικη θρησκεια,αλλα δυστυχως δεν συμβαινει το ιδιο με το συνολο των πιστων.Μαλιστα θα ελεγα οτι υπαρχει μεγαλο μπερδεμα στον κοσμο σε θεματα πιστης.

 

Σχετικα με το θεμα της ελευθερης βουλησης να συμφωνησω μαζι σου.Εγω π.χ. ειμαι 43 χρονων γομαρι ειμαι υπευθυνος για τις πραξεις μου κια θαρθει η μερα που θα κριθω.

Που λεει ο λογος.Ενα παιδακι δυο,τριων- και βαλε- χρονων τι διολο ελευθερια βουλησης εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου προσφατο θα ελεγα.Να φανταστεις ουτε το γιουρο δεν ειχαμε παρει .Σορυ.

 

Καταρχην δεν κρινω το Θεο ουτε το Μωαμεθ ουτε το Δια.Πολυ περισσοτερο δεν εχω την απαιτηση να αρχισουν να μοιραζουν χαμπουργκερ στα πεινασμενα παιδια. Κατι τετοιο ειπε καποιος οτι εννοουσα.Αυτο που κρινω ειναι η αντιληψη που εχουν καποιοι για την πιστη για το χριστιανισμο και κυριως την υποκρισια και τυπολατρεια-ειδωλολατρεια(τιμια ξυλα,αγιες εικονες ,ιερα λειψανα,αγιασμενα νερα, εικονες που δακρυζουν) του ιερατιου.

 

1)jimara μπορει εσυ να εχεις ξεκαθαρισει μεσα σου τα πραγματα σε θεματα πιστης και να λες οτι αλλο ελληνικη εκκλησια Α.Ε και ΑΛΛΟ Χριστιανικη θρησκεια,αλλα δυστυχως δεν συμβαινει το ιδιο με το συνολο των πιστων.Μαλιστα θα ελεγα οτι υπαρχει μεγαλο μπερδεμα στον κοσμο σε θεματα πιστης.

 

2)Σχετικα με το θεμα της ελευθερης βουλησης να συμφωνησω μαζι σου.Εγω π.χ. ειμαι 43 χρονων γομαρι ειμαι υπευθυνος για τις πραξεις μου κια θαρθει η μερα που θα κριθω.

Που λεει ο λογος.Ενα παιδακι δυο,τριων- και βαλε- χρονων τι διολο ελευθερια βουλησης εχει?

1)Αυτό ισχύει. Το μπέρδεμα όμως δε δίνει και το δικαίωμα στην αδιαφορία. Κανείς δε θα σε δικαιολογήσει όταν ζεις μια ΜΗ ενάρετη ζωή. Αυτό πάντα υπήρχε σε όλους τους πολιτισμούς. Όπως κανείς δε θα σε δικαιολογήσει αν μια δημοκρατική κυβέρνηση στη χώρα σου σκοτώνει λαούς.

2)Γιατί τι πρόβλημα έχει το παιδάκι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

BASSstarlet αδιαμφισβήτητα έχεις παρακολουθήσει και συ το θαύμα από κοντά ε; Όλοι τελικά έχουν μία άποψη, αλλά χωρίς να έχουν πάει εκεί.

 

Ο Θεός ήξερε πως έχει να κάνει με ηλίθιους που για να πιστέψουν έπρεπε να βλέπουν θαύματα. Μετά την αποχώρηση του Γυιού Του λοιπόν αποφάσισε να αφήσει ένα θαύμα μόνιμο για να τον θυμόμαστε.

 

 

Οι σφαγές στους ʼγιους Τόπους δεν είναι τυχαίες. Οι εβραίοι από τότε που σταυρώσαν τον Χριστό, δεν έχουν βρει ειρήνη εδώ και 2000 χρόνια. Και ακόμα περιμένουν τον μεσσία. Αυτό δεν αφορά εμάς όμως.

 

Οι πιπίλα με τους παπάδες πρέπει κάποτε να σταματήσει. Κανείς δεν δίνει λεφτά στους παπάδες με το ζόρι. Αντίθετα τα αμερικανάκια έχουν βρει 5 εκατομμύρια τρόπους για να σας βγάζουν τα λεφτά από την τσέπη και λέτε και ευχαριστώ.

 

Όσο για την μάνα μου (που είναι ενήλικη) xsterg δεν μπορείς να μιλήσεις γιατί δεν είσαι ο Θεός. Ένας ΜΙΝΑΡΑΣ είσαι χεχεχε. Αν έχεις κάνα προσωπικό με την μάνα μου έλα στον Πειραιά να το λύσουμε.

ντροπή ρε φίλε, είσαι και Πειραιώτης πανάθεμά σε. εσύ τι κόπτεσαι τόσο αν ο άλλος πιστεύει ή όχι στο θαύμα. εγώ πιστεύω ό,τι βλέπουν τα μάτια και ακούν τ'αυτιά μου και όχι την κάθε ΠΑΠΑΡΑ που μου σερβίρει ο κάθε παπάς . αν ο άλλος δεν πιστεύει στο θαύμα ΜΑΓΚΙΑ του, αυτό επέλεξε και είναι υπεύθυνος γι'αυτό. το ότι προσπαθείς να του αλλάξεις γνώμη είναι πολύ άσχημο γιατί αγγίζει τα όρια του προσηλυτισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γιατι οταν μιλαει καποιος στο Θεο, λεμε οτι προσευχεται,

ενω οταν μας λεει οτι ακουει τη φωνη του Θεου να του μιλαει, λεμε οτι ειναι για δεσιμο?? :whistle:

Μονολογος ή διαλογος, τελικα?

 

 

proooosdr9.jpg

:devil:

 

 

Εξαρταται την περιπτωση το σιγουρο ειναι οτι αν πας σε πνευματικο ειναι αλλιως απο να το πεις στους γνωστους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντροπή ρε φίλε, είσαι και Πειραιώτης πανάθεμά σε. εσύ τι κόπτεσαι τόσο αν ο άλλος πιστεύει ή όχι στο θαύμα. εγώ πιστεύω ό,τι βλέπουν τα μάτια και ακούν τ'αυτιά μου και όχι την κάθε ΠΑΠΑΡΑ που μου σερβίρει ο κάθε παπάς . αν ο άλλος δεν πιστεύει στο θαύμα ΜΑΓΚΙΑ του, αυτό επέλεξε και είναι υπεύθυνος γι'αυτό. το ότι προσπαθείς να του αλλάξεις γνώμη είναι πολύ άσχημο γιατί αγγίζει τα όρια του προσηλυτισμού.

Το να πιστεύεις στα μάτια σου και στ'αυτιά σου δεν αρκεί, χρειάζεται και η γνώση.

Πχ μαύρη τρύπα δεν πρόκειται να δεις ποτέ σου ούτε να ακούσεις, υπάρχουν όμως. Πιο απλό, πχ ήχοι που δεν τους πιάνει το ανθρώπινο αυτί σκυλιά όμως μπορούν και τους ακούν, πράγματα που βλέπουμε με τα μάτια μας που όμως είναι ψευδαισθήσεις, παράδειγμα η ανατολή και η δύση του ηλίου, ο ορίζοντας, τα βλέπουμε όλοι μας αλλά είναι ψευδαισθήσεις.

 

Και τα κεριά ανάβουν ξαφνικά, και το βλέπουν τα μάτια μας και δεν το πιστεύουν το θαύμα που μόλις είδαν, επιστημονικά μια χαρά εξηγείται, νά'ναι καλά ο φωσφορος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...