Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα όλο το θέμα και επειδή αύριο το πρωί θα έχω στα χέρια μου το συγκεκριμένο ρούτερ,

μια ερώτηση:

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πόσα,ποιά αρχεία και με τι σειρά θα φορτώσω στο upgrade utility.

 

έχω κατεβάσει το τελευταίο firmware Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 142201 το οποίο περιέχει μέσα 2 αρχεία, .all & .rst

Πρώτα φορτώνω το .all ώστε να διαγράψει το ήδη υπάρχον στο ρούτερ firmware και μετά επαναλαμβάνω την ίδια διαδικάσια φορτώνοντας το .rst και τέλος;

Ή μόνο το rst και τελίωσε;

 

 

 

στην εικόνα που έχει ανεβάσει ο billkolias έχει 2 αρχεία .rst a1 και b1.

εγώ τέτοια αρχεία δεν έχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα όλο το θέμα και επειδή αύριο το πρωί θα έχω στα χέρια μου το συγκεκριμένο ρούτερ,

μια ερώτηση:

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πόσα,ποιά αρχεία και με τι σειρά θα φορτώσω στο upgrade utility.

 

έχω κατεβάσει το τελευταίο firmware Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 142201 το οποίο περιέχει μέσα 2 αρχεία, .all & .rst

Πρώτα φορτώνω το .all ώστε να διαγράψει το ήδη υπάρχον στο ρούτερ firmware και μετά επαναλαμβάνω την ίδια διαδικάσια φορτώνοντας το .rst και τέλος;

Ή μόνο το rst και τελίωσε;

 

 

 

στην εικόνα που έχει ανεβάσει ο billkolias έχει 2 αρχεία .rst a1 και b1.

εγώ τέτοια αρχεία δεν έχω....

 

πρωτα το rst οσο θυμαμαι και μετα το all.το a1 ειναι για annex a το b1 για annex b.το all ειναι το firmware που θελει μετα.2 αρχεια δηλαδη .το admin password νομιζω δεν το θες πλεον.μονο με το rst αμα πας να το βαλεις θα γινει σαν mini brick.οχι permanent γιατι συνεχιζει να μπαινει σε tftp>λιγο δυσκολο να το brickareis beyond repair και ας κανεις λαθος.αφου το κανεις reset και του περασεις το firmware μετα αμα ξανακανεις την διαδικασια απλα του περνας το νεο firmware η οποιο θες αμα δεν το εκανες απο την αρχη χωρις να ξαναχρειαστει Reset.το αρχικο reset ειναι για να διωξεις κατα καποιο τροπο το custom altec firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, χρειάζονται 3 αρχεία. Πρώτα το v2k7v_AT_a1_001.rst (altec firmware unlock), μετά το v2k7v_a_283.all (firmware) και 3ο το v2k7v_a_283.rst (firmware reset).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, χρειάζονται 3 αρχεία. Πρώτα το v2k7v_AT_a1_001.rst (altec firmware unlock), μετά το v2k7v_a_283.all (firmware) και 3ο το v2k7v_a_283.rst (firmware reset).

 

Που το βρίσκω το 1ο αρχείο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και καλή χρονιά σε όλους.Εγώ αγόρασα χθες το vigoraki και ύστερα, με τις οδηγίες που βρήκα στο foroum κατάφερα (με αρκετό κόπο, ιδρώτα και ξενύχτι :o ) να το ξεκλειδώσω.Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές για το συγκεκριμένο router ειδικά όσον αφορά τη σταθερότητά του.Εκείνο που 8α ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν περνώντας κάποιο άλλο firmware(έχω 2.8.3) παίζει να δω διαφορά στην ταχύτητα συγχρονισμού. Σημειωτέων ότι με το παλιό μου router(Linksys WAG200G)συγχρόνιζα στην ίδια ταχύτητα(11mbps)/forthnet 24mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρίσκω το 1ο αρχείο;;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3793563&postcount=12

 

κατω κατω τα εχει συνημμενα αν ψαχνεις αυτα.

 

 

Καλημέρα σας και καλή χρονιά σε όλους.Εγώ αγόρασα χθες το vigoraki και ύστερα, με τις οδηγίες που βρήκα στο foroum κατάφερα (με αρκετό κόπο, ιδρώτα και ξενύχτι :o ) να το ξεκλειδώσω.Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές για το συγκεκριμένο router ειδικά όσον αφορά τη σταθερότητά του.Εκείνο που 8α ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν περνώντας κάποιο άλλο firmware(έχω 2.8.3) παίζει να δω διαφορά στην ταχύτητα συγχρονισμού. Σημειωτέων ότι με το παλιό μου router(Linksys WAG200G)συγχρόνιζα στην ίδια ταχύτητα(11mbps)/forthnet 24mbps.

 

βαλε το τελευταιο firmware Που θα βρεις απλα σε λιγα ποστ πιο πισω θα δεις οτι λενε οτι υπαρχει το ιδιο firmware Πχ 2.8.3 σε διαφορες παραλλαγες με το ιδιο ονομα.οι διαφορες μεταξυ τους ειναι απλα στο θεμα συγχρονισμου οποτε ισως με καποιο απο αυτα να συγχρονισεις λιγο παραπανω.αλλα αμα επιασες την ταχυτητα που ειχες με το Linksys wag200 που θεωρειται απο τα ρουτερ που συγχρονιζουν ψηλα τοτε εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οπως ειχε γραψει και ο bill λιγα Post πιο πισω πλεον βαζεις τον ρουτερ σε tftp και περνας το νεο firmware απευθειας.λογικα δεν θα σου χαλασει ουτε τις ρυθμισεις.tftp η θα το βαλεις με το reset button κλασσικα ειτε θα το βαλεις μεσα απο το μενου που σου εχει καποια επιλογη.κατι παρομοιο σχεδον με το Thomson.το πιο ευκολο ειναι απο το κουμπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που πατάω να στείλω το 1ο αρχέιο,περιμένω μέχρι να βρεί ο υπολογιστής τη σύνδεση,το στέλνω και ενώ στην αρχή τα act,adsl είναι σταθερά ανοιχτα και το εθερνετ αναβοσβήνει ξαφνικά αναβοσβήνει το act και το εθερνετ χάνεται και χάνεται και η σύνδεση του ρούτερ στο pc... έτσι στο τέλος φορτώνει το αρχέιο και μου βγάζει σφάλμα για timeout!

Το 1ο αρχείο φορτώνει κανονικά αλλά στο τέλος βγάζει το timeout error

 

τι να κάνω;

 

 

τώρα πρέπει να ανοίξω το ρούτερ με πατημένο το ρεζέτ ή ξεκινάει μόνο του σε ftp mode?

έχει περαστεί σωστά το 1ο αρχέιο και να επαναλάβω την διαδικασία φορτώνοντας το 2ο αρχέιο .all;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που πατάω να στείλω το 1ο αρχέιο,περιμένω μέχρι να βρεί ο υπολογιστής τη σύνδεση,το στέλνω και ενώ στην αρχή τα act,adsl είναι σταθερά ανοιχτα και το εθερνετ αναβοσβήνει ξαφνικά αναβοσβήνει το act και το εθερνετ χάνεται και χάνεται και η σύνδεση του ρούτερ στο pc... έτσι στο τέλος φορτώνει το αρχέιο και μου βγάζει σφάλμα για timeout!

Το 1ο αρχείο φορτώνει κανονικά αλλά στο τέλος βγάζει το timeout error

 

τι να κάνω;

 

 

τώρα πρέπει να ανοίξω το ρούτερ με πατημένο το ρεζέτ ή ξεκινάει μόνο του σε ftp mode?

έχει περαστεί σωστά το 1ο αρχέιο και να επαναλάβω την διαδικασία φορτώνοντας το 2ο αρχέιο .all;

 

αν μπαινεις κανονικα μεσα στο μενου του ρουτερ και βλεπεις οτι το ρουτερ συγχρονιζει δεν εχει γινει τιποτα.αν βλεπεις απλα να αναβουν και τα 4 ethernet και κατι τετοια απλα εχει σβηστει το firmware αλλα δεν εχει περαστει το νεο.οποτε εκει το βαζεις σε tftp απο το κουμπι.εποσης δωσε καρφωτα Ip στο Pc γιατι μερικοι λενε οτι στα windows 7 αργει να παρει Ip οποτε δεν προλαβενει να στειλει το αρχειο.απλα και στις οδηγιες γραφουν οτι σε ενα σημειο κανεις skip κτλ.απλα ξεκινα με καρφωτες Ip αμα εχεις windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπαινεις κανονικα μεσα στο μενου του ρουτερ και βλεπεις οτι το ρουτερ συγχρονιζει δεν εχει γινει τιποτα.αν βλεπεις απλα να αναβουν και τα 4 ethernet και κατι τετοια απλα εχει σβηστει το firmware αλλα δεν εχει περαστει το νεο.οποτε εκει το βαζεις σε tftp απο το κουμπι.εποσης δωσε καρφωτα Ip στο Pc γιατι μερικοι λενε οτι στα windows 7 αργει να παρει Ip οποτε δεν προλαβενει να στειλει το αρχειο.απλα και στις οδηγιες γραφουν οτι σε ενα σημειο κανεις skip κτλ.απλα ξεκινα με καρφωτες Ip αμα εχεις windows 7

 

Δεν μπορώ να μπώ στο μενού γιατί τώρα όποτε ανοίγω το ρούτερ στην αρχή ανάβουν πορτοκαλί όλα τα θερνετ μετα μένει μόνο το ένα,πάει να βρεί τη σύνδεση ο υπολογιστής αλλά σβήνει το έθερνετ και μένει ανοιχτα σταθερό το dsl και το act αναβοσβήνει..

Το έθερνετ είναι νεκρό... βγάζω το καλώδιο το ξαναβάζω αλλά τίποτα

 

τι έγινε τώρα;

επίσης στο tcp/ip να περάσω μόνο το 192.168.1.1 ;

 

υ.γ δεν ξέρω αν φταίε αυτό αλλά όταν πάω να ανοίξω το upgrade utility μου βγάζει μήνυμα για το αν θα κάνω disable to UAC αλλιώς το upgrade δεν θα είναι επιτυχές και εγλω απλά πατάω οκ στο μήνυμα... πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

-------------------------------------------------------------------------

εδίτ:

παρά τα έρρος που μου έβγαζε στα 2 πρώτα αρχεία,εγώ συνέχισα την διαδικασία και φόρτωσα το τελευταίο αρχέιο.

Ολοκληρώθηκε αυτό χωρίς σφάλματα και στο τέλος μου εβγαλε μήνυμα router is active now.

 

Πως θα καταλάβω τώρα αν τα έκανα σωστά και αναβαθμίστηκε το firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει ήδη ειπωθεί, καλύτερα να βάλεις στατική IP, για να μην ψάχνει άδικα ο υπολογιστής...

Τώρα, έτσι όπως είναι, έχει διαγραφεί το firmware της altec και περιμένει ένα σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να μπώ στο μενού γιατί τώρα όποτε ανοίγω το ρούτερ στην αρχή ανάβουν πορτοκαλί όλα τα θερνετ μετα μένει μόνο το ένα,πάει να βρεί τη σύνδεση ο υπολογιστής αλλά σβήνει το έθερνετ και μένει ανοιχτα σταθερό το dsl και το act αναβοσβήνει..

Το έθερνετ είναι νεκρό... βγάζω το καλώδιο το ξαναβάζω αλλά τίποτα

τι έγινε τώρα;

επίσης στο tcp/ip να περάσω μόνο το 192.168.1.1 ;

υ.γ δεν ξέρω αν φταίε αυτό αλλά όταν πάω να ανοίξω το upgrade utility μου βγάζει μήνυμα για το αν θα κάνω disable to UAC αλλιώς το upgrade δεν θα είναι επιτυχές και εγλω απλά πατάω οκ στο μήνυμα... πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

-------------------------------------------------------------------------

εδίτ:

παρά τα έρρος που μου έβγαζε στα 2 πρώτα αρχεία,εγώ συνέχισα την διαδικασία και φόρτωσα το τελευταίο αρχέιο.

Ολοκληρώθηκε αυτό χωρίς σφάλματα και στο τέλος μου εβγαλε μήνυμα router is active now.

Πως θα καταλάβω τώρα αν τα έκανα σωστά και αναβαθμίστηκε το firmware;

ωραια εφοσον δεν ξεκιναει το firmware της altec εχει φυγει οποτε περιμενει το σωστο πλεον.για αυτο και αναβουν τα τεσσερα ethernet Κτλ γιατι δεν βρισκει firmware να bootarei και μενει σε κατι σαν tftp σαν Rommon να το πω αλλιως.οποτε καρφωτες Ip και περνας το firmware.αν γινει σωστα τοτε θα πρεπει να μπορεις να μπεις στο μενου.ο dhcp θα σου δωσει Ip και επισης θα συγχρονισει και η γραμμη

sto adsl2+ βαζεις την γραμμη οχι στο Line Που ειναι για το voip

.επισης θα αναψει wireless θα αναβει το Ethernet οταν αλλαζεις το καλωδιο απο ethernet σε ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...