Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να ειναι ηδη σε upload mode να το πω ετσι και να περιμενει το firmware.καπου πιο πανω ελεγαν οτι αμα το κλεισεις και το ανοιξεις με πατημενο το reset μπαινει σε tftp mode για να ανεβασεις το firmware.οποτε ισως μπορεσεις απο εκει να κανεις upload το αρχειο.και επισης προσεχε πιο αρχειο ανεβαζεις.γενικα δυσκολο να το χαλασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον καταφερα και το χάλασα όμως. Απο οτι καταλαβα τα 4 led ειναι dead.

Όταν έμπαινε σε tftp mode ανεβαινε μονο το Ethernet (1) και ένα ακόμα. Τώρα δεν κανει τιποτα. Στελνω αρχειο, αλλα επειδη δεν μπορει καν να επικοινωνησει με το PC γινεται timeout.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δωστο για rma και βλεπεις τοτε.γιατι και το Thomson οταν ειναι σε tftp mode αναβει μονο Power kai ethernet και τιποτε αλλο.για αυτο το ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το χαλασες τιποτα δεν του εκανες!

 

αμα το κανεις restart θαναι οπως πριν οπως ειπα πρεπει αν στηλεις πρωτα ενα αλλο αρχειο το οποιο σβηνει το firmware που εχει τοτε το modem δεν ανοιγει και τοτε μπορεις να το εχεις μονο σε tftp mode τοτε στελνεις το καινουριο firmware

 

εαν σου εχει κολησει και μενει μονο του σε tftp mode μωλις ανοιξει τοτε κρατα το ρεσετ για 10-12 δευτερολεπτα και θα κανει ρεσταρτ και θανε οπως πριν

 

περιεγραψε μου λιγο ακριβως τι εκανες?το εβαλες σε tftp mode απο το pc? η κρατησες πατημενο το ρεστ μωλις ανοιξε? επισης ποιο αρχειο εστηλες?

 

προφανως το εβαλες απο το pc γιατι αν το βαλεις απο το ρεσετ δεν χριαζετε το pasword,οτι κανεις ειναι χασημο χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχησου να μην το εχει δωσει ηδη για Rma.

εντομεταξy εγω τα εχω ειδη γραψει αλλα κανεις δεν δινει σημασια παρολο που ειναι μερικς σελλιδες πιο πριν :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντομεταξy εγω τα εχω ειδη γραψει αλλα κανεις δεν δινει σημασια παρολο που ειναι μερικς σελλιδες πιο πριν :S

 

Εγω για να πω την αληθεια μου δεν εβγαλα ακρη με το συγκεκριμενο modem-router.

Μου εβγαλε την ψυχη για να βρω πως να περασω το firmware και παλι δεν τα καταφερα!

Ενω εδειχνε κανονικα να περναει το νεο firmware μετα παλι ανοιγε με αυτο της Altec. :eek:

 

Το παρατησα προς το παρων και βολευτηκα με ενα Thomson tg585 V8 που εχει και Draft N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το χαλασες τιποτα δεν του εκανες!

 

αμα το κανεις restart θαναι οπως πριν οπως ειπα πρεπει αν στηλεις πρωτα ενα αλλο αρχειο το οποιο σβηνει το firmware που εχει τοτε το modem δεν ανοιγει και τοτε μπορεις να το εχεις μονο σε tftp mode τοτε στελνεις το καινουριο firmware

 

εαν σου εχει κολησει και μενει μονο του σε tftp mode μωλις ανοιξει τοτε κρατα το ρεσετ για 10-12 δευτερολεπτα και θα κανει ρεσταρτ και θανε οπως πριν

 

περιεγραψε μου λιγο ακριβως τι εκανες?το εβαλες σε tftp mode απο το pc? η κρατησες πατημενο το ρεστ μωλις ανοιξε? επισης ποιο αρχειο εστηλες?

 

προφανως το εβαλες απο το pc γιατι αν το βαλεις απο το ρεσετ δεν χριαζετε το pasword,οτι κανεις ειναι χασημο χρονου

 

Δεν το εχω στειλει ακόμα πίσω το εχω εδω στο σπίτι. Λοιπον να τι εκανα:

 

Βρηκα οτι η ip ειναι 192.168.1.1

Βρηκα το Admin pasword το οποιο επαληθευσα οτι ειναι το σωστό κάνοντας Login στο 192.168.1.1 ως διαχειριστης και οχι ως user:user

Το εβαλα σε TFTP mode και έστειλα το αρχείο v2k7v_AT_a1_001.rst . Φορτωσε η μια μπαρα το προγραμματος, και μετά άρχισε να φορτώνει και μια δεύτερη στην οποία αν και ειχα την δυνατότητα να πατήσω Skip, δεν το εκανα και το αφησα να φορτωσει. Καπου την μεση της μπαρας εκανε ρεσταρτ το ρουτερ και το προγραμμα εβγαλε timeout. Τωρα το ρουτερ με το που ανοιγω, δεν μπαινει σε tftp mode αλλα ανοιγει 4 LAN led χρωματος πορτοκαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το ιδιο ρουτερ θελω να παρω...ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο αυτα...δεν ξερω ουτε το firmware τι ειναι...

αμα το παρω και το αφησω οπως ειναι τι διαφορα θα εχει?θα δουλευει?

ή αμα κανω νεο θεμα στο forum θα μου πει κανεις...απο την ΑΡΧΗ τι πρεπει να κανω? (γιατι αυτα που γραφετε δεν τα καταλαβα xD :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω στειλει ακόμα πίσω το εχω εδω στο σπίτι. Λοιπον να τι εκανα:

 

Βρηκα οτι η ip ειναι 192.168.1.1

Βρηκα το Admin pasword το οποιο επαληθευσα οτι ειναι το σωστό κάνοντας Login στο 192.168.1.1 ως διαχειριστης και οχι ως user:user

Το εβαλα σε TFTP mode και έστειλα το αρχείο v2k7v_AT_a1_001.rst . Φορτωσε η μια μπαρα το προγραμματος, και μετά άρχισε να φορτώνει και μια δεύτερη στην οποία αν και ειχα την δυνατότητα να πατήσω Skip, δεν το εκανα και το αφησα να φορτωσει. Καπου την μεση της μπαρας εκανε ρεσταρτ το ρουτερ και το προγραμμα εβγαλε timeout. Τωρα το ρουτερ με το που ανοιγω, δεν μπαινει σε tftp mode αλλα ανοιγει 4 LAN led χρωματος πορτοκαλι.

λοιπον οτι εκανες ειναι λιγο ασχετο/α!Σου ειπα πως δεν χρειαζετε το admin pass!!!

θα επρεπε να κλισεις το ρουτερ θα κρατησεις πατημενο το ρεσετ και ενω το κρατας θα το ανηξεις[μωλις ανηξει δεν χριαζεται να κρατας αλλο το ρεσετ]και ετσι μπενει σε τφτπ μοδε!

 

και 1τον:το Update Tool επικοινωνοι με το ρουτερ μονο για να στηλει το αρχειο και να επιβαιβαιωσει οτι σταλθηκε η μπαρα που φορτωνει ειναι απλως προγραματισμενο ετσι ωστε να διχνει οτι φορτωνει και να καταλαβουν οι καπως μη σχετικοι με το επαγκελμα οτι το ρουτερ εκανε ρεσταρτ και ειναι και παλι σε λειτουργια.Οποτε μην δινεις καμια σημασια στο τι λεει ...!Εσυ το ρουτερ θα κοιτας μωλις στηλεις το αρχειο θα περιμενεις λιγο και θα κανει μονο του ρεσταρτ μετα απο λιγο μαλιστα κανει και ενα χαρακτηριστικο τικ μολις ειναι ετοιμο.

 

2ρον:Τλκα τα εχεις κανει ολα τελεια[μαλλων εγω δεν καταλαβα :S] εχεις στηλει το σωστο αρχειο αφου το εκανες[με το πασσ και τζαμπα πεδευτικες]οταν ανηγεις το μοντεμ τωρα δεν εχει firmware γιαθτο δεν κανει τιποτα .Αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να το βαλεις σε tftp mode χειροκινητα[εαν αυτο ενοουσες οτι δεν εμπαινε ,μαλλων τοτε υπαρχει προβλημα :S].Οπως ειπα και πιο πανω μωλις ανοιγει κρατας πατημενο το ρεσετ[οχι ολη την ωρα,απλα με το ποθ το ανηξεις κρατησετω για 2-3 δευτ να προλαβουν να ανηξουν τα λαμπακια].Τοτε το μοντεμ θανε σε tftp η συνδεση με το ethernet θα μινει ανοιχτη για περιπου 1 λεπτο οποτε εσυ πρεπει να εχεις ετοιμασει στο Update Tool το μονο που θα πρεπει να του συμπληρωσεις ειναι την ιπ που θα γραψεις 192.168.1.1 θα επιλεξεις το αρχειο και στο time καλυτερα λαξετο και κανετο καλυτερα 6-7.

Το αρχειο που θα του επιλεξεις να στηλει πρεπει να ειναι το firmware.θα το βρεις εδω http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=15#PdQuLinkInfo διαλεξε καλυτερα το

Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 121201.zip.Τo αρχειο που θα στηλεις ειναι αυτο που τελειωνει σε .rst !

 

το στελνεις κανει ρεσταρτ.Και πλεον εχεις το νεο firmware που το username ειναι admin και στο pasword δεν βαζεις τιποτα.

Eλπιζω ολα να ειναι οπως τα καταλαβα και να βρεθει η λυση!

 

και εγω το ιδιο ρουτερ θελω να παρω...ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο αυτα...δεν ξερω ουτε το firmware τι ειναι...

αμα το παρω και το αφησω οπως ειναι τι διαφορα θα εχει?θα δουλευει?

ή αμα κανω νεο θεμα στο forum θα μου πει κανεις...απο την ΑΡΧΗ τι πρεπει να κανω? (γιατι αυτα που γραφετε δεν τα καταλαβα xD :mrgreen: )

θα δουλευει απλα θα εχεις μικροτερο συγχρονισμο,και απο οτι ειδα στα τελεφτεα firmware λεινονται καποια προβληματα με το wifi.

Πως εσυ για να εκινησεις το pc σου εχεις τα windows πχ,ετσι και το ρουτερ για να ξεκινησει εχει το firmware.

δεν ειναι καθολου δυσκολο να το ξεκλειδωσεις απλα δεν προκοιτε ναβρεις πουθενα αλου σαφεις οδηγιες,οπως και ουτε εγω βρηκ ακαι καθομουν 3 ολοκληρες μερες μεχρι να τα καταφερω!!!

 

Εγω για να πω την αληθεια μου δεν εβγαλα ακρη με το συγκεκριμενο modem-router.

Μου εβγαλε την ψυχη για να βρω πως να περασω το firmware και παλι δεν τα καταφερα!

Ενω εδειχνε κανονικα να περναει το νεο firmware μετα παλι ανοιγε με αυτο της Altec. :eek:

 

Το παρατησα προς το παρων και βολευτηκα με ενα Thomson tg585 V8 που εχει και Draft N.

ειπαμε πρεπει να σβηστει το υπαρχον firmware.για να γινει αυτο πρεπει να στηλεις ενα αλλο αρχειο.Αν ειναι να μπεις στον κοπο να ξαναπροσπαθησεις πες μου να στο επισηναψω για να τα καταφερεις.[το/α αρχιο/α βρισκονται και σε παραπλευρο φορουμ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω στειλει ακόμα πίσω το εχω εδω στο σπίτι. Λοιπον να τι εκανα:

 

αα και μην το στηλεις πισω ετσι,χωρις firmware νομιζω θα φας κραξιμο xd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εντομεταξy εγω τα εχω ειδη γραψει αλλα κανεις δεν δινει σημασια παρολο που ειναι μερικς σελλιδες πιο πριν :S

εμ πολλοι δεν καθονται να διαβασουν.

 

Εγω για να πω την αληθεια μου δεν εβγαλα ακρη με το συγκεκριμενο modem-router.

Μου εβγαλε την ψυχη για να βρω πως να περασω το firmware και παλι δεν τα καταφερα!

Ενω εδειχνε κανονικα να περναει το νεο firmware μετα παλι ανοιγε με αυτο της Altec. :eek:

 

Το παρατησα προς το παρων και βολευτηκα με ενα Thomson tg585 V8 που εχει και Draft N.

κακως.δοκιμασε το παλι και θα τα καταφερεις.ολα γινονται.αναλυτικες οδηγιες εβαλε ο bill.μονο εικονες δεν σηκωσε να το κανουμε guide.

 

και εγω το ιδιο ρουτερ θελω να παρω...ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο αυτα...δεν ξερω ουτε το firmware τι ειναι...

αμα το παρω και το αφησω οπως ειναι τι διαφορα θα εχει?θα δουλευει?

ή αμα κανω νεο θεμα στο forum θα μου πει κανεις...απο την ΑΡΧΗ τι πρεπει να κανω? (γιατι αυτα που γραφετε δεν τα καταλαβα xD :mrgreen: )

εδω θα σε βοηθησουν ολοι.εκτος αν θες να δωσεις παραπανω λεφτα να παρεις το 2710.αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι μεγαλη.αλλο 30 αλλο 100.βεβεα πιο νεο μοντελο το 2710 αλλα και πιο ακριβο.ναι θα παιξει με το firmware altec αλλα μην τοαφησεις.πραγματα Lock συν οτι με τα νεα firmware εχεις καλυτερες ταχυτητες συμβατοτητες κτλ.

 

θα δουλευει απλα θα εχεις μικροτερο συγχρονισμο,και απο οτι ειδα στα τελεφτεα firmware λεινονται καποια προβληματα με το wifi.

Πως εσυ για να εκινησεις το pc σου εχεις τα windows πχ,ετσι και το ρουτερ για να ξεκινησει εχει το firmware.

δεν ειναι καθολου δυσκολο να το ξεκλειδωσεις απλα δεν προκοιτε ναβρεις πουθενα αλου σαφεις οδηγιες,οπως και ουτε εγω βρηκ ακαι καθομουν 3 ολοκληρες μερες μεχρι να τα καταφερω!!!

 

 

αξιζε ομως.:D

 

αα και μην το στηλεις πισω ετσι,χωρις firmware νομιζω θα φας κραξιμο xd.

 

 

an to ψαξουν και δουν οτι ειναι χωρις firmware ενα απο τα 2.η θα του περασουν αυτοι το official.σιγουρα θα το εχουν κανει. η θα του πουν out of warranty γιατι το brickares.η θα τον χρεωσουν για την δουλει ανα περασουν το firmware.δυσκολο παντως να το εχει χαλασει και να μην μπαινει καν tftp me to Κουμπι πατημενο οταν ξεκιναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

an to ψαξουν και δουν οτι ειναι χωρις firmware ενα απο τα 2.η θα του περασουν αυτοι το official.σιγουρα θα το εχουν κανει. η θα του πουν out of warranty γιατι το brickares.η θα τον χρεωσουν για την δουλει ανα περασουν το firmware.δυσκολο παντως να το εχει χαλασει και να μην μπαινει καν tftp me to Κουμπι πατημενο οταν ξεκιναει.

και βαιβαια απλα αποκλιεται...

 

 

τι να βαλλω και φοτο?

μηπως να φτιαξω tutorial και να το πουλησω?

 

 

poulino σου εχουν ερθει τα τελεφτεα πμ?

Επεξ/σία από billkolias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βαιβαια απλα αποκλιεται...

 

 

τι να βαλλω και φοτο?

μηπως να φτιαξω tutorial και να το πουλησω?

 

 

poulino σου εχουν ερθει τα τελεφτεα πμ?

 

 

εξαρτατε το καταστημα τι θα κανουν και τον τεχνικο.

γιατι οχι θα ηταν χρησιμο και με φωτο.

β.μονο εσυ δεν μπορεις να μου στειλεις Pm.ολοι μου στελνουν κανονικα. κατι δεν παει καλα.δεν εχω λαβει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο εσυ δεν μπορεις να μου στειλεις Pm.ολοι μου στελνουν κανονικα. κατι δεν παει καλα.δεν εχω λαβει τιποτα.

γαμοτοοοο τι σημβαινει ολη την ωρα!!!!

 

τα ξαναστελνω οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...