Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον παιδια, τελικα μετα απο μαραθωνιες προσπαθειες τα καταφερα και εγω.

Επιτελους του περασα το τελευταιο firmware. :mrgreen:

Προσπαθησα με τον τροπο του billkolias και δεν εβγαλα ακρη μεχρι που δοκιμασα αυτες τις οδηγιες και ολα πηγαν ρολοι!

Ειχες δικιο ομως billkolias που μου ειπες οτι μαλλον περναγα λαθος αρχεια γιατι το ειχα ξαναδοκιμασει και παλιοτερα με τις ιδιες οδηγιες και δεν τα ειχα καταφερει.

Και εσυ poulinos που επεμενες.Με λιγο πεισμα και υπομονη εγινε η δουλεια τελικα! ;)

Ευχαριστω και τους 2 σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια, τελικα μετα απο μαραθωνιες προσπαθειες τα καταφερα και εγω.

Επιτελους του περασα το τελευταιο firmware. :mrgreen:

Προσπαθησα με τον τροπο του billkolias και δεν εβγαλα ακρη μεχρι που δοκιμασα αυτες τις οδηγιες και ολα πηγαν ρολοι!

Ειχες δικιο ομως billkolias που μου ειπες οτι μαλλον περναγα λαθος αρχεια γιατι το ειχα ξαναδοκιμασει και παλιοτερα με τις ιδιες οδηγιες και δεν τα ειχα καταφερει.

Και εσυ poulinos που επεμενες.Με λιγο πεισμα και υπομονη εγινε η δουλεια τελικα! ;)

Ευχαριστω και τους 2 σας.

Το ξαναειπα αυτος ο τροπος ειναι ιδιος με αυτον που περιγραφω εγω.Το μονο που διαφερει ειναι οτι εσυ βαζεις το ρουτερ σε tftp mode μεσα απο το προγραματακι χρησιμοποιοντας τον κοδικο του admin και ''μλκιες'' ενω αυτο που λεω εγω απλος πατας το κουμπι και ξεμπερδευεις απο αυτο το σταδιο.

 

 

καλοριζικο το νεο firmware.

 

αν θες παιξε λιγο με τις τελεφταιες εκδοσεις των firmware γιατι θα βρεθοι μια που θα κλειδωνει υψιλοτερα το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια, τελικα μετα απο μαραθωνιες προσπαθειες τα καταφερα και εγω.

Επιτελους του περασα το τελευταιο firmware. :mrgreen:

Προσπαθησα με τον τροπο του billkolias και δεν εβγαλα ακρη μεχρι που δοκιμασα αυτες τις οδηγιες και ολα πηγαν ρολοι!

Ειχες δικιο ομως billkolias που μου ειπες οτι μαλλον περναγα λαθος αρχεια γιατι το ειχα ξαναδοκιμασει και παλιοτερα με τις ιδιες οδηγιες και δεν τα ειχα καταφερει.

Και εσυ poulinos που επεμενες.Με λιγο πεισμα και υπομονη εγινε η δουλεια τελικα! ;)

Ευχαριστω και τους 2 σας.

ενταξει εστω και με διαφορετικες οδηγιες αφου εβγαλες ακρη ολα οκ

εφοσον παιζει με tftp και μπαινει σε tftp με το Power ειναι πολυ δυσκολο να το brikareis.το ιδιο και με το thomson>του περασα για δοκιμη μισο firmware για να δω αν μπορω να το brickaro και δεν καταλαβαινει τιποτα.ακομα και να μην bootarei επειδη το βαζεις σε tftp με το rest και τον tftp δεν μπορεις να τον πειραξεις ειναι δυσκολο να παθει κατι για αυτο επεμενα.

 

Το ξαναειπα αυτος ο τροπος ειναι ιδιος με αυτον που περιγραφω εγω.Το μονο που διαφερει ειναι οτι εσυ βαζεις το ρουτερ σε tftp mode μεσα απο το προγραματακι χρησιμοποιοντας τον κοδικο του admin και ''μλκιες'' ενω αυτο που λεω εγω απλος πατας το κουμπι και ξεμπερδευεις απο αυτο το σταδιο.

 

 

καλοριζικο το νεο firmware.

 

αν θες παιξε λιγο με τις τελεφταιες εκδοσεις των firmware γιατι θα βρεθοι μια που θα κλειδωνει υψιλοτερα το ρουτερ.

αστα αυτα.ημιτελεις οδηγιεες δινεις.μας εκαψες.χαχα.πλακα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον παιζει με tftp και μπαινει σε tftp με το Power ειναι πολυ δυσκολο να το brikareis.

 

ναι γιαυτο το δικο μου πηγε στα σκουπιδια;

επειδη πηγα να του κανω firmware upgrade μεσω tftp με το power,ακολουθωντας τις παραπανω οδηγιες; :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιαυτο το δικο μου πηγε στα σκουπιδια;

επειδη πηγα να του κανω firmware upgrade μεσω tftp με το power,ακολουθωντας τις παραπανω οδηγιες; :mellow:

μα δεν γινεται να το χαλασεις.Τι ενοεις πηγε στα σκουπιδια?

προφανως εκτος απο την μνημη που φλασαρουμε εμεις για να βαλουμε το firmware υπαρχει και αλλη που εχει αποθηκευμενες οσες πληροφοριες χρειαζονται για να μπει σε tftp mode

 

μηπως και εσυ το εχεις αφησει χωρις firmware και νομιζεις οτι ειναι χαλασμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθησα τις συγκεκριμενες οδηγιες στο adslgr.εβαλα το οriginal firmware κανονικα,αλλα μολις εκανε restart to modem

ολα τα λαμπακια ειναι μονιμα αναμενα πορτοκαλι.

παω να ξανακανω update με τον ιδιο τροπο,αλλα το pc δεν το βλεπει το μοντεμ με τιποτα,ουτε μεσω του παραπανω firmware upgrade utility απο την draytek,ουτε στον web configurator δεν μπαινει,τιποτα απολυτως.

δοκιμασα να κανω και παλι reset αλλα τιποτα,ανοιγω το μοντεμ και ειναι αναμμενα ολα τα λαμπακια πορτοκαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρω το χρονο θα φτιαξω με screenshots κτλπα εναν λιγο πιο σαφη οδηγο[οπως ειπε ο poulinos,δεν κτλβαινω γιατι ολοι προβληματιζονται.Εκτος απο τις οδηγιες που ολο ιβλεπουν και ακολουθουν θα ηταν πιο απλο να καθομαστε να σκευτομαστε τι κανει το καθε βημα ωστε να καταλαβενουμε τι εχουμε κανει και πιο προβλημα εχει δημιουργιθει.Απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτερει ακολουθουν απλως τις οδηγιες χωρις να εχουν ιδεα τι κανει και τι προκαλει το καθε βημα.

 

οταν το ανοιγω ολα τα λαμπακια ειναι αναμενα πορτοκαλι.

παω να ξανακανω update με τον ιδιο τροπο,αλλα το pc δεν το βλεπει το μοντεμ με τιποτα,ουτε μεσω του παραπανω firmware upgrade utility απο την draytek,ουτε στον web configurator δεν μπαινει,τιποτα απολυτως.

δοκιμασα να κανω και παλι reset αλλα τιποτα,ανοιγω το μοντεμ και ειναι αναμμενα ολα τα λαμπακια πορτοκαλι.

ναι ,δεν εχει firmware!

πρεπει να κατεβασεις το τελεφταιο firmware το βαζεις σε tftp mode[κρατοντας πατημενο το ρεσετ οταν ανοιγει] το ethernet λειτουργει για 1 λεπτο πρεπει να προλαβεις να το στηλεις και ειναι και παλυ οκ.Καλυτερα να χρησιμοποιησεις ενα pc με χπ γιατι στα 7 κανει πολυ ωρα να αναγνορισει την συνδεση και ισως να μην προλαβεις

 

 

και αλλος εχει κανει το ιδιο γιατι δεν ξαναδιαβαζες τις οδηγιες και αυτα που του εχω απαντησει για να καταλαβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φτεω που προσπαθω να βοηθησω! :-( xd

 

χαχα.σε πειραζω ρε σι

ναι γιαυτο το δικο μου πηγε στα σκουπιδια;

επειδη πηγα να του κανω firmware upgrade μεσω tftp με το power,ακολουθωντας τις παραπανω οδηγιες; :mellow:

γιατι σκουπιδια?το πας πισω δεν λες τιποτα για firmware update και ζητας αλλο.πολυ απλα.

 

μα δεν γινεται να το χαλασεις.Τι ενοεις πηγε στα σκουπιδια?

προφανως εκτος απο την μνημη που φλασαρουμε εμεις για να βαλουμε το firmware υπαρχει και αλλη που εχει αποθηκευμενες οσες πληροφοριες χρειαζονται για να μπει σε tftp mode

 

μηπως και εσυ το εχεις αφησει χωρις firmware και νομιζεις οτι ειναι χαλασμενο?

 

μπορει πραγματι να εγινε κατι χοντρο αν και μου φαινεται παραξενο

οταν το ανοιγω ολα τα λαμπακια ειναι αναμενα πορτοκαλι.

παω να ξανακανω update με τον ιδιο τροπο,αλλα το pc δεν το βλεπει το μοντεμ με τιποτα,ουτε μεσω του παραπανω firmware upgrade utility απο την draytek,ουτε στον web configurator δεν μπαινει,τιποτα απολυτως.

δοκιμασα να κανω και παλι reset αλλα τιποτα,ανοιγω το μοντεμ και ειναι αναμμενα ολα τα λαμπακια πορτοκαλι.

αν το ξεκινησεις με πατημενο το Reset τι κανει?αν κανει το ιδιο πραγματι κατι χοντρο εχει γινει και μπορει να εχει χαλασει το tftp Μεσα.μπας και πηγε να κανει κανα update to tftp και το κομματι αυτο?οπως λεμε το Rommon σε cisco?

 

αν βρω το χρονο θα φτιαξω με screenshots κτλπα εναν λιγο πιο σαφη οδηγο[οπως ειπε ο poulinos,δεν κτλβαινω γιατι ολοι προβληματιζονται.Εκτος απο τις οδηγιες που ολο ιβλεπουν και ακολουθουν θα ηταν πιο απλο να καθομαστε να σκευτομαστε τι κανει το καθε βημα ωστε να καταλαβενουμε τι εχουμε κανει και πιο προβλημα εχει δημιουργιθει.Απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτερει ακολουθουν απλως τις οδηγιες χωρις να εχουν ιδεα τι κανει και τι προκαλει το καθε βημα.

 

nai φτιαξτο.και δυστυχως ειναι οπως το ειπες.μμερικοι το κανοουν οπως το βλεπουν γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν τι κανει το καθε βημα τι κανει ο tftp τι ειναι το καθε αρχειο.οποτε αν φτιαξεις ενα guide θα ειναι πιο ευκολο.θα βλεπουν οτι βλεπουν και θα ειναι πιο δυσκολο να κανουν λαθος.οχι οτι θα καταλαβουν παλι αλλα λεμε.ενταξει μπορεις να εξηγησεις και με λιγα λογια τι ειναι το καθε βημα.

απλα καλως η κακως καποιοι το κατεχουν και καταλαβαινουν τι κανουν και μπορουν ειτε να διορθωσουν ενα λαθος ειτε να το αποφυγουν ενω αν ο αλλος δεν το κατεχει αν γινει κατι δεν το καταλαβαινει οποτε αν κατι παει στραβα μπορει να το brickarei>οσο γινεται να το brickarei καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω αν ο αλλος δεν το κατεχει αν γινει κατι δεν το καταλαβαινει οποτε αν κατι παει στραβα μπορει να το brickarei>οσο γινεται να το brickarei καποιος.

πιστεψεμαι τοσα λαθος αρχεια και τοσο παιδεμα που εφαγε απο εμενα και δουλευει ρολοι!Απλα δεν γινεται ,οτι και να του κανεις θα δουλευει για παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι ,δεν εχει firmware!

πρεπει να κατεβασεις το τελεφταιο firmware το βαζεις σε tftp mode[κρατοντας πατημενο το ρεσετ οταν ανοιγει] το ethernet λειτουργει για 1 λεπτο πρεπει να προλαβεις να το στηλεις και ειναι και παλυ οκ.Καλυτερα να χρησιμοποιησεις ενα pc με χπ γιατι στα 7 κανει πολυ ωρα να αναγνορισει την συνδεση και ισως να μην προλαβεις

 

 

και αλλος εχει κανει το ιδιο γιατι δεν ξαναδιαβαζες τις οδηγιες και αυτα που του εχω απαντησει για να καταλαβεις?

 

οταν δνε εχει firmware αναβουν ολα τα ethernet?επισης δεν ξερω αν δωσεις καρφωτα Ip αν μειωσεις τον χρονο που θελει για να αναγνωρισει την συνδεση.ναι δεν μας λεει αν δοκιμασε να το ξεκινησει με το reset πατημενο.και εγω αυτο του εγραψα .μην περιμενει να bootarei και μετα να σηκωσει tftp. και το Thomson η το αφηνεις με το προγραμμα να στειλει reboot σε tftp command η το κανεις με το reset που ειναι πιο σιγουρο γιατι μπαινει αυτοματα.

 

πιστεψεμαι τοσα λαθος αρχεια και τοσο παιδεμα που εφαγε απο εμενα και δουλευει ρολοι!Απλα δεν γινεται ,οτι και να του κανεις θα δουλευει για παντα!

 

 

δεν αμφιβαλλω γιατι σου ειπα και το Thomson κατι παρομοιο ειναι και δεν brickaretai Ουτε με χαλασμενο μισο firmware που του εστειλα για δοκιμη.τωρα αν ηταν τοσο ατυχος ε ας το παει πισω και μετ ανα παιξει ενα λοττο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δνε εχει firmware αναβουν ολα τα ethernet?επισης δεν ξερω αν δωσεις καρφωτα Ip αν μειωσεις τον χρονο που θελει για να αναγνωρισει την συνδεση.ναι δεν μας λεει αν δοκιμασε να το ξεκινησει με το reset πατημενο.και εγω αυτο του εγραψα .μην περιμενει να bootarei και μετα να σηκωσει tftp. και το Thomson η το αφηνεις με το προγραμμα να στειλει reboot σε tftp command η το κανεις με το reset που ειναι πιο σιγουρο γιατι μπαινει αυτοματα.

ναι οταν δεν εχει firmware αναβουν ολα τα ethernet και μαλιστα πορτοκαλι!

 

δεν ξερω καθολου

 

δοκιμασα σε pc με 7 πηρε περιπου 20 δευτερα να ανγνορισει την συνδεσει μετα εστελνα το αρχειο και πριν το στηλει ολοκληρο εκανε time out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...