Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι οταν δεν εχει firmware αναβουν ολα τα ethernet και μαλιστα πορτοκαλι!

 

δεν ξερω καθολου

 

δοκιμασα σε pc με 7 πηρε περιπου 20 δευτερα να ανγνορισει την συνδεσει μετα εστελνα το αρχειο και πριν το στηλει ολοκληρο εκανε time out.

 

 

πρεπει να βαλουμε καποιον να το κανει με καρφωτα ip.λογικα θα παιξει καλυτερα σε καποιες παρομοιες περιπτωσεις που εχω δει που περιμενα να αναγνωρισει συνδεση.αρα ο φιλος δεν το βαζει με το reset tftp αλλα προσπαθει (ματαια_) απο το utility Που δεν γινεται αφου δεν bootarei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρεπει να βαλουμε καποιον να το κανει με καρφωτα ip.λογικα θα παιξει καλυτερα σε καποιες παρομοιες περιπτωσεις που εχω δει που περιμενα να αναγνωρισει συνδεση.αρα ο φιλος δεν το βαζει με το reset tftp αλλα προσπαθει (ματαια_) απο το utility Που δεν γινεται αφου δεν bootarei

προφανως,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ολοι το βαζουν απο το προγραματακι σε tftp mode που χριαζεται και admin pass και ''μλκιες'' και δεν πατανε απλως το ρεσετ.Αν προσπαθει απο το utility δεν θα κανει τπτ αφου δεν εχει καν firmware :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να σημειώσω ότι με τα 7αρια ούτε εμένα μπορούσα να του περάσω firmware και μου είχε σπάσει τα νεύρα...σκέφτηκα όμως και μπήκα με safe mode και η δουλειά έγινε μέσα σε 5 λεπτά!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ολοι το βαζουν απο το προγραματακι σε tftp mode που χριαζεται και admin pass και ''μλκιες'' και δεν πατανε απλως το ρεσετ.Αν προσπαθει απο το utility δεν θα κανει τπτ αφου δεν εχει καν firmware :P

 

giati Πολυ απλα πολυ μπορει να μην το ξερουν οτι γινεται ετσι.για αυτο εισαι εσυ εδω για να φτιαξεις ενα guide που να λες οτι γινετια και ετσι και οτι θα γλυτωσουν 2-3 λεπτα και κοπο .συν οτι θα τους χρησιμεψει αμα τους κατσει μια στραβη.

Απλά να σημειώσω ότι με τα 7αρια ούτε εμένα μπορούσα να του περάσω firmware και μου είχε σπάσει τα νεύρα...σκέφτηκα όμως και μπήκα με safe mode και η δουλειά έγινε μέσα σε 5 λεπτά!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

 

πολλες φορες λογω ασφαλειων λογω οτι το wizard που ανεβαζει το firmware Μπορει να ειναι παλιο μπορει να μην μπορει να στειλει το firmware.ειναι στο χερι της εταιρειας αν θα μπει στον κοπο να φτιαξει πιο νεο.το ιδιο και με το Thomson.ειχα wizard που δεν ετρεχε απο 7 aria.αλλα οκ η Thomson εβγαλε .πιο ωραια ειναι τα ρουτερ που εχουν το firmware update μεσα απο το μενου οποτε παιζουν με ολα τα λειτουργικα.αν βλεπετε οτι με ενα λειτουργικο δεν περναει βρισκεται παλιο Pc και παιζετε η ψαχνετε πιο νεα εκδοση του προγραμματος απο το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το ξεκινησεις με πατημενο το Reset τι κανει?

 

 

αναβουν τα λαμπακια πορτοκαλι.και δεν νομιζω να παιζουν ρολο τα WIN7 αφου την πρωτη φορα ειδανε αμεσως το router οταν το ανοιξα με reset και μπηκε σε tftp mode.

μολις ομως εβαλα το συγκεκριμενο firmware ξεκλειδωματος που αναφερουν στις οδηγιες στο adsl και το αφησα να κανει restart μονο του,αφου μου ειχε βγαλει μηνυμα οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε επιτυχως,εμεινε με τα πορτοκαλι φωτακια.

επαναλαβα την διαδικασια για να βαλω μετα το κανονικο firmware,αλλα τιποτα το router εχει μεινει με τα πορτοκαλι φωτακια.

 

γιατι ολοι το βαζουν απο το προγραματακι σε tftp mode που χριαζεται και admin pass και ''μλκιες'' και δεν πατανε απλως το ρεσετ.

 

η πλακα ειναι οτι στην δικια μου περιπτωση,το ρουτερ δεν εμπαινε σε tftp μεσω του utility που προτεινουν στις οδηγιες στο adslgr.

αν πας ομως στο site της draytek,προτεινουν επισης να χρησιμοποιησεις και το reset για να μπεις στο συγκεκριμενο mode.

κατι που σε εμενα δουλεψε αμεσως,σε αντιθεση με αυτα που λεγανε στο adsglgr.

 

με λιγα λογια: οτι ναναι. παλι καλα που κανει 25ε το μοντεμ,αλλιως δεν θα με ενοιαζε και τοσο πολυ που καηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναβουν τα λαμπακια πορτοκαλι.και δεν νομιζω να παιζουν ρολο τα WIN7 αφου την πρωτη φορα ειδανε αμεσως το router οταν το ανοιξα με reset και μπηκε σε tftp mode.

μολις ομως εβαλα το συγκεκριμενο firmware ξεκλειδωματος που αναφερουν στις οδηγιες στο adsl και το αφησα να κανει restart μονο του,αφου μου ειχε βγαλει μηνυμα οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε επιτυχως,εμεινε με τα πορτοκαλι φωτακια.

επαναλαβα την διαδικασια για να βαλω μετα το κανονικο firmware,αλλα τιποτα το router εχει μεινει με τα πορτοκαλι φωτακια.

ελεοςςςςςςςςςςς ελεοςςςςςςςςςςςςςς

λες και δεν καταλαβαινεις τι σου λεενε!σου απαντησαμε και εγω και ο poulinos σε αυτο ακριβως

 

μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω!

 

τα εχω πει αρκετες φορες δεν τα ξαναλεω

 

 

διαβασε ολο το νημα και τι σου απαντησα και θα καταλαβεις τι εχεις κανει η μαλλων τι δεν κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δω τι μπορω να κανω αυριο με το tutorial γιατι μαλλων κανεις δεν καταλαβαινει τι λεω

 

ρε συ καταλαβε καλα το παιδι τι εννοεις.β.εσυ φτιαξε το tutorial να υπαρχει με εικονουλες και περιληπτικα ασχετα με το συγκεκριμενο θεμα που μιλαμε τωρα με τον φιλο που αναβουν ολα πορτοκαλι

αναβουν τα λαμπακια πορτοκαλι.και δεν νομιζω να παιζουν ρολο τα WIN7 αφου την πρωτη φορα ειδανε αμεσως το router οταν το ανοιξα με reset και μπηκε σε tftp mode.

μολις ομως εβαλα το συγκεκριμενο firmware ξεκλειδωματος που αναφερουν στις οδηγιες στο adsl και το αφησα να κανει restart μονο του,αφου μου ειχε βγαλει μηνυμα οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε επιτυχως,εμεινε με τα πορτοκαλι φωτακια.

επαναλαβα την διαδικασια για να βαλω μετα το κανονικο firmware,αλλα τιποτα το router εχει μεινει με τα πορτοκαλι φωτακια.

 

η πλακα ειναι οτι στην δικια μου περιπτωση,το ρουτερ δεν εμπαινε σε tftp μεσω του utility που προτεινουν στις οδηγιες στο adslgr.

αν πας ομως στο site της draytek,προτεινουν επισης να χρησιμοποιησεις και το reset για να μπεις στο συγκεκριμενο mode.

κατι που σε εμενα δουλεψε αμεσως,σε αντιθεση με αυτα που λεγανε στο adsglgr.

 

με λιγα λογια: οτι ναναι. παλι καλα που κανει 25ε το μοντεμ,αλλιως δεν θα με ενοιαζε και τοσο πολυ που καηκε.

α.αν πραγματι πλεον δεν μπαινει σε tftp με το reset δεν παει για πεταμα ουτε καηκε.οπως ειπα και πιο πριν αυτα μπορει να γινουν με οποιοδηποτε ρουτερ(na brickarei).εσυ το πας πισω και δεν ανεφερεις τιποτα.εσυ λες οτι απλα το ειχες με το firmware Της altec και το βραδυ πηγες για υπνο και το πρωι το βρηκες ετσι και οτι το εχεις πανω σε Ups>δεν θα σου πει κανενας τιποτα και λογικα θα στο αλλαξουν εκτος αν στο φτιαξουν αυτοι αν ειναι κατι αλλο.δεν υπαρχει λογος να χασεις τα λεφτα σου.εφοσον μπορει να παιξει κανονικα και με το firmware της altec δεν μπορουν να σου πουν οτι το εχεις κανει firmware update γιατι αλλιως δεν θα παιζε ή οτι το εκανες firmware update και χαλασε.μην το φας εσυ στα μουτρα.πισω οπως ειναι.

 

ελεοςςςςςςςςςςς ελεοςςςςςςςςςςςςςς

λες και δεν καταλαβαινεις τι σου λεενε!σου απαντησαμε και εγω και ο poulinos σε αυτο ακριβως

μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω!

τα εχω πει αρκετες φορες δεν τα ξαναλεω

διαβασε ολο το νημα και τι σου απαντησα και θα καταλαβεις τι εχεις κανει η μαλλων τι δεν κανεις.

ρε συ coolare και εσυ.μπορει πραγματι κατι να εχει παθει το ρουτερ.μην το θεωρεις απιθανο.

αμα το εχει δοκιμασει και δεν πετυχαινει ας το παει πισω η φτιαξε το wizard.αμα το καταφερει καλως αν οχι ενταξει.ο καθενας μεχρι εκει που μπορει.για αυτο ειναι μετα και οι εξιδικευμενοι τεχνικοι.μπορει να εχει θεμα και το ρουτερ μην το αποκλιεις και εισαι απολυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρε συ coolare και εσυ.μπορει πραγματι κατι να εχει παθει το ρουτερ.μην το θεωρεις απιθανο.

αμα το εχει δοκιμασει και δεν πετυχαινει ας το παει πισω η φτιαξε το wizard.αμα το καταφερει καλως αν οχι ενταξει.ο καθενας μεχρι εκει που μπορει.για αυτο ειναι μετα και οι εξιδικευμενοι τεχνικοι.μπορει να εχει θεμα και το ρουτερ μην το αποκλιεις και εισαι απολυτος.

 

δεν εχει παθει τπτ!Απλως δεν ακουσε αυτο που του ειπαμε οτι για να μπει χειροκινητα σε tftp mode πρεπει να κρατας το reset οταν ανοιγει ,αιντε.Τοτε ειναι σε θεση να στηλεις το νεο firmware.Eiπαμε απο το utility δεν μπορεις να το βαλεις επειδη δεν εχει firmware :mad:

 

ρε συ καταλαβε καλα το παιδι τι εννοεις.β.εσυ φτιαξε το tutorial να υπαρχει με εικονουλες και περιληπτικα ασχετα με το συγκεκριμενο θεμα που μιλαμε τωρα με τον φιλο που αναβουν ολα πορτοκαλι

 

 

αυτο το διευκρινησα οταν το ανοιγεις και δεν εχει firmware τοτε αναβουν ολα πορτοκαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει παθει τπτ!Απλως δεν ακουσε αυτο που του ειπαμε οτι για να μπει χειροκινητα σε tftp mode πρεπει να κρατας το reset οταν ανοιγει ,αιντε.Τοτε ειναι σε θεση να στηλεις το νεο firmware.Eiπαμε απο το utility δεν μπορεις να το βαλεις επειδη δεν εχει firmware :mad:

 

ειπε οτι το εκανε με το reset.

αυτο το διευκρινησα οταν το ανοιγεις και δεν εχει firmware τοτε αναβουν ολα πορτοκαλι

 

 

οτι αναβουν ολα πορτοκαλι μπορει να ειναι αυτο που λες μπορει και κατι αλλο.κανεις δεν ξερει πως θα ανταποκριθει αν χασει για καποιο λογο τον tftp

anyway.εσυ τα εχεις γραψει και τερμα.απο εκει και περα το παει πισω αν δεν γινεται και τερμα.μην τσαντιζεσαι εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αναβουν ολα πορτοκαλι μπορει να ειναι αυτο που λες μπορει και κατι αλλο.κανεις δεν ξερει πως θα ανταποκριθει αν χασει για καποιο λογο τον tftp

anyway.εσυ τα εχεις γραψει και τερμα.απο εκει και περα το παει πισω αν δεν γινεται και τερμα.μην τσαντιζεσαι εσυ

αν δεν προσπαθησεις προφανως δεν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε προσπαθησε και δεν τα καταφερε ειτε δεν προσπαθησε ειναι δικο του θεμα.ο καθενας βοηθαει οσο μπορει και αν ο αλλος τα καταφερει καλως.αν δεν θελει δεν μπορει δεν αλλαζει οποτε be cool

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χααα

 

 

utility

http://www.draytek.com/user/DraytekGetFile.php?path=/.upload/Resource/1cd7e74e9797bf715a9162acbc1e0a0c.zip&filename=FirmwareUpgrade_v3.6.3.zip

 

 

firmware

ftp://ftp.draytek.com/Vigor2700/Firmware/V2.8.3/

 

v2k7v_AT_b1_001.rst

 

v2k7v_AT_a1_001.rst

 

 

ερασιτεχνικη δουλεια αλλα δεν πιραζει τωρα δνε μπορω να φτιαξω κατι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εσενα θα σε βολευε πιο πολυ να το φτιαξεις σε ενα word δεν πειραζει.μια χαρα ειναι και αυτο.οποτε No worries.με το που βρω λιγο χρονο να τελειωσω κατι που ετοιμαζω μπορουμε να το φτιαξουμε αμα θες και πιο official.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...