Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα VA έχουν αρνητικά βέβαια.

Ναι σε σχεση με τα ips υστερουν λιγο στη γωνια θεασης αλλα εχουν σαφως καλυτερο μαυρο χωρις glow και bleed.Το ips απο την αλλη εχει το 10bit που απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο και που για να παρεις καλο panel πρεπει να δωσεις ενα σημαντικο ποσο σε eizo,nec γιατι τα αντιστοιχα lg,dell δεν ξεφευγουν απο τον κανονα του glow και bleed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και χειρότερη χρωματική απόδοση αν ασχολείσαι επαγγελματικά...

Ναι μονο αν ασχολεισαι επαγγελματικα και παλι οπως ανεφερα οποιος ξερει θα παει σε eizo,nec ή αλλη ακριβη εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχει την οικονομική δυνατότητα...

Σαφως αλλα προσωπικα και να μην την ειχα θα προτιμουσα VA panel με λιγο χειροτερη χρωματικη αποδοση αντι για ips με bleed που θα μου κατεστρεφε την εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπερβολικός, μόνο στις ταινίες κι αν, θα σου κακοφαίνονται στην αρχή οι μαύρες μπάρες...

 

σε κανονικό περιβάλλον, που έχεις τόσο μαύρο μαζεμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβολικός, μόνο στις ταινίες κι αν, θα σου κακοφαίνονται στην αρχή οι μαύρες μπάρες...

 

σε κανονικό περιβάλλον, που έχεις τόσο μαύρο μαζεμένο?

Υπερβολικος?Περασαν απο τα χερια μου dell u2312,s2340,τα νεα lg 29 wide και το 27αρι 10 bit και μαντεψε ολες ειχαν glow και bleed.

To αν δε σε ενοχλει εσενα ειναι αλλο θεμα αλλα το οτι υπαρχει ειναι δεδομενο.Μια βολτα απο το hardforum και κυριως σε οθονες dell και το τι γινεται με τις επιστροφες οθονων θα σε πεισει εκτος και αν δεν θελεις να πειστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν σου είπα ότι λες ψέματα, απλά ρώτησα που βλέπεις καθημερινά σε κανονικό περιβάλλον τόσο μαζεμένο μαύρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου είπα ότι λες ψέματα, απλά ρώτησα που βλέπεις καθημερινά σε κανονικό περιβάλλον τόσο μαζεμένο μαύρο...

Μα το bleed οταν ειναι εντονο δεν σε ενοχλει μονο στο μαυρο αλλα γενικοτερα στην εικονα.Οταν δεν ειναι εντονο ναι σε ενοχλει μονο στο μαυρο.Απλως με την λιγη εμπειρια που σου ανεφερα παραπανω το ποσο bleed και glow θα σου κατσει σε ips ειναι θεμα τυχης,σαν το λαχειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ίσως να φταίει ότι μου έτυχε ελάχιστο στις 2209WA, U2711 και U2410...

 

πάντως αν είσαι άτυχος και σε NEC, Eizo, HP, Αsus τα πετυχαίνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να φταίει ότι μου έτυχε ελάχιστο στις 2209WA, U2711 και U2410...

Ναι νομιζω και εγω πως αυτες οι οθονες ειχαν ελαχιστο αλλα τωρα τελευταια το κακο εχει παραγινει...Νομιζω πως αυτες οι οθονες που αναφερεις εχουν s-ips αλλα με το AH-IPS που φορανε τα τελευταια μονιτορ το φαινομενο χειροτερεψε.Ναι ακομα και σε eizo,nec μπορει να σου τυχει αλλα μαλλον σε μικροτερο ποσοστο απο οτι στα πιο φθηνα μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε-IPS (η 1η) και H-IPS (υπόλοιπες) έχουν, απλά δεν είναι με led backlight που κάνει την μεγαλύτερη ζημιά αν δεν κάνω λάθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε-IPS (η 1η) και H-IPS (υπόλοιπες) έχουν, απλά δεν είναι με led backlight που κάνει την μεγαλύτερη ζημιά αν δεν κάνω λάθος...

Ναι πρεπει να εχεις δικιο και το led σε αυτον τον τομεα δεν βοηθησε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...