Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και εμένα εχει 2 μερες που ηρθε η οθονη...

θα μπωκ κατευθείαν στο ψητο... το πρόβλημα που διαπίστωσα αμέσως ειναι στα χρώματα... και συγκεκριμένα

στις στανταρ ρυθμίσεις..

πχ Στην ρύθμιση MOVIE μπλεδίζει έντονα η ο΄θονη και δεν ξέρω πως αλλάζει αυτο... στην ρύθμιση PC ειναι σχεδον οκ...

Τι μου προτεινετε να κάνω..? να απευθυνθώ στην DELL...??!!

 

 

Επικοινώνησες με Dell?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα. Κι εσυ διαβασες 5-15-25 ποστ περι προβληματων σε ενα φορουμ και σχηματισες αποψη περι φουσκας και εισαι και απολυτος κιολας. Μα φυσικα στα φορουμ ο αλλος θα μπει για να γραψει οταν εχει προβλημα. Δε θα μπει να πει "εχω 5 dell και δεν μου εκανε προβλημα καμια¨. Να σημειωσουμε επισης οτι ακομα και οταν εμφανισουν προβλημα παιζει τρελο support.

 

Στο μπατζετ που ανεφερες, δεν υπαρχει καλυτερος συνδυασμος IPS+aftermarket support.

 

btw εχω (εγω και πολλοι αλλοι) 3 διαφορετικα dell IPS και δεν εχω προβλημα σε ΚΑΝΕΝΑ. Δεν καθησα να το γραψω στα φορουμ ομως, με αποτελεσμα ορισμενοι να οδηγουνται στο συμπερασμα οτι ειναι προβληματικες/φουσκες οι dell!

καταρχην δεν εβγαλα συμπερασμα μονο απο δω αλλα και απο φιλους και γνωστους που μου εχουν περιγραψει το προβλημα με τα dell monitor.οσο αφορα το support τι νοημα εχει αν ενα προβληματικο μονιτορ αντικαθισταθει με ενα επισης προβληματικο μονιτορ αλλου προβληματος(εχει τυχει σε γνωστους) βεβαια σε σχεση με αυτο που ειχες.δε ειπα οτι οσοι απεκτησαν οθονη εχουν προβλημα με την οθονη αλλα υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο  που εχει προβλημα.εγω και καποιοι αλλοι δε θελω να παιξω λαχειο παιρνοντας την οθονη αυτη για το αν θα μου τυχει καλη η οχι.ο καθενας κανει τις επιλογες του. βλεπω το θεμα σφαιρικα και φωτιζω τις γωνιες που δεν εχουν αναφερθει και οχι απολυτα οπως πιστευεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν εβγαλα συμπερασμα μονο απο δω αλλα και απο φιλους και γνωστους που μου εχουν περιγραψει το προβλημα με τα dell monitor.οσο αφορα το support τι νοημα εχει αν ενα προβληματικο μονιτορ αντικαθισταθει με ενα επισης προβληματικο μονιτορ αλλου προβληματος(εχει τυχει σε γνωστους) βεβαια σε σχεση με αυτο που ειχες.δε ειπα οτι οσοι απεκτησαν οθονη εχουν προβλημα με την οθονη αλλα υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο  που εχει προβλημα.εγω και καποιοι αλλοι δε θελω να παιξω λαχειο παιρνοντας την οθονη αυτη για το αν θα μου τυχει καλη η οχι.ο καθενας κανει τις επιλογες του. βλεπω το θεμα σφαιρικα και φωτιζω τις γωνιες που δεν εχουν αναφερθει και οχι απολυτα οπως πιστευεις εσυ.

E ενταξει αμα εβγαλες το συμπερασμα απο φιλους...

Και ξαναλεω. Ενας που εχει προβλημα με κατι θα το πει. Ενας που δεν εχει δεν θα αναφερει καν τι οθονη εχει. Προφανως οταν το μισο ινσομνια ειναι με dell θα ακουσεις περισσοτερα παραπονα για dell παρα για philips. Με τη λογικη σου λοιπον, παμε βουρ για philips TN monitors!

 

Επισης, το αλλο αυθαιρετο πραγμα που λες: Παιρνουν πισω προβληματικο και σου δινουν αλλο προβληματικο.

1. Αυτο στο ειπαν οι φιλοι σου παλι?

2. Και να συμβει (που εχει συμβει) ΠΑΛΙ μπορεις να ζητησεις αντικατασταση, οσες θες για την ακριβεια. Και θα στην κανουν. Αρα στη χειροτερη των περιπτωσεων, στην πιο γκαντεμιασμενη περιπτωση που ολα τα στραβα θα συμβουν σε σενα, αντε να δουλεψεις 1-2 μερες με λιγο παραπανω backlight bleeding (αυτο ειναι το main προβλημα τους, που ωστοσο δεν ειναι θεμα dell, αλλα θεμα ΟΛΩΝ των φθηνων IPS panel). E, πιστευω να το αντεξεις, ειδικα οταν αλλες εταιρειες δεν δεχονται καν να κοιταξουν την οθονη σου αν επικαλεστεις bleeding.

 

Kαποιο αλλο σοβαρο θεμα που ακουσες για τις dell και συμπερανες οτι ειναι η χειροτερη επιλογη σε IPS ως τα 200ε?

 

Και τελος ειναι καλο να διευκρινιζουμε τι εννοουμε με τον ορο "προβληματικο". Διοτι το bleed και το glow ειναι θεμα ΟΛΩΝ των ips, και οχι των Dell. Ειτε ειναι Dell, ειτε LG, ειτε EIZO. Απλα το ακους πιο συχνα για τις dell για το λογο που ειπαμε :)

Και οχι, ΔΕΝ ειναι αστοχια υλικου/προβλημα κατασκευαστη το glow/bleed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ενταξει αμα εβγαλες το συμπερασμα απο φιλους...(ε ενταξει οτι πεις εχεις δικιο..)

Και ξαναλεω. Ενας που εχει προβλημα με κατι θα το πει. Ενας που δεν εχει δεν θα αναφερει καν τι οθονη εχει. Προφανως οταν το μισο ινσομνια ειναι με dell θα ακουσεις περισσοτερα παραπονα για dell παρα για philips. Με τη λογικη σου λοιπον, παμε βουρ για philips TN monitors!(οχι καμια σχεση κοιταμε και καποιο αλλο ips κατι που εσυ  δεν βλεπεις)

 

Επισης, το αλλο αυθαιρετο(πως ειναι αυθαιρετο οταν 2 γραμμες ποιο κατω συμφωνεις και συ οτι εχει συμβει.) πραγμα που λες: Παιρνουν πισω προβληματικο και σου δινουν αλλο προβληματικο.

1. Αυτο στο ειπαν οι φιλοι σου παλι?  (αμφισβητεις τη βαση δεδομενων μου;;

2. Και να συμβει (που εχει συμβει) ΠΑΛΙ μπορεις να ζητησεις αντικατασταση, οσες θες(αλλη δουλεια δεν ειχαμε να ασχολουμαστε ολο το χρονο με την οθονη) για την ακριβεια. Και θα στην κανουν. Αρα στη χειροτερη(δε ειναι η χειροτερη περιπτωση αυτο λεω οτι εχει αυξηθει το προβλημα επιστροφης οθονης) των περιπτωσεων, στην πιο γκαντεμιασμενη περιπτωση που ολα τα στραβα θα συμβουν σε σενα, αντε να δουλεψεις 1-2 μερες με λιγο παραπανω backlight bleeding (αυτο ειναι το main προβλημα τους, που ωστοσο δεν ειναι θεμα dell, αλλα θεμα ΟΛΩΝ των φθηνων IPS panel). E, πιστευω να το αντεξεις, ειδικα οταν αλλες εταιρειες δεν δεχονται καν να κοιταξουν την οθονη σου(αυτο που λες δε ισχυει ετσι οπως το λες) αν επικαλεστεις bleeding.(αν υποθεσουμε οτι 10 ειναι το μεγιστο bleeding γιατι να παρω μια οθονη με bleed 9 για να μου την αλλαξουν με bleed  8 οταν στη αγορα αλλες εταιρειες θα χουν απο τη αρχη 7)

 

Kαποιο αλλο σοβαρο θεμα που ακουσες για τις dell και συμπερανες οτι ειναι η χειροτερη επιλογη σε IPS ως τα 200ε?(δεν ειπα οτι ειναι η χειροτερη επιλογη απλως δε συμφωνω οτι ειναι η καλυτερη χωρις καν να υπαρχει δευτερη επιλογη και να τη προτεινεις με κλειστα ματια τοσο απλα τοσο κατανοητα)

 

Και τελος ειναι καλο να διευκρινιζουμε τι εννοουμε με τον ορο "προβληματικο". Διοτι το bleed και το glow ειναι θεμα ΟΛΩΝ των ips, και οχι των Dell. Ειτε ειναι Dell, ειτε LG, ειτε EIZO. Απλα το ακους πιο συχνα για τις dell για το λογο που ειπαμε :)

Και οχι, ΔΕΝ ειναι αστοχια υλικου/προβλημα κατασκευαστη το glow/bleed.(δεν ειπα οτι αυτο ειναι αστοχια υλικου αλλα τα καμμενα πιχελ ειναι η οχι κατα την γνωμη σου)

συμπερασμα δε ειναι επιλογη χωρις αντιπαλο αυτο λεω κατα την δικη μου αποψη.φυσικα υπαρχει και η αλλη λογικη  απο καποιους ανθρωπους που λεει οτι ισως ειναι νωρις να παρει καποιος ips μονιτορ τωρα μεχρι 200ευρια και να περιμενεις να ωριμασει η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι στο καλο και στα 2 θεματα το ιδιο εγραψα? Και μαλιστα με διαφορα ημερων? Αα εχω αρχισει και το χανω.. Σου απαντησα στο αλλο θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ τη συγκεκριμένη οθόνη για σύνδεση με το macbook ως εξωτερική.

Επειδή θα χρειαστώ και κάποιο καλώδιο για σύνδεση με τη mini displayport ποιό προτείνετε; Υπάρχουν διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω κατα ποσο ειμαι στο κατάλληλο νήμα αλλα,μεταξυ: 

ASUS MX279H   και DELL U2412M,ποια προτείνετε;

Ανεξαρτήτως διαφοράς ιντσών.

Ήμουν και εγώ στο ίδιο δίλημμα, αλλά επέλεξα DELL λόγω 16:10, καλύτερης υποστήριξης στην Ελλάδα και φυσικά τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...