Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H 2209WA που μου είχε πουλήσει ο επίτιμος κέρασε μια πράσινη γραμμή ΝΑ.

 

Σκέφτομαι να κόψω το φαϊ ένα μήνα και να πάω στην U2412M που παίζει ~250€ πλέον.

Ανταγωνισμό με τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης σε αυτά τα λεφτά δεν βλέπω, προβλήματα σε αυτές έχουν ακουστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρταται τι εννοεις. Παιζει το backlight bleeding οπως σε ολα τα φθηνα IPS, παιζει και tinting, αλλα εν γενει αυτα τα 2 προβληματα στο βαθμο που παρουσιαζονται ειναι κατ'εμε αμελητεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το bleeding - tinting (και τα 2 προηγούμενα μονιτορ που είχα ips ήταν), ταινίες παίζω σε projector, τίποτα χοντρό σαν αυτό που μου έκατσε με την 2209 μόνο με τρομάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το χοντρό θα το καλύπτει η εγγύηση μέσα στα 3 χρόνια...

 

έπρεπε η σκρόφα όμως να το βγάλει μετά τα 3 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλ. από περιέργεια για να μάθω το κόστος επισκευής της 2209WA εκτός εγγύησης.

Επισκευή δεν γίνεται στην dell (οκ γνωστό), οπότε αντικατάσταση.

 

Η τιμή που μου είπαν είναι μόλις:

 

 

337 ΕΥΡΩ!!!     λολ, πιο ακριβή απ'όσο έκανε καινούρια.

 

 

 

Seriously, σκέφτομαι να μην πάρω ξανά dell μόνο και μόνο γι'αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού κάπως έτσι είναι μωρέ. Ξέρω γω αντικατάσταση οθόνη ή μητρικής σε προβληματικό laptop μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας, συνήθως είναι ακριβότερη απ το ίδιο το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού κάπως έτσι είναι μωρέ. Ξέρω γω αντικατάσταση οθόνη ή μητρικής σε προβληματικό laptop μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας, συνήθως είναι ακριβότερη απ το ίδιο το laptop.

 

 

Αν σου χαλάσει το on/off button στο λαπτοπ όμως, δεν πληρώνεις καινούριο laptop επειδή δεν προβλέπεται επισκευή.

(εκτός και αν είναι dell, κρατάω επιφυλάξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ επειδή όντως είναι η νόρμα να γράφουν περισσότερο αυτοί που έχουν παράπονα,που είναι κ λογικό αφού έχουν περισσότερα να πούν ή ψάχνουν συμβουλή,απο αυτούς που είναι ικανοποιημένοι κ γεμίζει ένα νήμα με προβλήματα θα γράψω κ εγώ την εμπειρία μου

 

αντικατέστησα την samsung t240hd με την dell...τρελή διαφορά κ στην ποσότητα,κ στην ποιότητα των χρωμάτων!!

παράδειγμα πχ σε forum ή σε mail που οι λίστες έχουν λίγο σκιασμένα τα καινούργια θέματα,πρίν μου έβγαινε το μάτι να τα ξεχωρίσω,τώρα κάνουν μπαμ!

ή οτι η "οθόνη" στο calculator των windows ξεκινάει πάνω μπλέ κ μέχρι κάτω έχει γίνει άσπρη,ή οτι φαίνεται κ το αριστερό πόδι στο cartoon-logo του insomnia!!κ πολλά πολλάααα πολλά!!

επίσης φυσικά δεν αλλάζουν τα χρώματα αν κουνήσεις το κεφάλι σου,καλά αυτό όλοι το ξέραμε αλλά είναι μέχρι να το δείς δίπλα δίπλα για να καταλάβεις την τραγικότητα του TN panel!

 

στην περίπτωσή μου,No dark,bright or dead pixels...ένα μικρό bleeding μόνο πάνω αριστερά που σε νορμάλ περιβάλλον εργασίας δεν φαίνεται ( ή δεν το βλέπω εγώ ) κ φαίνεται μόνο σε ταινία επειδή είναι στην μαύρη μπάρα που αφήνει το 16¨10 (δεν φτάνει μέσα στην ταινία)...αυτά από εμένα,ήξερα οτι έπρεπε να την κάνω την αλλαγή,τώρα βλέπω πόσο πολύ άργησα!!

 

Liopyr ξέρω 2 πολύ καλούς ηλεκτρονικούς μαραθώνα κ αργυρούπολη αν θες να κάνεις μια δοκιμή!ενημερώνουν για το κόστος της επισκευής πρίν προχωρήσουν,λογικές τιμές κ εγγύηση 6μηνη νομίζω!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liopyr ξέρω 2 πολύ καλούς ηλεκτρονικούς μαραθώνα κ αργυρούπολη αν θες να κάνεις μια δοκιμή!ενημερώνουν για το κόστος της επισκευής πρίν προχωρήσουν,λογικές τιμές κ εγγύηση 6μηνη νομίζω!!

 

Thnx, έχω ηλεκτρονικό, τα πάνελ είναι πανάκριβα και δεν αξίζει η επισκευή.

Για την ώρα το σκέφτομαι αν θα την αλλάξω τελικά, έχω αρχίσει και συνηθίζω την πράσινη γραμμή στην μέση. ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και την εβαλα και εγω μπρος πρωτη φορα χθες, μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα! Ερχομενος απο ΤΝ panel Samsung T220, μεγαλη η διαφορα. Ζωντανα χρωματα! Με διαφορα μολις 2 ιντσες νιωθω λες και ειναι τεραστια η επιφανεια του 1920x1200 σε σχεση με την παλια αναλυση.

Η βαση στιβαρη και απιστευτα εργονομικη, δεν το περιμενα. Το μονο bleeding που εχει ειναι πανω αριστερα και λιγο προς τη μεση παλι αριστερα (αριστερα γωνια δηλαδη). Σε ταινεια που δοκιμασα ειναι ορατο δυστυχως. Θα το δω 2-3 μερες να δω αν μου τη βαραει πολυ στο ματι, αν δω οτι με χαλαει αρκετα θα επικοινωνησω με Dell για rma.. Ειδωμεν!

 

Κατα τ'αλλα αν εξαιρεσω το αναμενομενο bleeding πανω αριστερα γωνια, ειναι απιστευτη οθονη πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...