Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και είδα τις χελώνες ενός φίλου 2 σελίδες πριν ας βάλω κι εγώ τις δικές μου οι οποίες ειναι γλυκού νερού. Η μια μας άφησε πριν 3 χρόνια στα 22 της χρόνια ενώ η άλλη ζει και βασιλεύει κι έχει φτάσει τα 25.

post-43698-0-07967900-1496522435_thumb.jpg

post-43698-0-62128400-1496522480_thumb.jpg

post-43698-0-87581200-1496522512_thumb.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω.. Ειναι πηγη εμπνευσης η αγελη μου..και αν ειχα καλυτερη καμερα και κανενα ντροουν θα βλεπατε και ακομα πιο φοβερα πραγματα που βιωνω καθημερινα.. κοινοποιηστε ελευθερα οσοι ρωτατε σε μνμ

αληθεια τωρα τους μιλας στα αγγλικα?

η για χαρη του βιντεο μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έβαλα στο σπίτι ένα γατί μικρό τις τελευταίες μέρες. Ωραία φάση είναι αλλά μου έχει χέσει δυο φορές το χαλί του μπάνιου. Υπάρχει τρόπος να διευθετηθεί το συγκεκριμένο ζήτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έβαλα στο σπίτι ένα γατί μικρό τις τελευταίες μέρες. Ωραία φάση είναι αλλά μου έχει χέσει δυο φορές το χαλί του μπάνιου. Υπάρχει τρόπος να διευθετηθεί το συγκεκριμένο ζήτημα;

 

Να πλύνεις καλά το χαλί (για να μην το μυρίζει και νομίζει πως εκεί είναι το μέρος για να τα κάνει) και να του βάλεις μια λεκάνη με άμμο στην οποία θα έχει συνεχώς πρόσβαση. Θα πάει μόνο του (ή βάλτο στην άμμο 1-2 φορές για να καταλάβει ότι είναι εκεί). :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλακεία και μισή που βάζουν πάνω από τις κλειστές λεκάνες άμμου για τις γάτες για να μη μυρίζουν 

 

Το φίλτρο είναι πατάτα, μη δίνεις σημασία 

 

Η κλειστή λεκάνη είναι πάντως σωτήρια λύση αν έχεις την άμμο εντός σπιτιού, απλά δε ξέρω αν βολεύει για πολύ μωρά γατιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κομπλέ. Θα το δοκιμάσω. Κάτι άλλο τώρα. Το φίλτρο άνθρακα τουαλέτας που είδα, τι είναι;

 

Τίποτα. Κόψε ένα κομμάτι απο οποιοδήποτε φίλτρο (απορροφητήρα κλπ) ή ακόμη και ένα κομμάτι wettex ίσα να καλύπτει τις τρύπες και θα είσαι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν πάρω ανοικτή παίζει να μυρίζει; Μέσα στο σπίτι λέω να την βάλω.

 

Τώρα που είναι μικρό και δεν έχει ...μεγάλη παραγωγή δεν θα μυρίζει πολύ αλλά κάπως θα μυρίζει. Πιο πολύ μυρίζουν τα υγρά τους παρά τα ...στερεά τους. Αν η άμμος είναι καλή δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα και οσμές (οι ever clean είναι απο τις καλύτερες και κυκλοφορούν και με ελαφρύ άρωμα κλπ), αρκεί να πάρεις μια σχετικά βαθιά λεκάνη που να μπορείς να έχεις ένα στρώμα άμμου τουλάχιστον 5cm ώστε να μπορεί να τα θάβει καλά. Γι αυτό και η καλύτερη επιλογή είναι οι κλειστές που έχουν πορτάκι μπροστά, ώστε όταν σκάβουν με μανία να μην πετάγεται έξω η άμμος. :)

 

Και πάρε και ένα φτυαράκι για το καθάρισμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικό είναι να είσαι τακτικός στον καθαρισμό

 

Αν το κάνεις 2 φορές τη μέρα και χρησιμοποιείς μια καλούτσικη άμμο δε θα έχεις σχεδόν καθόλου μυρωδιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To βασικό είναι να είσαι τακτικός στον καθαρισμό

 

Αν το κάνεις 2 φορές τη μέρα και χρησιμοποιείς μια καλούτσικη άμμο δε θα έχεις σχεδόν καθόλου μυρωδιές

 

2 φορές τη μέρα είναι λίγο υπερβολικό. Κάθε 3 ημέρες ίσως είναι πιο normal. Σκοπός είναι να αφήνεις την άμμο να κάνει τη δουλειά της ώστε να αφυδατώνει τα υγρά και τα στερεά και να γίνονται σαν πέτρες. Αν πας και ...σκάβεις κάθε φορά που η γάτα πάει και κάνει την ανάγκη της τότε θα νιώσεις την πραγματική μπόχα και αυτά που θα κολλήσουν στο φτυαράκι δεν θα σου αρέσουν καθόλου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με την clumping άμμο δε κολλάνε και πολλά στο φτυαράκι ;)

 

Πάντως κανονικά θα πρέπει να μαζεύεις με το φτυαράκι ...πέτρες και όχι πιο μαλακά πράγματα...  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...