Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη μικρη εμπειρια μου με γάτες που χε μια γειτονισσα, σου λεω πως σε 5 μερες το πολυ θα ναι πίσω...

Πηγε να αλωνήσει και να κόψει κίνηση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ήταν στειρωμένος.6 μηνών ήτανε.μακάρι να γυρίσει πίσω,τι να πω

 

Σε μερικούς μήνες θα φέρνει βόλτα όλο το τετράγωνο, στους 5-6 θα φύγει και θα έρχεται για φαΐ μόνο.

Είχε πει ο lucifer οτι ο γάτος μου θα φύγει σε 5-6 μήνες.Ε εχουν περάσει 5 μήνες και ακόμα εδω είναι.και μάλιστα τον έχω στο κήπο.καθε μέρα ανεβαίνει στις σκάλες στην πορτα μου και μου νιαουρίζει

 

Τσίμπα. Όταν ξανάρθει, πάρτον σε κτηνίατρο να του τα κόψει γιατί μια μέρα δε θα γυρίσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπα. Όταν ξανάρθει, πάρτον σε κτηνίατρο να του τα κόψει γιατί μια μέρα δε θα γυρίσει.

Ή θα γυρίζει μόνο για φαγητό. Το ζω αυτό εδώ και ~2 χρόνια. Εντάξει, κάθεται κιόλας που και που, αλλά κυρίως γυρνάει τα βράδια/μεσημέρια για φαγητό και ύστερα φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπα. Όταν ξανάρθει, πάρτον σε κτηνίατρο να του τα κόψει γιατί μια μέρα δε θα γυρίσει.

 

Με τον τρόπο αυτό, εξασφαλίζεις μεν σε μεγάλο βαθμό - ως και σε απόλυτο - ότι δε θα σου φύγει, αλλά ο γάτος καταντάει σαν τον καστράτο τού Αρκά: μια αποχαυνωμένη, παχύσαρκη, κουραδομηχανή. Εγώ στον δικό μου τον αλήτη, έχω αποφασίσει να μην επέμβω με τέτοιο τρόπο. Προτιμώ να ζήσει φυσιολογικά όσο του είναι γραφτό, ακόμα κι αν φεύγει που και που. Στα τρία χρόνια που τον έχω, την έχει κάνει αρκετές φορές για 15 και πλέον μέρες, αλλά πάντα γυρνάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στειρωση δε βοηθα μονο στο να μη τον χασει. Βοηθα στο να μη κολησει ασθενειες, να μη μπλεκεται σε καυγαδες, και φυσικα να μη δημιουργουνται εξτρα αδεσποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στειρωση δε βοηθα μονο στο να μη τον χασει. Βοηθα στο να μη κολησει ασθενειες, να μη μπλεκεται σε καυγαδες, και φυσικα να μη δημιουργουνται εξτρα αδεσποτα.

 

Σαφώς ναι, αλλά η συνέπεια της στην οποία αναφέρομαι, είναι για 'μένα πολύ σημαντικότερη, μια και είμαι κάθετα αντίθετος στην οποιαδήποτε επέμβαση στη «φύση» ενός ζώου, είτε μιλάμε για στείρωση, είτε για κόψιμο των αυτιών ή τής ουράς π.χ. (δεδομένου ότι πρόκειται για κατοικίδιο «παρέας» και όχι για «εργαλείο», όπως ας πούμε ένα τσοπανόσκυλο που παλεύει με λύκους, στο οποίο πολλές φορές επιβάλλεται να κόψεις τα αυτιά, προκειμένου να μην τραυματίζονται).

 

Ακόμα και οι καυγάδες, μέρος τής φύσης του είναι. Όσο για τα αδέσποτα, ακόμα και όλα τα κατοικίδια γατιά να στειρώνονταν, η συμβολή τής κίνησης αυτής στον περιορισμό των αδέσποτων, θα ήταν σταγόνα στον ωκεανό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα γυρίζει μόνο για φαγητό. Το ζω αυτό εδώ και ~2 χρόνια. Εντάξει, κάθεται κιόλας που και που, αλλά κυρίως γυρνάει τα βράδια/μεσημέρια για φαγητό και ύστερα φεύγει.

 

Ναι, δεν εννοώ πως δε θα γυρίσει γιατί θα βαρεθεί. Δε θα γυρίσει είτε γιατί θα τον λιώσει κάνα αμάξι, είτε γιατί θα φάει κάτι δηλητηριασμένο, είτε (3 φορές "είτε" είναι λάθος btw) γιατί ένα από τα δαγκώματα από την Χ αδέσποτη γάτα θα έχει από FIV μέχρι καιγωδενξέρωτι.

 

Με τον τρόπο αυτό, εξασφαλίζεις μεν σε μεγάλο βαθμό - ως και σε απόλυτο - ότι δε θα σου φύγει, αλλά ο γάτος καταντάει σαν τον καστράτο τού Αρκά: μια αποχαυνωμένη, παχύσαρκη, κουραδομηχανή.

 

Μέχρι ο γάτος μου να αναπτύξει ηθική και λόγο για να μου μεταφέρει τις απόψεις του, θα θεωρώ πως δεν τον διαφοροποιεί ιδιαίτερα η θέληση να τον χώσει.

 

Και btw, η πολλή επίκληση στη φύση είναι δίκοπο μαχαίρι: είναι στη φύση μου να θέλω και να μπορώ να τον στειρώσω, άρα είναι η φύση του να είναι δυνητικά στειρωμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...