Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ερχόταν π.χ. κάποια εξουσία και σου έλεγε ότι λόγω του IQ σου που είναι κάτω του μέσου όρου ( δεν είναι προσωπική αιχμή ) , θα πρέπει να σε ευνουχίσουν για να μην διαιωνιστεί η βλακεία, τι θα έλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι ο γάτος μου να αναπτύξει ηθική και λόγο για να μου μεταφέρει τις απόψεις του, θα θεωρώ πως δεν τον διαφοροποιεί ιδιαίτερα η θέληση να τον χώσει.

 

Δεν τον διαφοροποιεί αναφορικά σε τι; Σ' έχασα...

 

Και btw, η πολλή επίκληση στη φύση είναι δίκοπο μαχαίρι: είναι στη φύση μου να θέλω και να μπορώ να τον στειρώσω, άρα είναι η φύση του να είναι δυνητικά στειρωμένος.

 

Διαφωνώ. Αυτό δεν έγκειται στη φύση σου, αλλά στην επιθυμία σου να το κάνεις για τους δικούς σου, συνειδητά επιλεγμένους λόγους - και όχι από ένστικτο, όπως συμβαίνει με τα ζώα - και στην πλεονεκτική θέση που βρίσκεσαι απέναντι στο ζώο, η οποία σου επιτρέπει να του επιβάλεις αυτή σου την επιθυμία. Το λες άλλωστε και ο ίδιος: «να θέλω και να μπορώ». Το ζώο - εν προκειμένω ο γάτος - δεν εξαφανίζεται από το σπίτι επειδή θέλει, ή επειδή μπορεί. Εξαφανίζεται διότι το οδηγεί η ίδια του η φύση. Ο δικός μου π.χ. πέρυσι, είχε φάει δαγκωνιά από «κάτι» (σκορπιό, φίδι, δεν ξέρω τι σκατά...) και τα πίσω πόδια του τα έσερνε για 20 μέρες. Παρ' όλα αυτά την έκανε όταν ήρθε η ώρα να γκομενίσει, κι ας μη «μπορούσε» πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ερχόταν π.χ. κάποια εξουσία και σου έλεγε ότι λόγω του IQ σου που είναι κάτω του μέσου όρου ( δεν είναι προσωπική αιχμή ) , θα πρέπει να σε ευνουχίσουν για να μην διαιωνιστεί η βλακεία, τι θα έλεγες;

 

Θα τους εξηγούσα τι είναι η βασεκτομή, τα οφέλη της έναντι του ευνουχισμού και θα τους έκλεινα ραντεβού για να μη διαιωνιστεί η βλακεία.

 

Δεν τον διαφοροποιεί αναφορικά σε τι; Σ' έχασα...

 

Εννοώ, πως από την εμπειρία μου με γάτες και γάτους, δεν έχω παρατηρήσει σημαντική διαφορά σε όλους τους άλλους τομείς εκτός των σεξουαλικών ορμών τους. Οι ίδιες κάργιες ήταν οι θηλυκές, οι ίδιοι αγαθόβλακες οι αρσενικοί.

 

Διαφωνώ. Αυτό δεν έγκειται στη φύση σου, αλλά στην επιθυμία σου να το κάνεις για τους δικούς σου, συνειδητά επιλεγμένους λόγους

 

So you say, με το ανθρωποκεντρικό σου (αναπόφευκτα) μυαλό. Εγώ θεωρώ πως όταν φτιάχνω συνθετικά διαμάντια, μολύνω τις θάλασσες με πλαστικό και στειρώνω γάτους, παραμένω μέρος της φύσης, όπως κι αν αποκαλώ εγώ τα κίνητρά μου και τα διαχωρίζω σε "ένστικτο", "λογική", "ψυχολογική ανάγκη", "σωματική επιθυμία" και "period=BJ week".

 

Επίσης, συγγνώμη που το ξεκίνησα ενώ δε μπορώ να αράξω, την κάνω και το μιλάμε αύριο αν δε βαριόμαστε! =*

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θεωρεί και ένας που δεν γουστάρει τις γάτες και ρίχνει φόλες στον κήπο του για να μην πλησιάζουν. Και ο άλλος που τη βρίσκει μόνο όταν το χώνει σε στραγγαλισμένα 10χρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς ναι, αλλά η συνέπεια της στην οποία αναφέρομαι, είναι για 'μένα πολύ σημαντικότερη, μια και είμαι κάθετα αντίθετος στην οποιαδήποτε επέμβαση στη «φύση» ενός ζώου, είτε μιλάμε για στείρωση, είτε για κόψιμο των αυτιών ή τής ουράς π.χ. (δεδομένου ότι πρόκειται για κατοικίδιο «παρέας» και όχι για «εργαλείο», όπως ας πούμε ένα τσοπανόσκυλο που παλεύει με λύκους, στο οποίο πολλές φορές επιβάλλεται να κόψεις τα αυτιά, προκειμένου να μην τραυματίζονται).

 

Ακόμα και οι καυγάδες, μέρος τής φύσης του είναι. Όσο για τα αδέσποτα, ακόμα και όλα τα κατοικίδια γατιά να στειρώνονταν, η συμβολή τής κίνησης αυτής στον περιορισμό των αδέσποτων, θα ήταν σταγόνα στον ωκεανό...

 

Καλα για ποια φυση μιλαμε τωρα? Δημιουργημα του ανθρωπου ειναι και οι γατες και οι σκυλοι, αμα εξαφανιστουμε απο την γη τοτε ολα αυτα τα συμπαθη τετραποδα δεν θα αντεξουν ουτε 1 μηνα. Αρα αφου ειναι στην "φυση" να ταιζουμε ενα ζωο που μονο δεν μπορει να βρει φαι τοτε ειναι στην "φυση" να επεμβουμε ωστε αυτο να εχει μια ανετη και κυριως μακρα διαβιωση. Αλλοιως οποιος θελει αρσενικο γατο ντουρο ας εχει και ενα φτυαρι απο κοντα να τον θαψει εκτος αμα μενει καπου χωρις πολιτισμο κοντα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για ποια φυση μιλαμε τωρα? Δημιουργημα του ανθρωπου ειναι και οι γατες και οι σκυλοι, αμα εξαφανιστουμε απο την γη τοτε ολα αυτα τα συμπαθη τετραποδα δεν θα αντεξουν ουτε 1 μηνα.

 

Μαλλον κατι αλλο εννοεις και οχι αυτο που γραφεις.Τις γατες και τους σκυλους δεν τα δημιουργησε ο ανθρωπος...σαν ειδη.

Ισως καποιες ρατσες ναι.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%82 (καταγωγη απο τον "κοινο" λυκο)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1 (καταγωγη απο τα αιλουροειδη)

 

Δεν αποφασισε μια μερα το ανθρωπινο γενος να φτιαξει 2 νεα ειδη ζωων.Αυτα προυπηρχαν και απλα καποιες ρατσες/υποκατηγοριες/υπο-οικογενειες εγιναν οικοσιτα ζωα διπλα στον ανθρωπο.

 

Και απο κει και περα δημιουργησε καποιες ρατσες για ιδιο ωφελος.

 

Τελος αν εξαφανιστει το ανθρωπινο ειδος απο την Γη , δεν προκυπτει απο καπου οτι δεν θα επιβιωσουν αυτα τα ζωα απο μονα τους.

Ισως ακολουθησουν τον τροπο ζωης των "προγονων" τους (λυκους κλπ).Ισως φανε καποιο πακετο μεχρι να προσαρμοστουν..αλλα θα προσαρμοστουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα για ποια φυση μιλαμε τωρα? Δημιουργημα του ανθρωπου ειναι και οι γατες και οι σκυλοι, αμα εξαφανιστουμε απο την γη τοτε ολα αυτα τα συμπαθη τετραποδα δεν θα αντεξουν ουτε 1 μηνα.

 

Μην είσαι τόσο βέβαιος. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες και στο νέο περιβάλλον. Από γενιά σε γενιά δε, ακριβώς λόγω τής ανάγκης για επιβίωση, θα υπάρξει ζευγάρωμα με άγριους «συγγενείς» τους, θα αλλάζουν χαρακτηριστικά εμφάνισης και δομής σώματος, μέχρι να εξελιχθούν σε ζώα πιθανώς παρεμφερή με τους προγόνους τους, τα οποία θα «αντέχουν» τις συνθήκες αυτές.

 

Πριν από αρκετά χρόνια, είχα δει σ' ένα ντοκιμαντέρ (το οποίο δυστυχώς δε θυμάμαι για να σε παραπέμψω) για ένα είδος «πειράματος» που πραγματοποίησαν κάποιοι ερευνητές: Άφησαν ελεύθερα σε άγριες συνθήκες (δάσος, στο οποίο - σημαντική λεπτομέρεια - δεν υπήρχαν αγριογούρουνα), ισάριθμα αρσενικά και θηλυκά οικόσιτα γουρούνια, τα οποία και παρατηρούσαν σε σταθερή βάση.

 

Η πρώτη παρατήρηση ήταν ότι δεν πέθανε κανένα λόγω «κακουχιών», ασθενειών ή άλλων εξωγενών αιτίων, αλλά μόνο ορισμένα - λίγα ποσοστιαία - λόγω επιθέσεων από σαρκοβόρα.

 

Η δεύτερη και πιο ενδιαφέρουσα - εδώ ερχόμαστε στη σημαντική λεπτομέρεια που ανέφερα πριν - ήταν ότι τα ζώα αναπαράγονταν κανονικά και, οι απόγονοί τους που προέκυπταν μετά από κάποιες γενιές ζευγαρώματος, ήταν «κανονικά» αγριογούρουνα.

 

Αρα αφου ειναι στην "φυση" να ταιζουμε ενα ζωο που μονο δεν μπορει να βρει φαι τοτε ειναι στην "φυση" να επεμβουμε ωστε αυτο να εχει μια ανετη και κυριως μακρα διαβιωση. Αλλοιως οποιος θελει αρσενικο γατο ντουρο ας εχει και ενα φτυαρι απο κοντα να τον θαψει εκτος αμα μενει καπου χωρις πολιτισμο κοντα του.

 

Ποιος σου είπε ότι είναι στη φύση το να ταΐζουμε το οικόσιτο ζώο, ή ότι δε μπορεί να βρει τροφή στη φύση; Απλώς «βολεύεται» όταν τη βρίσκει έτοιμη. Ακριβώς το ίδιο θα συμβεί κι αν αφήσεις δεμένο ένα ζαρκάδι π.χ., σε σημείο που υπάρχουν σαρκοβόρα, αρπακτικά θηλαστικά. Στο δεμένο θα προτιμήσουν να την πέσουν, αν το εντοπίσουν. Δε θα επιλέξουν να κυνηγήσουν κάποιο ελεύθερο.

 

Ο γάτος μου δηλαδή, όταν εξαφανίζεται κατά καιρούς για τρεις και πλέον εβδομάδες, τη βγάζει νηστικός όλο αυτό το διάστημα; Που οφείλεται τότε το γεγονός ότι, όταν επιστρέφει, είναι το ίδιο «θρεφτάρι» που ήταν κι όταν έφυγε; Σε αεροφαγία;

 

Όσο για τη συμβουλή περί φτυαριού, αυτό έγκειται στην επιλογή του καθενός. Εγώ το δικό μου, προτιμώ να τον αφήσω να ζήσει όσα χρόνια του είναι «γραμμένο» να ζήσει, λειτουργώντας όπως ορίζει η πραγματική φύση του κι ας τον θάψω. Άλλος προτιμά να τον ευνουχίσει και να δημιουργήσει ένα νέο καστράτο, που δε θα ξεκολλάει από την πολυθρόνα, αλλά δε θα κινδυνεύει. Απόψεις...

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδάκια τα εμβολιάζουμε όμως Ε; Μ;

 

Ε...ναι!...και τα κατοικίδια ζώα τα εμβολιάζουμε...άμα είναι τώρα να κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε και να ξεχειλώνουμε όσο δεν πάει άλλο, την έννοια «επέμβαση στη φύση», δε βλέπω το λόγο να συζητάμε. Εμβολιάζουμε επίσης και τον εαυτό μας...και ρούχα φοράμε για να μην κρυώνουμε...so;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γενικά ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ στη φύση των πραγμάτων με απώτερο σκοπό την καλύτερη ποιότητα ζωής και την επιμήκυνσή της.

 

Σωστή η διόρθωση, αρχικά: «παρέμβαση» και όχι «επέμβαση»!

 

Επί τής ουσίας τώρα: Το ποια ποιότητα ζωής είναι «καλύτερη» (όπως κι αν ερμηνεύεται αυτό), είναι ο καθένας σε θέση να το προσδιορίσει για τη δική του ζωή. Στο δικό του μυαλό μόνο, μπορεί να σχηματίσει την εικόνα τής δικής του μόνο «καλής ζωής». Για τα ζώα, αυτό που λόγω θέσης ισχύος κάνει, είναι να τους επιβάλλει αυτό που θεωρεί ο ίδιος «καλή ζωή», εκμεταλλευόμενος την απουσία κριτικής ικανότητάς τους, ή έστω τη σε μικρότερο βαθμό παρουσία της. Το γεγονός ότι το ζώο δε «φέρνει αντίρρηση», δε λέει κάτι.

 

Αν ερχόταν σ' εσένα - ο οποίος ως άνθρωπος έχεις ανεπτυγμένη την κριτική ικανότητα - κάποιος και σου παρουσίαζε ατράνταχτες αποδείξεις, για το ότι αν «τα κόψεις» θα ζήσεις πολύ περισσότερο, θα καθόσουν; Εγώ πάντως όχι! Αλλά είπαμε: Απόψεις...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Γατοκόριτσο, έλα για να μη γκρινιάζεις! Ο αλήτης μου, αλλά πιο πιτσιρικάς απ' ότι είναι τώρα, σε ...touffing position:

 

post-201720-0-31603800-1354031627_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί τής ουσίας τώρα: Το ποια ποιότητα ζωής είναι «καλύτερη» (όπως κι αν ερμηνεύεται αυτό), είναι ο καθένας σε θέση να το προσδιορίσει για τη δική του ζωή. Στο δικό του μυαλό μόνο, μπορεί να σχηματίσει την εικόνα τής δικής του μόνο «καλής ζωής». Για τα ζώα, αυτό που λόγω θέσης ισχύος κάνει, είναι να τους επιβάλλει αυτό που θεωρεί ο ίδιος «καλή ζωή», εκμεταλλευόμενος την απουσία κριτικής ικανότητάς τους, ή έστω τη σε μικρότερο βαθμό παρουσία της. Το γεγονός ότι το ζώο δε «φέρνει αντίρρηση», δε λέει κάτι.

 

Δλδ όταν αναγκάζεις το παιδάκι να πλύνει τα δόντια του ενώ δε θέλει, το ταΐζεις ενώ θέλει να παίξει, του δίνεις φρούτα παρόλο που δε του αρέσουν, το πας στο γιατρό ενώ φοβάται τις ενέσεις, τι φάση; Εκμεταλλεύεσαι την απουσία κριτικής ικανότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι αλλο εννοεις και οχι αυτο που γραφεις.Τις γατες και τους σκυλους δεν τα δημιουργησε ο ανθρωπος...σαν ειδη.

Ισως καποιες ρατσες ναι.

http://el.wikipedia....org/wiki/Σκύλος (καταγωγη απο τον "κοινο" λυκο)

http://el.wikipedia....a.org/wiki/Γάτα (καταγωγη απο τα αιλουροειδη)

Δεν αποφασισε μια μερα το ανθρωπινο γενος να φτιαξει 2 νεα ειδη ζωων.Αυτα προυπηρχαν και απλα καποιες ρατσες/υποκατηγοριες/υπο-οικογενειες εγιναν οικοσιτα ζωα διπλα στον ανθρωπο.

Δηλαδη η φυση δημιουργησε τα yorkshire terrie, bulldog, doberman, golden retriever huskie, κτλ? Χωρις τον συγχρονο ανθρωπο θα βλεπαμε νομιζεις στην φυση ολες αυτες τις 360 ρατσες που εχουμε σπιτια μας? Κοπαδια απο συμπαθη terrie να κυκλωνουν αντιλοπες στην σαβανα? ΔΝΤ.....

 

Η δεύτερη και πιο ενδιαφέρουσα - εδώ ερχόμαστε στη σημαντική λεπτομέρεια που ανέφερα πριν - ήταν ότι τα ζώα αναπαράγονταν κανονικά και, οι απόγονοί τους που προέκυπταν μετά από κάποιες γενιές ζευγαρώματος, ήταν «κανονικά» αγριογούρουνα.

Αυτο μπορει να συμβει σε καποια ειδη αλλα μην το γενικευουμε. Το αγριογουρουνο, μορφολογικα τουλαχιστον, εχει περισσοτερα κοινα απο οτι οι ποιο πολλες ρατσες σκυλων με τον συγχρονο λυκο.

 

Ποιος σου είπε ότι είναι στη φύση το να ταΐζουμε το οικόσιτο ζώο, ή ότι δε μπορεί να βρει τροφή στη φύση; Απλώς «βολεύεται» όταν το βρίσκει έτοιμο. Ακριβώς το ίδιο θα συμβεί κι αν αφήσεις δεμένο ένα ζαρκάδι π.χ., σε σημείο που υπάρχουν σαρκοβόρα, αρπακτικά θηλαστικά. Στο δεμένο θα προτιμήσουν να την πέσουν, αν το εντοπίσουν. Δε θα επιλέξουν να κυνηγήσουν κάποιο ελεύθερο.

Δηλαδη ποσα κυνηγοσκυλα ξερεις που πιανουν θηραματα πρωτου τα τουφεκισει ο κυνηγος? Και ο λυκος το ετοιμο θηραμμα θα προτιμησει αλλα αμα πεινασει πιανει και κανενα αγριο ζαρκαδι στα βουνα του καυκασου, το κυνηγοσκυλο σου μπορει?

Οσο για τον καστρατο, τα ψαλιδισμενα γατια που ειναι εξω μια χαρα την παλαιβουν και ειναι δραστηρια. Η διαφορα δεν ειναι στα @ρχιδι@ αλλα στο που τα ανατρεφει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...